wtorek 9 marca 2021     Franciszka, Katarzyna, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Prezydent wyjaśnia
W związku z pojawieniem się różnych doniesień medialnych, dotyczących zamiaru zakupu przez Miasto budynku zlokalizowanego przy ul. Wełniany Rynek 18, przesyłam informację prezydenta Jacka Wójcickiego w niniejszej sprawie.

Obecnie prowadzona jest wielopłaszczyznowa analiza możliwości, warunków i zasadności ewentualnego zakupu przez Miasto budynku po dawnej „Przemysłówce”. Jest wiele aspektów przemawiających za racjonalnością podjęcia tego rodzaju analizy. To lokalizacja - budynek może się stać ważnym elementem skupiającym aktywność mieszkańców oraz pobudzić czynniki centrotwórcze. Szukamy rozwiązania które spowoduje, że obiekt generowałby aktywność od rana do wieczora. W tym zakresie godnym uwagi rozwiązaniem jest wykorzystanie istniejącej przestrzeni, która daje duże możliwości adaptacji, np. na rzecz instytucji kultury (MCK, MOS) oraz wydziałów Urzędu Miasta tj. Wydział Edukacji czy Wydział Kultury i Sportu. Środki na wspomniane instytucje kultury zostały ujęte w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym z dofinansowaniem źródeł zewnętrznych. Dzięki temu budynek znacznie przyczyniłby się do poprawy funkcjonalności centrum miasta oraz jego otoczenia. Tym sposobem część niższa budynku byłaby wykorzystywana na funkcje kultury aktywne przez cały dzień z nasileniem w godzinach popołudniowych. Rozważana jest również możliwość adaptacji tzw. części wysokiej na funkcje biurowe. Dzięki temu w centrum miasta zyskamy budynek, który będzie służył mieszkańcom, a nie stanie się nieużytecznym pustostanem w prywatnych rękach.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż budynek posiada potencjał rozbudowy w kierunku wewnętrznego parkingu bankowego (działka jest przedmiotem oferty). Z punktu widzenia śródmiejskiej zabudowy zapełnienie luki w miejscu parkingu byłoby ważnym krokiem uzupełniającym brakującą tkankę urbanistyczną. Domknięcie kwartału wiązałoby się z likwidacją poczucia niespójności i chaosu przestrzeni publicznej. Ewentualna rozbudowa, pozwoliłaby na całkowite zaspokojenie potrzeb instytucji kultury z dodatkową możliwością wyjścia ze swoją ofertą poza własne mury do mieszkańców miasta w oparciu o potencjał skwerów przed dawnym EMPIK-iem i w okolicy fontanny od strony ulicy Jagiełły.

Często podnoszone są także kwestie związane ze stanem technicznym budynku. Trzeba wiedzieć, iż powstał on w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Inwestycja została zrealizowana przez duży kombinat budowlany na potrzeby własne. Przez bank był użytkowany jeszcze w lipcu br. Miasto zleciło rzeczoznawcy budowlanemu ocenę stanu technicznego z analizą stanu konstrukcji budynku, pod kątem jego przydatności dla przewidywanych potrzeb. Opracowanie to zostanie wykonane do końca sierpnia. Dopiero pozytywny wynik tej oceny da podstawę do podjęcia ostatecznych decyzji o ewentualnym zakupie.

Warto dodać, iż budynek jest przystosowany do warunków ochrony przeciwpożarowej. Ponadto posiada nowoczesny system klap dymowych oddymiających klatkę schodową,
a każda kondygnacja jest wyposażona w drzwi przeciwpożarowe.

Obecnie Miasto prowadzi negocjacje z właścicielem nieruchomości przy ul. Wełniany Rynek. Sam zakup jest bardzo korzystny. Około 6 mln złotych za 4600 m² powierzchni biurowej w centrum miasta (nieco ponad 1300 zł za m²).

Informacja dotycząca zamiaru utworzenia centrum usług wspólnych:


W kontekście doniesień medialnych dotyczących zamiaru utworzenia centrum usług wspólnych, informuję, że Miasto Gorzów Wlkp. rozważa taką możliwość w odniesieniu
do placówek oświatowych oraz żłobków.

Przepis art. 10a ustawy o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. 2016.446), który wszedł w życie 1 stycznia 2016 r., pozwala gminom zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną m.in. jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych. Korzyści wynikające z prowadzenia wspólnej obsługi, to przede wszystkim poprawa efektywności w obszarze obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, poprawa jakości usług i ich standaryzacja oraz rozwój kadry poprzez specjalizację stanowiskową. Wspólna obsługa ułatwi również centralizację podatku VAT i możliwości jego odliczeń. To także oszczędności uzyskane ze wspólnych zakupów towarów i usług oraz naturalnego spadku zatrudnienia, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu informatyzacji. Koncepcja realizacji wspólnej obsługi opiera się na sprawdzonych w praktyce gospodarczej rozwiązaniach, od lat stosowanych z powodzeniem w sektorze prywatnym, na zasadach zbliżonych do biura rachunkowego.

Miasto rozpoczęło prace nad przygotowaniem analizy zasadności utworzenia powyższej jednostki. W związku z trwającym okresem wakacyjnym zbieranie danych z placówek oświatowych i żłobków, niezbędnych do opracowania w/w analizy rozpocznie się z początkiem września. W tym okresie o wstępnych założeniach wspólnej obsługi w/w jednostek zostaną poinformowani właściwi Dyrektorzy oraz związki zawodowe. Propozycja pracy zostanie przedstawiona wszystkim pracownikom, których zakres czynności obejmie zadania przekazane do realizacji przez centrum usług wspólnych. Zostaną również zorganizowane spotkania z kierownikami jednostek oraz pracownikami obsługi administracyjno-księgowej w celu wyjaśnienia powstałych wątpliwości i pytań w zakresie utworzenia i funkcjonowania centrum usług wspólnych. Spotkania te będą okazją do zgłaszania uwag i propozycji do przedłożonych rozwiązań organizacyjnych przez zainteresowane strony.

Wynik przeprowadzonej analizy wraz z założeniami organizacyjno-finansowymi zorganizowania wspólnej obsługi w/w jednostek zostanie przedłożony Radnym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. w celu wypracowania ostatecznego stanowiska do końca 2016 r.

Wstępnie prognozowany termin rozpoczęcia wspólnej obsługi w/w jednostek to najwcześniej druga połowa 2017 r.

Informacja dotycząca planów na zagospodarowanie/sprzedaż miejskich nieruchomości:


1. Dwa obiekty przy ul. Obotryckiej po komendzie policji – przebudowa na potrzeby Urzędu Miasta Gorzowa.
2. Budynek przy ul. Kos. Gdyńskich po szkole Gastronomicznej – nowa lokalizacja dla Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.
3. Budynek przy ul. Łokietka – wydziały Urzędu Miasta: Straż Miejska, Wydział Audytu Wewnętrznego, Kontroli i Analiz, Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów i Spraw Mieszkańców, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Kancelaria Informacji Niejawnych, Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz siedziba Euroregionu ”Pro Europa Viadriana”.
4. Pałacyk po dawnym GDK przy ul. Wał Okrężny – budynek zabezpieczony, obecnie nieużytkowany, pozostaje w zasobach miasta. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami.
5. Willa Jahnego przy ul. Kazimierza Wielkiego– „Instytut Papuszy”.
6. Budynek po Sanepidzie przy ul. Borowskiego – nieruchomość przejęta od Skarbu Państwa na cele opiekuńcze dla seniorów – program Senior Vigor.
7. Dom Harcerza przy ul. Wyszyńskiego – zagospodarowany przez ZHP, ZNP oraz firmę Hercules.
8. Budynek przy ul. Szkolnej – w planach szkoły artystyczne.
9. MCK przy ul. Drzymały – aktualnie wykorzystywany na potrzeby jednostki.
10. Kamienica przy ul. Wyszyńskiego – budynek na sprzedaż (ogłoszony przetarg).

Z poważaniem
Ewa Sadowska-Cieślak


23 sierpnia 2016 07:16, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"8. Budynek przy ul. Szkolnej – w planach szkoły artystyczne."
Naprawdę? A miały być rozmowy,konsultacje,spotkania z fachowcami,sprawdzanie czy budynek na Szkolnej pomieści wszystkie szkoły artystyczne.Widać,że obiecywanie łatwo przychodzi.
Anonim_6464, 23.08.2016, 21:09, 89.228.150.232 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gross" Daniel Brzeziecki

ul. Warskiego 15 l. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 510 565 055
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"Almex Recykling" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 15 E, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 60 80
branża: Autozłom <czytaj dalej>
P.H.U. "TORMAR"

ul. Kirkora 11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 88 88
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
I tak już rok temu powinienem wymienić okulary. Nie chcę iść na badanie wzroku w masce, bo przeszkadza. <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej