poniedziałek 19 sierpnia 2019     Konstancja, Emilia, Julian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jestem eko-terrorystą - pisze Grzegorz Witkowski
Publikujemy oświadczenie Grzegorza Witkowskiego w sprawie ul. Kostrzyńskiej.

"Szanowni Państwo.
Oto jestem eko-terrorystą, politycznym pieniaczem oraz nietoperzem krążącym złowrogo nad rozsądnie zmieniającą kierunek Martą Bejnar Bejnarowicz, pewnie by wyssać z niej całą polityczną krew. Pan Mecenas wyszydza i straszy sądem. Pan Wójcicki wyciąga najcięższe działa, byle nie doprowadzić do kompromisu. Reszta nabrała powietrza i czasem tylko ktoś coś „pierdnie” z napięcia.
A ja myślę sobie tak: od czasu poruszenia sprawy minęło 4 miesiące. Czas, w którym można było drzewa na Kostrzyńskiej, te między Cerkwią a ul. Dobrą, jeszcze raz zbadać, określić, które są chore, oraz te, których wycinka jest niezbędna z przyczyn oczywistych. Nanieść na mapę, nad resztą się pochylić, może udałoby się cos zrobić. W końcu fakt, że te drzewa określają to miejsce jest dość oczywisty, ich braku nie zrekompensuje najpiękniejsza jezdnia ani ścieżka rowerowa. O to postulowaliśmy.

Nie stało się nic z tego, trwała za to „przepychanka” między miejskim „niedasie” a społecznym „a może jednak spróbować, bo jak gdzie indziej się daje, to dlaczego nie u nas?”. I nie było to „kilka osób”, co wielu próbuje sugerować, ale całe zaniepokojone sytuacją środowiska. Kiedy wskazywaliśmy kolejne „grzechy” instytucji zaangażowanych w proces inwestycji oraz pomysły zmian projektowych, by jednak spróbować, bo TO WAŻNE, najpierw nas zbywano standardowym „niedasie”, potem próbowano ośmieszyć, teraz wyciągnięto działo w postaci szantażu wobec mieszkańców sugerującego wstrzymanie inwestycji (pokazówka miała miejsce na stadionie), a działania oddolne oskarża o najgorsze intencje, głównie polityczne. Mimo, że jak się okazało, wina za stworzenie złego projektu i nieuzyskanie odstępstw od uwarunkowań budowlanych (MIASTO O NIE NIE WYSTĄPIŁO!!!, tak zapewnia Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury, tymczasem cały czas słyszymy w mediach z ust „najwyższych władz” nieprawdziwą informację, że to zrobiło) leży w całości po stronie Miasta. Tyle energii, zamiast pójść w naprawę błędów, zostało skierowane na walkę z mieszkańcami. Cóż, nie poradzisz nic bracie mój…

A teraz zadam pytanie retoryczne: Jaką szansę ma zwykły człowiek, który nie godzi się z oczywistym barbarzyństwem, wobec organizacji jaką jest miasto, które je firmuje. Człowiek, który po prostu kocha miasto i wyraża sprzeciw wobec niszczenia jego kultury. Zwłaszcza gdy widzi, że „autorytety”, kiedy było można się „ogrzały”, teraz czmychają chyłkiem, gromią, a nawet grożą… Ma się poddać, czy walczyć do końca? Jeśli wierzy w słuszność swoich działań i co więcej, jeśli słuszność tą potwierdzają specjaliści? Jakich ma użyć narzędzi w tej nierównej walce wiedząc, że „aparat” nie ma żadnych obiekcji i nie opiera się na jakiekolwiek wartościach?

My użyliśmy przede wszystkim prawa. Przygotowaliśmy petycję, zebraliśmy w niecałe 2 tygodnie ponad 1000 podpisów. Przez 4 miesiące merytorycznie uzasadnialiśmy błędność decyzji pana Wójcickiego i opłakane jej konsekwencje. To spora księga materiałów i nagrań. Wskazywaliśmy na dokumenty nadrzędne, które zaliczyły Aleję do miejsc, które powinny zostać otoczone szczególną ochroną. Od początku mówiliśmy, że nie chcemy wstrzymywać inwestycji, tylko by została ona przeprowadzona z głową i wg prawa. Kiedy nie pomogły prośby, zaczęliśmy szukać innych rozwiązań, także u ekologów, wszak ochrona aspektów społecznego, ekologicznego i krajobrazowego tego miejsca była naszym celem. O nietoperzach stwierdzono prawdopodobieństwo zimowania, to dało podstawę do przeprowadzenia dodatkowych badań. Kilka dni temu eksperci odkryli na lipach objęty bezwzględną ochroną mech, natomiast wewnątrz równie chronionego chrząszcza. Te i inne badania powinny zostać przeprowadzone w wywiadzie przed rozpoczęciem prac projektowych. Nie zrobiono ich. Dlaczego? Bezmyślność? Zaniechanie? Niewiedza? W takich instytucjach jak RDOŚ? I Gorzowski Urząd Miasta? Nieprawdopodobne? A jednak…

Zamykając sprawę Alei Kostrzyńskiej oświadczam, że:
Po pierwsze, nigdy nie było moim celem wstrzymanie inwestycji, uważam ją za niezbędną. Sprzeciwiam się bezmyślności, tak samo sprzeciwiałem się jej za rządów Tadeusza Jędrzejczaka, kiedy kosztem stuletniego parku chciano zrobić dwupasmową autostradę prowadzącą z parku do schodów.

Po drugie, ja nie będę się przykuwał, ale nie ręczę za ludzi, którzy dalej wierzą w dobrą wolę i pomoc od społeczności w swojej słusznej walce. Jeżeli dojdzie do wycinki na pewno wiele osób będzie chciało pożegnać drzewa.

Po trzecie, cała akcja wyszła od Oli Majewskiej, z jej troski i zaangażowania. I nie mieszka ona „po tej stronie drogi”, którą sugeruje pan Radziński, nota bene, podłe to proszę pana. Za nią poszli inni. Inicjatywa całkowicie oddolna i wynikająca z potrzeb środowiska. Żadne z nas nie przypuszczało, że z petycji dotyczącej 17 drzew wyjdzie takie... coś…

Po czwarte, poświęciłem temu tematowi 4 miesiące, pomagałem jak mogłem. Kosztowało mnie to bardzo dużo. Dziś pojechałem rano na spacer na Kostrzyńską, zobaczyłem wszystkie oznaczone drzewa, zrobiło mi się smutno. Raz, z powodu prawdopodobnie nieuniknionej ogromnej straty dla Miasta, dwa, z powodu ostatniej nagonki i presji lokalnego establishmentu, który poddał się prymitywnemu szantażowi „trójkąta egzotycznego K. W. D.”. Trochę to żałosne.

A po piąte, ostatnie, jest z tego wszystkiego jeden sukces, po wielu perturbacjach, kombinacjach i zrobieniu pana Chojnackiego, wiernego obrońcy decyzji magistratu i pierwszego piewcy "niedasie", autora teorii, że "drzew się nie pielęgnuje", człowieka od początku źle komunikującego się z mieszkańcami zielonym oficerem, pan Wójcicki powołał zespół, który określi zasady współpracy miasta z mieszkańcami w sprawie zieleni miejskiej. Czekamy na datę pierwszego spotkania.

Na koniec dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie ratowania Gorzowskiej Zieleni. To znaczy, że Miasto jeszcze żyje, że pielęgnuje swoją kulturę i że są jeszcze ludzie na tyle niezależni i odważni, by nie poddawać się presji „aparatu”. Jest kilka pomysłów, już na dniach będziemy się nimi dzielić. Kiedyś Gorzów stanie się miastem swoich mieszkańców. Mam nadzieję, że już niedługo.

Pozostając wobec Państwa w szacunku gorąco pozdrawiam

Pseudoekologiczny, parapolityczny terrorysta oraz Pirat, Grzegorz Witkowski

2 marca 2017 11:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Prawda zawsze ma problem żeby się przebić. Zwłaszcza jeśli staje naprzeciw tych, w których rękach: media, kasa i stanowiska. Brawo Panie Witkowski! Ma Pan charakter ! Charakter to wartość deficytowa.
Anonim_1134, 02.03.2017, 12:56, 81.190.172.84 ##

Jak znam człowieka to nie byłoby z tym problemu. PAN/ PANI powie gdzie. Przyjdziemy, posprzątamy, pogadamy. Jak to w mieście ;-)
Anonim_1247, 02.03.2017, 13:22, 94.254.240.76 ##

charytatywne akcje LDM-u jak malowanie ławeczek Kwadratu czy porządkowanie parków się skończyło wraz z wejściem do RM.
Anonim_9461, 02.03.2017, 17:52, 5.172.238.57 ##

Władza się sama nie wybrała! To wy obdarzyliście Gorzów takim prezydentem kochani LDM! Radnych wybrali mieszkańcy. Niektórzy radni - bezradni wybierani są kolejne kadencje. Macie to g.wno na własne życzenie.
Anonim_7236, 02.03.2017, 18:04, 89.228.141.79 ##

Panie Witkowski tylko jedno, ulica Kostrzyńska to nie ulica Marcinkowskiego. Jeżeli nie widzi Pan różnicy to należy podczas nostalgicznych spacerów rozglądać się uważniej i myśleć.
Jarek, 02.03.2017, 19:15, 81.190.186.36 ##

Włodarze już tylko udają prawych ludzi postępując sami nieuczciwie i nie zgodnie z prawem a przy tym posługują się innymi którzy zaślepieni (na ich korzyść) przekręcają kota ogonem i bez żadnych skrupułów łżą prosto w czy...
JA, 10.03.2017, 00:04, 91.235.255.83 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będzie nowy budżet. Możesz złożyć propozycję zadań
Ogłoszenie w sprawie prac nad projektem budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na 2020 rok. Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego informuje, że trwa procedura ... <czytaj dalej>
Na pocztę po gadżety
Do wszystkich Urzędów Pocztowych na terenie Gorzowa oraz w Deszcznie i Bogdańcu trafiły gadżety - kubki, magnesy, długopisy i torby ... <czytaj dalej>
Bez odwołania od decyzji wojewody w sprawie filharmonii
Prezydent Jacek Wójcicki w każdym swoim stanowisku dotyczącym funkcjonowania gorzowskich instytucji kultury podkreślał, że zależy mu na zgodnym ich współdziałaniu. ... <czytaj dalej>
Door-to-door i likwidacja barier architektonicznych
Transport typu „door-to-door” dla osób o ograniczonej mobilności oraz dostosowania architektoniczne w budynkach wielorodzinnych – to główne cele działań, które ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Dębol 1 Maria Dębicka

ul. Zielona 21 l. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 784 044 558
branża: Samochody - części, akcesoria - hurt <czytaj dalej>
"Meritum" Jan Pawłowski

ul. Dowbór-Muśnickiego 14 c/6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 66 40
branża: Łożyska <czytaj dalej>

Tarantino w Hollywood
Kolejny film Quentina Tarantino rozgrywa się w Hollywood. Zobaczymy w ... <czytaj dalej>
Satyra na wojnę i wojsko
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu ... <czytaj dalej>
Piotr Orlow na Pikniku Chopinowskim w Gorzowie
W tym roku po raz trzeci na Placu Sztuk przy ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu jest bezpiecznie, ale w Zielonej Górze…
W związku z tym, że w zielonogórskim szpitalu bakterię New ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2019 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
To był ślub roku, czyli prezydent Wójcicki nie jest już kawalerem
To był wymarzony dzień na ślub, którym od dłuższego czasu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Polska to nie jest kraj dla chorych na raka
Wbrew zapowiedziom rządzących, chorzy na raka nadal są bez dostępu ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7538:
u mnie jak starszak(8 lat) miał biegunkę, to zmiana diety pomogła i odstawienie czekolady (zajadał się tym strasznie) teraz jest lepiej, ale poda <czytaj dalej>
Anonim_2783:
"W planach jest montaż specjalnych skrzynek w budynkach i altanach we wszystkich trzech sektorach Związku Celowego Gmin MG-6, obsługiwanych pr <czytaj dalej>
Anonim_8224:
podobnie w platformie! to jest beton z ukladu okraglego stolu.
zaden polityk menda nie zostala skazana nowaki schetyny tuski. nikt. bo kaja umowe <czytaj dalej>
Anonim_8224:
bo pis bezczeelnie klamie i manipuluje w swoich mediach.
loty marszalka z cala obsada wojskowa dla jego czlonkow rodziny kosztowaly nas dziesiatk <czytaj dalej>
Anonim_9488:
Dlaczego Pani tak nienawidzi PiS? Ciężko napisać, ze PiS był również przeciw. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej