środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
O onkologii w pierwszej kolejności i wielu innych sprawach
Rada Lubuskiego Oddziału NFZ zgłosiła uwagi do Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia. Obradowała 5 lutego.

Informacje o stanowisku Rady przesłał jej przewodniczący Tomasz Gierczak:

Dane NFZ wskazują, iż najwyższy poziom migracji pacjentów z woj. lubuskiego (43 mln zł w 2012 r.) występuje w lecznictwie onkologicznym. Dlatego za priorytet w Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020 w województwie lubuskim Rada uznaje rozwój lecznictwa onkologicznego.
Wzrastająca zachorowalność na nowotwory i wysoki poziom migracji pacjentów uzasadnia budowę Centrum Onkologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie i rozbudowę Zakładu Radioterapii w Lubuskim Ośrodku Onkologicznym w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze.

Zły stan infrastruktury i sprzętu medycznego w oddziałach pediatrycznych w województwie uzasadnia potrzebę znaczących inwestycji w lecznictwo pediatryczne. Brak działań w tym zakresie doprowadzi do niespełnienia obowiązujących od 2016 r. wymagań, co skutkować może zamknięciem sześciu z dziesięciu istniejących oddziałów pediatrycznych. Bez zwiększenia dostępności do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii niemożliwe będzie zabezpieczenie kompleksowej opieki medycznej dla dzieci.
Istotny jest więc zrównoważony rozwój lecznictwa pediatrycznego w jednostkach ochrony zdrowia jako element systemu opieki zdrowotnej dla dzieci z województwa lubuskiego, w szczególności poprzez rozwój opieki specjalistycznej w szpitalach wojewódzkich w Gorzowie i Zielonej Górze.
Budowa Wielospecjalistycznego Centrum Pediatrii w Zielonej Górze zawarta w proponowanej Strategii przemieszcza i centralizuje usługi dla małych pacjentów, którzy potrzebują opieki dorosłych oraz osłabia ambicje i konkurencyjność terenowych placówek.
Rada wzięła w tym zakresie pod uwagę opinie konsultanta wojewódzkiego ds. pediatrii dr n. med. Tomasza Jarmolińskiego i prof. dr hab. n. med. Alfreda Owoca oraz stanowisko Konwentu Starostów.

Rada zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia remontów w obiektach szpitalnych, w szczególności termomodernizacji i usunięcia azbestu w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Gorzowie. Azbest w obiektach szpitalnych jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Niezbędna jest więc termomodernizacja połączona z usunięciem azbestu we wszystkich szpitalach na terenie województwa.

Prognozowane w niniejszej Strategii zmiany demograficzne powodują konieczność dostosowania opieki zdrowotnej poprzez zwiększenie dostępności do ambulatoryjnych i szpitalnych świadczeń zdrowotnych w zakresie geriatrii. W związku z powyższym Rada wnosi o uzupełnienie strategii o rozwój lecznictwa i opieki geriatrycznej.

Środki przewidziane w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 są szansą na poprawę dostępności świadczeń zdrowotnych. Europejska Strategia Zdrowie 2020 czy też Strategia Rozwoju Kraju 2020 za jeden z głównych celów stawiają zmniejszenie nierówności w zdrowiu i zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usług zdrowotnych. Bez wskazania i zabezpieczenia odpowiednich mechanizmów finansowych nie jest możliwe osiągnięcie wyznaczonego celu. Wykorzystanie Regionalnego Programu Operacyjnego powinno więc być finansowym narzędziem do zmniejszenia nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych.

Rada wnosi ponadto o uzupełnienie wspomnianego w strategii Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy o utworzenie mobilnych punktów pobierania wymazów (cytobusy).

Istotnym elementem strategii powinno być utworzenie ośrodka koordynacji leczenia chorób układu oddechowego i rehabilitacji leczniczej pulmonologicznej, kształcenia lekarzy specjalistów poprzez Powstanie Lubuskiego Centrum Pulmonologii w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.

Właściwa ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej w województwie lubuskim będzie możliwa po ocenie i zdiagnozowaniu dostępności do świadczeń zdrowotnych we wszystkich gminach i powiatach województwa. Niezbędne jest więc sporządzenie odpowiedniej diagnozy zdrowotnych w układzie gmin i powiatów oraz wdrażanie szczegółowych dokumentów kierunkowych dotyczących newralgicznych obszarów opieki zdrowotnej wynikających z rozeznanych potrzeb.

Tomasz Gierczak


6 lutego 2014 21:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Elza" Autoryzowany Zakład Instalacji Alarmowych

ul. Drzymały 33 a/1, Gorzów Wlkp.
tel. 602 669 972
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>
"Adler" Usługi Detektywistyczne Ryszard Szarejko

ul. Podmiejska Boczna 14 l. 20, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 22
branża: Detektywistyczne agencje <czytaj dalej>

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej