wtorek 9 marca 2021     Franciszka, Katarzyna, Dominik
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zgłoś swoje uwagi do programu ochrony przed hałasem
Prezydent Miasta Gorzowa informuje, że opracowano projekt „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego” i mieszkańcy mogą zgłaszać do niego uwagi.

Z projektem „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego” można zapoznać się w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przy ul. Kombatantów 34, pok. nr 905 oraz na stronie internetowej: www.eurzad.gorzow.pl w zakładce: dialog, e-konsultacje.

Uwagi i wnioski do projektu Programu można wnosić od 18 lutego 2013 r. do 11 marca 2013 r. w siedzibie Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Sikorskiego 3-4 lub w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ul. Kombatantów 34, a także drogą mailową na adres: posph.gorzow2012@sectec.pl.

Konieczność opracowania Programu wynika z art. 119 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) i ma związek z wdrożeniem Dyrektywy 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 25 czerwca 2002 r. odnoszącej się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku. Program uchwalony przez Radę Miasta w Gorzowie Wielkopolskim stanie się aktem prawa miejscowego.

Głównym celem Programu jest wskazanie kierunków i działań, których realizacja spowoduje dostosowanie poziomu hałasu do dopuszczalnego na terenach, na których nastąpiły przekroczenia obowiązujących norm. Ogólne zasady wskazane w dokumencie powinny być wykorzystane do bieżącej pracy zarządców źródeł hałasu oraz organów wydających decyzje administracyjne i akty prawa miejscowego mające wpływ na poziom hałasu w środowisku. Mając na względzie poprawę klimatu akustycznego miasta zamierzenia inwestycyjne i zmiany organizacyjne powinny być realizowane zgodnie z kierunkami działań Programu.

Merytoryczną podstawą opracowania Programu jest wykonana w 2012 r. mapa akustyczna Gorzowa przedstawiająca diagnozę stanu środowiska akustycznego miasta i jej aktualizacja z października 2012 r. zrealizowana w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (w rozporządzeniu przyjęto mniej rygorystyczne poziomy hałasu dla dróg, linii tramwajowych i kolejowych). Mapy terenów zagrożonych hałasem oraz pierwsze mapy rozkładu wskaźnika M stanowiły materiał wyjściowy do opracowania niniejszego dokumentu. Program oparty jest o wskaźniki długookresowe średniego poziomu dźwięku A dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej LDWN oraz nocnej LN i kryteria określające m.in. kolejność realizacji zadań (tzw. wskaźnik M), efektywność ekonomiczną i ekologiczną zaproponowanych rozwiązań.
Wyniki mapy akustycznej jednoznacznie wskazują, że głównym źródłem zagrożeń klimatu akustycznego Gorzowa Wlkp. jest hałas drogowy, zaś w niewielkim stopniu hałas tramwajowy, przemysłowy i kolejowy.

Hałas drogowy powoduje przekroczenia przy głównych trasach komunikacyjnych na powierzchni około 0,6 km2. Z analiz statystycznych, wynika, że ok. 1,9% mieszkańców Gorzowa Wlkp. (2 257 osób) narażonych jest na hałas przekraczający ustalone wartości dopuszczalne określone wskaźnikiem LDWN, lecz tylko 0,13% (152 osoby) na przekroczenia większe niż 5 dB.
Tereny narażone na hałas drogowy położone są wzdłuż:
dróg krajowych – Nr 3, Nr 22;
dróg wojewódzkich – Nr 151, Nr 132, Nr 130;
pozostałych ulic m.in.: Pomorskiej, Kazimierza Wielkiego, Kobylogórskiej, Strażackiej, Jagiełły, Kosynierów Gdyńskich, Marcinkowskiego, Szarych Szeregów.

Nieliczne tereny zagrożone hałasem tramwajowym położone są wzdłuż torowisk przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego, ul. Pomorskiej, ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Kostrzyńskiej.

Hałasem przemysłowym zagrożone są niewielkie tereny zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie kilku zakładów.
Na ponadnormatywny hałas przemysłowy i tramwajowy (do 5 dB) narażona jest niewielka ilość osób (0.05%).
W Gorzowie Wlkp. nie ma osób narażonych na ponadnormatywny hałas kolejowy.

Ze względu na to, że głównym źródłem przekroczeń dopuszczalnych norm jest hałas drogowy, działania naprawcze dotyczą przede wszystkim obniżenia jego poziomu. Zadania Programu oparto w głównej mierze o kierunki wskazane w dokumentach strategicznych miasta. Zabiegi te miały na celu dostosowanie działań Programu do polityki zrównoważonego rozwoju Gorzowa.
Realizację pierwszego Programu ochrony środowiska przed hałasem dla Gorzowa Wielkopolskiego zaproponowano do 2019 roku. Jest to ściśle powiązane z dokończeniem ważnych dla miasta przedsięwzięć, niezbędnych remontów i przygotowaniem się do funkcjonowania miasta w nowym układzie dróg krajowych.

W niniejszym dokumencie oprócz działań bezpośrednio wpływających na poziom hałasu w środowisku, zwrócono uwagę na działania, które mimo że nie przynoszą bezpośrednio „redukcji hałasu”, są równie ważne. Dotyczą one planowania i zagospodarowania przestrzennego, sterowania ruchem w mieście oraz edukacji.

Realizacja zadań ujętych w Programie przyczyni się do poprawy klimatu akustycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a w związku z tym do zmniejszenia liczby mieszkańców miasta narażonych na ponadnormatywny hałas.

Dorota Szukalska-Koźlakowska

wydział ochrony środowiska i rolnictwa

17 lutego 2013 20:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Szpir Stefan Naprawa Urządzeń Telefonicznych

ul. Kossaka 3 /8, Gorzów Wlkp.
tel. 601 722 989
branża: Telefoniczny sprzęt, centrale <czytaj dalej>
"Arsgeo" Jacek Strzelecki

ul. Śląska 77 b/11, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 01 34
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Filia Zbiorów Naukowych

ul. Władysława Łokietka 37, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 53 45
branża: Biblioteki, czytelnie <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - plywanie.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
I tak już rok temu powinienem wymienić okulary. Nie chcę iść na badanie wzroku w masce, bo przeszkadza. <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej