piątek 29 maja 2020     Magdalena, Teodozja, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
List otwarty w sprawie przyjęcia Stilonu Gorzów
w poczet drużyn IV ligi lubuskiej
Redakcja eGo otrzymała List otwarty w sprawie przyjęcia Stilonu Gorzów w poczet drużyn IV ligi lubuskiej. Oto jego treść.

Z uwagi na pojawiające się w mediach informacje na temat przystąpienia do rozgrywek Stilonu Gorzów i wynikające z tego powodu nieuzasadnione kontrowersyjne sądy, postanowiliśmy jako Stowarzyszenie „Niebiesko-Biali” jak i KS Stilon Gorzów wystąpić z listem otwartym. Uważamy, że niektóre oceny członków Zarządu Lubuskiego Związku Piłki Nożnej są niesprawiedliwe i nieuzasadnione, a wygłaszanie ich publicznie jest po prostu krzywdzące dla gorzowskiego środowiska piłkarskiego skupionego wokół nowo powstałego klubu KS Stilon Gorzów. Listem tym pragniemy zwrócić uwagę, że w żaden sposób nie uzurpujemy sobie prawa do krzewienia prawdy, ale chcemy zademonstrować swoją otwartość i wskazać te pozytywne aspekty, które niewątpliwie są naszą mocną stroną. Oto kilka mitów, które docierają do opinii publicznej poprzez media :

MIT nr 1

Nie można pozwolić zagrać Stilonowi Gorzów w IV lidze, bo stworzyłoby to precedens, a klub nie jest na tyle zasłużony, żeby mógł powoływać się na dokonania swoich poprzedników.

Pierwszy z kilku nieprawdziwych sądów. Stilon Gorzów jest klubem, który jeśli zostałby dopuszczony do gry w IV lidze nie stwarzałby sytuacji nowej. Kilkukrotnie w najnowszej historii Polski Związek Piłki Nożnej dopuszczał do rozgrywek w wyższych ligach zespoły, które z różnych przyczyn upadały, a potem odradzały. Mazowiecki OZPN dopuścił w ten sposób do rozgrywek zespół Radomiaka Radom, a Małopolski OZPN zezwolił na start w wyższej lidze Nowemu Hutnikowi Kraków. To tylko wybrane dwa przykłady, ale pokazujące, że nie jest to precedensem, a wręcz normą, bo rodzimy związek wręcz zezwala na grę w ligach wyższych zasłużonym dla polskiego futbolu klubom, które dzięki tytanicznej pracy często młodych pasjonatów piłki stają na nogi i wkrótce mogą okazać się na powrót istotnymi klubami w polskiej piłce nożnej. Jeśli natomiast chcielibyśmy dyskontować dokonania Stilonu Gorzów jako klubu to moglibyśmy zadać sobie również pytanie: Czy na ziemi lubuskiej czyli w całym LZPN znajdujemy klub, który jest bardziej zasłużony dla piłkarstwa regionu niż Stilon Gorzów ? To Stilon przez kilkadziesiąt sezonów występował na zapleczu ekstraklasy, a przez gorzowski zespół przewinęło się mnóstwo wyśmienitych graczy, że wymienimy choćby Zenona Burzawę, Jacka Sieranta, Tadeusza Babija, Ryszarda Szpakowskiego, Sławomira Twardygrosza, Artura Andruszczaka czy Pawła Kaczorowskiego (przepraszamy wszystkich, których obszerność tego listu nie pozwoliła nam wymienić). To Stilon Gorzów jest marką odzwierciedlającą sukcesy lubuskiej piłki nożnej. Środowisko piłkarskie w Gorzowie i regionie gorzowskim pracowało kilkadziesiąt lat na sukcesy Stilonu Gorzów, który w chwili obecnej ma szansę nawiązać do tych minionych czasów, ale jakże realnych do urzeczywistnienia na nowo.

MIT nr 2
Kibice Stilonu są niebezpieczni, a klubów nie stać na organizowanie meczów podwyższonego ryzyka

Nigdy nie twierdziliśmy, nie twierdzimy i nie będziemy twierdzić, że Stilon Gorzów i jego kibice to klub pozbawiony tradycji. Te tradycje są bogate, zarówno w sferze sportowej jak i sferze szeroko pojętego kibicowania. Fani naszej drużyny od lat dopingują swoją drużynę w meczach u siebie jak i na wyjeździe. Nie ważne czy mecz rozgrywany był w Szczecinie oddalonym o 100 km czy Nowym Sączu do którego jedzie się ponad dwanaście godzin. Nie odżegnujemy się również od ich fanatycznego dopingu, który jest nieodłącznym elementem spektaklu piłkarskiego w naszym mieście na meczach Stilonu, a wcześniej GKP (choć dla kibiców był to zawsze jeden klub). Nie godzimy się jednak z tak jednoznacznie sformułowanym zarzutem pod adresem kibiców Stilonu Gorzów. Przypomnijmy tylko, że ostatni sezon GKP był zawsze oceniany przez służby mundurowe oraz obserwatorów z ramienia PZPN jako bezpieczny, a dobre bądź bardzo dobre noty były regułą. Nie zdarzył się żaden (!) niebezpieczny incydent zarówno w Gorzowie jak i (co istotne z punktu widzenia zarzutu) na meczach poza Gorzowem. Doskonała współpraca ze służbami zabezpieczającymi mecz oraz kierownikiem ds. bezpieczeństwa w GKP była normą, więc argument o niebezpiecznych fanatykach Stilonu jest nadużyciem. Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenie meczów to Stowarzyszenie „Niebiesko-biali” jak i Klub Sportowy Stilon Gorzów był, jest i będzie otwarty na uwagi i podpowiedzi ze strony władz związku oraz na sugestie odpowiednich organów, aby nie zdarzyło się nic co mogłoby szkodzić wizerunkowi klubu, kibiców i związku. Jeśli pojawiają się zarzuty o incydenty z przeszłości to trudno się do nich ustosunkowywać gdy autorzy nie kierują ich w naszą stronę (Stowarzyszenie) czy nie występują z imienia, a swoje wątpliwości wygłaszają na łamach prasy. Jesteśmy Stowarzyszeniem, które zawsze stawiało sobie jako cel nadrzędny transparentność w działaniach i odpowiadanie na wszystkie pytania i wątpliwości bez zbędnego „owijania w bawełnę”.

MIT nr 3
Powiększenie ligi byłoby błędem, bo generowałoby niepotrzebne koszty, a przyjęcie Stilonu mogłoby spowodować lawinę zgłoszeń od innych zasłużonych klubów np. Zastalu Zielona Góra.

W tym micie dochodzi do paradoksów. Z jednej strony dba się o kondycję klubów, a z drugiej nie można pozwolić na zubożanie Związku. Jeśli już dziś wiemy o kłopotach finansowych drużyn z wyższych lig oraz o nie spełnianiu warunków licencyjnych przez drużyny w ligach niższych to pojawienie się nowego transparentnego klubu jest dla federacji dobrym i pożądanym czynnikiem. Jeśli natomiast pojawia się obawa o dodatkowe koszty związane z pojawieniem się 17-tej drużyny to zadajmy sobie pytanie chyba retoryczne w tym przypadku: Czy chcemy klubu o ambicjach i możliwościach funkcjonowania w przyszłości na szczeblu rozgrywek centralnych czy chcemy zezwolić na grę drużyn bijących się o awans, a już z góry zakładających złożenie broni po wywalczeniu tego awansu ? Dla dobra całego środowiska piłkarskiego ziemi lubuskiej i całej piłki nożnej powinniśmy dbać i ułatwiać drogę klubom grającym (mamy nadzieję z powodzeniem) o jak najwyższe cele, a będących jednocześnie stabilnymi finansowo i organizacyjnie, przy równoczesnym zainteresowaniu licznych miłośników piłki nożnej. Jeśli zaś chodzi o Zastal Zieloną Górę czy inne - jeśli się pojawią - drużyny to z nieskrywaną radością będziemy witać każdego uczestnika ligi. Nigdy nie stawiamy sobie sztucznych barier, a jeśli są działacze chcący reaktywować futbol w Zielonej Górze pod nazwą Zastal to będziemy pierwsi, którzy pomogą, bo dla nas najważniejsza jest piłka nożna. Jesteśmy dalecy od tego, aby blokować komukolwiek możliwości rozwoju, a kibice zrzeszeni w Niebiesko-Białych dobitnie udowadniają każdego dnia, że nie obca jest im ciężka praca, która w perspektywie ma przynieść pomyślność lubuskiej piłce nożnej.

MIT nr 4
KS Stilon nie jest kontynuatorem tradycji piłki nożnej w Gorzowie Wlkp.

Od początku istnienia Zakładów Włókien Chemicznych w Gorzowie i drużyny piłkarskiej związki tych dwóch podmiotów były nierozłączne. Zwraca jednak uwagę fakt, że ZKS Stilon był klubem wielosekcyjnym i skupiał w sobie wiele dyscyplin sportowych m.in. piłkę nożną, koszykówkę kobiet, siatkówkę, etc. Po wycofaniu się zakładu ze związku
z piłką nożną w Gorzowie istniał Klub Sportowy Stilon, ale już bez kooperacji z zakładem, ciągle funkcjonując jako klub – spadkobierca tradycji i historii poprzednika. Nigdy natomiast nie doszło do likwidacji klubu, toteż nigdy nie doszło do faktycznego zerwania związku z historią klubu w tym sekcji piłki nożnej. Reasumując Klub Sportowy Stilon jest naturalnym kontynuatorem tradycji i historii powstałego w 1947r Klubu „Jedwabnik”, a następnie „Włókniarz”, „Unia” i „ZKS Stilon”

Podsumowując chcemy dodać, że jesteśmy pełni wiary, iż podczas obrad LZPN zwycięży zdrowy rozsądek i nadrzędny cel w/w organu jakim jest dbałość o rozwój piłkarstwa w administrowanym regionie, a mądrość życiowa jak i „futbolowa” wszystkich 15 członków obrad będzie początkiem nowego Stilonu na mapie piłkarskiej Polski.

Uwagami na nurtujący nas w/w temat pragniemy podzielić się z władzami LZPN
w sposób bezpośredni, przy pomocy powyższego list otwartego, jednocześnie publikując go na łamach naszego portalu oraz poprzez lubuskie i ogólnopolskie media.

Ze sportowym pozdrowieniem

(podpisu brak)


21 czerwca 2011 18:32, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Zakład Wentylacji Klimatyzacji

ul. Warszawska 154, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 37 74
branża: Wentylacja <czytaj dalej>
Wiśniewski Henryk Kancelaria Adwokacka

ul. Obotrycka 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 41 12
branża: Adwokaci <czytaj dalej>
Joy Fashion Łukowski Bartosz

ul. Sikorskiego 100, Gorzów Wlkp.
tel. 693 846 530
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
Ponad 300 dzieci w szkołach
Przez poprzedni tydzień trwały przygotowywania do otwarcia szkół podstawowych w ... <czytaj dalej>
25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
Hanna Kaup:
28V2020 - rozmawialiśmy o samorządzie
28V2020. Z okazji 30. rocznicy powołania samorządu terytorialnego odbyła się wideokonferencja, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27V2020 - poczuć wolność
27V2020. Marek Mazurkiewicz z Gościmia od siódmego roku życia gra na ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7335:
Anonim 9131 w samo sedno. Tyle szmalu na betony i zmiany tego, co dobre, a tu od lat masakra <czytaj dalej>
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
Anonim_8921:
wybory prezydenta to jakas farsa
ze ludzie jeszcze nie wyszli na ulice
durny narod orzekupiony 500+ i 13tkami
900zl 13tki a 1200zl podw <czytaj dalej>
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej