piątek 29 maja 2020     Magdalena, Teodozja, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O wprowadzaniu w błąd opinii publicznej
Redakcja eGo otrzymała stanowisko Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w sprawie utworzenia Akademii Gorzowskiej.

W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji dotyczących utworzenia Akademii Gorzowskiej rozpowszechnianych za pośrednictwem przedstawicieli władz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Gorzowie Wlkp. informuję o następujących faktach:

1. W dniu 27 marca 2015 roku w siedzibie Zarządu Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze spotkali się przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. w celu podpisania porozumienia dotyczącego utworzenia Akademii Gorzowskiej. Tylko rektor AWF prof. dr hab. med. Jerzy Smorawiński podpisał się pod tym porozumieniem. Władze PWSZ nie zdecydowały się na ten krok.

Według porozumienia przygotowanego przez Zarząd Województwa Lubuskiego, nie ma żadnego zagrożenia dla PWSZ, że po połączeniu z ZWKF ta uczelnia zostanie obciążona zobowiązaniami wynikającymi z realizacji inwestycji budynku fizjoterapii. Zgodnie z umową rozliczenie projektu ciąży na beneficjencie, którym jest AWF a termin ostatecznego rozliczenia wydatków tej inwestycji mija
30 września 2015 roku.

2. Rektor AWF od wielu miesięcy informuje władze PWSZ, że jest zwolennikiem utworzenia Akademii Gorzowskiej, ale według jasnych, czytelnych przepisów, które byłyby korzystne dla przyszłej uczelni wyższej. Tymczasem władze PWSZ powtarzają, że chcą włączenia ZWKF we własne struktury. Pragnę wyjaśnić, że włączenie Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej AWF w struktury PWSZ oznaczałoby utratę uprawnień do doktoryzowania posiadanych przez gorzowski Wydział. Ponowne ich uzyskanie wymagałoby zgody Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów oraz pozytywnej opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To wydłużyłoby procedurę tworzenia przyszłej akademii. Gdyby PWSZ posiadała choć jedno uprawnienie do doktoryzowania, wówczas sprawa tworzenia nowej szkoły wyższej przebiegałaby bez takich problemów. Powtarzanie tez typu „Uprawnienia nawet jak się straci, to można je reaktywować” (dr A. Wołoszyn) uważam, za zbyt lakoniczne w ustach pracownika szkoły wyższej.

3. Nieprawdziwe są także rozpowszechniane przez przedstawicieli PWSZ w gorzowskich mediach informacje, jakoby poznańska uczelnia uzyskała korzyści materialne na budowę nowego budynku dydaktycznego w Poznaniu, w zamian za zgodę na odłączenie wydziału gorzowskiego. Powtarzanie o wpływie Kazimierza Marcinkiewicza na inwestycję jest nierealne, gdyż funkcję premiera pełnił do lipca 2006 roku, natomiast rektorem AWF w Poznaniu był wówczas prof. Tadeusz Rychlewski.
Tymczasem dopiero w 2007 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego uznał budowę nowego budynku dydaktycznego dla Wydziału Turystyki i Rekreacji w poznańskim AWF, za projekt kluczowy dla rozwoju regionu i włączył go do Wielkopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego na lata 2007-2013. Umowę z Akademią Wychowania Fizycznego władze Województwa Wielkopolskiego podpisały w 2009 roku. Uczelnia 75 procent dofinansowania otrzymała ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą kwotę wyłożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

4. Niezrozumiałe jest także powtarzanie sformułowania przez władze PWSZ, że „nie będzie to (porozumienie – domyślnie) polegało na tym, że wyprowadzone zostaną pieniądze z Województwa Lubuskiego do Poznania, a nam zostanie szansa, aby utworzyć Akademię Gorzowską” (kanclerz PWSZ Roman Gawroniak).

Obiekty budowane z wielkim trudem przez poznański AWF na terenie Gorzowa Wlkp. odmieniają oblicze miasta. Aby dokończyć budynek fizjoterapii uczelnia sprzedała miastu Gorzów dwa swoje obiekty halę sportową i stadion lekkoatletyczny za kwotę 7 milionów złotych. Wcześniej przekazała nieodpłatnie Przystań Wioślarską o wartości 10 mln zł, z czego 7 milionów zł na budowę tego obiektu uczelnia uzyskała z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a 3 miliony zł wyłożyło miasto. Nowoczesny budynek fizjoterapii wraz z estetycznym otoczeniem również będzie służył mieszkańcom Gorzowa. Rozliczenie projektu przez beneficjenta, którym jest AWF, jest niezbędne do zamknięcia inwestycji i nie ma innych możliwości prawnych pominięcia tych procedur.

5. Nieprawdą jest, że AWF nie jest w stanie przeprowadzić sprawnie inwentaryzacji swoich obiektów, aby je szybko włączyć w struktury PWSZ. Obiekty AWF są zinwentaryzowane, ale na ich przekazanie innej jednostce potrzebna jest zgoda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministra Skarbu.

O wszystkich powyższych argumentach wiedzą władze PWSZ, więc rozpowszechnianie przez nich nieprawdziwych informacji, świadczy o złej woli i zamiarze świadomego wprowadzania w błąd opinii publicznej.

Z poważaniem

Mariola Kuroczycka
Rzecznik prasowy
Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

31 marca 2015 18:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Tereny rekreacyjne, drugie takie to chyba tylko na Mazurach. AWF ma zaplecze. Miasto powinno postawić tylko na sport i AWF.
Anonim_3721, 01.04.2015, 21:32, 62.152.148.88 ##

Jak również miasto powinno wysiedlić wszystkich tych, którzy za sportem nie przepadają, a absolwentom AWF rozdać mienie wypędzonych.
Anonim_6217, 01.04.2015, 23:11, 188.146.156.136 ##

Ale ten p. smorawiński jest arogancki, można mieć tylko nadzieje, że Gorzów - gdy odszedł komunista, ani zarząd województwa lubuskiego nie przekaże AWF Poznań żadnych pieniędzy na poznańską uczelnie, dopóty dopóki na papierze nie będzie podpisana zgoda przez p. smorawińskiego na włączenie ZWKF w struktury PWSZ Gorzów. Ten typ w arogancki sposób znowu che wszystkich ograć, ale na szczęście tadzia komunisty już niema. Można się domyślać, nie trzeba być zbyt bystrym,że p. smorawińskiemu od samego początku chodziło tylko o utrzymanie zamiejscowego wydziału w Gorzowie i stanowisk wykładowców w ZWKF, co przekłada się na kwotę dofinansowania uczelni państwowych, a nie na powstaniu Akademi Gorzowskiej i wynikającej z tego założenia likwidacji ZWKF. Cwaniaczki z poznania, Gorzów ani Województwo Lubuskie nie będzie utrzymywało poznańskiej uczeli, niech robi to poznań jezeli AWF chce mieć osobny wydział w Gorzowie.
Anonim_5494, 04.04.2015, 15:46, 176.221.120.53 ##

Na wsi akademia niepotrzebna. Chyba że ku czci pani rektor. Ale to niech jej brązowe nosy finansują. Wara od naszej kasy na niepotrzebne nikomu fanaberie!
Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##

Do Anonim_6931, 04.04.2015, 21:24, 79.184.193.228 ##
Ty (Od administratora: z powodu obraźliwych określeń wpis usunięto) to jak miasto wojewódzkie Gorzów wydaje pieniądze to tylko wyłącznie sprawa miasta Gorzowa (wpis usunięto) temu miastu jest potrzebna Akademia, a zwkf niech (wpis usunięto) sami tę frajerską uczelnię finansują, w Gorzowie ten przyczółek pyrlandi nikomu nie jest potrzebny, (wpis usunięto)spadaj razem z zwkf do poz-pyrlandii, a w Gorzowie i tak powstanie Akademia Gorzowska, pomimo działań sabotażowych ze strony krainy pyry.
Anonim_5617, 06.04.2015, 18:38, 176.221.120.53 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Notariusz Katarzyna Kłudka-Giejbo Kancelaria Notarialna

ul. Kosynierów Gdyńskich 107 /2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 00 20
branża: Notariusze <czytaj dalej>
Wrzos

ul. Borowskiego 35 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 03 33
branża: Kamieniarskie usługi <czytaj dalej>

26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
Ponad 300 dzieci w szkołach
Przez poprzedni tydzień trwały przygotowywania do otwarcia szkół podstawowych w ... <czytaj dalej>
25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
28V2020 - rozmawialiśmy o samorządzie
28V2020. Z okazji 30. rocznicy powołania samorządu terytorialnego odbyła się wideokonferencja, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27V2020 - poczuć wolność
27V2020. Marek Mazurkiewicz z Gościmia od siódmego roku życia gra na ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7335:
Anonim 9131 w samo sedno. Tyle szmalu na betony i zmiany tego, co dobre, a tu od lat masakra <czytaj dalej>
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
Anonim_8921:
wybory prezydenta to jakas farsa
ze ludzie jeszcze nie wyszli na ulice
durny narod orzekupiony 500+ i 13tkami
900zl 13tki a 1200zl podw <czytaj dalej>
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej