sobota 19 września 2020     Konstancja, January
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kolej Wschodnia 2025 – wizja na przyszłość
IGOB-Wspólnota Interesów Gospodarczych Linia Kolejowa Berlin-Gorzów EUIG angażuje się, począwszy od roku 2006, wraz ze swoimi członkami założycielami, kooperantami i sympatykami na rzecz wzrostu znaczenia linii kolejowej – Kolej Wschodnia. Chodzi o to, by stała się osią rozwoju regionu przez który przebiega.

Podstawą ku temu było opracowanie z wszystkimi decydentami koncepcji rozwoju – do roku 2014 – a następnie „programu eksploatacji” do roku 2025. Dokumenty stanowią motywację do codziennie podejmowanych działań.

Co chcemy osiągnąć do roku 2025?

1. Począwszy od roku 2010 na odcinku linii kolejowej od Berlina do Piły powstał Region Europejskiego Modelowego Korytarza Transportowego wraz ze strukturą Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Region ten wpisuje się bez żadnych przeszkód jako „stegholder” (subprojekt) w europejski projekt realizowany w obszarze zagospodarowania przestrzennego - „SoNorA”.

Pierwsze pomysły dotyczące rewitalizacji tej linii do Kaliningradu trafiły na podatny grunt. Polsko-niemiecko-rosyjska grupa robocza dostała od swoich rządów zadanie opracowania koncepcji tej rewitalizacji, którą wspiera także Komisja Europejska.

2. Infrastruktura została zmodernizowana i dostosowana do prędkości 120 km/h. Pociągi towarowe mogą poruszać się na tym odcinku z prędkością 80 km/h. Liczba pociągów kursujących na tej linii kolejowej po obu stronach granicy jest dopasowana do siebie. Odcinek po niemieckiej stronie został rozbudowany o drugi tor i od Berlina do Gorzowa Wlkp./Krzyża Wlkp. zelektryfikowany. Budowa tzw. „zakrętu południowego” w punkcie skrzyżowania Kolei Wschodniej z Północną w miejscowości Werbig pozwala na efektywne poprowadzenie pociągów towarowych do terminalu przeładunku kontenerów we Frankfurcie nad Odrą i była także uzasadniona ekonomicznie ze względu na przypadki awarii na trasie Berlin-Warszawa. Istnieje jednolity system bezpieczeństwa pociągów i jednolita sygnalizacja. Personel w pociągach porozumiewa się po polsku i niemiecku. Informacje w pociągach i na dworcach jak również w restauracjach, muzeach i innych miejscach są w języku niemiecki/polskim/angielskim bądź też polskim/niemieckim/angielskim.


3. Połączenie Kolei Wschodniej z innymi liniami w Berlinie odbywa się na dworcu „Ostkreuz” na górnym poziomie, tak że ok. 1 tys. pasażerów, którzy codziennie dojeżdżają do jednego z największych lotnisk im. „Willy Brandta” mają tylko jedną przesiadkę i tym samym docierają do niego bardzo krótką trasą.


4. Na linii tej realizowane są bezpośrednie połączenia, które odbywają się nowoczesnymi pociągami z ponad 300 miejscami dla pasażerów w takcie cogodzinnym na każdym dworcu i przystanku. Ponownie kursują trzy pary pociągów dalekobieżnych pomiędzy Berlinem a Kaliningradem/Gdańskiem/Warszawą, jak również expres regionalny RE 300 pomiędzy Berlinem a liczącą 450 tys. mieszkańców Bydgoszczą (Bromberg). O wzrost znaczenia gospodarczego linii kolejowej dba 40 pociągów towarowych kursujących na niej codziennie. Powstały niewielkie przeładunkowe terminale kontenerowe w Gorgast, Kostrzynie nad Odrą Witnicy i Gorzowie Wlkp., które cieszą się pełnym obłożeniem. Wykorzystywane są nowoczesne technologie transportowe.


5. Powiaty, miasta i gminy, koleje, przedsiębiorcy sektora transportu kolejowego i inne podmioty stworzyły wspólną polsko-niemiecką strukturę dla wspólnego marketingu produktów, które w świadomy sposób oferują swoim klientom.

Wspólne struktury działają także na rzecz utrzymania odpowiedniego stanu technicznego i eksploatacji tej linii. Są zamierzenia dotyczące stworzenia polsko-niemieckiej spółki, która zajęłaby się eksploatacją majątku i infrastruktury należącej do DB AG i PKP SA.

Efekty:

Codziennie z oferty kolei korzysta ok. 15 tys. klientów. Mieszkańcy są zadowoleni z atrakcyjnych terenów powstałych wokół dworców i odremontowanych historycznych budynków dworcowych, a także z nowoczesnych pociągów i mówiącego po polsku i niemiecku personelu. Turyści masowo podbijają atrakcje turystyczne regionu Europejskiego Modelowego Korytarza Transportowego, a przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają i wykorzystują korzyści wynikające z jego lokalizacji.

Zatrzymany został proces wyludniania się tego regionu. Obserwujemy zjawisko odwrotne. W regionie osiedlają się nowi mieszkańcy.

IW

2 marca 2014 18:30, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Z kroniki policyjnej
Szalony kierowca jadący po chodniku, złodziej ślubnych prezentów i 30-latek ... <czytaj dalej>
15IX2020 - niełatwa jazda po mieście
15IX2020. Gorzów to jeden wielki plac budowy jeśli chodzi o drogi. ... <czytaj dalej>
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
14IX2020 - słowo o młodzieży
14IX2020. Nie o każdej – ma się rozumieć – ale o ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
Hanna Kaup:
18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4648:
Gratulacje wraz z życzeniami wytrwałości i zapału oraz satysfakcji zawodowej z dalszego prowadzenia ciekawego portalu.Helena Tobiasz <czytaj dalej>
Anonim_4353:
Przechwałki, przechwałki :-)
<czytaj dalej>
Anonim_7249:
Kim jesteś? Człowiekiem myślącym :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej