
Choć od II wojny światowej minęło ponad 70 lat, pozostałości po tamtych wydarzeniach wciąż stwarzają realne zagrożenie.
Podczas pracy w ogrodzie, prac budowlanych czy po prostu spacerów można natknąć się na amunicję lub niewybuchy. Choć wyglądają na zardzewiałe i niegroźne, nadal mogą eksplodować. W takich przypadkach natychmiast należy oddalić się od znaleziska na bezpieczną odległość i poinformować policję.
Na terenie województwa lubuskiego nadal można natknąć się na pozostałości po II wojnie światowej. Część z nich to bardzo niebezpieczne niewybuchy. W naszym rejonie funkcjonowały m.in. składy amunicji, które wycofujące się w pośpiechu wojsko często ukrywało w zabudowaniach gospodarczych lub zakopywało w ziemi. - Wszystkie takie znaleziska są bardzo niebezpieczne - informuje sierż. sztab.
Marcin Ruciński z KPP w Świebodzinie. - Wiele z nich posiada zapalniki i nawet niewielkie stuknięcie tym przedmiotem może spowodować jego eksplozję. Stwarzają zagrożenie niezależnie od wielkości, ponieważ nawet amunicja małego kalibru, która eksploduje w dłoni, może spowodować kalectwo albo śmierć. Jeśli kiedykolwiek natkniemy się na takie pozostałości po wojnie, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać, przenosić czy też próbować rozbierać. Stanowią one zagrożenie i przetrzymując je w domach, stwarzamy realne zagrożenie dla całej rodziny.
Tylko specjaliści z przeszkoleniem sapersko-minerskim mają niezbędną wiedzę, by rozpoznać, czy obiekt jest uzbrojony i groźny. Oni też posiadają odpowiednie umiejętności do obchodzenia się z nimi, by je zabezpieczyć lub przekazać wojskowemu patrolowi saperskiemu.
W minionym tygodniu funkcjonariusze byli wzywani do takich znalezisk dwukrotnie. Za pierwszym razem odnaleziono trzy pociski artyleryjskie (przeciwpancerny i dwa odłamkowe). Następnego dnia odnaleziono sześć bomb lotniczych. Wszystko ostało zabezpieczone i podjęte przez wojskowy patrol saperski.
Przypominamy:
Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać, przenosić czy też próbować rozbierać znalezionej amunicji czy niewybuchów. Natychmiast należy zgłosić to na policję.
oprac. redakcja
foto KPP Świebodzin
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ...
<czytaj dalej>Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.
– Rząd w cieniu ...
<czytaj dalej>Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach.
W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ...
<czytaj dalej>Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski.
Informacje ...
<czytaj dalej>