wtorek 19 stycznia 2021     Marta, Henryk, Mariusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kobieta może wszystko
eGorzowska - 8183_UsgHku7SpW2AKhqLWHDV.jpg

Czerwień i czerń to sprawdzone klasyczne połączenie kolorów. Oznacza odwagę, pasję i determinację. Tak też zaprezentowały się organizatorki pierwszego Forum Kobiet, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu 18 listopada.

Forum Kobiet to pomysł starosty gorzowskiego Małgorzaty Domagały, członka zarządu powiatu międzyrzeckiego Zofii Plewy i wiceprezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Kożuchowie, radnej powiatu świebodzińskiego Jolanty Starzewskiej.

To one zaprosiły w sobotę 18 listopada około sto aktywnych i przedsiębiorczych pań działających w środowiskach wiejskich i małych miastach powiatów: gorzowskiego, międzyrzeckiego i świebodzińskiego na I Forum Kobiet. Przyświecało mu hasło "Kobieta ABC", czyli Aktywna, Bezpieczna, Ciekawa świata.

- Możemy dziś poświęcić czas na zdobycie umiejętności, jak być bardziej aktywną, zapamiętaną w środowisku, jak się aktywizować samemu i jak aktywizować inne panie. Jesteśmy działaczkami w samorządach i wiemy, że taka działalność jest potrzebna. Kobieta może wszystko, a my to dziś udowodnimy - mówiła Zofia Plewa.

- We trzy działamy w różnych środowiskach: na wsi, w mieście, współpracujemy z Kołami Gospodyń Wiejskich, ze stowarzyszeniami lokalnymi, liderkami sołtyskami i wiemy, że macie potrzebę poznawania świata i zdobywania coraz nowszych narzędzi i umiejętności, by świat wokół siebie zmieniać - dodała Jolanta Starzewska.

- To spotkanie to doskonała wymiana informacji i doświadczeń. Trzy powiaty, trzy różne środowiska, różne sołectwa i różne liderki. Nie ma wśród nas idealnych, więc mam nadzieję, że grupa, którą przywiozłam z powiatu gorzowskiego, przeniesie do nas te dobre praktyki koleżanek z Międzyrzecza czy Świebodzina - mówiła starosta gorzowski Małgorzata Domagała.

Przedstawicielki stowarzyszeń lokalnych, kół gospodyń wiejskich, kobiety pracujące w samorządach dzieliły się osiągnięciami i doświadczeniami w animowaniu działań społecznych. Dyskutowały o tym, dlaczego nie wychodzą poza sołectwo czy stowarzyszenie i uciekają od polityki, chociaż zmieniają otoczenie. To dzięki kobietom kręci się świat, bo one mają energię, by go czynić piękniejszym i lepszym.

Forum składało się z debat, prelekcji i warsztatów z przedsiębiorczości oraz pisania małych projektów unijnych. Panie rozmawiały o aktywności społecznej, biznesowej i samorządowej, a także o zdrowiu, opiece nad osobami niesamodzielnymi, bezpieczeństwie, przemocy domowej i tworzeniu grup wsparcia w środowisku lokalnym.

I Forum Kobiet udowodniło, że brakuje tego typu wydarzeń. - Panie bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a ich aktywność udzieliła się także mnie i sama zaangażowałam się w tworzenie przykładowego projektu - dodała starosta Małgorzata Domagała. - Mam nadzieję, że te informacje, które tu dziś uzyskały, przekażą swoim lokalnym środowiskom i jako powiat zostaniemy zasypani oddolnymi inicjatywami. To będzie dla nas podpowiedź, jak zaktywizować i zintegrować naszych mieszkańców, bo aktywizacja to problem nie tylko u nas, ale w każdym innym powiecie.

Warsztaty z pisania małych projektów przeprowadziła Fundacja "Merkury", która podpowiedziała również, jak założyć grupę nieformalną, a Barbara Kucharska, Urszula Miara oraz Joanna Kasprzak-Perka przedstawiły zagadnienia opieki nad osobami długotrwale niesamodzielnymi.

Gościem specjalnym pierwszego Forum Kobiet był prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który podkreślał rolę kobiety, jej równość wobec praw i podmiotowość w życiu społecznym. Zachęcając do samorządowej aktywności, przypomniał, że dziś w wielu sołectwach sołtysami w przeważającej liczbie są już kobiety, podczas gdy jeszcze niedawno stanowiły tylko 10 proc. - To pokazuje, że władza tam, gdzie jest najważniejsza, została przejęta przez kobiety, I bardzo dobrze - mówił.
Forum odwiedzili też wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn oraz burmistrzowie: Trzciela Jarosław Kaczmarek i Szprotawy Józef Rubacha. Panowie zabrali głos w dyskusji: Jak mężczyźni wspierają działania kobiet w samorządzie lokalnym.

Spotkanie zakończyło się koncertem muzyki poważnej w wykonaniu uczniów PSM z Międzyrzecza. Kolejne Forum „Kobieta ABC” odbędzie się w przyszłym roku w Gorzowie.

Tekst i foto Hanna Kaup

Fotorelacja:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2017-11-20_kobieta_moze_wszystko,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
kobieta moze wszystko, zdjęcie 1/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 2/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 3/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 4/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 5/6

kobieta moze wszystko, zdjęcie 6/6
 


20 listopada 2017 19:58, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Informacje ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Piskorski Zbigniew Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 03 94
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>
Hanmet S.C.

ul. Myśliborska 21, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 24 93
branża: Surowce wtórne, złom <czytaj dalej>

737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową ... <czytaj dalej>
Bez dyrygenta
Świat muzyki pogrążony dziś w żałobie. Zmarł dyrygent Filharmonii Gorzowskiej ... <czytaj dalej>
Da Vinci już w Gorzowie
To wyjątkowy moment w życiu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. ... <czytaj dalej>
Rok na lubuskich drogach. Policja podsumowuje
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Marcin Maludy informuje, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Bo go wkurzyła?
To miejsce wciąż nie ma szczęścia. Kiedyś ktoś spalił domek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5782:
Będzie jak z TVP. Ludzie nie będą dawać na tacę, to państwo przejmie na swój garb. I tak zapłacimy wszyscy. <czytaj dalej>
Anonim_5394:
To nie sa inteligentni ludzie.
Urzednikiem zoataje miernota ktorej nie chcialo sie podjąć wysilku i ryzyka zalożenia i poprowadzenia DG. <czytaj dalej>
Anonim_9991:
Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
<czytaj dalej>
Anonim_5386:
Zastanawiające jest dlaczego unia pozbawiła Polskę szczepionek ? Badania to fikcja. <czytaj dalej>
Maria:
I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego ar <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej