W wielu miejscowościach władze samorządowe i organizacje pozarządowe działają na rzecz osób starszych. Czy wiemy o wszystkich? Czy nie ma wśród nich takich, które warto propagować?
W Światowym Dniu Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje bardziej pozytywny przekaz: promujmy wszystkie dobre praktyki. Nazywajmy je, dzielmy się nimi.
Do 30 czerwca RPO zbiera pomysły do drugiego wydania Złotej Księgi Dobrych Praktyk. Tymi dobrymi praktykami można się dzielić potem w całym kraju. Tak jak pomysłami projektów Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu czy krakowskiego bloga Senior Móvin, które zostały wyróżnione w zeszłym roku.
Łódź, Lublin, Warszawa, Tczew, Kędzierzyn-Koźle, Wrocław, Piotrków Trybunalski, Białystok, Kraków, Śrem, Nowy Sącz, Gdynia, Poznań, Prostki, Gogolin, Olsztyn – to miejsca na mapie Polski, w których działa się na rzecz budowania społeczeństwa spójnego i przyjaznego ludziom w każdym wieku. O realizowanych tam niezwykle ciekawych i cennych projektach dowiedzieliśmy się dzięki zgłoszeniom do Złotej Księgi Dobrych Praktyk.
Takich miejsc jest z całą pewnością dużo więcej, jeżdżąc po kraju Adam Bodnar słyszy co chwila o wspaniałych projektach i inicjatywach (w zeszłym tygodniu była o tym mowa np. w Międzyrzeczu).
Dlatego Rzecznik zachęca wszystkich, którzy mają fajne pomysły i coś już razem zrobili, by podzielić się tym z innymi i przysłać zgłoszenie do drugiej edycji konkursu – na zgłoszenia czeka do 30 czerwca (szczegóły pod adresem:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zlota-ksiega-dobrych-praktyk-na-rzecz-osob-starszych-druga-edycja). Tu są też informacje o nagrodzonych już dobrych praktykach – można więc zobaczyć, co dobrego dzieje się w sąsiedztwie.
Na świecie ludzi starszych jest coraz więcej. To zjawisko bez precedensu w historii ludzkości, dlatego musimy zwrócić na nie uwagę. Prawo do decydowania o sobie i możliwie pełnego włączenia w życie społeczne to jedno z praw seniorów, o którego realizację powinniśmy zabiegać. W naszym własnym interesie. Ale stoją przed nami również inne wyzwania dotyczące m.in. usług opiekuńczych, transportu publicznego, rynku pracy czy systemów emerytalnych.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaprasza też do udziału w drugiej akcji - „Za starość naszą i waszą!” i do włączenia się w dyskusję nad stworzeniem międzynarodowej Konwencji o prawach osób starszych.
Udział w akcji osób starszych pomoże rozpoznać sytuacje naruszeń praw seniorów, ale niemniej ważny jest głos i zaangażowanie osób młodych, które wnoszą do dyskusji swoje spojrzenie i mogą działać na rzecz osób starszych i własnej, godnej starości. Więcej informacji na temat akcji pod adresem: https://www.rpo.gov.pl/pl/sprawa/za-starosc-nasza-i-wasza.
Katarzyna Kaleta-Sennik
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>Dzień modlitwy i pokuty
Pierwszy piątek Wielkiego Postu, przypadający w tym roku 19 lutego, jest dniem pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich ...
<czytaj dalej>Chirurgia ogólna wraca do pracy
Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Oddział wznawia ...
<czytaj dalej>