niedziela 17 stycznia 2021     Marian, Jan, Antoni
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przede wszystkim komunikacja
eGorzowska - 5034_bvQDkIIo2aHfGERlQNj.jpgO szlakach komunikacyjnych przebiegających przez północną część województwa lubuskiego rozmawiali w Gorzowie partnerzy porozumienia Na Miedzy.

Kolejną konferencję partnerskich powiatów: gorzowskiego, strzelecko-drezdeneckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i wałeckiego zorganizował starosta gorzowski Józef Kruczkowski. Przedstawiciele porozumienia Na Miedzy rozmawiali 26 marca w Gorzowie o szlakach komunikacyjnych przebiegających przez północną część województwa.

Porozumienie Na Miedzy zawiązano w 2011 r., by wspólnie modernizować drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające przez północną część lubuskiego, linię kolejową od Berlina przez Kostrzyn nad Odrą i Krzyż do Piły oraz stworzyć sieć ścieżek rowerowych i turystycznych szlaków, a także promować drogę wodną E70.

W czasie spotkania w Gorzowie dyskutowano o tym, co już udało się stworzyć i o planach na przyszłość, szczególnie w odniesieniu do możliwości finansowania projektów z środków unijnych na lata 2014-2020.

Do najważniejszych zadań porozumienia ościennych powiatów należy regulacja przepływających przez nasz region lubuskich rzek oraz rozwój i promocja żeglugi i turystyki wodnej na Warcie i Noteci. Te zagadnienia przedstawili dyrektor Oddziału Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Paweł Rembarz oraz Aleksandra Mrozek z Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Problemem, który wciąż pozostaje nierozwiązany, jest linia kolejowa 203 z Kostrzyna do Tczewa, będąca częścią dawnej magistrali kolejowej z Berlina do Królewca. Mówił o niej pełnomocnik Wojewody Lubuskiego ds. Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego Bogdan Mucha. Swoje wystąpienie miał również prezes Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych Karl Heinz Boßan, który zdał relację z działań, jakie wykonano w celu reaktywowania bezpośrednich połączeń na linii Berlin – Gorzów – Krzyż – Piła. Zapraszał do wyrażania potrzeby uruchomienia bezpośredniego połączenia Gorzowa ze stolicą Niemiec.

– Namawiajcie swoich małżonków, by przyjeżdżali do nas na weekendowe zakupy, a ja będę zachęcał Niemców, by przyjeżdżali do Gorzowa, także na koncerty w pięknej filharmonii – mówił.

Coraz popularniejsza wśród Europejczyków staje się turystyka rowerowa. Dlatego w realizacji projektu EuroVelo, czyli europejskich dalekobieżnych tras rowerowych starosta gorzowski Józef Kruczkowski widzi duże szanse rozwoju powiatu.

– W Europie tych tras jest kilkanaście. Przez Polskę będą biegły trzy, w tym jedna przez Ziemię Lubuską. Choć jeszcze tej trasy nie ma, to wielu turystów z Europy już do nas przyjeżdża – mówił Józef Kruczkowski. – To jest właściwy kierunek promocji turystycznej naszego regionu. Dziś jesteśmy już na etapie końcowym koncepcji technicznej Trasy Rowerowej Warta-Noteć, czyli fragmentu EuroVelo, która zacznie się w Kostrzynie i będzie biegła przez powiat gorzowski do Poznania, a potem do Warszawy i dalej na wschód. Na nasz projekt chcemy uzyskać przynajmniej 80-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej. To będzie ogromne przedsięwzięcie, konkretne kwoty poznamy za kilka miesięcy, ale liczymy, że jeśli znajdą się środki i wola podmiotów, które wejdą do realizacji tego pomysłu, to do 2020 r. projekt powinien powstać.

Przed ugrupowaniem Na Miedzy czas na wypracowanie ostatecznego kształtu porozumienia, które zostanie podpisane na kolejnym rocznym spotkaniu powiatów. Tym razem odbędzie się ono w Strzelcach Krajeńskich w czerwcu lub lipcu. Wtedy do związku ma dołączyć Gorzów, który już wyraził chęć współpracy.

– Samorządy wiedzą, co i jak trzeba zrobić dla swoich mieszkańców, znają ich potrzeby, więc szukają wszelkich możliwości na pozyskanie funduszy na projekty. Przed nami szansa na rozdanie w nowej finansowej perspektywie, dlatego robimy wszystko, by wypracować najlepszy kształt porozumienia. Temu właśnie będzie służyć zaplanowane na 15 kwietnia w Czarnkowie kolejne robocze spotkanie przedstawicieli powiatów zrzeszonych w porozumieniu Na Miedzy – powiedział rzecznik Starostwa Powiatowego w Gorzowie Dawid Gierkowski.

Tekst i foto Hanna Kaup
przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 1/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 2/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 3/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 4/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 5/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 6/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 7/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 8/8


2 kwietnia 2014 21:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Informacje ... <czytaj dalej>
Święcenia diakona stałego
W sobotę 9 stycznia br. o godz. 11.00 w bazylice rokitniańskiej bp Tadeusz Lityński udzieli święceń diakonatu Adamowi Runiewiczowi ze ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Rok na lubuskich drogach. Policja podsumowuje
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Marcin Maludy informuje, ... <czytaj dalej>
Szpital podsumowuje miniony rok
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie miniony rok upłynął pod ... <czytaj dalej>
Remontujmy zabytki - aktualizacja
Ziemia lubuska kryje wiele zabytków, których stan wymaga natychmiastowego remontu. ... <czytaj dalej>
Najnowocześniejsze autobusy za osiem miesięcy
Za osiem miesięcy ma trafić do Gorzowa sześć nowoczesnych autobusów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 7g.jpg
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Bo go wkurzyła?
To miejsce wciąż nie ma szczęścia. Kiedyś ktoś spalił domek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5394:
To nie sa inteligentni ludzie.
Urzednikiem zoataje miernota ktorej nie chcialo sie podjąć wysilku i ryzyka zalożenia i poprowadzenia DG. <czytaj dalej>
Anonim_9991:
Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
<czytaj dalej>
Anonim_5386:
Zastanawiające jest dlaczego unia pozbawiła Polskę szczepionek ? Badania to fikcja. <czytaj dalej>
Maria:
I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego ar <czytaj dalej>
Anonim_2225:
decydenci, skądinąd ludzie inteligentni, popełniają proste i prostackie błędy tyle razy. nawet ostatni debil, potykając się o ten sam kamień <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej