środa 18 września 2019     Irena, Stanisław, Józef
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O onkologii w pierwszej kolejności i wielu innych sprawach
Rada Lubuskiego Oddziału NFZ zgłosiła uwagi do Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia. Obradowała 5 lutego.

Informacje o stanowisku Rady przesłał jej przewodniczący Tomasz Gierczak:

Dane NFZ wskazują, iż najwyższy poziom migracji pacjentów z woj. lubuskiego (43 mln zł w 2012 r.) występuje w lecznictwie onkologicznym. Dlatego za priorytet w Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 w województwie lubuskim Rada uznaje rozwój lecznictwa onkologicznego.
Wzrastająca zachorowalność na nowotwory i wysoki poziom migracji pacjentów uzasadnia budowę Centrum Onkologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie i rozbudowę Zakładu Radioterapii w Lubuskim Ośrodku Onkologicznym w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.

Zły stan infrastruktury i sprzętu medycznego w oddziałach pediatrycznych w województwie uzasadnia potrzebę znaczących inwestycji w lecznictwo pediatryczne. Brak działań w tym zakresie doprowadzi do niespełnienia obowiązujących od 2016 r. wymagań, co skutkować może zamknięciem sześciu z dziesięciu istniejących oddziałów pediatrycznych. Bez zwiększenia dostępności do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii niemożliwe będzie zabezpieczenie kompleksowej opieki medycznej dla dzieci.
Istotny jest więc zrównoważony rozwój lecznictwa pediatrycznego w jednostkach ochrony zdrowia jako element systemu opieki zdrowotnej dla dzieci z województwa lubuskiego, w szczególności poprzez rozwój opieki specjalistycznej w szpitalach wojewódzkich w Gorzowie i Zielonej Górze.
Budowa Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze zawarta w proponowanej Strategii przemieszcza i centralizuje usługi dla małych pacjentów, którzy potrzebują opieki dorosłych oraz osłabia ambicje i konkurencyjność terenowych placówek.
Rada wzięła w tym zakresie pod uwagę opinie konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii dr n. med. Tomasza Jarmolińskiego i prof. dr hab. n. med. Alfreda Owoca oraz stanowisko Konwentu Starostów.

Rada zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia remontów w obiektach szpitalnych, w szczególności termomodernizacji i usunięcia azbestu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie. Azbest w obiektach szpitalnych jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Niezbędna jest więc termomodernizacja połączona z usunięciem azbestu we wszystkich szpitalach na terenie województwa.

Prognozowane w niniejszej Strategii zmiany demograficzne powodują konieczność dostosowania opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie dostępności do ambulatoryjnych i szpitalnych świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii. W związku z powyższym Rada wnosi o uzupełnienie strategii o rozwój lecznictwa i opieki geriatrycznej.

Środki przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 są szansą na poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych. Europejska Strategia Zdrowie 2020 czy też Strategia Rozwoju Kraju 2020 za jeden z głównych celów stawiają zmniejszenie nierówności w zdrowiu i zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Bez wskazania i zabezpieczenia odpowiednich mechanizmów finansowych nie jest możliwe osiągnięcie wyznaczonego celu. Wykorzystanie Regionalnego Programu Operacyjnego powinno więc być finansowym narzędziem do zmniejszenia nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Rada wnosi ponadto o uzupełnienie wspomnianego w strategii Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy o utworzenie mobilnych punktów pobierania wymazów (cytobusy).

Istotnym elementem strategii powinno być utworzenie ośrodka koordynacji leczenia chorób układu oddechowego i rehabilitacji leczniczej pulmonologicznej, kształcenia lekarzy specjalistów poprzez Powstanie Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.

Właściwa ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej w województwie lubuskim będzie możliwa po ocenie i zdiagnozowaniu dostępności do świadczeń zdrowotnych we wszystkich gminach i powiatach województwa. Niezbędne jest więc sporządzenie odpowiedniej diagnozy zdrowotnych w układzie gmin i powiatów oraz wdrażanie szczegółowych dokumentów kierunkowych dotyczących newralgicznych obszarów opieki zdrowotnej wynikających z rozeznanych potrzeb.

Tomasz Gierczak


6 lutego 2014 21:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Usługi Biurowe Ewa Dunal

ul. Pluty 4 l. 9, Gorzów Wlkp.
tel. 604 449 792
branża: Tłumacze <czytaj dalej>
"Tv-Video" Zakład Naprawy Sprzętu RTV-TV-SAT Zdzisław Rybak

ul. Sportowa 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 75 07
branża: RTV - serwis <czytaj dalej>

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
INNEKO – Przyjazny Pracodawca
Tegoroczna edycja konferencji "Lubuski Przyjazny Pracodawca AWARD 2019” skierowana do ... <czytaj dalej>
Uratować od zapomnienia
Pod koniec sierpnia na Ukrainie uporządkowano dwa polskie cmentarze: w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - indianin2b.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9315:
Trzeba podkreślić rolę i zaangażowanie członka Koła Łowieckiego w perfekcyjnym przygotowaniu całego kulturalnego wydarzenia Pana MARKA PAŁYSA <czytaj dalej>
Anonim_2416:
zastępcami trzeba jeszze umiec kierować.
inaczej obciazeni obowiazkami nic nie zdzialaja jak tylko zasteoujac szefa w jego obowiazkach <czytaj dalej>
Anonim_1676:
Przekaż jest prosty. Dostajemy nagrody to znaczy że jesteśmy fajni a Ci co twierdzą że nie jesteśmy fajni nie dostają nagrody. <czytaj dalej>
Anonim_9943:
Wystarczy jeden fałszywy ruch Pani z fałszywym uśmiechem a dżinsowy Kim będzie miał kolejną ofiarę do złożenia na stosie dla swojej kariery. <czytaj dalej>
Anonim_6888:
bandyterka w gorzowie to miasto jest coraz bardziej zdegradowane <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej