środa 13 listopada 2019     Arkadia, Mikołaj, Stanisław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zapoczątkują Rok Wiary
Od 11 do 14 października odbędzie się diecezjalny kongres ruchów i stowarzyszeń dla nowej ewangelizacji. Będzie początkiem Roku Wiary.

Kongres rozpocznie się od zorganizowanego w Rokitnie sympozjum poświęconego problematyce nowej ewangelizacji. Następnie uczestnicy kongresu spotkają się w Zielonej Górze na modlitwie w gronie poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. W sobotni wieczór przewidziano także wspólne czuwanie modlitewne w kościele pw. Ducha Świętego, a w niedzielne przedpołudnie – rozmaite działania ewangelizacyjne w parafiach Zielonej Góry i na terenie miasta. Zwieńczeniem kongresu będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, inaugurująca Rok Wiary w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Gościem specjalnym kongresu będzie ks. prof. Denis Biju-Duval z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Sympozjum w Rokitnie rozpocznie się w czwartek, 11 października, o 17.00 od nieszporów. Następnie ks. dr Grzegorz Cyran wygłosi wykład wprowadzający „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji.” Czwartkowy wieczór uczestnicy sympozjum spędzą na modlitwie maryjnej i krótkim czuwaniu w sanktuarium rokitniańskim.

W piątek, 12 października przed południem, program sympozjum przewiduje dwa referaty ks. prof. Denisa Biju-Duvala: „Istota nowej ewangelizacji oraz Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji.” O 11.45 bp Stefan Regmunt będzie przewodniczył mszy św. dla uczestników sympozjum. Po południu referat wygłosi ks. dr Andrzej Sapieha („Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”). Głos zabiorą także duszpasterze i wierni reprezentujący różne środowiska i konteksty społeczne. Ostatnim punktem naukowym programu sympozjum będzie panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Tomasza Gierasimczyka poświęcony strategiom nowej ewangelizacji. W panelu wezmą udział księża i osoby świeckie reprezentujące ruchy i stowarzyszenia kościelne aktywne na polu ewangelizacji. Sympozjum zakończy się nieszporami o 18.30.

W rokitniańskim sympozjum weźmie udział kilkudziesięciu uczestników: pracownicy naukowi uczelni diecezjalnych, duszpasterzy, alumnów seminarium w Paradyżu, świeckich liderów wydelegowanych przez ruchy i stowarzyszenia kościelne działające na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W sobotę 13 października kongres przeniesie się do Zielonej Góry. Najpierw uczestnicy zbiorą się na modlitwie w poszczególnych kościołach miasta. Szczegółowy program proponowany uczestnikom w kościołach stacyjnych został ukształtowany przez same ruchy i stowarzyszenia i odpowiada ich specyficznej duchowości i preferowanemu przez nie stylowi modlitwy. Szczegóły dotyczące wydarzeń w kościołach stacyjnych i inne informacje o całym kongresie można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.kongres.kuria.zg.pl. Łącznie do wszystkich kościołów stacyjnych zgłosiło sie jak dotąd ok. 1000 osób.

W sobotę o godz. 19.30 wszyscy uczestnicy kongresu zbiorą się na wspólnym czuwaniu modlitewnym w kościele pw. Ducha Świętego. Czuwanie rozpocznie się od dynamicznej modlitwy uwielbienia i wezwania Ducha Świętego. Następnie zebrani wezmą udział w uroczystych nieszporach – liturgicznej modlitwie wieczornej Kościoła, na którą składa się głównie śpiew psalmów. Potem głos zabierze gość kongresu, ks. prof. Denis Biju-Duval. Wygłosi on nauczanie oparte na fragmencie z 9. rozdziału Ewangelii wg św. Mateusza. W dalszej kolejności program czuwania przewiduje adorację Najśw. Sakramentu i nabożeństwo posłania (namaszczenie pobłogosławionym olejem jako znak posłania do ewangelizacji).
W niedzielne przedpołudnie poszczególne ruchy i stowarzyszenia podejmą rozmaite posługi ewangelizacyjne zgodnie z własnym charyzmatem. Niektórzy wezmą udział w niedzielnych mszach św. w różnych parafiach Zielonej Góry i podzielą się z uczestnikami liturgii swoim świadectwem zaangażowania w życie Kościoła oraz zaproponują zainteresowanym osobom spotkanie i rozmowę w pomieszczeniach parafii. Inni podejmą działania ewangelizacyjne na ulicach miasta albo zapukają do drzwi niektórych mieszkańców Zielonej Góry, proponując rozmowę na temat wiary i wspólną modlitwę w gronie domowników.

W niedzielę o 16.00 uczestnicy kongresu zgromadzą się ponownie w kościele pw. Ducha Świętego na uroczystej mszy św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. Ta Eucharystia, stanowiąca inaugurację diecezjalną Roku Wiary, zostanie wzbogacona o obrzęd zwany Traditio Symboli, czyli przekazanie Symbolu wiary. Obrzęd ten nawiązuje do rytów związanych z przygotowaniem do chrztu. Po homilii biskup wręczy wiernym tekst wyznania wiary (Credo, czyli właśnie Symbol wiary). Następnie zebrani odśpiewają go uroczyście, składając w ten sposób publiczne wyznanie wiary. W procesji z darami delegacje poszczególnych dekanatów przyniosą księgi Pisma św., dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Księgi zostaną następnie przekazane domom rekolekcyjnym i szkołom katolickim w diecezji, gdzie posłużą do formacji młodzieży i dorosłych. Po mszy św. planowana jest zbiórka do puszek na rzecz stypendystów fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako że tego dnia przypada również obchodzony w całej Polsce Dzień Papieski.

Rok Wiary to inicjatywa papieża Benedykta XVI zaproponowana całemu Kościołowi w przypadającą właśnie 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II oraz w 20 lat po opublikowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Rok Wiary rozpocznie się 11 października, zakończy natomiast w uroczystość Chrystusa Króla w roku 2013. W Roku Wiary papież pragnie zaprosić cały Kościół do odkrycia na nowo treści wiary, głębszego przylgnięcia do Chrystusa oraz do odnowienia postawy świadectwa.

Ks. prof. Denis Biju-Duval pracuje na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Od niedawna stoi na czele Papieskiego Instytutu Pastoralnego Redemptor Hominis, stanowiącego integralną część laterańskiej uczelni. Benedykt XVI mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest on także członkiem wspólnoty Emmanuel – jednej z tzw. nowych wspólnot francuskich, wyrosłych z doświadczenia Odnowy w Duchu Świętym.

ks. Andrzej Sapieha
rzecznik prasowy Kurii

9 października 2012 20:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
widz5328:
Nie zapomnijmy o rewelacyjnym oświetleniu, którego autorem i pomysłodawcą jest Monika Sidor, pochwalona przez samą autorkę dramatu, a o której <czytaj dalej>
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej