poniedziałek 8 marca 2021     Beata, Stefan, Wincenty
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do Łośna jak po maśle
eGorzowska - 8808_LlWbvZlnAonNwpVccMq.jpgNa tę inwestycję czekali od dawna nie tylko mieszkańcy Łośna, ale całego powiatu gorzowskiego oraz miłośnicy pięknych terenów położonych w gminie Kłodawa. Niektórzy drogę powiatową nr 1405F nazywali złośliwie poligonem do testowania bomb lotniczych, bo od lat 70. minionego wieku nie była remontowana. Wreszcie się udało. Droga wiodąca nad jezioro w Lipach zyskała nową nawierzchnię.

Oficjalne otwarcie przebudowanej drogi powiatowej nr 1405F na odcinku Kłodawa – Lipy odbyło się 10 września w samo południe. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu: Rozbudowa dróg powiatowych K6409 w Powiecie Märkisch-Oderland i 1405F w Powiecie Gorzowskim.
- Kiedy przyszłam do powiatu jako starosta, wszyscy mi mówili, że droga Kłodawa-Łośno jest do zrobienia. To - obok sprawy szpitala w Kostrzynie - było dla ludzi najważniejsze. Dziś z wielką satysfakcją mogę przyznać, że kończę kadencję, w której spłaciliśmy pracowników szpitala i zrobiliśmy pierwszy etap drogi do Lip - powiedziała starosta powiatu gorzowskiego Małgorzata Domagała.

Oficjalnemu otwarciu drogi towarzyszyli m.in.: wójt gminy Kłodawa Anna Mołodciak jako przedstawiciel partnera Powiatu Gorzowskiego przy realizacji projektu po polskiej stronie, wicestarosta powiatu Märkisch-Oderland Rainer Schinkel jako partner po stronie niemieckiej, członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak, Bożena Jankowska z wydziału infrastruktury i transportu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektor oddziału Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak, sołtys Łośna Władysław Potapczuk, przedstawiciele firmy Maldrobud.

Wykonawstwo robót chwalą sobie mieszkańcy, którzy zgłaszali uwagi mieszkającej w Łośnie Bożenie Jankowskiej. - Tu były wielkie dziury i bardzo niebezpiecznie szczególnie zimą, a przecież tą drogą jeżdżą dzieci do szkoły - mówiła. - Sama jestem kierowcą i dozorowałam wykonawstwo robót także z racji zawodu. Codziennie tu jeździłam, a pracownicy wiedzieli, że zawsze będę. Pracowali w wydłużonym czasie do 18.00, zdarzało się, że i w sobotę, a nawet w niedzielę. Firma sprawdziła się. Także sam prezes często nadzorował inwestycję.

Na ponad sześciokilometrowym odcinku Kłodawa – Łośno firma Maldrobud z Myśliborza pracowała od sierpnia 2017 do sierpnia 2018. Wykonała nową wzmocnioną nawierzchnię o szerokości minimum 5,5 m. Wcześniej rozebrała istniejącą nawierzchnię i położyła nową bitumiczną. Przebudowała też istniejące zjazdy i ustawiła oznakowanie pionowe. Dzięki inwestycji poprawiła się nośność nawierzchni oraz komfort i bezpieczeństwo użytkowników drogi, a także estetyka. Remont pozwolił przyłączyć polski obszar wiejski i turystyczny do transgranicznych i ponadregionalnych połączeń komunikacyjnych. Inwestycja kosztowała 5,3 mln zł brutto.

Droga jest jedną z bardziej uczęszczanych. Sołtys Łośna Władysław Potapczuk twierdzi, że na co dzień jeździ tamtędy przynajmniej 100 samochodów i to o dużej ładowności. W weekendy ruch znacznie się zwiększa. Oczywiście, są jeszcze inne potrzeby, bo brakuje i ścieżki rowerowej, i dalszy odcinek w samym Łośnie też wymaga naprawy. Jest na to szansa, ponieważ pojawiły się oszczędności.

- Oszczędności biorą się z niepodpisanych umów, z tego że część beneficjentów wycofuje się i ze zmiany zakresów robót. Liczymy na oszczędności poprzetargowe w wysokości 7 mln euro - mówił członek zarządu urzędu marszałkowskiego Tadeusz Jędrzejczak. - Pieniądze leżą w gestii Komitetu Monitorującego Polska-Brandenburgia. Będziemy podejmowali decyzje, na jaki cel zostaną przekazane. Decyzja zapadnie na przełomie roku.

Oddana droga z Kłodawy do Łośna nie ma jeszcze oznakowania poziomego, bo te prace nie zostały ujęte w projekcie. - Warto zauważyć, że my zrobiliśmy ponad 6 km dróg, gdy nasi partnerzy z Niemiec tylko nieco ponad kilometr - podkreśla rzecznik prasowy starostwa powiatowego Wiesław Ciepiela i dodaje, że oznakowanie poziome powinno pojawić się w ciągu kilku tygodni. Zostanie sfinansowane z budżetu powiatu.

Projekt: Rozbudowa dróg powiatowych K6409 w Powiecie Märkisch-Oderland i 1405F w Powiecie Gorzowskim realizowany jest przez powiaty: Märkisch-Oderland (Beneficjent Wiodący) i gorzowski w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020. Otrzymał dofinansowanie celowe ze środków EFRR (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w wysokości 85 proc. całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Jego wartość wynosi 3,345 mln euro, z czego po polskiej stronie 1,737 mln euro, czyli ponad 7,3 mln zł.

Projekt zakończył się we wrześniu 2018 r. modernizacją drogi powiatowej K6409 po stronie niemieckiej. Zrealizowana inwestycja przebiegała na odcinku Kiehnwerder i Platkow - 1,26 km. Wymieniono nawierzchnię, kanalizację ściekową i oświetlenie drogowe.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
do osna jak po masle, zdjęcie 1/24

do osna jak po masle, zdjęcie 2/24

do osna jak po masle, zdjęcie 3/24

do osna jak po masle, zdjęcie 4/24

do osna jak po masle, zdjęcie 6/24

do osna jak po masle, zdjęcie 7/24

do osna jak po masle, zdjęcie 8/24

do osna jak po masle, zdjęcie 9/24

do osna jak po masle, zdjęcie 10/24

do osna jak po masle, zdjęcie 11/24

do osna jak po masle, zdjęcie 12/24

do osna jak po masle, zdjęcie 15/24

do osna jak po masle, zdjęcie 17/24

do osna jak po masle, zdjęcie 18/24

do osna jak po masle, zdjęcie 19/24

do osna jak po masle, zdjęcie 20/24

do osna jak po masle, zdjęcie 21/24

do osna jak po masle, zdjęcie 23/24

do osna jak po masle, zdjęcie 24/24


11 września 2018 11:39, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Radość Życia" Irena Szyszko

ul. Bolesława Krzywoustego 2 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 601 641 487
branża: Medycyna naturalna <czytaj dalej>
"Alex-Pol" Sp. z o.o. Sklep Meblowy

ul. Szarych Szeregów 1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Meble <czytaj dalej>

Haniebne naklejki
„Zofia Jasiniak była naczelnikiem Wydziału Kultury w Gorzowie! Dziś miasto ... <czytaj dalej>
Zaczęło się rok temu
Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 wykryto pierwszy w Polsce ... <czytaj dalej>
Pokochali siebie i pracę w policji
Najpierw połączyła ich miłość, a zaraz potem marzenie – służba ... <czytaj dalej>
Rusza leczenie uzdrowiskowe
To ważna wiadomość dla wielu oczekujących na rehabilitację. Od 11 ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5386:
NEWSWEEK prima aprilis <czytaj dalej>
Anonim_9354:
jakbym zachorował prędzej bym sie kazał wieźć do weterynarza jak do tego czerwonego szpitala. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
i dalej szczepień dla nikogo nie ma <czytaj dalej>
Miejscowy:
Przy okazji tak szybkiej reakcji na zło, bałagan, niedopatrzenie.....
Przed dworcem PKP stoi pomnik Pionierów-Kolejarzy, którzy przysłużyli <czytaj dalej>
Miejscowy:
Tak, czy tak, dobrze, że wreszcie "Niemcy, język niemiecki przestaje być "be"dla miasta. Ciekawi mnie tylko,jak zareagują "pat <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej