czwartek 1 października 2020     Danuta, Igor, Remigiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zapoczątkują Rok Wiary
Od 11 do 14 października odbędzie się diecezjalny kongres ruchów i stowarzyszeń dla nowej ewangelizacji. Będzie początkiem Roku Wiary.

Kongres rozpocznie się od zorganizowanego w Rokitnie sympozjum poświęconego problematyce nowej ewangelizacji. Następnie uczestnicy kongresu spotkają się w Zielonej Górze na modlitwie w gronie poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. W sobotni wieczór przewidziano także wspólne czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego, a w niedzielne przedpołudnie – rozmaite działania ewangelizacyjne w parafiach Zielonej Góry i na terenie miasta. Zwieńczeniem kongresu będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, inaugurująca Rok Wiary w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Gościem specjalnym kongresu będzie ks. prof. Denis Biju-Duval z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Sympozjum w Rokitnie rozpocznie się w czwartek, 11 października, o 17.00 od nieszporów. Następnie ks. dr Grzegorz Cyran wygłosi wykład wprowadzający „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji.” Czwartkowy wieczór uczestnicy sympozjum spędzą na modlitwie maryjnej i krótkim czuwaniu w sanktuarium rokitniańskim.

W piątek, 12 października przed południem, program sympozjum przewiduje dwa referaty ks. prof. Denisa Biju-Duvala: „Istota nowej ewangelizacji oraz Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji.” O 11.45 bp Stefan Regmunt będzie przewodniczył mszy św. dla uczestników sympozjum. Po południu referat wygłosi ks. dr Andrzej Sapieha („Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”). Głos zabiorą także duszpasterze i wierni reprezentujący różne środowiska i konteksty społeczne. Ostatnim punktem naukowym programu sympozjum będzie panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Tomasza Gierasimczyka poświęcony strategiom nowej ewangelizacji. W panelu wezmą udział księża i osoby świeckie reprezentujące ruchy i stowarzyszenia kościelne aktywne na polu ewangelizacji. Sympozjum zakończy się nieszporami o 18.30.

W rokitniańskim sympozjum weźmie udział kilkudziesięciu uczestników: pracownicy naukowi uczelni diecezjalnych, duszpasterzy, alumnów seminarium w Paradyżu, świeckich liderów wydelegowanych przez ruchy i stowarzyszenia kościelne działające na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W sobotę 13 października kongres przeniesie się do Zielonej Góry. Najpierw uczestnicy zbiorą się na modlitwie w poszczególnych kościołach miasta. Szczegółowy program proponowany uczestnikom w kościołach stacyjnych został ukształtowany przez same ruchy i stowarzyszenia i odpowiada ich specyficznej duchowości i preferowanemu przez nie stylowi modlitwy. Szczegóły dotyczące wydarzeń w kościołach stacyjnych i inne informacje o całym kongresie można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.kongres.kuria.zg.pl. Łącznie do wszystkich kościołów stacyjnych zgłosiło sie jak dotąd ok. 1000 osób.

W sobotę o godz. 19.30 wszyscy uczestnicy kongresu zbiorą się na wspólnym czuwaniu modlitewnym w kościele pw. Ducha Świętego. Czuwanie rozpocznie się od dynamicznej modlitwy uwielbienia i wezwania Ducha Świętego. Następnie zebrani wezmą udział w uroczystych nieszporach – liturgicznej modlitwie wieczornej Kościoła, na którą składa się głównie śpiew psalmów. Potem głos zabierze gość kongresu, ks. prof. Denis Biju-Duval. Wygłosi on nauczanie oparte na fragmencie z 9. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. W dalszej kolejności program czuwania przewiduje adorację Najśw. Sakramentu i nabożeństwo posłania (namaszczenie pobłogosławionym olejem jako znak posłania do ewangelizacji).
W niedzielne przedpołudnie poszczególne ruchy i stowarzyszenia podejmą rozmaite posługi ewangelizacyjne zgodnie z własnym charyzmatem. Niektórzy wezmą udział w niedzielnych mszach św. w różnych parafiach Zielonej Góry i podzielą się z uczestnikami liturgii swoim świadectwem zaangażowania w życie Kościoła oraz zaproponują zainteresowanym osobom spotkanie i rozmowę w pomieszczeniach parafii. Inni podejmą działania ewangelizacyjne na ulicach miasta albo zapukają do drzwi niektórych mieszkańców Zielonej Góry, proponując rozmowę na temat wiary i wspólną modlitwę w gronie domowników.

W niedzielę o 16.00 uczestnicy kongresu zgromadzą się ponownie w kościele pw. Ducha Świętego na uroczystej mszy św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. Ta Eucharystia, stanowiąca inaugurację diecezjalną Roku Wiary, zostanie wzbogacona o obrzęd zwany Traditio Symboli, czyli przekazanie Symbolu wiary. Obrzęd ten nawiązuje do rytów związanych z przygotowaniem do chrztu. Po homilii biskup wręczy wiernym tekst wyznania wiary (Credo, czyli właśnie Symbol wiary). Następnie zebrani odśpiewają go uroczyście, składając w ten sposób publiczne wyznanie wiary. W procesji z darami delegacje poszczególnych dekanatów przyniosą księgi Pisma św., dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Księgi zostaną następnie przekazane domom rekolekcyjnym i szkołom katolickim w diecezji, gdzie posłużą do formacji młodzieży i dorosłych. Po mszy św. planowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendystów fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako że tego dnia przypada również obchodzony w całej Polsce Dzień Papieski.

Rok Wiary to inicjatywa papieża Benedykta XVI zaproponowana całemu Kościołowi w przypadającą właśnie 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II oraz w 20 lat po opublikowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary rozpocznie się 11 października, zakończy natomiast w uroczystość Chrystusa Króla w roku 2013. W Roku Wiary papież pragnie zaprosić cały Kościół do odkrycia na nowo treści wiary, głębszego przylgnięcia do Chrystusa oraz do odnowienia postawy świadectwa.

Ks. prof. Denis Biju-Duval pracuje na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od niedawna stoi na czele Papieskiego Instytutu Pastoralnego Redemptor Hominis, stanowiącego integralną część laterańskiej uczelni. Benedykt XVI mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest on także członkiem wspólnoty Emmanuel – jednej z tzw. nowych wspólnot francuskich, wyrosłych z doświadczenia Odnowy w Duchu Świętym.

ks. Andrzej Sapieha
rzecznik prasowy Kurii

9 października 2012 20:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Zamkną przejazd w ciągu ul. Łokietka
Wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I planuje w środę (30 września) wprowadzenie zmian w organizacji ruchu, które będą polegać ... <czytaj dalej>
Inny niż zwykle III Tydzień Seniora
Konkurs, prezentacja filmów zespołów seniorskich, dwa spektakle w teatrze, zwiedzanie Muzeum Lubuskiego - to działania jakie Miasto proponuje Seniorom podczas ... <czytaj dalej>
Umowy dla Gorzowa
Trzy ważne dla Gorzowa umowy podpisali dziś wicemarszałek Łukasz Porycki i prezydent Jacek Wójcicki. To wsparcie w obszarze spraw społecznych, ... <czytaj dalej>
Policja szuka świadków
Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło na ulicy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Poczta Polska" S.A. Urząd Pocztowy Gorzów Wlkp. 1

ul. Kazimierza Jagiellończyka 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 01 51
branża: Urzędy Pocztowe <czytaj dalej>
"Rad-Kom" Radosław Szachnowski

ul. Cicha 9, Gorzów Wlkp.
tel. 600 494 321
branża: Komputery - serwis, usługi <czytaj dalej>
Hajder Wojciech Budowlane Usługi

ul. Matejki 23 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 607 609 751
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

Zamkną przejazd w ciągu ul. Łokietka
Wykonawca przebudowy ul. Chrobrego i Mieszka I planuje w środę ... <czytaj dalej>
Tramwaje nie pojadą
Od poniedziałku 28 września na około trzy-cztery tygodnie zostanie wstrzymane ... <czytaj dalej>
26IX2020 - jak smakuje gorzowski rynek
26IX2020. Pierożki z farszem z jelenia, wątróbka drobiowa w postaci pasztetu ... <czytaj dalej>
Tym razem dramat
Ostatni tydzień września zapowiada w kinie Helios kolejne nowości. Tym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« październik 2020 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
Hanna Kaup:
30IX2020 - grzyby nie tylko w lesie
30IX2020. Pięknie prezentują się na tym pasie zieleni przy ulicy Górczyńskiej. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
29IX2020 - serce, kawa i Mickiewicz
29IX2020. Jak połączyć Światowy Dzień Serca z Międzynarodowym Dniem Kawy i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Panie prezydencie tego miasta. Nie rażą Pana te szpary, szczególnie z tyłu pomnika? Czy naprawde tyle trzeba nie wiedzieć, żeby tego nie widzie <czytaj dalej>
Anonim_7431:
Szlifowanie kamieni, nie tylko przy ul.Sikorskiego : bez protestu wdychamy pyl, ktory osiada w naszych oskrzelach, plucach. Jest to poza Polska nie do <czytaj dalej>
Anonim_8858:
Ile to przedsięwzięcie kosztowało? <czytaj dalej>
Miejscowy:
Bardzo klimatyczny. Jedno mi "rzuca" się w oczy, powaga i smutek. A żużlowcy to elita, to przedstawiciele miasto, o niebo bardziej reprez <czytaj dalej>
Anonim_5959:
za..bisty mural <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej