środa 13 listopada 2019     Arkadia, Mikołaj, Stanisław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Cuda Żabiego Dworu
eGorzowska - 5968_2O2AStBPiiDoxEJT2qE6.jpg

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna.

Do Radwanowa trafiłam dzięki seminarium objazdowemu po województwie lubuskim, zorganizowanemu przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu dla dziennikarzy z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. 26 marca po raz pierwszy stanęłam na dziedzińcu w Żabim Dworze i choć było już po zmroku, urokliwa aura przeszłości rzuciła się w oczy nie tylko mnie, ale każdemu z piętnastu uczestników wyjazdu. Rankiem dodatkowo dostrzegliśmy piękno natury okalającej dworek z parkiem z trzema stawami, pierwszymi wiosennymi kwiatami i wiekowymi platanami.

Żabi Dwór to posiadłość z XIX w. Na 9 ha przetrwały do dziś cztery obiekty wpisane do rejestru zabytków. Właściciele Krystyna Woźniakowska z mężem Markiem od kilku lat restaurują obiekt pałacowo-folwarczno-parkowy. Dzięki Funduszom Europejskim zrujnowanym budynkom wrócili nowe życie.
- Dofinansowanie dostaliśmy z LPRO 2007-2013. Przeznaczyliśmy je na budowę i wyposażenie domu biesiadnego z zapleczem kuchennym i oranżerią oraz zaadoptowanie poddasza stajni na pokoje gościnne - informuje pani Krystyna. Projekt oszacowany na ponad 2,8 mln zł otrzymał 1,1 mln zł dofinansowania.

W Żabim Dworze nieustannie coś się dzieje. To tętniący życiem plac budowy, ale w wyjątkowym wydaniu. Panuje tam niespotykany ład i porządek. Wszystko ma swoje miejsce, nawet stare krzesła oczekujące na renowację, stoją w rzędzie. Nic nigdzie nie przeszkadza, nie leży pod nogami. W każdym miejscu widać dbałość o szczegół. To zasługa czujnego oka i perfekcyjnej natury właścicieli, którzy w dzieło odbudowy wkładają całe swoje serce.

W odremontowanych obiektach każdy turysta, każdy klient będzie czuł się dobrze. O randze Żabiego Dworu może świadczyć fakt, że pozostał jeszcze tylko jeden październikowy termin na wynajęcie weselnikom obiektu.

Choć Krystyna i Marek Woźniakowscy na co dzień mają mnóstwo prac, nie poprzestają na nich i wciąż myślą o przyszłości.
- Planujemy zakończyć odbudowę budynku (magazyn płodów rolnych) o powierzchni użytkowej ok. 700 metrów, a następnie zaprojektować wnętrze z przeznaczeniem na pokoje gościnne, salę konferencyjną oraz restaurację dla gości hotelowych. Z kolei budynek dworku remontujemy z zachowaniem oryginalnej architektury wnętrz. Przeznaczymy go na Muzeum Dworu Polskiego, natomiast w piwnicach znajdą swoje miejsce wina z naszego regionu dla naszych gości - dodaje Krystyna Woźniakowska.

Rozważa też nad fachową opieką, której wymagałyby drzewa, a także nad poprowadzeniem niedużej winnicy. Na to wszystko jednak potrzeba ogromnych nakładów. Milion dofinansowania nie wystarczy, choć i z tego właściciele są bardzo zadowoleni.
- Nigdy nie sądziłam, że uda się nam uzyskać jakieś wsparcie i pewnie sama bym projektu nie napisała, ale pomógł mi w tym, zauroczony miejscem, młody człowiek z Wrocławia - mówi Krystyna Woźniakowska.

Charakter Żabiego Dworu tworzą antyczne sprzęty i meble z XIX w. Wszystko odtworzone na wzór stylu z czasów świetności obiektu. Co ważne, nawet dawny magazyn płodów rolnych jest odbudowywany z materiałów z przeszłości.
- To są cegły pochodzące z rozbiórek. My je skupujemy i wykorzystujemy. Tu nic się nie marnuje. Proszę zobaczyć, jak wykorzystywane są najmniejsze nawet elementy. Tak dziś się nie buduje - podkreśla właścicielka i dodaje, że wszystkie elementy wyposażenia kupuje na targach staroci oraz w antykwariatach w Polsce i we Włoszech. Stąd pochodzi choćby kolekcja popiersi filozofów. Z pewnością uwagę przybyszy przykuje XVII-wieczny witraż, czynny piec kaflowy, drzwi, zegary, lampy czy ozdobne dachowe rzeźby i wiele innych detali. Zresztą, o każdej porze dnia można tam odkryć nowe cuda.

Jedni marzą o podróży do Australii, inni na wyspy Bahama. Najlepiej jak najdalej od swojego miejsca zamieszkania, bo dziś tylko to robi wrażenie. Ja jednak marzę o wyjeździe do Żabiego Dworu. Do Radwanowa. To niewiele ponad 100 km od Gorzowa, a 20 od Zielonej Góry. Tam zatrzymał się czas. Tam na nowo ożywa przeszłość. Tam można dotknąć prawdziwego piękna. Niestety, powrót do codzienności może okazać się szokiem, bo to, co nas otacza, jest coraz bardziej plastikowe i krótkotrwałe, dalekie od otoczonego troską właścicieli piękna zatrzymanego w Żabim Dworze. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_abiego_dworu,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2015-04-04_cuda_dworu,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
cuda abiego dworu, zdjęcie 1/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 2/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 3/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 4/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 5/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 6/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 7/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 8/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 9/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 10/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 11/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 12/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 13/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 14/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 15/16

cuda abiego dworu, zdjęcie 16/16


2 kwietnia 2015 21:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Nowobogackie pojmowanie estetyki. (Dlaczego wewnątrz brakuje tynków? Zabrakło kasy? No bo nie sadzę aby były nie otynkowane pomieszczenia w oryginalnej wersji budynków!)
Anonim_3839, 06.04.2015, 10:24, 62.87.227.214 ##

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/andrzej-szczerski-dzisiejsze-inwestycje-z-polifonii-przeksztalcaja-sie-w-kakofonie/m20xe9
Anonim_8359, 06.04.2015, 10:59, 78.9.73.242 ##

Danuta Jak tam pięknie ile pracy włożyli właściciele obiektu tylko pogratulować i życzyć sobie więcej takich ludzi to nasze zabytki zakwitną .A te anonimy piszą zawistni ludzie i nic niewarci ,tylko tak dalej życze wytrwałości w pracach renowacyjnych latem odwiedzimy i zwiedzimy pozdrawiam serdecznie
Anonim_5491, 02.12.2018, 12:35, 91.202.229.89 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Co ze stadionem przy Krasińskiego?
Modernizacja stadionu lekkoatletycznego przy ul. Krasińskiego z pozytywną oceną ministerstwa. Gorzów jest na ostatniej prostej do pozyskania dofinansowania na modernizację stadionu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Nilago III" Wojciech Gałęzewski

ul. Podmiejska 20, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlany nadzór <czytaj dalej>
Warzybok Jan Lekarz Pediatra

ul. Parkowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 52 47
branża: Lekarze - pulmonolodzy <czytaj dalej>
Biuro Rachunkowe "MS" Małgorzata Puchowska-Sienkowska

ul. Kazimierza Wielkiego 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 29 20
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>

ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych ... <czytaj dalej>
Siedem premier
Kino Helios proponuje w nowym filmowym tygodniu aż siedem premier. ... <czytaj dalej>
Mamy Niepodległą, więc wyślij kartkę
Latem wysyłaliśmy kartki w akcji #StądJestem, a teraz możemy pozdrowić ... <czytaj dalej>
"Nietykalni" są wśród nas
Kiedy poznałam historię Michała Worocha, który – poruszając się na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image075.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
widz5328:
Nie zapomnijmy o rewelacyjnym oświetleniu, którego autorem i pomysłodawcą jest Monika Sidor, pochwalona przez samą autorkę dramatu, a o której <czytaj dalej>
ryś:
A czy prawdą jest, że Inneko RCS wywozi odpady komunalne bez odpowiedniego zezwolenia?
W Rejestrze Działalności Regulowanej
ZCG MG6 ta <czytaj dalej>
krzyś:
ciekawe jak w takim towarzystwie odnalazłby się prezes Inneko RCS?

wychowanek prezesa Artura Cz.


<czytaj dalej>
Anonim_7993:
trudnosci ze znalezieniem pracownikow wykwalifikowanych wynikaja z braku szkolen przez przedsiebiorcow i przyjmowania na staze. zamiast tego szuka sie <czytaj dalej>
Anonim_7993:
o trudnosci znalezienia pracownika za minimum krajowe po wyzszych studiach do ksiegowosci??? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej