środa 27 maja 2020     Juliusz, Magdalena, Jan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Cuda Żabiego Dworu
eGorzowska - 5968_2O2AStBPiiDoxEJT2qE6.jpg

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna.

Do Radwanowa trafiłam dzięki seminarium objazdowemu po województwie lubuskim, zorganizowanemu przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu dla dziennikarzy z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. 26 marca po raz pierwszy stanęłam na dziedzińcu w Żabim Dworze i choć było już po zmroku, urokliwa aura przeszłości rzuciła się w oczy nie tylko mnie, ale każdemu z piętnastu uczestników wyjazdu. Rankiem dodatkowo dostrzegliśmy piękno natury okalającej dworek z parkiem z trzema stawami, pierwszymi wiosennymi kwiatami i wiekowymi platanami.

Żabi Dwór to posiadłość z XIX w. Na 9 ha przetrwały do dziś cztery obiekty wpisane do rejestru zabytków. Właściciele Krystyna Woźniakowska z mężem Markiem od kilku lat restaurują obiekt pałacowo-folwarczno-parkowy. Dzięki Funduszom Europejskim zrujnowanym budynkom wrócili nowe życie.
- Dofinansowanie dostaliśmy z LPRO 2007-2013. Przeznaczyliśmy je na budowę i wyposażenie domu biesiadnego z zapleczem kuchennym i oranżerią oraz zaadoptowanie poddasza stajni na pokoje gościnne - informuje pani Krystyna. Projekt oszacowany na ponad 2,8 mln zł otrzymał 1,1 mln zł dofinansowania.

W Żabim Dworze nieustannie coś się dzieje. To tętniący życiem plac budowy, ale w wyjątkowym wydaniu. Panuje tam niespotykany ład i porządek. Wszystko ma swoje miejsce, nawet stare krzesła oczekujące na renowację, stoją w rzędzie. Nic nigdzie nie przeszkadza, nie leży pod nogami. W każdym miejscu widać dbałość o szczegół. To zasługa czujnego oka i perfekcyjnej natury właścicieli, którzy w dzieło odbudowy wkładają całe swoje serce.

W odremontowanych obiektach każdy turysta, każdy klient będzie czuł się dobrze. O randze Żabiego Dworu może świadczyć fakt, że pozostał jeszcze tylko jeden październikowy termin na wynajęcie weselnikom obiektu.

Choć Krystyna i Marek Woźniakowscy na co dzień mają mnóstwo prac, nie poprzestają na nich i wciąż myślą o przyszłości.
- Planujemy zakończyć odbudowę budynku (magazyn płodów rolnych) o powierzchni użytkowej ok. 700 metrów, a następnie zaprojektować wnętrze z przeznaczeniem na pokoje gościnne, salę konferencyjną oraz restaurację dla gości hotelowych. Z kolei budynek dworku remontujemy z zachowaniem oryginalnej architektury wnętrz. Przeznaczymy go na Muzeum Dworu Polskiego, natomiast w piwnicach znajdą swoje miejsce wina z naszego regionu dla naszych gości - dodaje Krystyna Woźniakowska.

Rozważa też nad fachową opieką, której wymagałyby drzewa, a także nad poprowadzeniem niedużej winnicy. Na to wszystko jednak potrzeba ogromnych nakładów. Milion dofinansowania nie wystarczy, choć i z tego właściciele są bardzo zadowoleni.
- Nigdy nie sądziłam, że uda się nam uzyskać jakieś wsparcie i pewnie sama bym projektu nie napisała, ale pomógł mi w tym, zauroczony miejscem, młody człowiek z Wrocławia - mówi Krystyna Woźniakowska.

Charakter Żabiego Dworu tworzą antyczne sprzęty i meble z XIX w. Wszystko odtworzone na wzór stylu z czasów świetności obiektu. Co ważne, nawet dawny magazyn płodów rolnych jest odbudowywany z materiałów z przeszłości.
- To są cegły pochodzące z rozbiórek. My je skupujemy i wykorzystujemy. Tu nic się nie marnuje. Proszę zobaczyć, jak wykorzystywane są najmniejsze nawet elementy. Tak dziś się nie buduje - podkreśla właścicielka i dodaje, że wszystkie elementy wyposażenia kupuje na targach staroci oraz w antykwariatach w Polsce i we Włoszech. Stąd pochodzi choćby kolekcja popiersi filozofów. Z pewnością uwagę przybyszy przykuje XVII-wieczny witraż, czynny piec kaflowy, drzwi, zegary, lampy czy ozdobne dachowe rzeźby i wiele innych detali. Zresztą, o każdej porze dnia można tam odkryć nowe cuda.

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna. Niestety, powrót do codzienności może okazać się szokiem, bo to, co nas otacza, jest coraz bardziej plastikowe i krótkotrwałe, dalekie od otoczonego troską właścicieli piękna zatrzymanego w Żabim Dworze. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_abiego_dworu,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_dworu,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
cuda abiego dworu, zdjęcie 1/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 2/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 3/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 4/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 5/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 6/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 7/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 8/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 9/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 10/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 11/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 12/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 13/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 14/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 15/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 16/16


2 kwietnia 2015 21:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nowobogackie pojmowanie estetyki. (Dlaczego wewnątrz brakuje tynków? Zabrakło kasy? No bo nie sadzę aby były nie otynkowane pomieszczenia w oryginalnej wersji budynków!)
Anonim_3839, 06.04.2015, 10:24, 62.87.227.214 ##

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-szczerski-dzisiejsze-inwestycje-z-polifonii-przeksztalcaja-sie-w-kakofonie/m20xe9
Anonim_8359, 06.04.2015, 10:59, 78.9.73.242 ##

Danuta Jak tam pięknie ile pracy włożyli właściciele obiektu tylko pogratulować i życzyć sobie więcej takich ludzi to nasze zabytki zakwitną .A te anonimy piszą zawistni ludzie i nic niewarci ,tylko tak dalej życze wytrwałości w pracach renowacyjnych latem odwiedzimy i zwiedzimy pozdrawiam serdecznie
Anonim_5491, 02.12.2018, 12:35, 91.202.229.89 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Pade" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 93 19
branża: Meble <czytaj dalej>
Klimek Tomasz Architekt

ul. Fabryczna 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 97 00
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>
"Alfa" Sklep Firmowy

ul. Sikorskiego 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 30 62
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 9b.jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej