wtorek 9 marca 2021     Franciszka, Katarzyna, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Półmetek zarządu województwa
- Dokładnie wczoraj 29 listopada minęły 2 lata pracy zarządu. W tym czasie udało się utworzyć pierwszą klinikę, ruszył kierunek lekarski, niebywały sukces odniosła Lubuska Akademia Rozwoju, wystartowała kampania promująca lubuski program dla młodzieży Młodzi on life - mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.  Wyremontowane drogi, nowe pociągi, historyczny spadek bezrobocia - to tylko niektóre z dobrych wiadomości, którymi podzielił się Zarząd Województwa Lubuskiego po dwóch latach pracy.

Zdrowie
- W ciągu tych dwóch lat finalizowaliśmy naszą konsekwentną pracę z zakresu ochrony zdrowia. Widać już efekty naszego planu, który z pełną determinacją realizujemy. Trzecie miejsce w Polsce pod względem indeksu sprawności. Niezależni eksperci z ministerstwa zdrowia ocenili nasz region pod względem dostępności dla pacjenta, ale także zdrowia, jakości życia w naszym regionie i gospodarki finansowej. Wszystkie nasze jednostki się bilansują, nie są zadłużone. Mamy cztery spółki. Co najważniejsze w tej kadencji, udało się utworzyć pierwszą klinikę w województwie lubuskim. Od 1 października 2015 r. wystartowaliśmy zupełnie na nowym poziomie, w nowych standardach. W tej chwili przekształcamy szpital w Zielonej Górze w szpital uniwersytecki - mówiła.

Marszałek podkreślała jak ważne było utworzenie kierunku lekarskiego, zainwestowano ogromne pieniądze, wymagało to przeprowadzenia szeregu inwestycji w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze. Zainwestowaliśmy 60 mln. żeby mógł powstać kierunek lekarski, powstał Instytut Patomorfologii, dziekanat, nowe sale dydaktyczne. Udało się, w wyniku certyfikacji uzyskaliśmy zgodę na zwiększenie liczby studentów – mówiła marszałek. - Radioterapia w Gorzowie Wlkp. i Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to priorytety w zakresie ochrony zdrowia, które postawiliśmy sobie kilka lat temu.

Niesamowicie kosztowne inwestycje. Najpierw musieliśmy uporządkować ochronę zdrowia, zlikwidować zadłużenia, poprawić warunki na oddziałach - mówiła marszałek. Oba projekty wpisano do Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia oraz do mapy potrzeb zdrowotnych. Już w tym roku przeznaczyliśmy po 4 mln zł na każdą inwestycję, w przyszłym też po 4 mln zł – mówiła marszałek.

- Baza tymczasowa HEMS dla Gorzowa – to kolejna niezwykle ważna inwestycja. To przykład, jak trzeba łapać chwile. Z dyrektorem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robertem Gałązkowskim spotkałam się w na otwarciu bazy w Przylepie i wówczas rozmawialiśmy na ten temat. Jest to efekt szybkiej decyzji ówczesnego ministra Waldemara Sługockiego. – Mając bazy w Przylepie i Gorzowie Wlkp., mamy już rozwiązaną sytuację bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, o co tak zabiegaliśmy. Inwestycja ta wielokrotnie poprawi skuteczność ratownictwa medycznego w naszym regionie. To będzie jedyna baza pogotowia lotniczego wybudowana na terenie szpitala.

Dostępność transportowa

W zakresie inwestycji drogowych w 2015 r. prowadzono 40 przedsięwzięć w kwocie 43,85 mln zł, w tym: 2 obwodnice, 25 na ciągach dróg, 1 most, 12 zadań w ramach poprawy bezpieczeństwa. Natomiast w bieżącym roku realizowanych jest 70 inwestycji w kwocie 58,34 mln zł, w tym: 2 obwodnice, 57 na ciągach dróg, 2 mosty, 9 zadań w ramach poprawy bezpieczeństwa. Najważniejsze inwestycje to m.in. budowa Obwodnicy Drezdenka Etap I, budowa obwodnicy Rzepina, rozbiórka i budowa nowego mostu wraz z mostem objazdowym przez rz. Wartę w Skwierzynie. Kontraktujemy cały czas nowe projekty, w ubiegłym roku zakupiliśmy 2 szynobusy – mówiła marszałek.

Lubuska Akademia Rozwoju to strzał w dziesiątkę!
Marszałek podkreślała sukces, jaki odniosła Lubuska Akademia Rozwoju. - Uczymy cały czas naszych beneficjentów. LAR to strzał w dziesiątkę. Prezentujemy, jakie konkursy ogłaszamy, jak przygotować projekty – mówiła marszałek. Przypomnijmy, że misją akademii, której inicjatorką i pomysłodawczynią jest marszałek, jest dostarczenie najnowszej wiedzy o teorii i praktyce wynikającej z realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz płynących z tego tytułu korzyści dla samorządów i przedsiębiorstw. Akademia ma charakter doradczo-szkoleniowy i podzielona jest na bloki tematyczne dotyczące szeroko rozumianej polityki regionalnej. W sesjach LAR uczestniczą setki studentów - przedstawicieli firm, organizacji pozarządowych, samorządów i uczelni z całego województwa. Prelegentami są eksperci poszczególnych dziedzin, obejmujących tematykę danej sesji.

- Kontrakt Terytorialny – niesłychanie ważny dokument, nad którym cały czas pracujemy. 30 projektów kluczowych, wszystko jest przewidywalne. Budujemy region zrównoważony pod względem terytorialnym i pod względem społecznym. Nie wszystkie te projekty znalazły się w Planie Morawieckiego. W ramach RPO – Lubuskie 2020 mamy podpisanych 121 umów. Jesteśmy spokojni, że plan 20 proc. do końca grudnia zostanie osiągnięty. Krew i pot – tak mówiłam na spotkaniu z samorządowcami. To są pieniądze, które muszą być zakontraktowane zgodnie z planem – podkreślała marszałek.

Miliony na inwestycje przeciwpowodziowe
Ponad 461 mln zł z Banku Światowego na ochronę przeciwpowodziową trafi do naszego regionu. W październiku podpisano porozumienie dotyczące warunków finansowania projektów w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Chodzi m.in. o zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry – ochrona Słubic, Nowej Soli oraz odcinka Wężyska-Chlebowo.

Lubuskie atrakcyjne dla turysty!
– Budujemy tożsamość i poczucie siły regionu. Chcemy odważnie i bez kompleksów realizować ambitne projekty. Chcemy też pokazywać potencjał naszego regionu i zachęcać do odwiedzenia go – mówiła podczas konferencji marszałek Polak. Lubuskie ma swoje cuda – w dwóch edycja plebiscytu National Geographic mamy aż 3 laureatów 2015 - Park Narodowy Ujście Warty, 2016 - Geopark Łuk Mużakowa oraz Szlak Kościołów Drewnianych

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie na europejskim poziomie!

- Dzięki naszym decyzjom WOSiR w Drzonkowie posiada obiekty na europejskim i światowym poziomie, wśród których warto wymienić: basen olimpijski i rekreacyjny, obiekty jeździeckie, nowoczesną halę tenisową, pełnowymiarowe boiska do piłki siatkowej plażowej - mówiła marszałek. W 2015 roku zrealizowano kolejne etapy modernizacji WOSiR, w związku z kontynuacją projektu pn. „Modernizacja kompleksu obiektów: hotel, basen kryty i sala konferencyjno – sportowa, wymiana istniejącej sieci cieplnej i wodociągowej, hala sportowa i strzelnica. Kolejna strategiczna inwestycja to „Remont i modernizacja układu komunikacyjnego w celu umożliwienia dostępu osobom niepełnosprawnym do obiektów Ośrodka”. W bieżącym roku realizowane jest zadanie: „Modernizacja obiektu jeździeckiego – przebudowa, rozbudowa i nadbudowa hali jeździeckiej. Modernizacja Ośrodka doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020, zgodnie z którą jedną z kluczowych inwestycji regionalnych jest „Dokończenie rozbudowy Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz poprawa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Gorzowie Wlkp.”.

Lubuskie otwarte na świat
W roku 2015 udało się pozyskać nowego partnera zagranicznego. Lubuskie rozpoczęło współpracę z greckim regionem Kreta. To już kolejny przykład dobrej współpracy z partnerami z Europy i nie tylko. – Nawiązaliśmy relacje pomiędzy przedsiębiorcami z Europy, ale także USA. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zawarto umowę partnerską pomiędzy Województwem Lubuskim a Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (K-SSSE). Główna misja: profesjonalna, kompleksowa i spójna obsługa inwestorów zarówno krajowych i zagranicznych. Ważnym aspektem jest także zintegrowanie działań marketingowych.

Młodzi on-life
Młodzi on-life to hasło kampanii promującej lubuski program dla młodzieży. Przygotowaliśmy program dla młodych. Chcemy żeby młodzież wracała do Lubuskiego i chciała tu żyć – mówiła marszałek. Podczas konferencji zaprezentowała dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz młodych oraz założenia programu dla młodych. Partnerstwo dla wolontariatu. – Wszystkie działania są skuteczne, jeżeli są realizowane nie solo, ale razem. Ten projekt to 17 partnerów. 3 tys. harcerzy i patronaty: Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Ten program to także odpowiedź na zapotrzebowanie na solidarność międzypokoleniową. W ramach projektu budujemy 15 poradni, bo bardzo często młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać, a mają problemy i trzeba im pomóc je rozwiązać – mówiła marszałek.

Lubuskie Centrum Winiarstwa

W 2015 r. otwarto miejsce, w którym bije serce lubuskiego winiarstwa. W 2016 odbyło się pierwsze winobranie na samorządowej winnicy oraz pierwsze Święto Młodego Lubuskiego Wina. Imprezy przyciągają wielu turystów z regionu, Polski i zagranicy.
Zobacz prezentację marszałek Elżbiety Anny Polak

Więcej na www.lubuskie.pl

LUM

1 grudnia 2016 18:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Śmiechu warte. Zdrowie..

Facet mnie dziś zaczepił na przystanku pokazuje mi kołnierz mówi że ma bo kręgosłup pęknięty musi chodzić w tym kołnierzu poszedł się zapisać
to mówią że na październik przyszłego roku!
Plecy go bolą i rok sobie poczeka.


Transport. Pojechać sobie łatwo do Londynu nie mogą z lotniska w Babimoście. A do Goleniowa trzeba żeby ktoś zawiózł parking płatny tylko 10 min jest darmowy - nikt w 10 min nie zostanie bo musi poczekać czy tamten odleci. I jest kłopot. Do Babimostu (który planuje uruchomić loty do Anglii) nie dowożą busy. Z Zielonej dowożą..Edukacja - tu pominę tę żenadę


atrakcyjne dla turysty - śmiać się czy płakać?

patrz jez. Marwicko przykład z brzegu
Zabytki w Gorzowie - 2.

Otwarte na świat - zwł że zdecydowana większość Gorzowian nigdy nie była za granicą i nie wie jak świat wygląda.


Program dla młodych - harcerze. No super a nie harcerze?

Lubuskie Centrum Winiarstwa - a to na południu.

Anonim_6639, 02.12.2016, 20:25, 31.0.123.231 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Stojanowska Irena Sklep Meblowy

ul. Słoneczna 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 57 22
branża: Meble <czytaj dalej>
"Stylmet" S.C.

ul. Skrajna 31, Gorzów Wlkp.
tel. 601 987 915
branża: Metale - obróbka <czytaj dalej>
"Las-Skwierzyna-Gorzów" Sp. z o.o.

ul. Żwirki i Wigury 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 28 24
branża: Mięso, wędliny, drób - produkcja <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1560.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
I tak już rok temu powinienem wymienić okulary. Nie chcę iść na badanie wzroku w masce, bo przeszkadza. <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej