piątek 3 kwietnia 2020     Renata, Jakub, Ryszard
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jestem eko-terrorystą - pisze Grzegorz Witkowski
Publikujemy oświadczenie Grzegorza Witkowskiego w sprawie ul. Kostrzyńskiej.

"Szanowni Państwo.
Oto jestem eko-terrorystą, politycznym pieniaczem oraz nietoperzem krążącym złowrogo nad rozsądnie zmieniającą kierunek Martą Bejnar Bejnarowicz, pewnie by wyssać z niej całą polityczną krew. Pan Mecenas wyszydza i straszy sądem. Pan Wójcicki wyciąga najcięższe działa, byle nie doprowadzić do kompromisu. Reszta nabrała powietrza i czasem tylko ktoś coś „pierdnie” z napięcia.
A ja myślę sobie tak: od czasu poruszenia sprawy minęło 4 miesiące. Czas, w którym można było drzewa na Kostrzyńskiej, te między Cerkwią a ul. Dobrą, jeszcze raz zbadać, określić, które są chore, oraz te, których wycinka jest niezbędna z przyczyn oczywistych. Nanieść na mapę, nad resztą się pochylić, może udałoby się cos zrobić. W końcu fakt, że te drzewa określają to miejsce jest dość oczywisty, ich braku nie zrekompensuje najpiękniejsza jezdnia ani ścieżka rowerowa. O to postulowaliśmy.

Nie stało się nic z tego, trwała za to „przepychanka” między miejskim „niedasie” a społecznym „a może jednak spróbować, bo jak gdzie indziej się daje, to dlaczego nie u nas?”. I nie było to „kilka osób”, co wielu próbuje sugerować, ale całe zaniepokojone sytuacją środowiska. Kiedy wskazywaliśmy kolejne „grzechy” instytucji zaangażowanych w proces inwestycji oraz pomysły zmian projektowych, by jednak spróbować, bo TO WAŻNE, najpierw nas zbywano standardowym „niedasie”, potem próbowano ośmieszyć, teraz wyciągnięto działo w postaci szantażu wobec mieszkańców sugerującego wstrzymanie inwestycji (pokazówka miała miejsce na stadionie), a działania oddolne oskarża o najgorsze intencje, głównie polityczne. Mimo, że jak się okazało, wina za stworzenie złego projektu i nieuzyskanie odstępstw od uwarunkowań budowlanych (MIASTO O NIE NIE WYSTĄPIŁO!!!, tak zapewnia Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury, tymczasem cały czas słyszymy w mediach z ust „najwyższych władz” nieprawdziwą informację, że to zrobiło) leży w całości po stronie Miasta. Tyle energii, zamiast pójść w naprawę błędów, zostało skierowane na walkę z mieszkańcami. Cóż, nie poradzisz nic bracie mój…

A teraz zadam pytanie retoryczne: Jaką szansę ma zwykły człowiek, który nie godzi się z oczywistym barbarzyństwem, wobec organizacji jaką jest miasto, które je firmuje. Człowiek, który po prostu kocha miasto i wyraża sprzeciw wobec niszczenia jego kultury. Zwłaszcza gdy widzi, że „autorytety”, kiedy było można się „ogrzały”, teraz czmychają chyłkiem, gromią, a nawet grożą… Ma się poddać, czy walczyć do końca? Jeśli wierzy w słuszność swoich działań i co więcej, jeśli słuszność tą potwierdzają specjaliści? Jakich ma użyć narzędzi w tej nierównej walce wiedząc, że „aparat” nie ma żadnych obiekcji i nie opiera się na jakiekolwiek wartościach?

My użyliśmy przede wszystkim prawa. Przygotowaliśmy petycję, zebraliśmy w niecałe 2 tygodnie ponad 1000 podpisów. Przez 4 miesiące merytorycznie uzasadnialiśmy błędność decyzji pana Wójcickiego i opłakane jej konsekwencje. To spora księga materiałów i nagrań. Wskazywaliśmy na dokumenty nadrzędne, które zaliczyły Aleję do miejsc, które powinny zostać otoczone szczególną ochroną. Od początku mówiliśmy, że nie chcemy wstrzymywać inwestycji, tylko by została ona przeprowadzona z głową i wg prawa. Kiedy nie pomogły prośby, zaczęliśmy szukać innych rozwiązań, także u ekologów, wszak ochrona aspektów społecznego, ekologicznego i krajobrazowego tego miejsca była naszym celem. O nietoperzach stwierdzono prawdopodobieństwo zimowania, to dało podstawę do przeprowadzenia dodatkowych badań. Kilka dni temu eksperci odkryli na lipach objęty bezwzględną ochroną mech, natomiast wewnątrz równie chronionego chrząszcza. Te i inne badania powinny zostać przeprowadzone w wywiadzie przed rozpoczęciem prac projektowych. Nie zrobiono ich. Dlaczego? Bezmyślność? Zaniechanie? Niewiedza? W takich instytucjach jak RDOŚ? I Gorzowski Urząd Miasta? Nieprawdopodobne? A jednak…

Zamykając sprawę Alei Kostrzyńskiej oświadczam, że:
Po pierwsze, nigdy nie było moim celem wstrzymanie inwestycji, uważam ją za niezbędną. Sprzeciwiam się bezmyślności, tak samo sprzeciwiałem się jej za rządów Tadeusza Jędrzejczaka, kiedy kosztem stuletniego parku chciano zrobić dwupasmową autostradę prowadzącą z parku do schodów.

Po drugie, ja nie będę się przykuwał, ale nie ręczę za ludzi, którzy dalej wierzą w dobrą wolę i pomoc od społeczności w swojej słusznej walce. Jeżeli dojdzie do wycinki na pewno wiele osób będzie chciało pożegnać drzewa.

Po trzecie, cała akcja wyszła od Oli Majewskiej, z jej troski i zaangażowania. I nie mieszka ona „po tej stronie drogi”, którą sugeruje pan Radziński, nota bene, podłe to proszę pana. Za nią poszli inni. Inicjatywa całkowicie oddolna i wynikająca z potrzeb środowiska. Żadne z nas nie przypuszczało, że z petycji dotyczącej 17 drzew wyjdzie takie... coś…

Po czwarte, poświęciłem temu tematowi 4 miesiące, pomagałem jak mogłem. Kosztowało mnie to bardzo dużo. Dziś pojechałem rano na spacer na Kostrzyńską, zobaczyłem wszystkie oznaczone drzewa, zrobiło mi się smutno. Raz, z powodu prawdopodobnie nieuniknionej ogromnej straty dla Miasta, dwa, z powodu ostatniej nagonki i presji lokalnego establishmentu, który poddał się prymitywnemu szantażowi „trójkąta egzotycznego K. W. D.”. Trochę to żałosne.

A po piąte, ostatnie, jest z tego wszystkiego jeden sukces, po wielu perturbacjach, kombinacjach i zrobieniu pana Chojnackiego, wiernego obrońcy decyzji magistratu i pierwszego piewcy "niedasie", autora teorii, że "drzew się nie pielęgnuje", człowieka od początku źle komunikującego się z mieszkańcami zielonym oficerem, pan Wójcicki powołał zespół, który określi zasady współpracy miasta z mieszkańcami w sprawie zieleni miejskiej. Czekamy na datę pierwszego spotkania.

Na koniec dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie ratowania Gorzowskiej Zieleni. To znaczy, że Miasto jeszcze żyje, że pielęgnuje swoją kulturę i że są jeszcze ludzie na tyle niezależni i odważni, by nie poddawać się presji „aparatu”. Jest kilka pomysłów, już na dniach będziemy się nimi dzielić. Kiedyś Gorzów stanie się miastem swoich mieszkańców. Mam nadzieję, że już niedługo.

Pozostając wobec Państwa w szacunku gorąco pozdrawiam

Pseudoekologiczny, parapolityczny terrorysta oraz Pirat, Grzegorz Witkowski

2 marca 2017 11:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Prawda zawsze ma problem żeby się przebić. Zwłaszcza jeśli staje naprzeciw tych, w których rękach: media, kasa i stanowiska. Brawo Panie Witkowski! Ma Pan charakter ! Charakter to wartość deficytowa.
Anonim_1134, 02.03.2017, 12:56, 81.190.172.84 ##

Jak znam człowieka to nie byłoby z tym problemu. PAN/ PANI powie gdzie. Przyjdziemy, posprzątamy, pogadamy. Jak to w mieście ;-)
Anonim_1247, 02.03.2017, 13:22, 94.254.240.76 ##

charytatywne akcje LDM-u jak malowanie ławeczek Kwadratu czy porządkowanie parków się skończyło wraz z wejściem do RM.
Anonim_9461, 02.03.2017, 17:52, 5.172.238.57 ##

Władza się sama nie wybrała! To wy obdarzyliście Gorzów takim prezydentem kochani LDM! Radnych wybrali mieszkańcy. Niektórzy radni - bezradni wybierani są kolejne kadencje. Macie to g.wno na własne życzenie.
Anonim_7236, 02.03.2017, 18:04, 89.228.141.79 ##

Panie Witkowski tylko jedno, ulica Kostrzyńska to nie ulica Marcinkowskiego. Jeżeli nie widzi Pan różnicy to należy podczas nostalgicznych spacerów rozglądać się uważniej i myśleć.
Jarek, 02.03.2017, 19:15, 81.190.186.36 ##

Włodarze już tylko udają prawych ludzi postępując sami nieuczciwie i nie zgodnie z prawem a przy tym posługują się innymi którzy zaślepieni (na ich korzyść) przekręcają kota ogonem i bez żadnych skrupułów łżą prosto w czy...
JA, 10.03.2017, 00:04, 91.235.255.83 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ares" Spółka z o.o.

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 61 00
branża: Handlowe centra <czytaj dalej>
Szymańska Katarzyna Gabinet Kosmetyczny

ul. Bolesława Chrobrego 29, Gorzów Wlkp.
tel. 607 773 844
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
Bank Pekao S.A. Bankomat

ul. Fabryczna 12, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>

1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Kuroniówka dla Gorzowa
W pierwszą środę kwietnia o 4.00 Katarzyna Wójtowicz z Wielospecjalistycznego ... <czytaj dalej>
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - ndianin.jpg
Hanna Kaup:
2IV2020 - Okno Tokarczuk
2IV2020. Żyjemy w coraz większych ograniczeniach. Jak na tę sytuację patrzy ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6234:
ona jest z PO tak jak nasz Surowiec ktory dostal zdaje sie od niej etat dyrektora czerwonegon marszalkowskoego szpitala wojewodzkiego w Gorzowie.
<czytaj dalej>
Anonim_5592:
Klepie. I wydaje mu się, że coś znaczy. <czytaj dalej>
Anonim_5256:
Człowieku, czy Ty masz jakąś podstawową wiedzę o rzeczywistości,czy tylko tak klepiesz? <czytaj dalej>
Anonim_6234:
myślę źe marszałek Polakowa specjalnie wzięła do siebie do zielonej góry chorych na koronawirusa z regionu gorzowskiego żeby wysłupłać jaki <czytaj dalej>
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej