niedziela 17 listopada 2019     Waleria, Salomea, Grzegorz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Będzie Trasa Rowerowa Warta-Noteć
eGorzowska - 5278_sacwWeVeIX8GsoAOiYbo.jpgStarostwo Powiatowe w Gorzowie stawia na rozwój turystyki. Planuje stworzyć sieć transgranicznych ścieżek rowerowych. Właśnie skompletowało dokumenty, które pozwolą realizować projekt budowy Trasy Rowerowej Warta-Noteć (TRWN).

Pomysł na stworzenie tras rowerowych biegnących w pasie przygranicznym powstał w Starostwie Powiatowym w Gorzowie kilka lat temu. W 2012 r. zakończył się pierwszy etap, który polegał na opracowaniu koncepcji lokalizacyjnej ścieżki rowerowej na wałach przeciwpowodziowych od Kostrzyna nad Odrą do Krzyża Wielkopolskiego. Obecnie Powiat Gorzowski przeszedł do drugiego etapu, którego celem jest wybudowanie TRWN przy współpracy z gminami: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec, Deszczno, Santok w ramach środków europejskich.

Projekt zakłada również połączenie trasy ze ścieżką rowerową ONR po niemieckiej stronie na terenie partnerskiego Powiatu Markisch-Oderland. W ten sposób powstanie sieć transgranicznych ścieżek rowerowych, które będą służyć mieszkańcom po obu stronach granicy a także licznym turystom, którzy już odwiedzają bogate przyrodniczo tereny. Starosta gorzowski Józef Kruczkowski liczy na zwiększenie popularności naszego regionu i ściągniecie tu miłośników jednośladów. – Liczymy, że z takiej trasy może skorzystać rocznie nawet milion osób – mówi.

Długość trasy rowerowej wynosi około 120 km. Mieszka przy niej około 200 tys. ludzi, którzy coraz częściej korzystają z rowerów. Ten fakt pozwala wierzyć, że pomysł budowy TRWN jest trafiony. Pojawiła się też szansa włączenia TRWN do europejskiej sieci tras rowerowych EuroVelo.
– Gdyby pomysł budowy ścieżki Warta-Noteć był wsparty EuroVelo, moglibyśmy mówić o większych pieniądzach zarówno europejskich, jak i regionalnych na wybudowanie ścieżki i innych skorelowanych z nią ścieżek oraz z połączeniem kolejowym Berlin-Kostrzyn-Gorzów-Piła. Wtedy turyści jadąc pociągiem, mogliby wysiąść na dowolnej stacji i skorzystać z takiej atrakcji, jaka na danym obszarze byłaby dostępna – mówił Józef Kruczkowski przed podpisaniem w marcu 2014 r. wspólnego stanowiska na konferencji w Urzędzie Miasta w Gorzowie.

Pierwsza konferencja poświęcona budowie Trasy Rowerowej Warta-Noteć (TRWN) odbyła się 19 listopada 2013 r. Wtedy starosta gorzowski Józef Kruczkowski zachęcał starostów, burmistrzów oraz reprezentantów poszczególnych gmin i powiatów, by zainteresowali się projektem i złożyli poparcie oraz wolę przystąpienia do jego realizacji: – Wszyscy wiemy, że Ziemia Lubuska jest piękna. Warto tu żyć dłużej i zdrowiej – mówił. – Projekt zakłada propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku. Miłośnicy turystyki rowerowej będą mogli bezpiecznie przejechać trasę rowerową od Kostrzyna nad Odrą aż do granic gminy Santok i dalej do Drezdenka, nie korzystając z dróg publicznych o wzmożonym ruchu, a więc nie narażając się na niebezpieczeństwo.

11 czerwca starosta Józef Kruczkowski zaprosił na drugą konferencję w ramach projektu sieciowego, by przekazać zainteresowanym gminom komplet niezbędnych dokumentów konieczny do realizacji inwestycji. Tworzą go: techniczna koncepcja programowa z uzgodnieniami funkcjonalno-użytkowymi na odcinku od Kostrzyna nad Odrą do Santoka. Wartość 60 km Trasy Rowerowej Warta-Noteć oraz 30 km ścieżek łącznikowych po stronie Powiatu Gorzowskiego to koszt ok. 16 mln zł brutto. Ten sam scenariusz zrealizuje Powiat Strzelecko-Drezdenecki na odcinku z Santoka do Drezdenka.

W związku z budową TRWN powstał system oznakowania ścieżek. Są to metalowe tablice odporne na działanie atmosferyczne, które już pojawiły się na ok. 20-kilometowym odcinku.
– 50 miejsc na trasie będzie oznakowanych co ok. 700 m. Poza tym, by turystom ułatwić poruszanie się w pięknym krajobrazowo terenie (m.in. po obszarze Ujście Warty) PTTK już wydało mapę, a do końca czerwca wyda kieszonkowy folder. Ta trasa to jest kręgosłup, do którego będą doczepiane ścieżki łącznikowe, prowadzące do miejsc atrakcyjnych w naszym powiecie – mówił prezes PTTK Zbigniew Rudziński.

W konferencji wzięli udział m.in.: reprezentant partnerskiego Powiatu Markisch-Oderland, wójt gminy Zwierzyn Eugeniusz Krzyżanowski oraz zainteresowane gminy powiatu gorzowskiego i jego mistrz rowerowy Marek Skrobański.

Dofinansowanie przedsięwzięcia pochodzi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Oś Priorytetowa III priorytet inwestycyjny 4.5. ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przykładowe projekty: Budowa lub przebudowa infrastruktury dla rozwoju ekologicznego transportu publicznego, w tym ścieżki rowerowe.

Tekst i foto Hanna Kaup

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 1/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 2/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 3/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 4/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 5/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 6/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 7/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 8/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 9/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 10/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 11/11


12 czerwca 2014 21:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Brawo Panie Starosto!!!
Anonim_4544, 12.07.2014, 00:14, 89.228.145.173 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Nie będzie deptaka w rejonie Hawelańskiej, ale...
Gorzów zasługuje na to, aby mieć prawdziwe centrum - to główna idea projektu "Centrum Gorzowa od-nowa". W piątek (15 listopada) ... <czytaj dalej>
Komunikat w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń
W województwie lubuskim, w pobliżu Wschowy, zdiagnozowano odosobniony przypadek wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń. Najbliższy przypadek wykryty u dzika w skali ... <czytaj dalej>
Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Sala Herbowa do remontu
W Urzędzie Miasta rozpoczął się remont Sali Herbowej. Salę Herbową wyłączono ... <czytaj dalej>
Muzyka dawnego Landsberga
Jakiej muzyki słuchali dawni mieszkańcy obecnego Gorzowa? Jakie instrumenty brzmiały ... <czytaj dalej>
Krystyna Janda w "Shirley Valentine" rozbawiła publiczność
W drugim dniu XXXVI Gorzowskich Spotkań Teatralnych publiczność oklaskiwała „Shirley ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4baa.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1617:
strategiczne myślenie polegające na reagowanie na pojawiające się doniesienia prasowe


niezłe SOŁTYS Gorzowa ma podejście do za <czytaj dalej>
Anonim_1617:
nie widze co jest napisane na tym obrazku <czytaj dalej>
Anonim_6811:
Wszystko i nic <czytaj dalej>
Anonim_6811:
Co łączy: psychodyrektora ze spółki miejskiej, spółkę miejską, córkę psychodyrektora, kancelarię prawną i miejską policję? <czytaj dalej>
Anonim_1617:
albo popiół z kotła CO niedogaszony <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej