piątek 6 grudnia 2019     Mikołaj, Emilian, Leontyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Będzie Trasa Rowerowa Warta-Noteć
eGorzowska - 5278_sacwWeVeIX8GsoAOiYbo.jpgStarostwo Powiatowe w Gorzowie stawia na rozwój turystyki. Planuje stworzyć sieć transgranicznych ścieżek rowerowych. Właśnie skompletowało dokumenty, które pozwolą realizować projekt budowy Trasy Rowerowej Warta-Noteć (TRWN).

Pomysł na stworzenie tras rowerowych biegnących w pasie przygranicznym powstał w Starostwie Powiatowym w Gorzowie kilka lat temu. W 2012 r. zakończył się pierwszy etap, który polegał na opracowaniu koncepcji lokalizacyjnej ścieżki rowerowej na wałach przeciwpowodziowych od Kostrzyna nad Odrą do Krzyża Wielkopolskiego. Obecnie Powiat Gorzowski przeszedł do drugiego etapu, którego celem jest wybudowanie TRWN przy współpracy z gminami: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec, Deszczno, Santok w ramach środków europejskich.

Projekt zakłada również połączenie trasy ze ścieżką rowerową ONR po niemieckiej stronie na terenie partnerskiego Powiatu Markisch-Oderland. W ten sposób powstanie sieć transgranicznych ścieżek rowerowych, które będą służyć mieszkańcom po obu stronach granicy a także licznym turystom, którzy już odwiedzają bogate przyrodniczo tereny. Starosta gorzowski Józef Kruczkowski liczy na zwiększenie popularności naszego regionu i ściągniecie tu miłośników jednośladów. – Liczymy, że z takiej trasy może skorzystać rocznie nawet milion osób – mówi.

Długość trasy rowerowej wynosi około 120 km. Mieszka przy niej około 200 tys. ludzi, którzy coraz częściej korzystają z rowerów. Ten fakt pozwala wierzyć, że pomysł budowy TRWN jest trafiony. Pojawiła się też szansa włączenia TRWN do europejskiej sieci tras rowerowych EuroVelo.
– Gdyby pomysł budowy ścieżki Warta-Noteć był wsparty EuroVelo, moglibyśmy mówić o większych pieniądzach zarówno europejskich, jak i regionalnych na wybudowanie ścieżki i innych skorelowanych z nią ścieżek oraz z połączeniem kolejowym Berlin-Kostrzyn-Gorzów-Piła. Wtedy turyści jadąc pociągiem, mogliby wysiąść na dowolnej stacji i skorzystać z takiej atrakcji, jaka na danym obszarze byłaby dostępna – mówił Józef Kruczkowski przed podpisaniem w marcu 2014 r. wspólnego stanowiska na konferencji w Urzędzie Miasta w Gorzowie.

Pierwsza konferencja poświęcona budowie Trasy Rowerowej Warta-Noteć (TRWN) odbyła się 19 listopada 2013 r. Wtedy starosta gorzowski Józef Kruczkowski zachęcał starostów, burmistrzów oraz reprezentantów poszczególnych gmin i powiatów, by zainteresowali się projektem i złożyli poparcie oraz wolę przystąpienia do jego realizacji: – Wszyscy wiemy, że Ziemia Lubuska jest piękna. Warto tu żyć dłużej i zdrowiej – mówił. – Projekt zakłada propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku. Miłośnicy turystyki rowerowej będą mogli bezpiecznie przejechać trasę rowerową od Kostrzyna nad Odrą aż do granic gminy Santok i dalej do Drezdenka, nie korzystając z dróg publicznych o wzmożonym ruchu, a więc nie narażając się na niebezpieczeństwo.

11 czerwca starosta Józef Kruczkowski zaprosił na drugą konferencję w ramach projektu sieciowego, by przekazać zainteresowanym gminom komplet niezbędnych dokumentów konieczny do realizacji inwestycji. Tworzą go: techniczna koncepcja programowa z uzgodnieniami funkcjonalno-użytkowymi na odcinku od Kostrzyna nad Odrą do Santoka. Wartość 60 km Trasy Rowerowej Warta-Noteć oraz 30 km ścieżek łącznikowych po stronie Powiatu Gorzowskiego to koszt ok. 16 mln zł brutto. Ten sam scenariusz zrealizuje Powiat Strzelecko-Drezdenecki na odcinku z Santoka do Drezdenka.

W związku z budową TRWN powstał system oznakowania ścieżek. Są to metalowe tablice odporne na działanie atmosferyczne, które już pojawiły się na ok. 20-kilometowym odcinku.
– 50 miejsc na trasie będzie oznakowanych co ok. 700 m. Poza tym, by turystom ułatwić poruszanie się w pięknym krajobrazowo terenie (m.in. po obszarze Ujście Warty) PTTK już wydało mapę, a do końca czerwca wyda kieszonkowy folder. Ta trasa to jest kręgosłup, do którego będą doczepiane ścieżki łącznikowe, prowadzące do miejsc atrakcyjnych w naszym powiecie – mówił prezes PTTK Zbigniew Rudziński.

W konferencji wzięli udział m.in.: reprezentant partnerskiego Powiatu Markisch-Oderland, wójt gminy Zwierzyn Eugeniusz Krzyżanowski oraz zainteresowane gminy powiatu gorzowskiego i jego mistrz rowerowy Marek Skrobański.

Dofinansowanie przedsięwzięcia pochodzi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Oś Priorytetowa III priorytet inwestycyjny 4.5. ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Przykładowe projekty: Budowa lub przebudowa infrastruktury dla rozwoju ekologicznego transportu publicznego, w tym ścieżki rowerowe.

Tekst i foto Hanna Kaup

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 1/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 2/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 3/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 4/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 5/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 6/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 7/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 8/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 9/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 10/11

maja komplet dokumentowbr bedzie trasa row, zdjęcie 11/11


12 czerwca 2014 21:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Brawo Panie Starosto!!!
Anonim_4544, 12.07.2014, 00:14, 89.228.145.173 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Nowy prezes Inneko
Łukasz Marcinkiewicz uzupełni skład zarządu Grupy Kapitałowej Inneko. Rada nadzorcza powołała go na stanowisko prezesa. Funkcję tę ma pełnić trzy ... <czytaj dalej>
Może zostaniesz ławnikiem?
Informacja o uzupełniającym wyborze ławników. Rada Miasta informuje o przystąpieniu do uzupełniającego wyboru dwóch ławników do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
Słubice chcą być Europejską Stolicą Kultury
Lubuskie samorządy sięgają planami daleko i wysoko. Tak też jest w przypadku Słubic, które chcą pretendować do miana Europejskiej Stolicy Kultury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Agnes" Centrum Kosmetyki Agnieszka Goluda

ul. Podmiejska 31 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 65 25
branża: Kosmetyczne salony, gabinety <czytaj dalej>
"Sylwetka" Zakład Krawiecki Jerzy Klimiński

ul. Bolesława Chrobrego 33 Ip., Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 84 57
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>

W teatrze spotkasz Mikołaja

To już tradycja w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie. ... <czytaj dalej>
Sto lat Barbary Pilch
W Gorzowie żyje dziesięciu stulatków. Jedną z nich jest Barbara ... <czytaj dalej>
Choroba, która odbiera przyszłość
Ruch, czyli troska o sprawność fizyczną i słońce to recepta ... <czytaj dalej>
Sanatorium Egle Birsztany – koniecznie sami sprawdźcie
Dziś oststni odcinek podróży do Birsztan i Druskiennik na Litwę ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4fa.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7119:
czujemy, że anonim_8982 to paweł adrian. <czytaj dalej>
Anonim_1345:
Jest pięknie ,radośnie oby tak dalej. A widać ze kogoś zazdrość bardzo zżera od środka .Nikt nikogo nie zmusza do śpiewania czy słuchania. <czytaj dalej>
Anonim_1866:
"Rzadko udzielam się na forach" - może w przypadku Anonima 8982 to błąd. Takich wypowiedzi nigdy za wiele. <czytaj dalej>
Anonim_4458:
Panie Andrzeju - chyba naprawdę nie warto... W sumie to jest bardzo smutne. <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Anonim_8982.
Dlaczego się nie podpisujesz pod swoim, bardzo pouczającym, komentarzem. DLACZEGO?
<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej