wtorek 9 marca 2021     Franciszka, Katarzyna, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Głos w sprawie pomnika Żołnierzy Wyklętych
Na środowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali pomysł postawienia w Gorzowie pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. W tej sprawie otrzymaliśmy list od Jana Kaczanowskiego. Oto treść wypowiedzi:

"Pomysł na postawienie pomnika czczącego pamięć żołnierzy wyklętych w Gorzowie Wlkp., oceniam dwuznacznie. Jednak propozycja zgłoszona przez grupę mieszkańców naszego miasta może być świetną okazją do przeprowadzenia dyskusji na temat zasad, jakie winny obowiązywać w działaniach mających na celu upamiętnianie wydarzeń historycznych, osób tak pojedynczych, jak i grup społecznych czy politycznych. W moim przekonaniu na pomnik zasługują osoby i wydarzenia, które w powszechnym odbiorze są odbierane pozytywnie, niewywołujące żadnych kontrowersji w ocenach i interpretacjach historyków. Poza tym pożądane byłoby, gdyby zgłaszane propozycje dotyczyły osób czy wydarzeń silnie związanych z naszym miastem czy też regionem. Oczywiście, nie wykluczam upamiętniania postaci prezentujących wartości uniwersalne i ponadczasowe, czego przykładem mogą być gorzowskie pomniki Adama Mickiewicza, Jana Pawła II czy Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W moim przekonaniu wymogów tych nie spełniają żołnierze wyklęci. Po pierwsze, działalność oddziałów podziemia antykomunistycznego do dziś budzi wiele sprzecznych ocen badaczy najnowszej historii Polski. Nawet niektórzy historycy prawicowi związani z Instytutem Pamięci Narodowej przyznają, że np., zjawisko antysemityzmu nie było wśród tych oddziałów czymś wyjątkowym. Dowodem na to mogą być wyczyny (niektórzy mówią wprost – zbrodnie) Józefa Kurasia „Ognia” na Podhalu. Niektóre akcje żołnierzy wyklętych, konkretnie oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, zostały określone przez Instytut Pamięci Narodowej jako niosące znamiona ludobójstwa. Chodzi tutaj o zbrodnie popełnione na cywilnej ludności białoruskiej i ukraińskiej. Nie chcę tutaj rozpętywać dyskusji na temat dokonań żołnierzy wyklętych, nie jestem historykiem. Przytaczane tutaj przeze mnie informacje można znaleźć w podstawowych podręcznikach historii, bez większego trudu w internecie. Fakty te pokazują raz jeszcze tragiczne i poplątane losy całego pokolenia Polaków, gdzie bohaterstwo graniczyło z podłością. Obawiam się, że zgłoszony projekt upamiętnienia żołnierzy wyklętych pomnikiem w naszym mieście spowoduje nikomu niepotrzebny konflikt wśród gorzowian i jałową polemikę. Może to jeszcze nie jest ten czas na stawianie pomników tym, których czyny nie zostały wystarczająco jednoznacznie ocenione i opisane.

A może byśmy zadbali o pomniki już istniejące, jak chociażby o obelisk ku czci Żołnierzy Brygady Saperów w Gorzowie?

Jan Kaczanowski

29 sierpnia 2013 08:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem za postawieniem pomnika wyklętych.
Anonim_3499, 29.08.2013, 08:41, 81.190.168.150 ##

No to z internetu: "Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie..." Państwo uznała, a radny ma wątpliwości?
Anonim_9828, 29.08.2013, 08:54, 89.228.139.92 ##

Szkoda, wielka historyczna szkoda, że was obywatele towarzysze po roku 1989 w ogóle dopuszczono do głosu, nie mówiąc o władzy. Powinniście zostać tak rozliczeni, że wstyd byłoby wam rozliczać kogokolwiek, poza sobą i własnym "bohaterstwem" ze stalinowsko-komunistycznych czasów. Wasze ubeckie esbckie pezetperowskie zasługi i bohaterstwo nie nosi znamion podłości. Nie! Dlatego pławicie się na tych marnych emeryturach po kilka tysięcy złotych. A ci podli bohaterowie wciąż bezimienni na Łączce, albo daleko w kraju Rad.
Anonim_9575, 29.08.2013, 09:55, 94.254.208.136 ##

"W moim przekonaniu wymogów tych nie spełniają żołnierze wyklęci..." - najbardziej mnie wkurwia u komuchów ten brak pokory! Podczepili się pod tych których zwalczali i krzyczą "płyniemy"!!! A powinni spłynąć z szambem PRL! Jak już siedzą u koryta - to niech chociaż nie gadają z pełną gębą!
Anonim_4798, 29.08.2013, 12:42, 78.9.77.71 ##

Wedlug prawicowych oszołomów zoologiczny antykomunizm usprawiedliwa wszystko - bandytyzm, antysemityzm, morderstwa i rabunki. To się chyba nazywa relatywizm moralny. A już zupelną parodią jest to jak sierżant MO wyzywa sekretarza PZPR. Kto mu dal takie prawo ?
Anonim_6773, 30.08.2013, 22:46, 31.63.195.64 ##

Relatywizm moralny pana radnego Kaczanowskiego wyglada tak: "Każdy był w jakiejś mierze uzależniony od otaczającej nas rzeczywistości. Przed wieloma były dramatyczne wybory: pozostać w kraju i tu pracować dla ojczyzny czy też emigrować w poszukiwaniu lepszych warunków i żyć w niezgodzie z nową władzą i warunkami ustrojowymi. Najważniejsze było jednak, aby zawsze być przyzwoitym człowiekiem. I przy ocenie każdego człowieka to powinno być najważniejsze: czy zachowywał się przyzwoicie, a nie, jaką legitymację nosił w kieszeni, jaką wiarę czy ideologię wyznawał. My potrafimy wznieść się ponad podziały i oceniamy indywidualnie każdego - tłumaczył."
Walka o Polske i niepodleglosc do konca, do zlozenia ze swojego i swoich bliskich zycia ofiary - to nieprzyzwoite zachowanie? To zoologiczny patriotyzm oszolomow? Wszak polskosc to nienormalnosc, towarzyszu 4798, prawda?
Anonim_9575, 31.08.2013, 09:31, 81.190.42.67 ##

Do towarzysza 6773 (a nie 4798;)
Anonim_9575, 31.08.2013, 09:32, 81.190.42.67 ##

Zrodlo wypowiedzi pana radnego:
http://m.gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,106508,14025869,Partyjna_przeszlosc__powod_do_dumy_czy_uprzedzen_.html
Anonim_9575, 31.08.2013, 09:34, 81.190.42.67 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
I tak już rok temu powinienem wymienić okulary. Nie chcę iść na badanie wzroku w masce, bo przeszkadza. <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej