poniedziałek 1 czerwca 2020     Hortencja, Jakub, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
To przeżyliśmy
Zamknęliśmy rok 2013. Jaki był dla naszego województwa? Przypominamy wydarzenia, które przeżyliśmy.

Oto najważniejsze wydarzenia wg Urzędu Marszałkowskiego:
 • Luty, rozpoczęcie prac wiertniczych w miejscowości Kije (gm. Sulechów) przez Miedzi Copper, które dały początek programowi poszukiwań złóż miedzi w Polsce. W 2013 roku zakładano pięć odwiertów na terenie woj. lubuskiego.
 • Marzec, Złota Antena i tytuł Człowieka Roku dla marszałek Elżbiety Polak za to, że jako pierwszy marszałek „z odwagą i sukcesem konsekwentnie realizuje ideę cyfryzacji województwa”. Nagrodę wręczono podczas XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów w Warszawie.
 • Kwiecień, pierwsze nasadzenia w największej samorządowej winnicy w Zaborze. Pierwszy krzew winogron symbolicznie posadziła marszałek Elżbieta Polak.
 • Maj, otwarcie węzła Jordanowo -A2 połączyła się z S3. W 2013 roku do użytku oddano 43 km drogi ekspresowej. Budowa podzielona była na kilka sukcesywnie oddawanych odcinków: * od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ (5 km) -oddany 27 maja br. * od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (20 km) -oddany 18 czerwca br. * od węzła Świebodzin Północ - Świebodzin Południe (5 km) -oddany 11 lipca br. * od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo (13 km) - oddany 21 sierpnia br. Odcinek w realizacji: Gorzów Wlkp.-Międzyrzecz, długość: 37,6 km, rozpoczęcie robót: 14 lipiec 2011 r., planowany termin oddania do użytkowania: maj 2014 r.. Odcinek w. Skwierzyna Zachód do w. Międzyrzecz Południe łącznie z obwodnicą Skwierzyny -maj 2014. Odcinek Gorzowa Wlkp. do w. Skwierzyna Zachód (18,5 km) -maj 2014.
 • Czerwiec, Dni Województwa Lubuskiego tym razem odbyły się w Gorzowie Wlkp. W kilku miejscach miasta odbywały się koncerty, imprezy sportowe, wydarzenia artystyczne, edukacyjne, kulinarne.
 • Czerwiec, projekt Szerokopasmowe Lubuskie na półmetku. Do eksploatacji oddano węzeł Drzonków-Sucha. Projekt ma się zakończyć w czerwcu 2014 r. Do użytku ma być oddanych 1.449 km nowoczesnej sieci światłowodowej. To projekt, w którym Lubuskie jest liderem w kraju.
 • Czerwiec, z okazji Dnia Wolności na zaproszenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego województwo lubuskie obecne było w Pałacu Prezydenckim. Pokazaliśmy to, co mamy najlepszego -smaczne, naturalne, lubuskie produkty tradycyjne.
 • Lipiec, symboliczne otwarcie największej w Polsce kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie przez premiera RP Donalda Tuska.
 • Sierpień, podpisanie umowy partnerskiej z włodarzami lubuskich gmin dotyczącej projektu „Lubuskie aktywne i turystyczne”, który zakłada m.in. budowę 10 przystani wodnych na Odrze i Warcie, Lubuskiego Centrum Winiarstwa, oznakowania drogowego. Projekt współfinansowany z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, szacunkowa wartość projektu: 8 mln zł.
 • Sierpień, pierwszy Lubuski Maraton Szlakiem Wina i Miodu. Na starcie stanęli biegacze z całej Polski. Urzekła ich trasa, która biegła między winnicami.
 • Sierpień, 19. Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą miał w tym roku wyjątkowo lubuski charakter. Na polu zakwitła lubuska łąka, w centrum prasowym odbyła się konferencja dla dziennikarzy o zaletach Lubuskiego, a na scenie w Akademii Sztuk Przepięknych zaprezentowali się lubuscy artyści: Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, Adam Bałdych, grupa Fruuu.
 • Wrzesień, zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym nowego podmiotu o nazwie Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Samorząd województwa otrzymał 102 mln zł dotacji z ministerstwa zdrowia w związku z przekształceniem szpitala na zobowiązania publicznoprawne, zwolnienie z 33 mln zł z VAT, umorzenie części zobowiązań cywilnoprawnych.
 • Wrzesień, 86. tradycyjne Prezydenckie Dożynki w Spale. Lubuskie reprezentowała marszałek Elżbieta Polak i członek zarządu Stanisław Tomczyszyn. Lubuskie stoisko odwiedziła Pierwsza Dama Anna Komorowska. Udział marszałek Elżbiety Polak w Forum Debaty Publicznej w Spale.
 • Październik, V Lubuski Kongres Kobiet w Zielonej Górze. Wśród gwiazd Lubuszanki, które zrobiły kariery -projektantka mody Ewa Migne oraz wokalistki: Urszula Dudziak i Misia Furtak. Wizyta ambasadora Szwecji
 • Października, uroczysta transgraniczna inauguracja roku akademickiego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Joachima Gaucka w Słubicach i we Frankfurcie.
 • Październik, debata z okazji 15-lecia województwa lubuskiego na Zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim. Na zaproszenie marszałek Elżbiety Polak w inauguracji święta Lubuszan udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.
 • Listopad, z okazji 15-lecia województwa lubuskiego w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się druga debata dotycząca Lubuskiego. Tym razem adresatem była młodzież, a gościem debaty Jurek Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 • Listopad, po 7 latach przerwy uruchomienie połączeń kolejowych między Zieloną Górą a Gorzowem. 24 listopada ruszyły darmowe kursy, od 15 grudnia regularne połączenia wg rozkładu jazdy. Szynobusy kupiono za bonus za sprawne wdrażanie LRPO, całkowita wartość projektu 49 mln zł, dofinansowanie: 41 mln zł.
LUM

1 stycznia 2014 11:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Andrzejczak Marianna Andrzejczak Małgorzata Kiosk

ul. Mieszka I 48 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 78 05
branża: Kioski <czytaj dalej>
"Pro-Foto-Film" Usługi Fotograficzne Jerzy Zacharewicz

ul. Gwiaździsta 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 64 45
branża: Fotograficzne usługi <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Chopina 49-51 w Gorzowie Wlkp.

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .59
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

29V2020 - zmarł Jerzy Pilch
29V2020. To zaskakująca wiadomość. Przyszła wieczorem. Ogólnopolskie media podały, że zmarł ... <czytaj dalej>
Chodzi o estetykę i bezpieczeństwo
Niedawno pisaliśmy w sprawie bałaganu w rewitalizowanym miniparku nad ul. ... <czytaj dalej>
Zagrają na gorzowskich osiedlach. Uwaga!
Zmiana terminu
Filharmonia Gorzowska niedawno obchodziło dziewiąte urodziny. Z tej okazji przygotowała ... <czytaj dalej>
Wymyślił urządzenie do dezynfekcji
i podarował je szpitalom
Dwie bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk staną w Wielospecjalistycznym Szpitalu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2020 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - k3a.jpg
Hanna Kaup:
31V2020 - bogactwo fauny i flory
31V2020. Najbardziej chimeryczny i chłodny od 30 lat maj pożegnał ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
30V2020 - odmrożona sobota
30V2020. Ostatnia sobota maja. Od dziś w przestrzeniach otwartych nie musimy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5439:
ruiny cezibu postanowili odremontować żeby sie nie zmarnowało. i teraz problemy.
ta zawodówka nawet jak powstanie to zostaną przeniesione do <czytaj dalej>
Anonim_5439:
prezydent Wójcicki nie nie rozumie swojego regionu jego potrzeb i nie działa w samorządzie tak jak powinien. nie dba o sprawy miasta i jego kluczow <czytaj dalej>
Anonim_8149:
To cieszy :-) <czytaj dalej>
Anonim_7335:
Anonim 9131 w samo sedno. Tyle szmalu na betony i zmiany tego, co dobre, a tu od lat masakra <czytaj dalej>
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej