Czym jest budżet partycypacyjny i co nam może dać?
Ostatnimi czasy i do naszego kraju przywędrowała moda na tzw. budżet partycypacyjny. Brazylijski patent w różnych formach wprowadza się także do Europy by uwolnić społeczną energię, obywatelskie pomysły. I dobrze! Wszędzie tam gdzie propaguje się społeczne postawy, promuje aktywność obywatelską i co najważniejsze, daje obywatelom szanse na wzięcie sprawy w swoje ręce, zasługuje na szacunek.
Abstrahując od form i modyfikacji wprowadzanego budżetu w różnych miastach (w tym także ostatnio w Gorzowie), myślę, że warto rozważyć szerszą koncepcję, tzn. czy zasada budżetu partycypacyjnego miałaby zastosowanie w pracach nad budżetem całego województwa.
Każdy z nas Lubuszan widzi, że współpraca między tzw. północą i południem jest – mówiąc delikatnie – trudna, często zdarza się, że nawet dobre obywatelskie pomysły rozpuszczają się w kwasach lokalnej polityki. Czy to się zmieni? Nie sądzę, przynajmniej na razie. Na to potrzeba czasu i większego zaangażowania mieszkańców, ponieważ w demokracji głos opinii publicznej zawsze był, jest i będzie najlepszą motywacją dla działań decydentów politycznych.
Co nam może dać budżet partycypacyjny w Lubuskiem? Lubuski Instytut Rozwoju Obywatelskiego wierzy, że stopniowo zwiększy się udział obywateli w życiu społeczno-politycznym. Bodźcem do tego zapewne będzie świadomość decydowania o publicznych pieniądzach. Plusem może być również większa dyskusja nt. rozwoju województwa (dzisiaj jest nikła), wyznaczania kierunków rozwoju województwa, a także reforma administracji lokalnej. Paradoksalnie fakt, że jesteśmy małym województwem pod względem liczby ludności, może być argumentem za taką formą dzielenia pieniędzy.
LIRO nie chce mówić dzisiaj o szczegółach tego pomysłu – o kwotach, systemie realizacji i w oparciu o jakie zasady miałby funkcjonować Lubuski Budżet Partycypacyjny. Dzisiaj ważna jest dyskusja na ten temat tak, aby postarać się wypracować najlepszy model współdziałania między decydentami politycznymi, a mieszkańcami województwa. Bądźmy pionierami wprowadzania nowych rozwiązań. Zacznijmy uprawiać politykę godną XXI wieku i pokażmy, że w trudnym województwie jest możliwość na dobre obywatelskie współdziałanie polityków i obywateli.
Michał Wasilewski
prezes Lubuskiego Instytut Rozwoju Obywatelskiego
28 marca 2013 21:57, admin ego
Dodaj komentarz:
Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach.
Materiał ...
<czytaj dalej>Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
– Rząd w cieniu ...
<czytaj dalej>737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ...
<czytaj dalej>Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach.
W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ...
<czytaj dalej>
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty?
<czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale,
<czytaj dalej>
Anonim_3456:
stary golf, oc przyszło do zapłaty, na złomie bez aktualnego nie przyjmą i problem. wyrejestrowanie kosztuje. ale powinien być nr silnika kiedyś
<czytaj dalej>
Anonim_9915:
do autobusu wsiada 2 idiotów - bez masek. i standardowo zaczyna się dyskusja "po co maska do czegoś czego nie ma". i odpowiedź drugiej s
<czytaj dalej>