piątek 15 listopada 2019     Amelia, Albert, Leopold
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Współautorzy MCK piszą do Prezydenta
Redakcja eGo otrzymała List Otwarty do Prezydenta Gorzowa w sprawie sytuacji w Miejskim Centrum Kultury.

Pan Prezydent Miasta Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się do Pana z prośbą o zapoznanie się z naszym punktem widzenia w sprawie Miejskiego Centrum Kultury. My, artyści gorzowscy, nie możemy już dłużej milczeć w sprawie, która jest nam bliska, a dotyczy szerokiej grupy społeczeństwa Gorzowa. Od co najmniej piętnastu lat jesteśmy związani współpracą z Miejskim Centrum Kultury i wiemy, że placówka taka istnieje dzięki współdziałaniu z otoczeniem lokalnych twórców, którzy nadają charakter jej istnieniu. Jesteśmy współautorami marki MCK.

Panie Prezydencie, nie chcemy iść do innych instytucji w naszym mieście. Statutowe cele MCK były wcześniej realizowane z nami niżej tu podpisanymi artystami, odbiorcami i sympatykami tej instytucji. Naszym zdaniem, na czele tej instytucji nie może stać osoba, która nawet nie realizuje statutu swojej firmy i nie docenia wieloletniego wkładu naszego środowiska w rozpoznawalną w kraju wysoką jakość zwaną sceną gorzowską.

Dzisiaj uniemożliwia nam współpracę z MCK ktoś, kto traktuje nas jak amatorów (w pejoratywnym znaczeniu tego słowa) i nie zauważa naszego udziału w kulturze polskiej. Udziału porównywalnego do osiągnięć naszych kolegów ze sceny jazzowej. Ubolewamy nad niedostrzeganiem dorobku i potencjału znanych już muzyków oraz blokowaniu się instytucji przed napływem kolejnych artystów, co jest świadomym odebraniem szansy przyszłym pokoleniom na realizowanie twórczych ambicji w rodzinnym mieście i działaniem wbrew statutowi MCK.

Do dziś nie rozumiemy decyzji dyrekcji MCK o zamknięciu Małej Sceny MCK - klubu muzycznego Magnat i braku jakichkolwiek starań, by to miejsce ponownie otworzyć. Panie Prezydencie, Pan sam jest muzykiem. My muzycy wiemy, że żeby tworzyć muzykę trzeba mieć sale prób, scenę na której gra się koncerty, miejsce spotkań i wymiany doświadczeń z publicznością i innymi artystami, by czerpać inspiracje do twórczej pracy, a Magnat pełnił taką funkcję przez wiele lat. Gromadził on tysiące gorzowian, którzy pokochali go, a przez lata uczestniczyli w setkach koncertów zespołów z całej Europy. W klubie tym prezentowały się i działały znane i cenione lokalnie i w kraju gorzowskie zespoły: Kawałek Kulki, anTeny, UL/KR, Żółte Kalendarze, Creska, Weź To Zgaś, Kamiński & Brożek, Hary Kriszna Fast Food, Karotka, Wakacje, Minetki, Coca Cola, Szopa i Pasterze, Podróbka, Zobaczymy, Sennik Harego K, Pi & Sigma, Karpa Sapiens, Neue Trupe, Usta Krwawiące Miłością, Projekt 751, Mjut, The Hospital, Hell Patrol, Dziady i Świtezianki, Panama, Castos, Jump, Giga Drum, Albo Nie i wiele innych realizujących autorskie pomysły, i odważne przedsięwzięcia muzyczne. Pośród wielu sukcesów trzeba zauważyć np. kilka płyt na oficjalnym rynku z utworami zespołów Kawałek Kulki, UL/KR, Żółte Kalendarze, anTeny, Karotka i innych; dziesiątki utworów, które weszły na stałe do ramówki wielu stacji radiowych, w tym najbardziej renomowanych państwowych rozgłośni. Gorzowska reprezentacja muzyczna gra na największych festiwalach w Polsce (Open’er Festival, Off Festival, Męskie Granie) oraz ma regularne trasy koncertowe. Rozpoznawana jako "Gorzowska Scena" przyczynia się do rozsławienia swojego miasta, MCK i Małej Sceny MCK - klubu Magnat w środowisku artystycznym w całej Polsce. To dzięki temu Magnat był stałym punktem chętnie odwiedzanym przez najznamienitsze gwiazdy muzyki, może nie zawsze popularnej, ale za to bardzo ambitnej. Musimy wspólnie, Panie Prezydencie starać o zachowanie miejsc, które realizując swoją misję wpisywały się w markę Gorzów Przystań i wzbogacały klimat kulturalny naszego ambitnego miasta w centrum Europy.

Ponadto trzeba zauważyć, że "Magnat" był nie tylko siedzibą muzyków, ale również miejscem wystaw, wernisaży, warsztatów, sesji, happeningów z wielu dziedzin sztuki i wymiany myśli twórczej. Swoją działalność realizowali tu stypendyści Prezydenta Miasta Gorzowa. Koszty prowadzenia tego klubu były niewspółmiernie małe w stosunku do wartości kulturalnej tego miejsca. Sama działalność Małej Sceny MCK wypełniała ok. 70% rocznego planu koncertowego całej instytucji MCK. Gdyby z powodów technicznych MCK zmuszony był zamknąć dużą scenę, uważamy, że przywrócenie Małej Sceny w klubie Magnat z powodzeniem mogło by kontynuować podstawową działalność koncertową całej instytucji.

Żałujemy, że musimy zajmować się pisaniem desperackich pism i z bólem obserwować afery, które dzieją się wokół MCK. Przykro jest nam patrzeć na naszą instytucję, która kiedyś organizowała kilkadziesiąt imprez rocznie, a obecnie organizuje ich tylko kilka. Oburza nas tak duży regres oferty kulturalnej MCK. Mimo naszego ogromnego i często bezinteresownego zaangażowania przez lata, pod nowymi rządami dyrektorki, jesteśmy niedoceniani i lekceważeni, a nawet boleśnie nazywani amatorami.

Nasz rozwój artystyczny zawdzięczamy też wieloletniej współpracy z MCK. Zawsze identyfikowaliśmy się z nim i z miastem Gorzowem. Teraz, kiedy wielu z nas rozpoczęło kariery ogólnopolskie nie wyobrażamy sobie innej sytuacji, jak dalszą i jaszcze bardziej intensywną współpracę z naszym domem kultury.

Ufamy, że tylko w Pana mocy jest przywrócenie w Miejskim Centrum Kultury polityki przyjaznej wszystkim artystom, reaktywacja klubu Magnat i powrót instytucji na dobry kurs, który wytycza nam wszystkim marka Gorzów Przystań.

Do wiadomości:
1. Rada Miasta Gorzowa Wlkp.
2. Wydział Kultury Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
3. media gorzowskie

16 stycznia 2013 07:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Czy to anonim? List nie jest podpisany.

Anonim_8696, 17.01.2013, 12:16, 89.228.133.148 ##

"Współautorzy MCK piszą do Prezydenta"
- jak byk
Anonim_6841, 17.01.2013, 12:36, 89.228.146.5 ##

Anonim_8696 , chyba stoi: niżej podpisani,więc oryginał zawiera podpisy (kilkadziesiąt)
Anonim_3722, 17.01.2013, 13:03, 79.184.8.226 ##

Po szanowny panie Prezydencie: "My, artyści gorzowscy, nie możemy już dłużej milczeć w sprawie, która jest nam bliska,..."
Anonim_6841, 17.01.2013, 13:12, 89.228.146.5 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Drapgaz" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Adam Drapała

ul. Warszawska 87 l. 14, Gorzów Wlkp.
tel. 609 067 948
branża: Gazownicze usługi <czytaj dalej>
Molenda Zbigniew Zakład Ogólnobudowlany

ul. Staszica 3 A lok. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 00 95
branża: Budowlane usługi - renowacje, remonty <czytaj dalej>
"Reklama" Bogdan Borowczyk

ul. Wodna 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 87 77
branża: Druk - skład tekstu <czytaj dalej>

Muzyka dawnego Landsberga
Jakiej muzyki słuchali dawni mieszkańcy obecnego Gorzowa? Jakie instrumenty brzmiały ... <czytaj dalej>
Krystyna Janda w "Shirley Valentine" rozbawiła publiczność
W drugim dniu XXXVI Gorzowskich Spotkań Teatralnych publiczność oklaskiwała „Shirley ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i ... <czytaj dalej>
Tango Piazzola - marzenie - to będzie teatralny hit
Po sobotniej premierze spektaklu „Tango Piazzola – marzenie” emocje wypełniły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1617:
albo popiół z kotła CO niedogaszony <czytaj dalej>
Anonim_1617:
może peta niedogaszonego ktoś wrzuca <czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Przypominam, że wspaniałą muzykę gra zespół Marka Zalewskiego Brawa I Gratulację .
<czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Brawo dla reżysera i zespołu aktorskiego Teatru Osterwy Gratulacje. <czytaj dalej>
Marek Zadorocki:
... a co z historycznym ratuszem na Obotryckiej ? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej