poniedziałek 1 czerwca 2020     Hortencja, Jakub, Konrad
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
- Dość chocholego tańca - odpowiada Marek Twardowski
Redakcja eGo otrzymała oświadczenie dyr. SPSW w Gorzowie Marka Twardowskiego.

W związku z materiałami, jakie pojawiły się po wtorkowym spotkaniu Społecznej Rady Szpitala z dyr. Twardowskim (materiał znajduje się tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,3431,_to_trzeba_robic_z_glowa__mowi_marcin_gucia_br_o_przeksztalceniu_gorzowskiego_szpitala,  )otrzymaliśmy oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.

"Oświadczenie

Zgodnie ze statutem Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. rada społeczna jest organem powołanym do przedstawiania opinii organom województwa lubuskiego oraz dyrektorowi szpitala. Spotkanie rady społecznej w dniu 15 stycznia br., na którym był też obecny członek zarządu województwa Romuald Kreń, miało w punkcie dotyczącym podjęcia uchwały pozytywnej lub negatywnej odnośnie przekształcenia szpitala w spółkę wielce pouczający przebieg. W trakcie tego spotkania (szpital posiada nagranie z przebiegu posiedzenia rady) zarówno ja, jak i pan marszałek R. Kreń, jasno przedstawiliśmy konieczność przekształcenia szpitala w spółkę i odpowiadaliśmy na pytania. Jeśli ktoś chciał słuchać, to usłyszał. Jeśli ktoś nie chciał słuchać, to nie usłyszał, a jeśli ktoś czegoś nie zrozumiał, to nie mam na to wpływu.

Od samego początku bardzo źle oceniam funkcjonowanie rady społecznej szpitala. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że 31 maja 2012 roku, na dzień przed moim oczekiwanym objęciem stanowiska dyrektora szpitala w Gorzowie, członkowie rady społecznej przegłosowali wydatki szpitala na dodatkową kwotę 650 tys. zł. Pieniądze te miały być wydane na sprzęt, który nie był szpitalowi niezbędny. Do dziś nie został kupiony, mimo to pacjenci mają zabezpieczone świadczenia zgodnie z kontraktem z NFZ. Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej, która jest moim adwersarzem od momentu jej uczestnictwa w komisji konkursowej na dyrektora szpitala. Spośród obecnych członków rady społecznej darzę zaufaniem jedynie pana Michała Bajdzińskiego. Co do
reszty osób podtrzymuję w sposób zdecydowany swoje stanowisko, że szpital wojewódzki w Gorzowie zasługuje na członków rady posiadających w swoim dorobku zawodowym i osobistym doświadczenie mogące rzeczywiście przydać się szpitalowi. I takie osoby znajdują się w Gorzowie i wyraziły chęć pracy w radzie społecznej, ale ze względów proceduralnych oraz prawnych rada egzystuje w starym składzie.

Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem, że po uzyskaniu przewidywanej dotacji ze strony Ministerstwa Zdrowia szpitalowi pozostanie dług w wysokości gotówkowej ok. 90 mln zł. Jako realista nie mogę liczyć na to, że Sejmik Województwa Lubuskiego podaruje szpitalowi 90 mln zł w prezencie. W związku z tym poinformowałem, że będę prosił zarząd i sejmik o przychylność w postaci udzielenia pożyczki na 20-25 lat w wysokości 90 mln zł spłacanej w wysokości 4-5 mln zł rocznie, co przy zamierzonym zysku rocznym naszego szpitala w wysokości ok. 30 mln zł spokojnie pozwoli spłacać tę pożyczkę oraz inwestować. Dla szpitala będzie bezpiecznie, jeśli po przekształceniu oraz po uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Zdrowia, zostaną spłaceni wszyscy nasi zewnętrzni wierzyciele, natomiast dług szpitala wobec właściciela nigdy nie zagrozi funkcjonowaniu naszej jednostki.
Zadaję pytanie pani Halinie Kunickiej, członkowi rady społecznej ze strony wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego, dlaczego w czasie posiedzenia nie wzięła udziału w dyskusji, nie wyraziła swojego zdania oraz nie wzięła udziału w głosowaniu? Poprzez taką postawę nie dało się słyszeć głosu wojewody lubuskiego, czy jest za przekształceniem, czy przeciwko przekształceniu szpitala. I o to go publicznie pytam.

Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne, w głosowaniu również nie wziął udziału, gdyż wyszedł z sali przed głosowaniem, a wrócił po głosowaniu. Ale w jednym się z nim zgadzam – szpital nie będzie przekształcony 1 kwietnia, bo tego dnia wypada święto i Krajowy Rejestr Sądowy nie pracuje.

Również pani Grażyna Ćwiklińska nie słucha, co mówi dyrekcja i zarząd województwa, tylko słyszy, co chce. Szpital po przekształceniu będzie świadczył usługi na coraz wyższym poziomie. Pani Ćwiklińska nie wie lub nie chce wiedzieć, że pozyskałem rekordowy dla naszego szpitala kontrakt na 2013 rok. Regularnie spotykam się z dyrektorem NFZ Stanisławem Łobaczem w sprawach dotyczących zwiększenia kontraktu i rozliczeń dodatkowych za 2012 rok. W związku z tym zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi, a nie z tego, co ktoś tylko mówi. Nie mam zwyczaju obiecywać niczego ponad to, co jestem w stanie zrobić. A to, co robię już widać w szpitalu. Od sierpnia 2012 roku szpital nie przynosi strat w działalności bieżącej i gdyby nie ogromny bagaż długu z przeszłości, to nie potrzebowalibyśmy żadnej pomocy, w tym wątpliwej pomocy obecnej rady społecznej. Jej członkowie powinni doradzać dyrektorowi, a nie przeszkadzać w naprawianiu tego, co trzeba naprawić. Dodać muszę, że pomysły niektórych członków rady, np., by zwrócić się do rządu o pokrycie długów, są irracjonalne. Aktualna sytuacja naszego państwa jasno pokazuje, że rząd nie ma 11 mld zł na kolejne oddłużenie szpitali w Polsce. Natomiast każdy dzień z długiem 266 mln zł rodzi groźbę, że w którymś momencie szpital przestanie świadczyć usługi dla pacjentów, bo obsługa długu kosztuje horrendalne pieniądze. I to wreszcie musi się skończyć. Dosyć chocholego tańca!"

Marek Twardowski
dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.


17 stycznia 2013 15:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem przerażona poziomem agresji wyzierającym z tego listu pisanego w oparach wściekłości. To tak się w tych ministerstwach ze sobą porozumiewają? Dno Panie Twardowski
Lucyna z Górczyna, 17.01.2013, 17:31, 91.226.7.215 ##

Nie rozumiem. I dyrektor szpitala wysłał te wypociny do publicznej wiadomości? Czy on jest zdrowy psychicznie? "Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej...", "Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem,..." "Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne..."itd. Aż chce się zapytać: I kto to mówi? Były wiceminister? Nie ma sie co dziwic, że komornicy spadli na szpital jak nigdy dotąd. Arogancja, buta, wręcz bezczelność. A Zarząd milczy? Co jeszcze ma się zdarzyć, żeby wreszcie ktoś z marszałkostwa w tej sprawie zadziałał? Mnie poraża to, co czytam. Niestety, od dawna mówiło się o tym człowieku złe rzeczy. Nic nie zrobił w ministerstwie, a w Gorzowie jedynie powywalał ludzi. Niektórych pewnie słusznie, ale co to za sztuka zarządzania? I co dalej? Jeśli dyrektor wskazał drogę wyjścia na spotkaniu z radą szpitala, to dlaczego nie napisał odpowiedzi na ich pytania w swoim oświadczeniu. "...zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi..." właśnie wyciągam wnioski. Temu panu należy podziękować.
Tragedia, 17.01.2013, 17:57, 89.228.146.5 ##

Zastanawia mnie dlaczego ktoś czyta i nie bardzo rozumie tekst.Nie jestem ani przychylna p.dyrektorowi ani jemu ptrzeciwną ale ktoś kto podejmuje tak duże ryzyko zawiadowania zadłużoną jednostką musiał się liczyć ,że nie będzie łatwo.Wydaje mnie się , że on to rozumie ale niestety nie wszyscy.Trzeba wiele uporu i siły aby walczyc z tymi,którzy traktują szpital jako jedyne żródło utrzymania swoje i swojej i mają na uwadze jedynie utrzymanie stanowiska za wszelką cenę nie zważając na cele wyższe -jak rentowność danego stanowiska,potrzeby szpiala...,a gdzie służba(zdrowia)-dziś liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny!Mam wrażenie ,że p.dyr. jest na cenzurowanym bo-zwalnia, tnie wydatki,kontroluje-aby zawsze nie zważając na opcje polityczne.
Anonim_2797, 19.01.2013, 14:05, 89.228.129.58 ##

Arogancja i brak wychowania dyr. Twardowskiego jest absolutnie nie do zniesienia. Człowiek na tym stanowisku powinien wykazywać się zrównoważeniem i stoickim spokojem, którego brakuje panu dyrektorowi. Atakowanie w mediach każdego kto ma odmienne zdanie inne spojrzenie na sposób lub cel przekształcenia gorzowskiego szpitala nie powinno mieć miejsca. Wszelkie obawy z tym związane powinny być argumentowane przez pana Twardowskiego, rzeczowo i precyzyjnie bez zbędnych emocji. I nie ma co się dziwić, że rada szpitala nie przyklaskuje wszystkim pomysłom pana dyrektora, gdyż nie jest ona od klaskania. Rada musi wsłuchiwać się w potrzeby obu stron, pacjentów i dyrekcji. Natomiast wszyscy muszą zdać sobie sprawę i zrozumieć, że szpital to nie przedsiębiorstwo nastawione na przynoszenie zysków a instytucja świadcząca usługi medyczne dla ludzi chorych. I nie ma co się dziwić, że ludzie boją się tego przekształcenia, które stanowi ogromne zagrożenie w postaci ogłoszenia upadłości szpitala lub jego likwidacji. Dlatego też szanowny panie dyrektorze Twardowski. Radzę zaaplikować sobie delikatny środek na powstrzymanie niezdrowych emocji i przedstawić Radzie Szpitala i nam mieszkańcom północnej części naszego województwa więcej precyzyjnych i oficjalnych informacji na temat pańskich poczynań w naszym szpitalu. Transparentność a nie arogancja i buta, powinna być podstawą pańskich działań.
B.M, 20.01.2013, 12:07, 83.23.64.86 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Red Coffee" S.C. Iwona Lotko Henryk Śmigórski

Wełniany Rynek 10 a b, Gorzów Wlkp.
tel. 606 628 170
branża: Bary <czytaj dalej>
Tutka Renata Biuro Rachunkowo-Finansowe

ul. Kosynierów Gdyńskich 24 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 03 73
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>
"Jancy" Janczylik Piotr

ul. Pluty 3 m. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 32 66
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

29V2020 - zmarł Jerzy Pilch
29V2020. To zaskakująca wiadomość. Przyszła wieczorem. Ogólnopolskie media podały, że zmarł ... <czytaj dalej>
Chodzi o estetykę i bezpieczeństwo
Niedawno pisaliśmy w sprawie bałaganu w rewitalizowanym miniparku nad ul. ... <czytaj dalej>
Zagrają na gorzowskich osiedlach. Uwaga!
Zmiana terminu
Filharmonia Gorzowska niedawno obchodziło dziewiąte urodziny. Z tej okazji przygotowała ... <czytaj dalej>
Wymyślił urządzenie do dezynfekcji
i podarował je szpitalom
Dwie bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk staną w Wielospecjalistycznym Szpitalu ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« czerwiec 2020 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1ba.jpg
Hanna Kaup:
31V2020 - bogactwo fauny i flory
31V2020. Najbardziej chimeryczny i chłodny od 30 lat maj pożegnał ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
30V2020 - odmrożona sobota
30V2020. Ostatnia sobota maja. Od dziś w przestrzeniach otwartych nie musimy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5439:
ruiny cezibu postanowili odremontować żeby sie nie zmarnowało. i teraz problemy.
ta zawodówka nawet jak powstanie to zostaną przeniesione do <czytaj dalej>
Anonim_5439:
prezydent Wójcicki nie nie rozumie swojego regionu jego potrzeb i nie działa w samorządzie tak jak powinien. nie dba o sprawy miasta i jego kluczow <czytaj dalej>
Anonim_8149:
To cieszy :-) <czytaj dalej>
Anonim_7335:
Anonim 9131 w samo sedno. Tyle szmalu na betony i zmiany tego, co dobre, a tu od lat masakra <czytaj dalej>
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej