piątek 15 listopada 2019     Amelia, Albert, Leopold
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
- Dość chocholego tańca - odpowiada Marek Twardowski
Redakcja eGo otrzymała oświadczenie dyr. SPSW w Gorzowie Marka Twardowskiego.

W związku z materiałami, jakie pojawiły się po wtorkowym spotkaniu Społecznej Rady Szpitala z dyr. Twardowskim (materiał znajduje się tu:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,miasto,3431,_to_trzeba_robic_z_glowa__mowi_marcin_gucia_br_o_przeksztalceniu_gorzowskiego_szpitala,  )otrzymaliśmy oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.

"Oświadczenie

Zgodnie ze statutem Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. rada społeczna jest organem powołanym do przedstawiania opinii organom województwa lubuskiego oraz dyrektorowi szpitala. Spotkanie rady społecznej w dniu 15 stycznia br., na którym był też obecny członek zarządu województwa Romuald Kreń, miało w punkcie dotyczącym podjęcia uchwały pozytywnej lub negatywnej odnośnie przekształcenia szpitala w spółkę wielce pouczający przebieg. W trakcie tego spotkania (szpital posiada nagranie z przebiegu posiedzenia rady) zarówno ja, jak i pan marszałek R. Kreń, jasno przedstawiliśmy konieczność przekształcenia szpitala w spółkę i odpowiadaliśmy na pytania. Jeśli ktoś chciał słuchać, to usłyszał. Jeśli ktoś nie chciał słuchać, to nie usłyszał, a jeśli ktoś czegoś nie zrozumiał, to nie mam na to wpływu.

Od samego początku bardzo źle oceniam funkcjonowanie rady społecznej szpitala. Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że 31 maja 2012 roku, na dzień przed moim oczekiwanym objęciem stanowiska dyrektora szpitala w Gorzowie, członkowie rady społecznej przegłosowali wydatki szpitala na dodatkową kwotę 650 tys. zł. Pieniądze te miały być wydane na sprzęt, który nie był szpitalowi niezbędny. Do dziś nie został kupiony, mimo to pacjenci mają zabezpieczone świadczenia zgodnie z kontraktem z NFZ. Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej, która jest moim adwersarzem od momentu jej uczestnictwa w komisji konkursowej na dyrektora szpitala. Spośród obecnych członków rady społecznej darzę zaufaniem jedynie pana Michała Bajdzińskiego. Co do
reszty osób podtrzymuję w sposób zdecydowany swoje stanowisko, że szpital wojewódzki w Gorzowie zasługuje na członków rady posiadających w swoim dorobku zawodowym i osobistym doświadczenie mogące rzeczywiście przydać się szpitalowi. I takie osoby znajdują się w Gorzowie i wyraziły chęć pracy w radzie społecznej, ale ze względów proceduralnych oraz prawnych rada egzystuje w starym składzie.

Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem, że po uzyskaniu przewidywanej dotacji ze strony Ministerstwa Zdrowia szpitalowi pozostanie dług w wysokości gotówkowej ok. 90 mln zł. Jako realista nie mogę liczyć na to, że Sejmik Województwa Lubuskiego podaruje szpitalowi 90 mln zł w prezencie. W związku z tym poinformowałem, że będę prosił zarząd i sejmik o przychylność w postaci udzielenia pożyczki na 20-25 lat w wysokości 90 mln zł spłacanej w wysokości 4-5 mln zł rocznie, co przy zamierzonym zysku rocznym naszego szpitala w wysokości ok. 30 mln zł spokojnie pozwoli spłacać tę pożyczkę oraz inwestować. Dla szpitala będzie bezpiecznie, jeśli po przekształceniu oraz po uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Zdrowia, zostaną spłaceni wszyscy nasi zewnętrzni wierzyciele, natomiast dług szpitala wobec właściciela nigdy nie zagrozi funkcjonowaniu naszej jednostki.
Zadaję pytanie pani Halinie Kunickiej, członkowi rady społecznej ze strony wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego, dlaczego w czasie posiedzenia nie wzięła udziału w dyskusji, nie wyraziła swojego zdania oraz nie wzięła udziału w głosowaniu? Poprzez taką postawę nie dało się słyszeć głosu wojewody lubuskiego, czy jest za przekształceniem, czy przeciwko przekształceniu szpitala. I o to go publicznie pytam.

Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne, w głosowaniu również nie wziął udziału, gdyż wyszedł z sali przed głosowaniem, a wrócił po głosowaniu. Ale w jednym się z nim zgadzam – szpital nie będzie przekształcony 1 kwietnia, bo tego dnia wypada święto i Krajowy Rejestr Sądowy nie pracuje.

Również pani Grażyna Ćwiklińska nie słucha, co mówi dyrekcja i zarząd województwa, tylko słyszy, co chce. Szpital po przekształceniu będzie świadczył usługi na coraz wyższym poziomie. Pani Ćwiklińska nie wie lub nie chce wiedzieć, że pozyskałem rekordowy dla naszego szpitala kontrakt na 2013 rok. Regularnie spotykam się z dyrektorem NFZ Stanisławem Łobaczem w sprawach dotyczących zwiększenia kontraktu i rozliczeń dodatkowych za 2012 rok. W związku z tym zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi, a nie z tego, co ktoś tylko mówi. Nie mam zwyczaju obiecywać niczego ponad to, co jestem w stanie zrobić. A to, co robię już widać w szpitalu. Od sierpnia 2012 roku szpital nie przynosi strat w działalności bieżącej i gdyby nie ogromny bagaż długu z przeszłości, to nie potrzebowalibyśmy żadnej pomocy, w tym wątpliwej pomocy obecnej rady społecznej. Jej członkowie powinni doradzać dyrektorowi, a nie przeszkadzać w naprawianiu tego, co trzeba naprawić. Dodać muszę, że pomysły niektórych członków rady, np., by zwrócić się do rządu o pokrycie długów, są irracjonalne. Aktualna sytuacja naszego państwa jasno pokazuje, że rząd nie ma 11 mld zł na kolejne oddłużenie szpitali w Polsce. Natomiast każdy dzień z długiem 266 mln zł rodzi groźbę, że w którymś momencie szpital przestanie świadczyć usługi dla pacjentów, bo obsługa długu kosztuje horrendalne pieniądze. I to wreszcie musi się skończyć. Dosyć chocholego tańca!"

Marek Twardowski
dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.


17 stycznia 2013 15:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem przerażona poziomem agresji wyzierającym z tego listu pisanego w oparach wściekłości. To tak się w tych ministerstwach ze sobą porozumiewają? Dno Panie Twardowski
Lucyna z Górczyna, 17.01.2013, 17:31, 91.226.7.215 ##

Nie rozumiem. I dyrektor szpitala wysłał te wypociny do publicznej wiadomości? Czy on jest zdrowy psychicznie? "Zdumiewa mnie fakt wybitnej dwulicowości wypowiadającej się w mediach przewodniczącej rady społecznej...", "Podczas spotkania 15 stycznia tylko głuchy nie słyszał, że poinformowałem,..." "Wszystkowiedzący pan Marcin Gucia, mający problemy prawne..."itd. Aż chce się zapytać: I kto to mówi? Były wiceminister? Nie ma sie co dziwic, że komornicy spadli na szpital jak nigdy dotąd. Arogancja, buta, wręcz bezczelność. A Zarząd milczy? Co jeszcze ma się zdarzyć, żeby wreszcie ktoś z marszałkostwa w tej sprawie zadziałał? Mnie poraża to, co czytam. Niestety, od dawna mówiło się o tym człowieku złe rzeczy. Nic nie zrobił w ministerstwie, a w Gorzowie jedynie powywalał ludzi. Niektórych pewnie słusznie, ale co to za sztuka zarządzania? I co dalej? Jeśli dyrektor wskazał drogę wyjścia na spotkaniu z radą szpitala, to dlaczego nie napisał odpowiedzi na ich pytania w swoim oświadczeniu. "...zwracam się do opinii publicznej, aby wyciągała wnioski z tego, co ktoś robi..." właśnie wyciągam wnioski. Temu panu należy podziękować.
Tragedia, 17.01.2013, 17:57, 89.228.146.5 ##

Zastanawia mnie dlaczego ktoś czyta i nie bardzo rozumie tekst.Nie jestem ani przychylna p.dyrektorowi ani jemu ptrzeciwną ale ktoś kto podejmuje tak duże ryzyko zawiadowania zadłużoną jednostką musiał się liczyć ,że nie będzie łatwo.Wydaje mnie się , że on to rozumie ale niestety nie wszyscy.Trzeba wiele uporu i siły aby walczyc z tymi,którzy traktują szpital jako jedyne żródło utrzymania swoje i swojej i mają na uwadze jedynie utrzymanie stanowiska za wszelką cenę nie zważając na cele wyższe -jak rentowność danego stanowiska,potrzeby szpiala...,a gdzie służba(zdrowia)-dziś liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny!Mam wrażenie ,że p.dyr. jest na cenzurowanym bo-zwalnia, tnie wydatki,kontroluje-aby zawsze nie zważając na opcje polityczne.
Anonim_2797, 19.01.2013, 14:05, 89.228.129.58 ##

Arogancja i brak wychowania dyr. Twardowskiego jest absolutnie nie do zniesienia. Człowiek na tym stanowisku powinien wykazywać się zrównoważeniem i stoickim spokojem, którego brakuje panu dyrektorowi. Atakowanie w mediach każdego kto ma odmienne zdanie inne spojrzenie na sposób lub cel przekształcenia gorzowskiego szpitala nie powinno mieć miejsca. Wszelkie obawy z tym związane powinny być argumentowane przez pana Twardowskiego, rzeczowo i precyzyjnie bez zbędnych emocji. I nie ma co się dziwić, że rada szpitala nie przyklaskuje wszystkim pomysłom pana dyrektora, gdyż nie jest ona od klaskania. Rada musi wsłuchiwać się w potrzeby obu stron, pacjentów i dyrekcji. Natomiast wszyscy muszą zdać sobie sprawę i zrozumieć, że szpital to nie przedsiębiorstwo nastawione na przynoszenie zysków a instytucja świadcząca usługi medyczne dla ludzi chorych. I nie ma co się dziwić, że ludzie boją się tego przekształcenia, które stanowi ogromne zagrożenie w postaci ogłoszenia upadłości szpitala lub jego likwidacji. Dlatego też szanowny panie dyrektorze Twardowski. Radzę zaaplikować sobie delikatny środek na powstrzymanie niezdrowych emocji i przedstawić Radzie Szpitala i nam mieszkańcom północnej części naszego województwa więcej precyzyjnych i oficjalnych informacji na temat pańskich poczynań w naszym szpitalu. Transparentność a nie arogancja i buta, powinna być podstawą pańskich działań.
B.M, 20.01.2013, 12:07, 83.23.64.86 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Brzozowski Henryk S.C.

ul. Mieszka I 41 m.1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 55 25
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"60 Krzeseł" Kino

ul. Pomorska 73, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 25 56
branża: Kina <czytaj dalej>
Michalski Jarosław Mechanika Pojazdowa

ul. Dowbór-Muśnickiego 2, Gorzów Wlkp.
tel. 604 303 820
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Muzyka dawnego Landsberga
Jakiej muzyki słuchali dawni mieszkańcy obecnego Gorzowa? Jakie instrumenty brzmiały ... <czytaj dalej>
Krystyna Janda w "Shirley Valentine" rozbawiła publiczność
W drugim dniu XXXVI Gorzowskich Spotkań Teatralnych publiczność oklaskiwała „Shirley ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i ... <czytaj dalej>
Tango Piazzola - marzenie - to będzie teatralny hit
Po sobotniej premierze spektaklu „Tango Piazzola – marzenie” emocje wypełniły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1b-1.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1617:
albo popiół z kotła CO niedogaszony <czytaj dalej>
Anonim_1617:
może peta niedogaszonego ktoś wrzuca <czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Przypominam, że wspaniałą muzykę gra zespół Marka Zalewskiego Brawa I Gratulację .
<czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Brawo dla reżysera i zespołu aktorskiego Teatru Osterwy Gratulacje. <czytaj dalej>
Marek Zadorocki:
... a co z historycznym ratuszem na Obotryckiej ? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej