środa 27 maja 2020     Juliusz, Magdalena, Jan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Współautorzy MCK piszą do Prezydenta
Redakcja eGo otrzymała List Otwarty do Prezydenta Gorzowa w sprawie sytuacji w Miejskim Centrum Kultury.

Pan Prezydent Miasta Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak

Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się do Pana z prośbą o zapoznanie się z naszym punktem widzenia w sprawie Miejskiego Centrum Kultury. My, artyści gorzowscy, nie możemy już dłużej milczeć w sprawie, która jest nam bliska, a dotyczy szerokiej grupy społeczeństwa Gorzowa. Od co najmniej piętnastu lat jesteśmy związani współpracą z Miejskim Centrum Kultury i wiemy, że placówka taka istnieje dzięki współdziałaniu z otoczeniem lokalnych twórców, którzy nadają charakter jej istnieniu. Jesteśmy współautorami marki MCK.

Panie Prezydencie, nie chcemy iść do innych instytucji w naszym mieście. Statutowe cele MCK były wcześniej realizowane z nami niżej tu podpisanymi artystami, odbiorcami i sympatykami tej instytucji. Naszym zdaniem, na czele tej instytucji nie może stać osoba, która nawet nie realizuje statutu swojej firmy i nie docenia wieloletniego wkładu naszego środowiska w rozpoznawalną w kraju wysoką jakość zwaną sceną gorzowską.

Dzisiaj uniemożliwia nam współpracę z MCK ktoś, kto traktuje nas jak amatorów (w pejoratywnym znaczeniu tego słowa) i nie zauważa naszego udziału w kulturze polskiej. Udziału porównywalnego do osiągnięć naszych kolegów ze sceny jazzowej. Ubolewamy nad niedostrzeganiem dorobku i potencjału znanych już muzyków oraz blokowaniu się instytucji przed napływem kolejnych artystów, co jest świadomym odebraniem szansy przyszłym pokoleniom na realizowanie twórczych ambicji w rodzinnym mieście i działaniem wbrew statutowi MCK.

Do dziś nie rozumiemy decyzji dyrekcji MCK o zamknięciu Małej Sceny MCK - klubu muzycznego Magnat i braku jakichkolwiek starań, by to miejsce ponownie otworzyć. Panie Prezydencie, Pan sam jest muzykiem. My muzycy wiemy, że żeby tworzyć muzykę trzeba mieć sale prób, scenę na której gra się koncerty, miejsce spotkań i wymiany doświadczeń z publicznością i innymi artystami, by czerpać inspiracje do twórczej pracy, a Magnat pełnił taką funkcję przez wiele lat. Gromadził on tysiące gorzowian, którzy pokochali go, a przez lata uczestniczyli w setkach koncertów zespołów z całej Europy. W klubie tym prezentowały się i działały znane i cenione lokalnie i w kraju gorzowskie zespoły: Kawałek Kulki, anTeny, UL/KR, Żółte Kalendarze, Creska, Weź To Zgaś, Kamiński & Brożek, Hary Kriszna Fast Food, Karotka, Wakacje, Minetki, Coca Cola, Szopa i Pasterze, Podróbka, Zobaczymy, Sennik Harego K, Pi & Sigma, Karpa Sapiens, Neue Trupe, Usta Krwawiące Miłością, Projekt 751, Mjut, The Hospital, Hell Patrol, Dziady i Świtezianki, Panama, Castos, Jump, Giga Drum, Albo Nie i wiele innych realizujących autorskie pomysły, i odważne przedsięwzięcia muzyczne. Pośród wielu sukcesów trzeba zauważyć np. kilka płyt na oficjalnym rynku z utworami zespołów Kawałek Kulki, UL/KR, Żółte Kalendarze, anTeny, Karotka i innych; dziesiątki utworów, które weszły na stałe do ramówki wielu stacji radiowych, w tym najbardziej renomowanych państwowych rozgłośni. Gorzowska reprezentacja muzyczna gra na największych festiwalach w Polsce (Open’er Festival, Off Festival, Męskie Granie) oraz ma regularne trasy koncertowe. Rozpoznawana jako "Gorzowska Scena" przyczynia się do rozsławienia swojego miasta, MCK i Małej Sceny MCK - klubu Magnat w środowisku artystycznym w całej Polsce. To dzięki temu Magnat był stałym punktem chętnie odwiedzanym przez najznamienitsze gwiazdy muzyki, może nie zawsze popularnej, ale za to bardzo ambitnej. Musimy wspólnie, Panie Prezydencie starać o zachowanie miejsc, które realizując swoją misję wpisywały się w markę Gorzów Przystań i wzbogacały klimat kulturalny naszego ambitnego miasta w centrum Europy.

Ponadto trzeba zauważyć, że "Magnat" był nie tylko siedzibą muzyków, ale również miejscem wystaw, wernisaży, warsztatów, sesji, happeningów z wielu dziedzin sztuki i wymiany myśli twórczej. Swoją działalność realizowali tu stypendyści Prezydenta Miasta Gorzowa. Koszty prowadzenia tego klubu były niewspółmiernie małe w stosunku do wartości kulturalnej tego miejsca. Sama działalność Małej Sceny MCK wypełniała ok. 70% rocznego planu koncertowego całej instytucji MCK. Gdyby z powodów technicznych MCK zmuszony był zamknąć dużą scenę, uważamy, że przywrócenie Małej Sceny w klubie Magnat z powodzeniem mogło by kontynuować podstawową działalność koncertową całej instytucji.

Żałujemy, że musimy zajmować się pisaniem desperackich pism i z bólem obserwować afery, które dzieją się wokół MCK. Przykro jest nam patrzeć na naszą instytucję, która kiedyś organizowała kilkadziesiąt imprez rocznie, a obecnie organizuje ich tylko kilka. Oburza nas tak duży regres oferty kulturalnej MCK. Mimo naszego ogromnego i często bezinteresownego zaangażowania przez lata, pod nowymi rządami dyrektorki, jesteśmy niedoceniani i lekceważeni, a nawet boleśnie nazywani amatorami.

Nasz rozwój artystyczny zawdzięczamy też wieloletniej współpracy z MCK. Zawsze identyfikowaliśmy się z nim i z miastem Gorzowem. Teraz, kiedy wielu z nas rozpoczęło kariery ogólnopolskie nie wyobrażamy sobie innej sytuacji, jak dalszą i jaszcze bardziej intensywną współpracę z naszym domem kultury.

Ufamy, że tylko w Pana mocy jest przywrócenie w Miejskim Centrum Kultury polityki przyjaznej wszystkim artystom, reaktywacja klubu Magnat i powrót instytucji na dobry kurs, który wytycza nam wszystkim marka Gorzów Przystań.

Do wiadomości:
1. Rada Miasta Gorzowa Wlkp.
2. Wydział Kultury Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
3. media gorzowskie

16 stycznia 2013 07:38, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Czy to anonim? List nie jest podpisany.

Anonim_8696, 17.01.2013, 12:16, 89.228.133.148 ##

"Współautorzy MCK piszą do Prezydenta"
- jak byk
Anonim_6841, 17.01.2013, 12:36, 89.228.146.5 ##

Anonim_8696 , chyba stoi: niżej podpisani,więc oryginał zawiera podpisy (kilkadziesiąt)
Anonim_3722, 17.01.2013, 13:03, 79.184.8.226 ##

Po szanowny panie Prezydencie: "My, artyści gorzowscy, nie możemy już dłużej milczeć w sprawie, która jest nam bliska,..."
Anonim_6841, 17.01.2013, 13:12, 89.228.146.5 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1120.jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej