sobota 19 września 2020     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Działania zgodne z prawem
Redakcja eGo otrzymała pismo dotyczące działań Powiatu Gorzowskiego w sprawie likwidacji
SPZOZ w Kostrzynie nad Odrą w Likwidacji.

Rzecznik prasowy Dawid Gierkowski informuje, że działania Powiatu są zgodne z prawem, a skarga kasacyjna Wojewody Lubuskiego została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Oto treść wyjaśnienia:

Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Wojewody Lubuskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na uchwałę Rady Powiatu Gorzowskiego z dnia 3 czerwca 2011 r. nr 38/VII/2011 w sprawie postawienia w stan likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą.

Przypomnijmy, że ówczesny wojewoda lubuski Marcin Jabłoński złożył skargę na uchwałę Rady Powiatu z dnia 3 czerwca 2011 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. zarzucając naruszenie prawa i żądając stwierdzenia jej nieważności. Wojewoda uzasadniał swoje działania tym, że dotychczas jako organ nadzoru nie podejmował żadnych czynności, ponieważ obowiązujące przepisy nie wprowadzały jakichkolwiek ograniczeń w kwestii ustalenia terminu zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, a to właśnie wyznaczony przez Radę Powiatu termin zakończenia czynności likwidacyjnych budzi wg wojewody lubuskiego wątpliwości. W ocenie wojewody lubuskiego, SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą nie wykonuje orzeczeń i ugod sądowych na rzecz swoich wierzycieli, w tym byłych pracowników szpitala, którzy nie mogą, zdaniem wojewody, wyegzekwować należnych im kwot, ponieważ obecnie prowadzona egzekucja wobec SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą jest bezskuteczna z uwagi na brak środków finansowych, a jej dalsze prowadzenie po 1 stycznia 2018 r. nie będzie możliwe z powodu przedawnienia się roszczeń. Z takim stanowiskiem wojewody lubuskiego nie zgodził się w całości Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp., który podzielając uzasadnienie uchwały Rady Powiatu Gorzowskiego jasno stwierdził, że przedłużenie terminu zakończenia likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą nie narusza interesu prawnego lub uprawnień jego wierzycieli, ponieważ nie pozbawia ich możliwości dochodzenia należnych wierzytelności z budżetu Powiatu Gorzowskiego, jeżeli w wyniku postępowania likwidacyjnego ich wierzytelności nie zostaną zaspokojone.

Z takim rozstrzygnięciem wojewoda lubuski się nie zgodził i wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jako uzasadnienie przedmiotowej skargi, wojewoda lubuski podniósł zarzut, że Rada Powiatu Gorzowskiego swoją uchwałę opiera na przepisach ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a nie w oparciu o obowiązującą od dnia 1 lipca 2011 r. nową ustawę o działalności leczniczej.

Taka argumentacja została przez Naczelny Sąd Administracyjny odrzucona w całości. NSA w uzasadnieniu swojego wyroku wyraźnie zaznaczył, że kwestionowana przez wojewodę lubuskiego uchwała Rady Powiatu z dnia 3 czerwca 2011 r. została podjęta zanim zaczęła obowiązywać ustawa o działalności leczniczej, a więc Rada Powiatu nie mogła stosować przepisów, które jeszcze nie obowiązywały. Dlatego, z tych właśnie względów, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawidłowość podejmowanych przez Radę Powiatu Gorzowskiego czynności likwidacyjnych, a tym samym oddalił skargę wojewody lubuskiego w całości.

Jednocześnie uwagę należy zwrócić także na ostatnie informacje w sprawie procesu likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą, które sugerują, że działania Powiatu Gorzowskiego prowadzą do dramatycznych w skutkach sytuacji. Trzeba pamiętać, że przyczyną obecnej sytuacji i powstania długu byłego szpitala w Kostrzynie nad Odrą jest jego złe zarządzanie i brak właściwego nadzoru w latach 1999-2006. Efektem takich działań była uchwała Rady Powiatu z roku 2007, która postawiła w stan likwidacji szpital w Kostrzynie nad Odrą.

Obecnie zarówno Zarząd Powiatu jak i Rada podejmują wszystkie możliwe czynności, aby doprowadzić do skutecznego zamknięcia procesu likwidacji szpitala, a które są dozwolone obowiązującymi przepisami prawa. Jednym z takich rozwiązań sytuacji jest uzyskanie przez Powiat Gorzowski pożyczki z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę wszystkich zobowiązań byłego szpitala, w tym przede wszystkim tych wobec byłych pracowników. Powiat Gorzowski chciałby wziąć pożyczkę z budżetu państwa oprocentowaną w skali roku w wysokości 3%, natomiast nie jest to możliwe, ponieważ budżet Powiatu takiej pożyczki nie będzie w stanie obsłużyć, tzn. spłacać odsetek i kapitału głównego, a poza tym Regionalna Izba Obrachunkowa w Zielonej Górze takiego budżetu, uwzględniającego zaciągnięcie przedmiotowej pożyczki nie zaopiniuje pozytywnie. Stąd też, Powiat Gorzowski wystąpił do ministra finansów o ponowne rozpatrzenie wniosku o pożyczkę argumentując, że jej poziom oprocentowania wynika z realnego planowania dochodów i wydatków, a każda jednostka samorządu terytorialnego, jako niezależny podmiot, powinna sama zaproponować dodatkowe działania ostrożnościowe, które przyniosą najlepsze efekty, a jednocześnie nie zagrożą wykonywaniu ustawowych zadań samorządu. Dlatego, zgodnie z prowadzonymi rozmowami w ministerstwie finansów, zostanie w najbliższym czasie złożony ponownie wniosek o pożyczkę, uwzględniający jej oprocentowanie na poziomie 0,8 % w skali roku, co daje Powiatowi realną szansę na jej spłatę. Czy taki wniosek spotka się z akceptacją? O tym zdecyduje ministerstwo finansów.

Poza tym, Powiat Gorzowski i szpital wystąpił do ZUS o umorzenie części zobowiązań, efektem czego byłoby zmniejszenie zadłużenia byłego szpitala do poziomu ok. 70 mln zł, a tym samym zmniejszenie wnioskowanej wysokości pożyczki i w efekcie możliwość jej zaciągnięcia na 3% oprocentowania. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe przy pozytywnej decyzji ZUS.

Jednocześnie Rada Powiatu Gorzowskiego przyjęła uchwałę o wprowadzeniu tzw. programu osłonowego, który kierowany jest do byłych pracowników szpitala, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Obecnie przedmiotowa uchwała podlega ocenie przez organ nadzoru (wojewodę lubuskiego) i tuż po jej pozytywnym zakończeniu, program osłonowy będzie realizowany, a pracownicy otrzymają oczekiwane wsparcie. W tym roku na realizację programu osłonowego, Rada Powiatu przeznaczyła 200 tys. zł.

Dawid Gierkowski
rzecznik prasowy

12 marca 2014 20:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Buderus" Autoryzowany Partner Handlowy Mariusz Karaś

ul. Artylerzystów 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 63 43
branża: Ogrzewanie - instalacja, serwis <czytaj dalej>
Tomaszewska Małgorzata Stomatolog

ul. 30 Stycznia 15 A/5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 53 40
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>

Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
15IX2020 - niełatwa jazda po mieście
15IX2020. Gorzów to jeden wielki plac budowy jeśli chodzi o drogi. ... <czytaj dalej>
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
14IX2020 - słowo o młodzieży
14IX2020. Nie o każdej – ma się rozumieć – ale o ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
Hanna Kaup:
18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
Anonim_7249:
Kim jesteś? Człowiekiem myślącym :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej