środa 13 listopada 2019     Arkadia, Mikołaj, Stanisław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O wprowadzaniu w błąd opinii publicznej
Redakcja eGo otrzymała stanowisko Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w sprawie utworzenia Akademii Gorzowskiej.

W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji dotyczących utworzenia Akademii Gorzowskiej rozpowszechnianych za pośrednictwem przedstawicieli władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Gorzowie Wlkp. informuję o następujących faktach:

1. W dniu 27 marca 2015 roku w siedzibie Zarządu Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. w celu podpisania porozumienia dotyczącego utworzenia Akademii Gorzowskiej. Tylko rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński podpisał się pod tym porozumieniem. Władze PWSZ nie zdecydowały się na ten krok.

Według porozumienia przygotowanego przez Zarząd Województwa Lubuskiego, nie ma żadnego zagrożenia dla PWSZ, że po połączeniu z ZWKF ta uczelnia zostanie obciążona zobowiązaniami wynikającymi z realizacji inwestycji budynku fizjoterapii. Zgodnie z umową rozliczenie projektu ciąży na beneficjencie, którym jest AWF a termin ostatecznego rozliczenia wydatków tej inwestycji mija
30 września 2015 roku.

2. Rektor AWF od wielu miesięcy informuje władze PWSZ, że jest zwolennikiem utworzenia Akademii Gorzowskiej, ale według jasnych, czytelnych przepisów, które byłyby korzystne dla przyszłej uczelni wyższej. Tymczasem władze PWSZ powtarzają, że chcą włączenia ZWKF we własne struktury. Pragnę wyjaśnić, że włączenie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej AWF w struktury PWSZ oznaczałoby utratę uprawnień do doktoryzowania posiadanych przez gorzowski Wydział. Ponowne ich uzyskanie wymagałoby zgody Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz pozytywnej opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To wydłużyłoby procedurę tworzenia przyszłej akademii. Gdyby PWSZ posiadała choć jedno uprawnienie do doktoryzowania, wówczas sprawa tworzenia nowej szkoły wyższej przebiegałaby bez takich problemów. Powtarzanie tez typu „Uprawnienia nawet jak się straci, to można je reaktywować” (dr A. Wołoszyn) uważam, za zbyt lakoniczne w ustach pracownika szkoły wyższej.

3. Nieprawdziwe są także rozpowszechniane przez przedstawicieli PWSZ w gorzowskich mediach informacje, jakoby poznańska uczelnia uzyskała korzyści materialne na budowę nowego budynku dydaktycznego w Poznaniu, w zamian za zgodę na odłączenie wydziału gorzowskiego. Powtarzanie o wpływie Kazimierza Marcinkiewicza na inwestycję jest nierealne, gdyż funkcję premiera pełnił do lipca 2006 roku, natomiast rektorem AWF w Poznaniu był wówczas prof. Tadeusz Rychlewski.
Tymczasem dopiero w 2007 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego dla Wydziału Turystyki i Rekreacji w poznańskim AWF, za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013. Umowę z Akademią Wychowania Fizycznego władze Województwa Wielkopolskiego podpisały w 2009 roku. Uczelnia 75 procent dofinansowania otrzymała ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą kwotę wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

4. Niezrozumiałe jest także powtarzanie sformułowania przez władze PWSZ, że „nie będzie to (porozumienie – domyślnie) polegało na tym, że wyprowadzone zostaną pieniądze z Województwa Lubuskiego do Poznania, a nam zostanie szansa, aby utworzyć Akademię Gorzowską” (kanclerz PWSZ Roman Gawroniak).

Obiekty budowane z wielkim trudem przez poznański AWF na terenie Gorzowa Wlkp. odmieniają oblicze miasta. Aby dokończyć budynek fizjoterapii uczelnia sprzedała miastu Gorzów dwa swoje obiekty halę sportową i stadion lekkoatletyczny za kwotę 7 milionów złotych. Wcześniej przekazała nieodpłatnie Przystań Wioślarską o wartości 10 mln zł, z czego 7 milionów zł na budowę tego obiektu uczelnia uzyskała z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a 3 miliony zł wyłożyło miasto. Nowoczesny budynek fizjoterapii wraz z estetycznym otoczeniem również będzie służył mieszkańcom Gorzowa. Rozliczenie projektu przez beneficjenta, którym jest AWF, jest niezbędne do zamknięcia inwestycji i nie ma innych możliwości prawnych pominięcia tych procedur.

5. Nieprawdą jest, że AWF nie jest w stanie przeprowadzić sprawnie inwentaryzacji swoich obiektów, aby je szybko włączyć w struktury PWSZ. Obiekty AWF są zinwentaryzowane, ale na ich przekazanie innej jednostce potrzebna jest zgoda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Skarbu.

O wszystkich powyższych argumentach wiedzą władze PWSZ, więc rozpowszechnianie przez nich nieprawdziwych informacji, świadczy o złej woli i zamiarze świadomego wprowadzania w błąd opinii publicznej.

Z poważaniem

Mariola Kuroczycka
Rzecznik prasowy
Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

31 marca 2015 18:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Tereny rekreacyjne, drugie takie to chyba tylko na Mazurach. AWF ma zaplecze. Miasto powinno postawić tylko na sport i AWF.
Anonim_3721, 01.04.2015, 21:32, 62.152.148.88 ##

Jak również miasto powinno wysiedlić wszystkich tych, którzy za sportem nie przepadają, a absolwentom AWF rozdać mienie wypędzonych.
Anonim_6217, 01.04.2015, 23:11, 188.146.156.136 ##

Ale ten p. smorawiński jest arogancki, można mieć tylko nadzieje, że Gorzów - gdy odszedł komunista, ani zarząd województwa lubuskiego nie przekaże AWF Poznań żadnych pieniędzy na poznańską uczelnie, dopóty dopóki na papierze nie będzie podpisana zgoda przez p. smorawińskiego na włączenie ZWKF w struktury PWSZ Gorzów. Ten typ w arogancki sposób znowu che wszystkich ograć, ale na szczęście tadzia komunisty już niema. Można się domyślać, nie trzeba być zbyt bystrym,że p. smorawińskiemu od samego początku chodziło tylko o utrzymanie zamiejscowego wydziału w Gorzowie i stanowisk wykładowców w ZWKF, co przekłada się na kwotę dofinansowania uczelni państwowych, a nie na powstaniu Akademi Gorzowskiej i wynikającej z tego założenia likwidacji ZWKF. Cwaniaczki z poznania, Gorzów ani Województwo Lubuskie nie będzie utrzymywało poznańskiej uczeli, niech robi to poznań jezeli AWF chce mieć osobny wydział w Gorzowie.
Anonim_5494, 04.04.2015, 15:46, 176.221.120.53 ##

Na wsi akademia niepotrzebna. Chyba że ku czci pani rektor. Ale to niech jej brązowe nosy finansują. Wara od naszej kasy na niepotrzebne nikomu fanaberie!
Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##

Do Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##
Ty (Od administratora: z powodu obraźliwych określeń wpis usunięto) to jak miasto wojewódzkie Gorzów wydaje pieniądze to tylko wyłącznie sprawa miasta Gorzowa (wpis usunięto) temu miastu jest potrzebna Akademia, a zwkf niech (wpis usunięto) sami tę frajerską uczelnię finansują, w Gorzowie ten przyczółek pyrlandi nikomu nie jest potrzebny, (wpis usunięto)spadaj razem z zwkf do poz-pyrlandii, a w Gorzowie i tak powstanie Akademia Gorzowska, pomimo działań sabotażowych ze strony krainy pyry.
Anonim_5617, 06.04.2015, 18:38, 176.221.120.53 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - fama.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
widz5328:
Nie zapomnijmy o rewelacyjnym oświetleniu, którego autorem i pomysłodawcą jest Monika Sidor, pochwalona przez samą autorkę dramatu, a o której <czytaj dalej>
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej