wtorek 7 kwietnia 2020     Donata, Herman, Rufin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Niestety, może być gorzej
Rozmowa z prezesem firmy analitycznej PharmaExpert Piotrem Kulą
Nowa ustawa o refundacji leków spędza sen z powiek nie tylko farmaceutom, ale i pacjentom, hurtownikom i producentom leków. Z kolei zdaniem rządu – ustawa będzie w znakomity sposób regulować refundację leków w Polsce. Wprowadza ona limit na wydatki na leki. Będzie wynosił 17 procent całego budżetu NFZ. To kwota o 3 procent niższa niż w 2010, co oznacza konieczność cięcia kosztów. Ograniczenie wydatków na leki do 17 procent to średnia wydatków na leki w krajach OECD. Ustawę Sejm uchwalił w marcu, w Senacie zgłoszono do niej poprawki. Teraz znów trafi pod obrady Sejmu. Ale jaki będzie kształt ustawy, okaże się, kiedy zostanie ostatecznie przyjęta przez Sejm i Prezydenta.

O to, jaki może być wpływ nowej ustawy na polski rynek farmaceutyczny, a przede wszystkim jakie będzie jej znaczenie dla pacjentów, zapytaliśmy prezesa firmy analitycznej PharmaExpert – Piotra Kulę.


W przeciwieństwie do wielu krajów, takich jak np. Niemcy czy Anglia, system refundacji leków w Polsce jest dość skomplikowany. Tam obowiązuje stała opłata pacjenta za wydanie leku. W Polsce mamy do czynienia z ceną detaliczną i limitem cenowym leków refundowanych. Wszystko, co jest poniżej tego limitu, refunduje państwo, co powyżej, płaci pacjent. Jednak, gdy mamy lek z 50-procentową odpłatnością, pacjent płaci 50 procent do limitu plus 100 procent nadwyżki między ceną detaliczną a limitem leku. Trudne do wyliczenia… ale skoro tak jest to, jak obliczyć, ile będzie płacił pacjent za leki refundowane?

- Niestety, z naszych obliczeń i symulacji wynika, że poziom współpłacenia wzrośnie, nawet znacznie powyżej 35 procent. Szczególnie dotkliwie odczują to osoby starsze, które i tak ponoszą duże koszty związane z zakupem leków. Istnieje też obawa, że ta odpłatność pacjenta może nadal rosnąć. Sukcesem było to, że w roku 2009 i na początku 2010 udało się obniżyć poziom współpłacenia pacjentów za leki do poziomu poniżej 30 procent. Ale obecnie mamy trend niekorzystny. Niestety, jest to efekt sytuacji ekonomicznej kraju. Pacjenci dopłacają do leków więcej niż w przeszłości.To trudne do zaakceptowania, gdy u naszych sąsiadów na Słowacji, w Czechach czy na Węgrzech poziom współpłacenia wynosi dwa, trzy razy mniej niż w Polsce i wynosi około 13 procent.

To nie jest dla pacjentów pocieszające …

- Z informacji, które teraz są dostępne, wynikać może, że nie wszyscy pacjenci do leków refundowanych dopłacą więcej. Wydaje się, że w przypadku leków stosowanych w nadciśnieniu i obniżaniu cholesterolu poziom współpłacenia spadnie, a więc powinny być tańsze. Jednak w przypadku leków przeciwzakrzepowych, na niektóre schorzenia układu kostnego i leki przeciwdrgawkowe – wzrośnie, czyli pacjent zapłaci więcej. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że dopóki nie ma podpisanej ustawy, są to wszystko symulacje.

Czy nie uważa pan, że gdy pacjent będzie musiał zapłacić więcej niż dotychczas za niektóre leki, po prostu ich nie kupi?
- Pacjenci będą szukać w aptekach i pytać o jak najtańsze zamienniki zapisanych leków, żeby ich było stać na kontynuowanie terapii.

A jeżeli uda się wynegocjować niższe ceny u producentów leków? Tak było niedawno w Niemczech, gdzie firmy farmaceutyczne obniżyły niektóre ceny…
- Teraz też ceny są negocjowane z producentami. Oczywiście, jeżeli zaistniałaby możliwość wynegocjowania znacznie niższych cen na leki, to byłoby jak najbardziej korzystne dla pacjentów, ale musiałyby być to ceny o ok. 30-40 proc. niższe. Ale jest to nierealne, ponieważ ceny leków refundowanych w Polsce należą już dziś do najniższych w Unii Europejskiej. Jak wiadomo, nowa ustawa zakłada, że lista leków refundowanych będzie zmieniana sześć razy w roku, a nie - jak do tej pory - dwa. Choć zarówno firmy farmaceutyczne, jak i resort zdrowia będą miały znacznie więcej pracy, może to chociaż dla wybranych grup pacjentów będzie korzystne.

Jest jednak pewne "ale"… Załóżmy taką opcję – ceny leków, które i tak są jednymi z najniższych w Europie będą jeszcze obniżone. Leki będą więc bardzo tanie. Ale co się wówczas może stać?
- Co prawda firma farmaceutyczna, której leki znajdą się na liście refundacyjnej, ma obowiązek zapewnienia dostępności leków na rynku, jednak istnieje takie zagrożenie, że wówczas bylibyśmy tym krajem, skąd będzie się leki wywozić. Nie byłoby to korzystne dla chorych. Słyszymy coraz częściej, iż nowa ustawa spowoduje, że niektóre leki nie trafią na listę refundacyjną, lecz będą sprzedawane jako pełnopłatne. Dziwne, prawda? Zawsze firmy farmaceutyczne dobijały się, by na liście refundacyjnej się znaleźć. Teraz może być odwrotnie, jeśli weźmie się pod uwagę wysokie kary za przekroczenie refundacji lub niewystarczające dostawy, masę wymaganych dokumentów, rozmowy w ministerstwie, opłaty za złożenie wniosku itd. I to kilka razy w roku!

A jak będzie z lekami za grosik?

- Wraz z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej pacjenci muszą się liczyć z tym, że cena leku refundowanego będzie taka sama w każdej aptece. Teraz jest tak, że ceny leków są różne, pacjenci więc szukają tej apteki, w której kupią taniej. Apteki prześcigały się w promocjach, dawały upusty, rabaty, zakładały karty lojalnościowe, by przywiązać do placówki pacjenta. Były też takie sytuacje, że leki sprzedawano za grosz lub nawet dopłacano do kupionego leku. Te mechanizmy będą wykluczone. Po wprowadzeniu w życie nowej ustawy refundacyjnej takich sytuacji nie będzie. Ceny będą jednakowe, i wynikać będą z ustaleń i negocjacji ministerstwa z firmami farmaceutycznymi.

Można powiedzieć, że ta nowa ustawa zmieni rynek leków, który będzie mniej rynkowy niż teraz?

- Uważam że jest to ustawa rewolucyjna. Są w niej zmiany, które dotyczą aptek, hurtowni, firm farmaceutycznych oraz pacjentów. Ale jedynym beneficjentem jest płatnik, który poczyni znaczne oszczędności swojego budżetu. Bo zarówno hurtownie, jak i apteki zarobią mniej, straci też pacjent. Zadajemy pytanie, co będzie z hurtowniami? Jesteśmy unikatowym krajem w Unii Europejskiej, gdzie hurtownie, są najczęściej rodzimymi firmami, które zainwestowały spory kapitał w ich prowadzenie. W tej chwili marża hurtowa jest jedną z najniższych w Europie, a ma się zmniejszyć z 8,71 do 5 procent. Spowoduje to znaczny spadek rentowności hurtowni farmaceutycznych i problemy na rynku hurtu. By utrzymać swoją rentowność, hurtownie będą musiały obniżać koszty, obniżka kosztów oznacza zmniejszenie jakości usług wobec aptek.

Czy nadal będzie tak, że pacjent w aptece usłyszy: Po lek proszę przyjść jutro lub pojutrze, ponieważ nie magazynujemy preparatów?
- Tak może nadal być, albo jeszcze gorzej. W tej chwili mamy kilka dostaw w ciągu dnia do apteki. Każda dostawa kosztuje tyle samo. Ale wzrastają koszty paliwa i utrzymania firm. Hurtownie nie będą więc dostarczać leków do apteki trzy razy dziennie, lecz raz w ciągu dnia lub rzadziej. A więc koło się zamyka. Teraz jest około 200 hurtowni zatrudniających 16 tys. osób. Gdy spadnie marża, mniejsze będą dochody, hurtownie będą zmuszane do zmniejszania liczby personelu. Oby do tego nie doszło. Sprawa dotyczy też aptek.

No właśnie, czy wprowadzenie nowej ustawy może wpłynąć na funkcjonowanie aptek?
- Musimy pamiętać, że spośród 13 350 aptek około 40 procent jest w złej kondycji finansowej. Są po prostu zadłużone. A hurtownie będą żądały zwrotu swoich pieniędzy za leki. Ponadto, skończą się rabaty na leki, upusty cenowe. Niektóre apteki będą miały problemy z płynnością finansową. Może dojść do tego, że około 2 tys. aptek nierentownych będzie musiało zakończyć działalność. A zmniejszenie liczby aptek to już ogromny problem dla chorych, głównie z małych ośrodków miejskich i ze wsi. Dla chorego poszukiwanie leków to może być długa podróż w czasie.

Dziękuję.

Materiał prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia z okazji 10. jubileuszowego Dnia Polskiej Farmacji, Warszawa, maj 2011.13 czerwca 2011 17:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina ... <czytaj dalej>
Komunalnik wyjaśnia
Publikujemy informację na temat rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. 1 kwietnia rozpoczęliśmy usługę odbioru ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Elsen-Logistyka" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 21 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 80
branża: Transport międzynarodowy <czytaj dalej>

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w ... <czytaj dalej>
4IV2020 - pomoc bezdomnym
4IV2020. Za tydzień święta wielkanocne. Zwykle w tym okresie przeprowadzało się ... <czytaj dalej>
Targowisko pracuje, ale...
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca, konieczne są ... <czytaj dalej>
Nowi odbiorcy
Od 1 kwietnia zmienili się odbiorcy odpadów na terenie Gorzowa ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
Hanna Kaup:
6IV2020 - wszyscy czekamy
6IV2020. Rozpoczął się drugi miesiąc walki z epidemią i pierwszy taki ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
5IV2020 - Niedziela Palmowa
5IV2020. Niedziela Palmowa. W Rzymie papież Franciszek odprawił mszę św. w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4136:
ale dno, inneko komunalnik do roboty sie brac juz dosyc maja wszyscy sluchania o was placimy to róbcie robote dobrze, a nie ciagle ten sam bełkot
<czytaj dalej>
Anonim_5443:
Jaki czas? Jakie zdrowie? Były urny. Wystarczyło wrzucić i wfekt ten sam. <czytaj dalej>
Anonim_5695:
Nie chcesz, nie płać i nie płacz. Obowiązku nie ma. Przynajmniej oszczędza się ludziom czas i zdrowie. <czytaj dalej>
Anonim_5443:
To jakiś żart chyba. Ktoś postawił paczkomat, by w sytuacji kryzysu pobierać opłatę od ludzi? <czytaj dalej>
Anonim_4511:
czy mi się wydaję czy narażają obecnie swoje życie żeby odbierać śmieciory od sfrustrowanych mieszkańców którzy za nic nie są wdzięczni t <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej