środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Urząd Marszałkowski wyjaśnia, my komentujemy
Publikujemy wyjaśnienie nadesłane do redakcji eGo z Urzędu Marszałkowskiego.

"W nawiązaniu do artykułu „Nie będzie 150 mln na szpital”, który 26 lutego br. ukazał się na portalu eGorzowska.pl uważamy, że Czytelnikom należą się wyjaśnienia. W artykule dotyczącym przekształcenia i oddłużenia szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. nie zaprezentowano stanowiska Zarządu Województwa Lubuskiego. Nie dano szansy, by organ tworzący lecznicy mógł rozwiać wątpliwości cytowanych w artykule parlamentarzystów i mieszkańca Gorzowa. W ten sposób pozbawiono Czytelników eGorzowska.pl dostępu do kompleksowych informacji.
Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.

W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł. Nasze wyliczenia oparliśmy na przepisach Ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r. Precyzuje ona krok po kroku, jak należy przekształcić samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową i jakie zobowiązania mogą być umorzone, a na jakie zostanie przyznana dotacja celowa. Jeszcze w kwietniu ub.r. marszałek Elżbieta Polak wysłała do Ministerstwa Zdrowia pismo z pytaniem w przedmiotowej kwestii. W odpowiedzi podsekretarz stanu Marek Haber wyliczył konkretnie, na umorzenie których zobowiązań może liczyć podmiot tworzący gorzowskiego szpitala i na które zobowiązania może otrzymać dotację z budżetu państwa.

W przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie restrukturyzacji podlegać będzie kwota ok. 236 mln zł (pozostałe ok. 30 mln zł to rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, które są ujawnione w sprawozdaniu finansowym szpitala i służą wyłącznie rozliczeniom księgowym).

Możemy otrzymać dotację z budżetu państwa na określone zobowiązania:
- pożyczki w wysokości ponad 80 mln zł, które udzielił szpitalowi podmiot tworzący,
- kredyt w wysokości ok. 30 mln zł, którego poręczycielem jest Samorząd Województwa Lubuskiego.

Podmiot tworzący może się także ubiegać o dotację w wysokości umorzonych zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z nich odsetek, w wyniku zawartych ugod z wierzycielami. Negocjacje dopiero przed nami, więc trudno wyrokować, jakim efektem się zakończą. Liczyć się będzie każda złotówka! Bo tyle, ile wynegocjujemy, tyle otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia. Ponadto, umorzeniu podlegać będzie kwota ok. 10 mln zł, wynikająca ze zobowiązań publicznoprawnych, jakie Województwo Lubuskie przejmie od szpitala.

Dlatego szacujemy, że kwota, o jaką możemy się ubiegać z rządowej dotacji, to ok. 130 -140 mln zł oraz ok. 10 mln zł umorzenia. Szpital zostanie zatem z zadłużeniem ok. 80 -90 mln zł, ale będą to zobowiązania głównie wobec właściciela. Wówczas wskaźnik zadłużenia szpitala będzie wynosił ok. 0,4, a więc podmiot tworzący przejmie na swoje barki więcej zobowiązań niż obowiązek ustawowy.

O tym, co zrobić z długiem, jaki pozostanie przy spółce, zadecydują radni sejmiku. Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach.

Romuald Kreń
Członek Zarządu Województwa Lubuskiego"

Komentarz
Szanowny Panie Marszałku.
Dziękuję za nadesłane wyjaśnienie, ale nie pozostawię go bez komentarza. Pisze Pan: "Zarząd Województwa Lubuskiego nigdy nie gwarantował, że otrzyma z Ministerstwa Zdrowia 150 mln zł na oddłużenie gorzowskiego szpitala.
W toku konsultacji społecznych informowaliśmy, że możliwe jest uzyskanie ok. 150 mln zł."

A ja odpowiadam: Przestańmy bawić się w subtelności.

Po pierwsze, kwota 150 mln zł nie wzięła się z księżyca, nikt z mediów ani parlamentarzystów sam jej nie wymyślił. Była wielokrotnie powtarzana w ciągu minionych miesięcy i gdyby stanowiła nadużycie, Państwo – jako odpowiedzialny za przekształcenie zarząd – powinniście ją dawno zdementować i dawno przesłać powyższy tekst, który media - także my - dostają dopiero teraz. Poza tym, ponieważ dyrektor Marek Twardowski dostał wolną rękę od marszałek Elżbiety Polak, więc jego słowa społeczeństwo ma prawo traktować jako wiarygodne i oczekiwać ich spełnienia, a to on od początku powtarzał, że te pieniądze będą. Jak bowiem inaczej rozumieć powtarzane przez niego na konferencjach zdanie "I my te pieniądze zdobędziemy"?

Po drugie, twierdzenie, że zarząd nie dostał możliwości odniesienia się do kwestii poruszonej przez wspomnianych w artykule posłów, jest co najmniej zadziwiające, bo nie dalej jak 16 lutego w czasie debaty w WiMBP zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia urzędu marszałkowskiego Tomasz  Wróblewski potwierdził, że 150 mln zł to kwota, o jaką możecie - jako zarząd - ubiegać się z rządowej dotacji.
Cały czas pojawia się ta potężna kwota, a tylko gdzieś po cichu dodaje się, że nie ma na nią gwarancji. Co za sens miało mamienie ludzi tymi milionami? Chwilowe uspokojenie nastrojów? Obietnice gruszek na wierzbie? Przy takiej operacji tzw. obywatel od początku chce znać konkrety.

Po trzecie, konferencja poseł Elżbiety Rafalskiej oraz wypowiedź posła Witolda Pahla i gorzowianina Bronisława Mierzwy były komentarzem do tego, co zdarzyło się właśnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie 16. i 18 lutego w Zielonej Górze. Nie oznacza nic innego, jak troskę o dalsze losy szpitala.

W zakończeniu wyjaśnienia pisze Pan: „Intencją zarządu województwa jest, by powołanie nowej spółki było oparte na stabilnych fundamentach”. A ja – jako zatroskana o los pacjentów z północy – napiszę, że intencją mieszkańców Gorzowa i okolic jest, by działał tu szpital wojewódzki na warunkach, które nie pogorszą, a poprawią sytuację pacjenta, by placówka rozwijała się i świadczyła wszystkie usługi medyczne, zakres jej działań nie był w żadnym stopniu ograniczany, a ona sama niezagrożona upadkiem.

Z wyrazami sympatii i uszanowania

Hanna Kaup

redaktor naczelny/wydawca28 lutego 2013 19:24, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Brawo Pani Hanno,nareszcie.

Anonim_8166, 01.03.2013, 09:07, 81.219.207.172 ##

Ogromna szkoda, że dopiero teraz gdy wszystko jest już przyklepane przez radnych sejmiku i zarząd województwa zaczyna mówić się o konkretach. A to stanowczo za późno.
Bronisław Mierzwa, 01.03.2013, 10:02, 89.228.129.97 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Broda Marek Programy Komputerowe

ul. Okulickiego 56 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 88 16
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
"Badacz" Firma

Al. Konstytucji 3 Maja 11, Gorzów Wlkp.
tel. 68 720 32 97
branża: Szkolne artykuły <czytaj dalej>
Sobolski Stanisław Sinior Józef Sinior Beata Sp.j. Kantor

ul. Strzelecka 8, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 62 84
branża: Kantory <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Pionierom szacunek, ale takim piernikom marudzącym na forum, zatruwającym ludziom umysły nie! Siedzisz tu i zrzędzisz. I myślisz, że naprawiasz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej