poniedziałek 28 września 2020     Marek, Wacław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O onkologii w pierwszej kolejności i wielu innych sprawach
Rada Lubuskiego Oddziału NFZ zgłosiła uwagi do Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia. Obradowała 5 lutego.

Informacje o stanowisku Rady przesłał jej przewodniczący Tomasz Gierczak:

Dane NFZ wskazują, iż najwyższy poziom migracji pacjentów z woj. lubuskiego (43 mln zł w 2012 r.) występuje w lecznictwie onkologicznym. Dlatego za priorytet w Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 w województwie lubuskim Rada uznaje rozwój lecznictwa onkologicznego.
Wzrastająca zachorowalność na nowotwory i wysoki poziom migracji pacjentów uzasadnia budowę Centrum Onkologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie i rozbudowę Zakładu Radioterapii w Lubuskim Ośrodku Onkologicznym w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.

Zły stan infrastruktury i sprzętu medycznego w oddziałach pediatrycznych w województwie uzasadnia potrzebę znaczących inwestycji w lecznictwo pediatryczne. Brak działań w tym zakresie doprowadzi do niespełnienia obowiązujących od 2016 r. wymagań, co skutkować może zamknięciem sześciu z dziesięciu istniejących oddziałów pediatrycznych. Bez zwiększenia dostępności do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii niemożliwe będzie zabezpieczenie kompleksowej opieki medycznej dla dzieci.
Istotny jest więc zrównoważony rozwój lecznictwa pediatrycznego w jednostkach ochrony zdrowia jako element systemu opieki zdrowotnej dla dzieci z województwa lubuskiego, w szczególności poprzez rozwój opieki specjalistycznej w szpitalach wojewódzkich w Gorzowie i Zielonej Górze.
Budowa Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze zawarta w proponowanej Strategii przemieszcza i centralizuje usługi dla małych pacjentów, którzy potrzebują opieki dorosłych oraz osłabia ambicje i konkurencyjność terenowych placówek.
Rada wzięła w tym zakresie pod uwagę opinie konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii dr n. med. Tomasza Jarmolińskiego i prof. dr hab. n. med. Alfreda Owoca oraz stanowisko Konwentu Starostów.

Rada zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia remontów w obiektach szpitalnych, w szczególności termomodernizacji i usunięcia azbestu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie. Azbest w obiektach szpitalnych jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Niezbędna jest więc termomodernizacja połączona z usunięciem azbestu we wszystkich szpitalach na terenie województwa.

Prognozowane w niniejszej Strategii zmiany demograficzne powodują konieczność dostosowania opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie dostępności do ambulatoryjnych i szpitalnych świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii. W związku z powyższym Rada wnosi o uzupełnienie strategii o rozwój lecznictwa i opieki geriatrycznej.

Środki przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 są szansą na poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych. Europejska Strategia Zdrowie 2020 czy też Strategia Rozwoju Kraju 2020 za jeden z głównych celów stawiają zmniejszenie nierówności w zdrowiu i zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Bez wskazania i zabezpieczenia odpowiednich mechanizmów finansowych nie jest możliwe osiągnięcie wyznaczonego celu. Wykorzystanie Regionalnego Programu Operacyjnego powinno więc być finansowym narzędziem do zmniejszenia nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Rada wnosi ponadto o uzupełnienie wspomnianego w strategii Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy o utworzenie mobilnych punktów pobierania wymazów (cytobusy).

Istotnym elementem strategii powinno być utworzenie ośrodka koordynacji leczenia chorób układu oddechowego i rehabilitacji leczniczej pulmonologicznej, kształcenia lekarzy specjalistów poprzez Powstanie Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.

Właściwa ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej w województwie lubuskim będzie możliwa po ocenie i zdiagnozowaniu dostępności do świadczeń zdrowotnych we wszystkich gminach i powiatach województwa. Niezbędne jest więc sporządzenie odpowiedniej diagnozy zdrowotnych w układzie gmin i powiatów oraz wdrażanie szczegółowych dokumentów kierunkowych dotyczących newralgicznych obszarów opieki zdrowotnej wynikających z rozeznanych potrzeb.

Tomasz Gierczak


6 lutego 2014 21:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki i prezydent Jacek Wójcicki. To wsparcie w obszarze spraw społecznych, ... <czytaj dalej>
Policja szuka świadków
Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy ... <czytaj dalej>
Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Kolor-Znak" S.C.

ul. Kościuszki 6 A/4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 44 08
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
Obszański Ludwik Szycie Odzieży Skórzanej

ul. Junacka 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 77
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>

Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki ... <czytaj dalej>
26IX2020 - jak smakuje gorzowski rynek
26IX2020. Pierożki z farszem z jelenia, wątróbka drobiowa w postaci pasztetu ... <czytaj dalej>
Tym razem dramat
Ostatni tydzień września zapowiada w kinie Helios kolejne nowości. Tym ... <czytaj dalej>
24IX2020 - kolejny gorzowski mural
24IX2020. Gdyby ktoś chciał policzyć, to znalazłby w Gorzowie około 50 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0199.jpg
Hanna Kaup:
28IX2020 - leśne życie
28IX2020. Po kilku dniach opadów zaczynamy tęsknić do pięknych letnich dni, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27IX2020 - pierwsza rocznica z pierwszą gorzowianką
27IX2020. W rocznicę wspólnej działalności Roberta Piotrowskiego z gorzowskim klubem Sejf&Dym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7431:
Szlifowanie kamieni, nie tylko przy ul.Sikorskiego : bez protestu wdychamy pyl, ktory osiada w naszych oskrzelach, plucach. Jest to poza Polska nie do <czytaj dalej>
Anonim_8858:
Ile to przedsięwzięcie kosztowało? <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo klimatyczny. Jedno mi "rzuca" się w oczy, powaga i smutek. A żużlowcy to elita, to przedstawiciele miasto, o niebo bardziej reprez <czytaj dalej>
Anonim_5959:
za..bisty mural <czytaj dalej>
Anonim_4963:
licytacje co dalej ? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej