Duszpasterstwo w czasach koronawirusa
Ograniczenia posługi duszpasterskiej wymuszone stanem zagrożenia epidemicznego skłaniają do poszukiwania nowych dróg docierania do wiernych. Diecezja zielonogórsko-gorzowska proponuje Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne realizowane we współpracy z redakcjami regionalnych mediów.
Specjalną modlitwę na czas epidemii ułożył ks. Grzegorz Cyran. Jej odmawianie - zarówno wspólne jak i prywatne - rekomenduje duszpasterzom i wiernym bp Tadeusz Lityński. Od jutra (18 marca) wchodzi również w życie dekret o pogrzebach podczas stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzający krótką formę celebracji pogrzebowej.
Diecezjalne Rekolekcje Wielkopostne przynajmniej w pewnej mierze będą mogły zastąpić odwołane rekolekcje w parafiach.
W dniach od 30 marca do 1 kwietnia o godz. 19.00 TVP Gorzów oraz Radio Zachód przeprowadzą transmisje rozważań rekolekcyjnych z seminarium duchownego w Paradyżu. Rozważania w poszczególne dni wygłoszą duchowni naszej diecezji: ks. Grzegorz Cyran, ks. Robert Patro i ks. Waldemar Kostrzewski.
5 kwietnia o godz. 10.30 ci sami regionalni nadawcy będą również transmitować liturgię Niedzieli Palmowej, a podczas Triduum Paschalnego (9-11 kwietnia, godz. 19.00) - mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czartek, Liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz Wigilię Paschalną w Noc Zmartwychwstania Pańskiego.
Modlitwa na czas epidemii powstała specjalnie na ten trudny czas, jaki obecnie przeżywa Kościół zielonogórsko-gorzowski, podobnie zresztą jak cała Polska i inne kraje. Jej autorem jest ks. Grzegorz Cyran, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie. Tekst modlitwy przypomina o Bożej miłości. Zawiera prośbę o skruchę, siłę i odwagę wobec aktualnych trudności. Zawarte w modlitwie wstawiennicze wezwania obejmują zarówno chorych, jak i tych którzy się nimi opiekują, pełnią służbę na rzecz społeczeństwa, czy opłakują bliskich zmarłych. Pełny tekst modlitwy podaję poniżej.
MODLITWA NA CZAS EPIDEMII
Okaż nam miłosierdzie dobry Ojcze,
Wszechmogący Wieczny Boże,
który nie chcesz śmierci grzesznika,
lecz by się nawrócił i miał życie.
Daj zdrowie chorym
i odwagę tym, którzy im służą.
Wspieraj czuwających nad bezpieczeństwem
i pociesz tych, którzy opłakują umarłych.
Niech Twoja łaska skruszy twarde serca
i podniesie ręce, co bezradnie opadają.
Zabierz strach i ześlij Twego Ducha,
gdy wołamy: Jezu, ufam Tobie!
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Biorąc pod uwagę nadzwyczajną sytuację związaną z wprowadzonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego bp Tadeusz Lityński z dniem 18 marca 2020 r. specjalnym dekretem wprowadza ograniczenia w celebracjach pogrzebowych. Zgodnie z tym dokumentem, w całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uroczystości pogrzebowe należy przeprowadzać w formie jednej stacji, którą odprawia się na cmentarzu przy grobie w obecności najbliższej rodziny zmarłego, z zachowaniem obowiązującego limitu 50 osób. W pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, dekret zezwala na poprzedzenie modlitw przy grobie procesją od bramy cmentarnej. Natomiast mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Można ją odprawiać również bez udziału ludu.
Stosownie do wcześniejszych zarządzeń biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży odwołało zaplanowane na dni 4-5 kwietnia br. diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży oraz pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę, która miała się odbyć 19 kwietnia.
Z kolei Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze informuje, że mająca odbyć się w dniach 20 kwietnia – 1 czerwca br. diecezjalna peregrynacja Obrazu Matki Bożej Paradyskiej została przełożona na czas po uroczystej koronacji obrazu (3 października).
ks. Andrzej Sapieha
Notariusz Kurii
Rzecznik Prasowy
17 marca 2020 18:46, admin ego
Dodaj komentarz:
Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach.
Materiał ...
<czytaj dalej>Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
– Rząd w cieniu ...
<czytaj dalej>737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ...
<czytaj dalej>Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach.
W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ...
<czytaj dalej>
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty?
<czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale,
<czytaj dalej>
Anonim_3456:
stary golf, oc przyszło do zapłaty, na złomie bez aktualnego nie przyjmą i problem. wyrejestrowanie kosztuje. ale powinien być nr silnika kiedyś
<czytaj dalej>
Anonim_9915:
do autobusu wsiada 2 idiotów - bez masek. i standardowo zaczyna się dyskusja "po co maska do czegoś czego nie ma". i odpowiedź drugiej s
<czytaj dalej>