Elżbieta Anna Polak została marszałkiem województwa lubuskiego na kolejną kadencję 2018-2023.
Sejmik wybrał też nowy zarząd województwa. W jego skład weszli:
Stanisław Tomczyszyn (wicemarszałek),
Łukasz Porycki (wicemarszałek),
Marcin Jabłoński (członek zarządu) i
Tadeusz Jędrzejczak (członek zarządu). Nową przewodniczącą sejmiku została radna województwa
Wioleta Haręźlak, a wiceprzewodniczącymi:
Tadeusz Ardelli,
Mirosław Marcinkiewicz i
Jerzy Wierchowicz.
W pierwszej sesji nowej kadencji uczestniczyło 30 radnych. Wszyscy odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Pierwszą sesję, do chwili wybory nowego przewodniczącego prowadził radny senior
Jan Świrepo.
W sejmiku powstały cztery kluby radnych: Bezpartyjnych Samorządowców, Koalicji Obywatelskiej (Platforma.Nowoczesna), PSL oraz PiS. Oprócz tego w skład sejmiku wchodzi dwoje radnych SLD.
W porządku obrad przewidziano powołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących sejmiku, a na wniosek radnego
Sebastiana Ciemnoczołowskiego porządek obrad poszerzono o: powołanie marszałka oraz komisji stałych sejmiku. Natomiast na wniosek zarządu województwa wprowadzono do porządku obrad zmiany w Wieloletnim Planie Finansowym województwa lubuskiego na lata 2018-2029.
Wioletta Haręźlak była jedyną kandydatką na przewodniczącą sejmiku. Została wybrana jednogłośnie.
Wioleta Haręźlak jest absolwentką nauczania początkowego na WSP w Zielonej Górze, podyplomowo ukończyła zarządzanie i organizację oświatową oraz informatykę na KUL w Lublinie, a także wychowanie fizyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracowała w oświacie, a od roku 2006 jest zastępcą prezydenta miasta Zielona Góra.
W wyborach na wiceprzewodniczących sejmiku klub radnych PiS zgłosił kandydaturę Tadeusza Ardellego, a klub radnych Koalicji Obywatelskiej: Jerzego Wierchowicza i Mirosława Marcinkiewicza. Na wiceprzewodniczących głosowano zbiorczo: 26 było za, 2 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Elżbieta Anna Polak była jedyną kandydatką na marszałka. W głosowaniu tajnym otrzymała 18 głosów. Wniosła też o rozszerzenie porządku obrad o punkty dotyczące powołania wicemarszałków i członków zarządu województwa. Zaproponowała Stanisława Tomczyszyna i Łukasza Poryckiego na wicemarszałków oraz Marcina Jabłońskiego i Tadeusza Jędrzejczaka na członków zarządu.
S. Tomczyszyn pełni funkcję wicemarszałka od 2014 r. a wcześniej pracował jako członek zarządu województwa. Łukasz Porycki to absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Był dyrektorem biura ministra w ministerstwie pracy oraz w ministerstwie rolnictwa, ostatnio pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego jako dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej. Marcin Jabłoński to z wykształcenia filolog germanista po UAM w Poznaniu oraz absolwent prawa i administracji na uczelniach w Poznaniu i Wrocławiu; był m.in. wojewodą lubuskim, wicewojewodą, dwukrotnie starostą słubickim, w latach 2008-2010 marszałkiem województwa, a także podsekretarzem stanu w MSW; pracował również w sektorze prywatnym. Tadeusz Jędrzejczak to absolwent WSP w Zielonej Górze, był posłem na Sejm I, II i III kadencji, prezydentem Gorzowa, pełnił też m.in. funkcję przewodniczącego Euroregionu Pro-Europa Viadrina, a ostatnio był członkiem zarządu województwa lubuskiego.
Wszyscy kandydaci weszli do zarządu w głosowaniu tajnym wybrani przez 18 radnych.
oprac. redakcja
foto lubuskie.pl
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>