wtorek 19 stycznia 2021     Marta, Henryk, Mariusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Po 12 latach powiatowe dożynki w Kostrzynie
eGorzowska - 7991_8dUmkRzEvtI0e94nWXvp.jpg

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów odbyło się 26 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

Najważniejsze uroczystości dożynkowe w powiecie gorzowskim tym razem zorganizowano w Kostrzynie nad Odrą. Rozpoczęła je msza św. w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W samo południe zgromadzili się tam przedstawiciele powiatów i gmin, służby mundurowe, poczty sztandarowe, a także zaproszeni goście i mieszkańcy regionu. Homilię wygłosił ks. kan. Wojciech Skóra, a oprawę muzyczną zapewnił zespół Drzewiczanie. Po mszy uformował się korowód. Każdą gminę zapowiadała niesiona przez harcerzy tabliczka. Za nią szli włodarze z przedstawicielami swojej gminy, a towarzyszyły im zespoły śpiewacze. Nie mogło zabraknąć sztandarów: Powiatu Gorzowskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych, szkół czy związków pszczelarzy.

Na placu dożynkowym przy Kostrzyńskim Centrum Kultury część oficjalną otworzyli gospodarze: starosta gorzowski Małgorzata Domagała i burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt.
- Dożynki to nasza tradycja, symbol, nasze korzenie. Witam wszystkich rolników, cukierników, pszczelarzy i piekarzy. Wszystkich, których praca związana jest z rolnictwem i wsią. Bardzo cieszymy się, że po 12 latach powracamy z naszym świętem do Kostrzyna nad Odrą – powiedziała Małgorzata Domagała.

- Z wielką radością przyjęliśmy propozycję zorganizowania tych dożynek. Wprawdzie jesteśmy tak zwaną gminą miejską, ale chleb jemy wszyscy, a wielu z nas codziennie o ten chleb powszedni się modli – odpowiedział Andrzej Kunt.

Zaprezentowany przez zespół Drzewiczanie Obrzęd Dożynkowy przypomniał trudną pracę rolnika i pokazał jej plony - ziarno, którego pełne woreczki otrzymali od starosty gorzowskiego Małgorzaty Domagały oraz przewodniczącego rady powiatu Romana Króla włodarze gmin, by w kolejnym roku ziemia znów obrodziła; ziarno, z którego wypieczono pierwszy bochen przekazany przez starostów dożynek: Elżbietę Surowiec z gminy Deszczno oraz Kamila Dudę z Kostrzyna nad Odrą. Zanim podzielono chleb między uczestników uroczystości, burmistrz Andrzej Kunt wypowiedział tradycyjną formułę:
- Dziękujemy za ten bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Będziemy nim dzielić sprawiedliwie, aby wszystkim wystarczyło.

Powiatowe dożynki to również rywalizacja między gminami o miano najpiękniejszego wieńca - zwyciężył Santok, najpiękniejsze stoisko - Lubiszyn czy najlepszy smak - Koło Gospodyń Wiejskich w Baczynie. W tej konkurencji każdy uczestnik przygotował danie główne i deser, nawiązując do smaków regionu. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne.

Na zakończenie świętowania przyszedł czas na koncert. W Amfiteatrze im. Jerzego Trepczyka zagrał zespół Long&Junior, a po nim zaśpiewał Michał Szpak, który porwał publiczność do zabawy.

- To była wspaniała zabawa. Serdeczne podziękowania składam rolnikom i tym wszystkim, którzy wspomagają rolnictwo w codziennym trudzie - powiedział przewodniczący rady powiatu Roman Król.

- Na Powiatowym Święcie Plonów w Kostrzynie było wszystko, co potrzeba. Skupienie, dostojność ceremoniału, radość spotkania i zabawy - podsumowała starosta Małgorzata Domagała. - Jeszcze raz dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom za to, że Święto Plonów uczyniliście wspaniałym wydarzeniem.

Fotorelacja: http://powiatgorzowski.pl/media/galeria/view/31

Hanna Kaup
foto Michał Woźniak


Projekt „Powiatowe Święto Plonów – Kostrzyn nad Odrą 2017” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Programu INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014–2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz ze środków budżetu państwa.

Hasło Programu: „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony” „Barrieren reduzieren – gemeinsame Stärken nutzen”

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
po 12 latach powiatowe dozynki w kostrzynie, zdjęcie 1/4

po 12 latach powiatowe dozynki w kostrzynie, zdjęcie 2/4

po 12 latach powiatowe dozynki w kostrzynie, zdjęcie 3/4

po 12 latach powiatowe dozynki w kostrzynie, zdjęcie 4/4


29 sierpnia 2017 20:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Informacje ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
-----------------------------------

-----------------------------------, ---------------------------------
tel. ----------------------------------
branża: Księgarnie <czytaj dalej>

737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową ... <czytaj dalej>
Bez dyrygenta
Świat muzyki pogrążony dziś w żałobie. Zmarł dyrygent Filharmonii Gorzowskiej ... <czytaj dalej>
Da Vinci już w Gorzowie
To wyjątkowy moment w życiu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. ... <czytaj dalej>
Rok na lubuskich drogach. Policja podsumowuje
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Marcin Maludy informuje, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1.jpg
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Bo go wkurzyła?
To miejsce wciąż nie ma szczęścia. Kiedyś ktoś spalił domek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5782:
Będzie jak z TVP. Ludzie nie będą dawać na tacę, to państwo przejmie na swój garb. I tak zapłacimy wszyscy. <czytaj dalej>
Anonim_5394:
To nie sa inteligentni ludzie.
Urzednikiem zoataje miernota ktorej nie chcialo sie podjąć wysilku i ryzyka zalożenia i poprowadzenia DG. <czytaj dalej>
Anonim_9991:
Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
<czytaj dalej>
Anonim_5386:
Zastanawiające jest dlaczego unia pozbawiła Polskę szczepionek ? Badania to fikcja. <czytaj dalej>
Maria:
I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego ar <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej