
Niewiele osób wie, że w województwie lubuskim mamy atrakcję turystyczną pod nazwą Geopark Łuk Mużakowa.
Na terenie Geoparku Łuk Mużakowa znajduje się ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”.
Jej trasa liczy sobie około 5 km i aby ją pokonać, potrzeba około dwóch, trzech godzin. Poznawanie dawnych terenów kopalnianych można rozpocząć przy zbiorniku poeksploatacyjnym – wyrobisko C. Miejsce to, ze względu na charakterystyczny zarys linii brzegowej wyrobiska “Łuska C” nosi nazwę turystyczną Afryka, natomiast widoczna na przeciwległym brzegu skarpa - z uwagi na swój kształt - Grzbiet Słonia.
Ścieżka wiedzie między różnokolorowymi stawami, których wody zabarwione są związkami kwasów i metali, a więc mają inny kolor. Zniszczone przez kwaśne środowisko drzewa wyrastające z wody tworzą klimat niczym z innej planety. Krajobraz największego zbiornika pokopalnianego można podziwiać z wieży widokowej o wys. 14 m.
Ścieżka geologiczna położona jest w obszarze dawnej podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych. Przejście trasą umożliwia zapoznanie się z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian.
Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa.
Struktura Łuku Mużakowa położona na obszarze Polski i Niemiec, znajduje się w granicach transgranicznego Geoparku Łuk Mużakowa. Jego polska część jest objęta prawną formą ochrony przyrody w postaci Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, utworzonego w 2001 r. Ścieżka przebiega przez obszar, którego naturalny krajobraz był początkowo silnie zdegradowany. Nastąpiły w nim nieodwracalne zmiany ukształtowania terenu, czego najbardziej widocznym efektem jest powstanie zbiorników kwaśnych wód kopalnianych. Przeprowadzona w latach 70. i 80. po zamknięciu górnictwa, rekultywacja terenu, zapoczątkowała rozwój procesów renaturyzacyjnych, które trwają do dzisiaj. W ten sposób wykształcił się nowy krajobraz pokopalniany, który stanowi przedmiot ochrony, jest miejscem wielu obserwacji badawczych i stał się obiektem geoturystycznym.
Zobaczcie, jak wyglądają dziś tereny dawnej kopalni.
oprac. redakcja
foto Hanna Kaup
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>