wtorek 28 stycznia 2020     Walery, Radomir, Karol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zapoczątkują Rok Wiary
Od 11 do 14 października odbędzie się diecezjalny kongres ruchów i stowarzyszeń dla nowej ewangelizacji. Będzie początkiem Roku Wiary.

Kongres rozpocznie się od zorganizowanego w Rokitnie sympozjum poświęconego problematyce nowej ewangelizacji. Następnie uczestnicy kongresu spotkają się w Zielonej Górze na modlitwie w gronie poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. W sobotni wieczór przewidziano także wspólne czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego, a w niedzielne przedpołudnie – rozmaite działania ewangelizacyjne w parafiach Zielonej Góry i na terenie miasta. Zwieńczeniem kongresu będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, inaugurująca Rok Wiary w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Gościem specjalnym kongresu będzie ks. prof. Denis Biju-Duval z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Sympozjum w Rokitnie rozpocznie się w czwartek, 11 października, o 17.00 od nieszporów. Następnie ks. dr Grzegorz Cyran wygłosi wykład wprowadzający „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji.” Czwartkowy wieczór uczestnicy sympozjum spędzą na modlitwie maryjnej i krótkim czuwaniu w sanktuarium rokitniańskim.

W piątek, 12 października przed południem, program sympozjum przewiduje dwa referaty ks. prof. Denisa Biju-Duvala: „Istota nowej ewangelizacji oraz Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji.” O 11.45 bp Stefan Regmunt będzie przewodniczył mszy św. dla uczestników sympozjum. Po południu referat wygłosi ks. dr Andrzej Sapieha („Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”). Głos zabiorą także duszpasterze i wierni reprezentujący różne środowiska i konteksty społeczne. Ostatnim punktem naukowym programu sympozjum będzie panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Tomasza Gierasimczyka poświęcony strategiom nowej ewangelizacji. W panelu wezmą udział księża i osoby świeckie reprezentujące ruchy i stowarzyszenia kościelne aktywne na polu ewangelizacji. Sympozjum zakończy się nieszporami o 18.30.

W rokitniańskim sympozjum weźmie udział kilkudziesięciu uczestników: pracownicy naukowi uczelni diecezjalnych, duszpasterzy, alumnów seminarium w Paradyżu, świeckich liderów wydelegowanych przez ruchy i stowarzyszenia kościelne działające na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W sobotę 13 października kongres przeniesie się do Zielonej Góry. Najpierw uczestnicy zbiorą się na modlitwie w poszczególnych kościołach miasta. Szczegółowy program proponowany uczestnikom w kościołach stacyjnych został ukształtowany przez same ruchy i stowarzyszenia i odpowiada ich specyficznej duchowości i preferowanemu przez nie stylowi modlitwy. Szczegóły dotyczące wydarzeń w kościołach stacyjnych i inne informacje o całym kongresie można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.kongres.kuria.zg.pl. Łącznie do wszystkich kościołów stacyjnych zgłosiło sie jak dotąd ok. 1000 osób.

W sobotę o godz. 19.30 wszyscy uczestnicy kongresu zbiorą się na wspólnym czuwaniu modlitewnym w kościele pw. Ducha Świętego. Czuwanie rozpocznie się od dynamicznej modlitwy uwielbienia i wezwania Ducha Świętego. Następnie zebrani wezmą udział w uroczystych nieszporach – liturgicznej modlitwie wieczornej Kościoła, na którą składa się głównie śpiew psalmów. Potem głos zabierze gość kongresu, ks. prof. Denis Biju-Duval. Wygłosi on nauczanie oparte na fragmencie z 9. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. W dalszej kolejności program czuwania przewiduje adorację Najśw. Sakramentu i nabożeństwo posłania (namaszczenie pobłogosławionym olejem jako znak posłania do ewangelizacji).
W niedzielne przedpołudnie poszczególne ruchy i stowarzyszenia podejmą rozmaite posługi ewangelizacyjne zgodnie z własnym charyzmatem. Niektórzy wezmą udział w niedzielnych mszach św. w różnych parafiach Zielonej Góry i podzielą się z uczestnikami liturgii swoim świadectwem zaangażowania w życie Kościoła oraz zaproponują zainteresowanym osobom spotkanie i rozmowę w pomieszczeniach parafii. Inni podejmą działania ewangelizacyjne na ulicach miasta albo zapukają do drzwi niektórych mieszkańców Zielonej Góry, proponując rozmowę na temat wiary i wspólną modlitwę w gronie domowników.

W niedzielę o 16.00 uczestnicy kongresu zgromadzą się ponownie w kościele pw. Ducha Świętego na uroczystej mszy św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. Ta Eucharystia, stanowiąca inaugurację diecezjalną Roku Wiary, zostanie wzbogacona o obrzęd zwany Traditio Symboli, czyli przekazanie Symbolu wiary. Obrzęd ten nawiązuje do rytów związanych z przygotowaniem do chrztu. Po homilii biskup wręczy wiernym tekst wyznania wiary (Credo, czyli właśnie Symbol wiary). Następnie zebrani odśpiewają go uroczyście, składając w ten sposób publiczne wyznanie wiary. W procesji z darami delegacje poszczególnych dekanatów przyniosą księgi Pisma św., dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Księgi zostaną następnie przekazane domom rekolekcyjnym i szkołom katolickim w diecezji, gdzie posłużą do formacji młodzieży i dorosłych. Po mszy św. planowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendystów fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako że tego dnia przypada również obchodzony w całej Polsce Dzień Papieski.

Rok Wiary to inicjatywa papieża Benedykta XVI zaproponowana całemu Kościołowi w przypadającą właśnie 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II oraz w 20 lat po opublikowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary rozpocznie się 11 października, zakończy natomiast w uroczystość Chrystusa Króla w roku 2013. W Roku Wiary papież pragnie zaprosić cały Kościół do odkrycia na nowo treści wiary, głębszego przylgnięcia do Chrystusa oraz do odnowienia postawy świadectwa.

Ks. prof. Denis Biju-Duval pracuje na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od niedawna stoi na czele Papieskiego Instytutu Pastoralnego Redemptor Hominis, stanowiącego integralną część laterańskiej uczelni. Benedykt XVI mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest on także członkiem wspólnoty Emmanuel – jednej z tzw. nowych wspólnot francuskich, wyrosłych z doświadczenia Odnowy w Duchu Świętym.

ks. Andrzej Sapieha
rzecznik prasowy Kurii

9 października 2012 20:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę: Potencjały woj. lubuskiego: Parki Naukowo-Technologiczne Dostępność transportowa i teleinformatyczna Duża ... <czytaj dalej>
Konkursy, konkursy. Marszałek dzieli pieniądze
Z początkiem roku mamy dobre informacje dla organizacji pozarządowych. Zarząd województwa przyjął uchwały w sprawie 7 konkursów na wsparcie zadań ... <czytaj dalej>
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Słaboszewska Elżbieta Utylizacja Odpadów

ul. Parkowa 16 m. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 604 501 143
branża: Utylizacja odpadów <czytaj dalej>
Buczkowski Ernest Usługi Budowlane

ul. Bolesława Krzywoustego 10 m. 12, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

26I2020
26I2020. Co nadzwyczajnego może być w niedzielnej kawie przed kinem? Choćby ... <czytaj dalej>
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w ... <czytaj dalej>
Nowy film Romana Polańskiego
To jest nowy film Romana Polańskiego: "Oficer i szpieg", czyli ... <czytaj dalej>
To wcale nie były sceny z filmu Barei
To był kolejny zwykły dzień pracy funkcjonariuszy drogówki. Ale ten ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
Hanna Kaup:
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
26I2020
26I2020. Co nadzwyczajnego może być w niedzielnej kawie przed kinem? Choćby ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Wq......y:
Do pani Poseł Sibinskiej, pozostałych polityków z Gorzowa, czy do strategii województwa należy włączenie Przychodni Kolejowej z ul. Dworcowej w <czytaj dalej>
Anonim_4866:
https://vod.tvp.pl/video/magazyn-sledczy-anity-gargas,19122019,45717262?fbclid=IwAR3BTfQ04lMTtR96pr5CmTOHT-OwRbcNTi_-8VmDuLvByPebNYZ81KZIoNA <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Gorące Żary coś mówi nazwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Będzie film miasto krematorium. <czytaj dalej>
Anonim_9211:
to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej