czwartek 4 marca 2021     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dynamiczna, Elegancka, Fascynująca,
czyli II Forum Kobiet
eGorzowska - 8607_pG29OkEoMdlxO97Zs6qw.jpg

Pisanie wniosków aplikacyjnych, nauka gry w golfa, układania kwiatów i zdobienia stołów oraz warsztaty mody i ubioru, a na zakończenie muzyczne koncerty - tak wyglądała konferencja: Kobieta Dynamiczna, Elegancka, Fascynująca. Zorganizowana przez powiaty: gorzowski i słubicki oraz Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych LOR w Kożuchowie, ściągnęła na Pole Golfowe Zawarcie około 100 pań działających w środowiskach wiejskich i małych miejscowościach.

W Dniu Matki, 26 maja, od 10.30 do późnych godzin popołudniowych na Polu Golfowym Zawarcie w Gorzowie trwało II Forum Kobiet. - Hasło: Dynamiczna, Elegancka, Fascynująca to wybór świadomy - mówi organizatorka wydarzenia starosta gorzowski Małgorzata Domagała. - Pokazuje kontynuację, bo pierwsze forum: Kobieta ABC odwoływało się do aktywności, bezpieczeństwa i ciekawości świata. Poza tym, chcemy zachęcać kobiety do dynamizmu w działaniu na rzecz lokalnych społeczności, do pozyskiwania funduszy na stowarzyszenia, na rozwój wsi i miasteczek. Ale powiemy też, jak być elegancką, jak przygotować salę pod imprezę dla mieszkańców, jak udekorować stół i jak się przy nim zachować. Chcemy pokazać, jak fascynująca jest kobieta aktywna i zaangażowana w życie społeczności.

Podzielone na trzy zasadnicze grupy panie przeszły wszystkie przygotowane zajęcia i warsztaty. Zaczęło się od tych z pozyskiwania funduszy na cele sołeckie, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń czy grup nieformalnych.

Dynamiczna, czyli zmieniająca świat skutecznie i szybko
O robocie zadaniowej, czyli przygotowywaniu i pisaniu projektów mówiły swoim słuchaczkom w czasie specjalnego warsztatu Helena Guhl ze Stowarzyszenia Pracowników Służb Społecznych Krąg w Gorzowie oraz starosta gorzowski Małgorzata Domagała.
- Jeśli przystępujemy do pisania projektów, musimy znać problem, bo nie ma projektu, jeśli nie ma problemu - zaczęła Helena Guhl. - Jeśli wiemy, co mamy, a czego nie, to możemy na to otrzymać dofinansowanie. Tu jednak najważniejsze jest określenie celów: głównych i szczegółowych. One często są mylnie określane, bo kiedy mówimy, że nie mamy jak dojechać np. do pracy, to celem nie będzie zakup autobusu, ale poprawa komunikacji.

To były tylko przykłady wyjaśniające zasady wypełniania wniosków. Po nich uczestniczki warsztatów same zmierzyły się z konkretnymi zadaniami. Miały pozyskać pieniądze na spartakiadę dla dzieci oraz przegląd zespołów ludowych. W tym czasie, gdy 24 kobiety zajmowały się tworzeniem projektów, inne - pod okiem zastępcy menagera Pola Golfowego Zawarcie Sławomira Kluska oraz instruktorów - poznawały tajniki gry w golfa. Do dyspozycji był specjalny sprzęt, a po wstępnych próbach panie mogły spróbować swoich sił w trafianiu na polu do dołków. - To było niesamowite przeżycie - mówiły.

- Na pewno przyjedziemy tu jeszcze raz, ale już na imprezę z grillem i w towarzystwie panów - zaznaczyła współorganizatorka wydarzenia Jolanta Starzewska, która z powiatu świebodzińskiego przywiozła na forum 26 kobiet z sześciu gmin.

Elegancka i Fascynująca

Na sobotnim spotkaniu nie mogło zabraknąć porad na temat imprez, a więc przygotowywania stołów, bukietów i samych siebie.
- To drugie forum wzięło się z niedosytu po pierwszym - wyjaśniła Jolanta Starzewska, która koordynowała wszystkie zajęcia. - Panie uznały, że taka forma wsparcia w przypadku pisania małych projektów jest bardzo potrzebna, ale stwierdziły również, że chcą zagospodarować swoje umiejętności, stąd dzisiejsze warsztaty: jak fajnie zrobić przyjęcie czy imprezę i jak ściągnąć ludzi. To wynika z codziennych potrzeb zarówno w domu, jak w pracy zawodowej czy w zajęciach świetlicy wiejskiej. To, co tu robią, okazało się strzałem w dziesiątkę. Gra w golfa to świetna zabawa, a układanie bukietów czy znajomość usadzania gości przy stole, ustawiania talerzy i kieliszków to wiedza bezcenna.

Ogromną frajdę sprawiał paniom udział w warsztatach florystycznych. Pod okiem szefa kwiaciarni Szanuj Zieleń Mateusza Buraczewskiego i jego asystentek powstawały piękne bukiety, które uczestniczki mogły zabrać ze sobą. Z kolei Izabela Stachowiak z Zespołu Szkół Gastronomicznych prezentowała sztukę nakrywania do stołów. Panie przypomniały sobie lub poznały, jak wyglądają sztućce do miękkich ryb, nożyce do homarów czy szczypce do ślimaków. Podziwiały serwetki ułożone w liść palmowy, rajskiego ptaka czy wachlarze. Próbowały też własnych sił.

Jak się okazało, panie najchętniej uczyły się układania kwiatów, ale trzeba je było niemal wypychać na zajęcia z mody, które prowadziła projektantka ubrań i toreb Natalia Ślizowska. Tłumaczyła, jakie obowiązują trendy, co wolno, a czego nie wypada w przypadku udziału w uroczystościach ślubnych czy pierwszokomunijnych. Nauczyła też, jak łatwo i szybko przygotować fascynator, którym można upiększyć swój strój.

Dzień Matki poza kuchnią
Po 14.00 przyszedł czas na obiad, a później koncerty. Jako pierwszy wystąpił zespół Jafia z ambasadorem marki Szanuj Zieleń, solistą i gitarzystą Dawidem Portaszem. Towarzyszyli mu: Tomasz Koźlarek na gitarze basowej, Mirosław Chojnacki na perkusji, Jan Gembala na instrumentach klawiszowych i Rafał Czajkowski na gitarze. Po nich koncert akordeonowy wykonał Mariusz Ambrożuk ze Strzelec Krajeńskich.

Na pożegnanie wszystkie uczestniczki otrzymały bukiety kwiatów przygotowane przez Szanuj Zieleń i wyjechały z Gorzowa w nadziei, że spotkają się na kolejnym forum jeszcze w tym roku.
- Zorganizowaliśmy forum w bardzo dobrym terminie, w Dniu Matki - podsumowała starosta Małgorzata Domagała. - Widać, ile pań potrzebuje takiej odskoczni, czasu tylko dla siebie i żeby ktoś im powiedział, że są mądre, piękne i fascynujące. Gdyby nie to forum, dzisiejsze święto większość z mam z pewnością spędziłaby tradycyjnie, nie wykluczając kuchni, a to nie jest miejsce, w którym kobieta, matka powinna przebywać w czasie swojego święta.

Starosta Małgorzata Domagała potwierdziła, że chce wydarzenie kontynuować. - Zaczęliśmy od ABC, dziś mamy DEF, a liter alfabetu jest więcej - zakończyła.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-05-27_dynamiczna_elegancka_fascynujaca_cz,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-05-27_dynamiczna_elegancka_fascynujaca,Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 1/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 2/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 3/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 4/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 5/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 6/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 7/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 8/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 9/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 10/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 11/12

dynamiczna elegancka fascynujaca czyli ii powi, zdjęcie 12/12


27 maja 2018 22:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Filipinka" Delikatesy Tadeusz Borak

ul. Bolesława Chrobrego 37 -38, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 37 91
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"La Rosse" Cukiernia Arleta Cybulska

ul. Ametystowa 15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 726 33 87
branża: Cukiernicze wyroby - produkcja <czytaj dalej>

A może joga biurowa?
Co możesz zrobić dla siebie, kiedy prowadzisz siedzący tryb życia? ... <czytaj dalej>
Jak gorzowski szpital będzie się rozwijać przez kolejne 5 lat
W ostatni piątek lutego Rada Nadzorcza Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w ... <czytaj dalej>
Uwaga na Spichrzowej i Walczaka
W środę nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta. Spichrzowa 3 ... <czytaj dalej>
Jak to było na Teneryfie - oświadczenie klubu
W minionym tygodniu Polskę obiegł materiał dziennikarski, który w złym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Die Pacht to bogactwo. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwóch gości kłóciło się nad jeziorem pod Berlinem o die Pacht. Musiałem ich godzić. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
My wiemy co w Niemczech ma wartość. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
https://www.facebook.com/Uzdrowisko-Termalne-K%C5%82odawa-w-otulinie-Barlineckiego-Parku-Narodowego-101787998097422 <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej