środa 27 stycznia 2021     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Urząd Marszałkowski wyjaśnia, my komentujemy
Publikujemy wyjaśnienie nadesłane do redakcji eGo z Urzędu Marszałkowskiego.

"W nawiązaniu do artykułu „Nie będzie 150 mln na szpital”, który 26 lutego br. ukazał się na portalu eGorzowska.pl uważamy, że Czytelnikom należą się wyjaśnienia. W artykule dotyczącym przekształcenia i oddłużenia szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nie zaprezentowano stanowiska Zarządu Województwa Lubuskiego. Nie dano szansy, by organ tworzący lecznicy mógł rozwiać wątpliwości cytowanych w artykule parlamentarzystów i mieszkańca Gorzowa. W ten sposób pozbawiono Czytelników eGorzowska.pl dostępu do kompleksowych informacji.
Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.

W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł. Nasze wyliczenia oparliśmy na przepisach Ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. Precyzuje ona krok po kroku, jak należy przekształcić samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową i jakie zobowiązania mogą być umorzone, a na jakie zostanie przyznana dotacja celowa. Jeszcze w kwietniu ub.r. marszałek Elżbieta Polak wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo z pytaniem w przedmiotowej kwestii. W odpowiedzi podsekretarz stanu Marek Haber wyliczył konkretnie, na umorzenie których zobowiązań może liczyć podmiot tworzący gorzowskiego szpitala i na które zobowiązania może otrzymać dotację z budżetu państwa.

W przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie restrukturyzacji podlegać będzie kwota ok. 236 mln zł (pozostałe ok. 30 mln zł to rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, które są ujawnione w sprawozdaniu finansowym szpitala i służą wyłącznie rozliczeniom księgowym).

Możemy otrzymać dotację z budżetu państwa na określone zobowiązania:
- pożyczki w wysokości ponad 80 mln zł, które udzielił szpitalowi podmiot tworzący,
- kredyt w wysokości ok. 30 mln zł, którego poręczycielem jest Samorząd Województwa Lubuskiego.

Podmiot tworzący może się także ubiegać o dotację w wysokości umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z nich odsetek, w wyniku zawartych ugod z wierzycielami. Negocjacje dopiero przed nami, więc trudno wyrokować, jakim efektem się zakończą. Liczyć się będzie każda złotówka! Bo tyle, ile wynegocjujemy, tyle otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia. Ponadto, umorzeniu podlegać będzie kwota ok. 10 mln zł, wynikająca ze zobowiązań publicznoprawnych, jakie Województwo Lubuskie przejmie od szpitala.

Dlatego szacujemy, że kwota, o jaką możemy się ubiegać z rządowej dotacji, to ok. 130 -140 mln zł oraz ok. 10 mln zł umorzenia. Szpital zostanie zatem z zadłużeniem ok. 80 -90 mln zł, ale będą to zobowiązania głównie wobec właściciela. Wówczas wskaźnik zadłużenia szpitala będzie wynosił ok. 0,4, a więc podmiot tworzący przejmie na swoje barki więcej zobowiązań niż obowiązek ustawowy.

O tym, co zrobić z długiem, jaki pozostanie przy spółce, zadecydują radni sejmiku. Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach.

Romuald Kreń
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego"

Komentarz
Szanowny Panie Marszałku.
Dziękuję za nadesłane wyjaśnienie, ale nie pozostawię go bez komentarza. Pisze Pan: "Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.
W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł."

A ja odpowiadam: Przestańmy bawić się w subtelności.

Po pierwsze, kwota 150 mln zł nie wzięła się z księżyca, nikt z mediów ani parlamentarzystów sam jej nie wymyślił. Była wielokrotnie powtarzana w ciągu minionych miesięcy i gdyby stanowiła nadużycie, Państwo – jako odpowiedzialny za przekształcenie zarząd – powinniście ją dawno zdementować i dawno przesłać powyższy tekst, który media - także my - dostają dopiero teraz. Poza tym, ponieważ dyrektor Marek Twardowski dostał wolną rękę od marszałek Elżbiety Polak, więc jego słowa społeczeństwo ma prawo traktować jako wiarygodne i oczekiwać ich spełnienia, a to on od początku powtarzał, że te pieniądze będą. Jak bowiem inaczej rozumieć powtarzane przez niego na konferencjach zdanie "I my te pieniądze zdobędziemy"?

Po drugie, twierdzenie, że zarząd nie dostał możliwości odniesienia się do kwestii poruszonej przez wspomnianych w artykule posłów, jest co najmniej zadziwiające, bo nie dalej jak 16 lutego w czasie debaty w WiMBP zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasz  Wróblewski potwierdził, że 150 mln zł to kwota, o jaką możecie - jako zarząd - ubiegać się z rządowej dotacji.
Cały czas pojawia się ta potężna kwota, a tylko gdzieś po cichu dodaje się, że nie ma na nią gwarancji. Co za sens miało mamienie ludzi tymi milionami? Chwilowe uspokojenie nastrojów? Obietnice gruszek na wierzbie? Przy takiej operacji tzw. obywatel od początku chce znać konkrety.

Po trzecie, konferencja poseł Elżbiety Rafalskiej oraz wypowiedź posła Witolda Pahla i gorzowianina Bronisława Mierzwy były komentarzem do tego, co zdarzyło się właśnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie 16. i 18 lutego w Zielonej Górze. Nie oznacza nic innego, jak troskę o dalsze losy szpitala.

W zakończeniu wyjaśnienia pisze Pan: „Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach”. A ja – jako zatroskana o los pacjentów z północy – napiszę, że intencją mieszkańców Gorzowa i okolic jest, by działał tu szpital wojewódzki na warunkach, które nie pogorszą, a poprawią sytuację pacjenta, by placówka rozwijała się i świadczyła wszystkie usługi medyczne, zakres jej działań nie był w żadnym stopniu ograniczany, a ona sama niezagrożona upadkiem.

Z wyrazami sympatii i uszanowania

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca28 lutego 2013 19:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach. Materiał ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Jaran" S.C. Andrzej Fabiański Jarosław Dębicki

ul. Podmiejska Boczna 12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 93 71
branża: Dachy, rynny <czytaj dalej>
"Tesco Polska" Sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 9, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Supermarkety, hipermarkety <czytaj dalej>

Co z tym bezrobociem?
Na koniec grudnia 2020 r. w powiatowych urzędach pracy województwa ... <czytaj dalej>
Inny Dzień Pamięci i Pojednania
Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie minie pod hasłem Dnia Pamięci ... <czytaj dalej>
Spoczną w gorzowskiej katedrze
Jak informuje diecezja zielonogórsko-gorzowska, uroczystości pogrzebowe bp. bp. Adama Dyczkowskiego ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu terminy zajęte
Jeśli planujesz zarezerwować termin szczepienia dla osób 80+ i 70+, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2503.jpg
Hanna Kaup:
Celowe spalenie?
To auto z daleka zwróciło moją uwagę. Stało na poboczu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem
Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty? <czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale, <czytaj dalej>
Anonim_3456:
stary golf, oc przyszło do zapłaty, na złomie bez aktualnego nie przyjmą i problem. wyrejestrowanie kosztuje. ale powinien być nr silnika kiedyś <czytaj dalej>
Anonim_9915:
do autobusu wsiada 2 idiotów - bez masek. i standardowo zaczyna się dyskusja "po co maska do czegoś czego nie ma". i odpowiedź drugiej s <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej