czwartek 12 grudnia 2019     Joanna, Aleksandra, Dagmara
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przede wszystkim komunikacja
eGorzowska - 5034_bvQDkIIo2aHfGERlQNj.jpgO szlakach komunikacyjnych przebiegających przez północną część województwa lubuskiego rozmawiali w Gorzowie partnerzy porozumienia Na Miedzy.

Kolejną konferencję partnerskich powiatów: gorzowskiego, strzelecko-drezdeneckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i wałeckiego zorganizował starosta gorzowski Józef Kruczkowski. Przedstawiciele porozumienia Na Miedzy rozmawiali 26 marca w Gorzowie o szlakach komunikacyjnych przebiegających przez północną część województwa.

Porozumienie Na Miedzy zawiązano w 2011 r., by wspólnie modernizować drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające przez północną część lubuskiego, linię kolejową od Berlina przez Kostrzyn nad Odrą i Krzyż do Piły oraz stworzyć sieć ścieżek rowerowych i turystycznych szlaków, a także promować drogę wodną E70.

W czasie spotkania w Gorzowie dyskutowano o tym, co już udało się stworzyć i o planach na przyszłość, szczególnie w odniesieniu do możliwości finansowania projektów z środków unijnych na lata 2014-2020.

Do najważniejszych zadań porozumienia ościennych powiatów należy regulacja przepływających przez nasz region lubuskich rzek oraz rozwój i promocja żeglugi i turystyki wodnej na Warcie i Noteci. Te zagadnienia przedstawili dyrektor Oddziału Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Paweł Rembarz oraz Aleksandra Mrozek z Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Problemem, który wciąż pozostaje nierozwiązany, jest linia kolejowa 203 z Kostrzyna do Tczewa, będąca częścią dawnej magistrali kolejowej z Berlina do Królewca. Mówił o niej pełnomocnik Wojewody Lubuskiego ds. Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego Bogdan Mucha. Swoje wystąpienie miał również prezes Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych Karl Heinz Boßan, który zdał relację z działań, jakie wykonano w celu reaktywowania bezpośrednich połączeń na linii Berlin – Gorzów – Krzyż – Piła. Zapraszał do wyrażania potrzeby uruchomienia bezpośredniego połączenia Gorzowa ze stolicą Niemiec.

– Namawiajcie swoich małżonków, by przyjeżdżali do nas na weekendowe zakupy, a ja będę zachęcał Niemców, by przyjeżdżali do Gorzowa, także na koncerty w pięknej filharmonii – mówił.

Coraz popularniejsza wśród Europejczyków staje się turystyka rowerowa. Dlatego w realizacji projektu EuroVelo, czyli europejskich dalekobieżnych tras rowerowych starosta gorzowski Józef Kruczkowski widzi duże szanse rozwoju powiatu.

– W Europie tych tras jest kilkanaście. Przez Polskę będą biegły trzy, w tym jedna przez Ziemię Lubuską. Choć jeszcze tej trasy nie ma, to wielu turystów z Europy już do nas przyjeżdża – mówił Józef Kruczkowski. – To jest właściwy kierunek promocji turystycznej naszego regionu. Dziś jesteśmy już na etapie końcowym koncepcji technicznej Trasy Rowerowej Warta-Noteć, czyli fragmentu EuroVelo, która zacznie się w Kostrzynie i będzie biegła przez powiat gorzowski do Poznania, a potem do Warszawy i dalej na wschód. Na nasz projekt chcemy uzyskać przynajmniej 80-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej. To będzie ogromne przedsięwzięcie, konkretne kwoty poznamy za kilka miesięcy, ale liczymy, że jeśli znajdą się środki i wola podmiotów, które wejdą do realizacji tego pomysłu, to do 2020 r. projekt powinien powstać.

Przed ugrupowaniem Na Miedzy czas na wypracowanie ostatecznego kształtu porozumienia, które zostanie podpisane na kolejnym rocznym spotkaniu powiatów. Tym razem odbędzie się ono w Strzelcach Krajeńskich w czerwcu lub lipcu. Wtedy do związku ma dołączyć Gorzów, który już wyraził chęć współpracy.

– Samorządy wiedzą, co i jak trzeba zrobić dla swoich mieszkańców, znają ich potrzeby, więc szukają wszelkich możliwości na pozyskanie funduszy na projekty. Przed nami szansa na rozdanie w nowej finansowej perspektywie, dlatego robimy wszystko, by wypracować najlepszy kształt porozumienia. Temu właśnie będzie służyć zaplanowane na 15 kwietnia w Czarnkowie kolejne robocze spotkanie przedstawicieli powiatów zrzeszonych w porozumieniu Na Miedzy – powiedział rzecznik Starostwa Powiatowego w Gorzowie Dawid Gierkowski.

Tekst i foto Hanna Kaup
przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 1/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 2/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 3/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 4/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 5/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 6/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 7/8

przede wszystkim komunikacja, zdjęcie 8/8


2 kwietnia 2014 21:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Obrady rozpoczną się o godz. 14.00 w sali ... <czytaj dalej>
Ważny komunikat
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych lekarzy w związku z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym w ... <czytaj dalej>
Taki kalendarz warto mieć
Dwanaście spośród tysięcy wyjątkowych fotografii Gorzowa sprzed lat autorstwa Waldemara Kućki trafiło do miejskiego kalendarza na 2020 rok. W Mikołajki, ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. Spotkanie władz obu miast odbyło się w gorzowskiej filharmonii. Prezydent ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Holzwelt" Sp. z o.o. Zakład Przetwórstwa Drzewnego

ul. Podmiejska 21 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 733 81 00
branża: Drewnopochodne materiały <czytaj dalej>
FHU Czester

ul. Sikorskiego 43 /20, Gorzów Wlkp.
tel. 785 168 171
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>
"AEG"

ul. Koniawska 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 73 33
branża: Samochody - gazowe instalacje <czytaj dalej>

Sesja budżetowa
W czwartek 19 grudnia odbędzie się XVII sesję Rady Miasta ... <czytaj dalej>
Koreańczycy w Gorzowie
Przedstawiciele Yanguu, miejscowości w Korei Południowej, odwiedzili w poniedziałek Gorzów. ... <czytaj dalej>
"Czuły narrator" polskiej noblistki Olgi Tokarczuk
Ponieważ Telewizja Polska nie transmitowała wykładu Olgi Tokarczuk, przedstawionego w ... <czytaj dalej>
Dziesiąty utwór świąteczny gorzowian
Gorzowianie śpiewali już w amfiteatrze i Filharmonii Gorzowskiej, ale najlepiej ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzowskie "wioski potiomkinowskie"
Ostatnia rozmowa jeszcze z dyrektorem Filharmonii Gorzowskiej Mariuszem Wróblem w radiu Gorzów odbiła się szerokim echem głównie wśród osób „zaangażowanych” w odejście tegoż. Jak się można było spodziewać, największe obrażenie (jak mawia ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
Blues Noah na najwyższym poziomie
Takie koncerty jak ten niedzielny w wykonaniu Noah Wotherspoon Band ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1219:
Kontakty gospodsrcze bylyby jak najbardziej wskazane i pozadane. Trzeba sie wiec na tym powaznie skupic i madrze wykorzystac.

Zycze wielu <czytaj dalej>
Anonim_9346:
A czym te "koncepcje" Jędrzejczaka różniły się od "planu" Wójtcickiego?
Może tym, że wymieniona lista zawodów wynika <czytaj dalej>
Anonim_5432:
Pisze pani bzdury. Prezydent Jędrzejczak miał tylko mało skonkretyzowaną koncepcję a nie plan. A czy wystarczy pieniędzy musi pani zapytać pana <czytaj dalej>
Anonim_9346:
Po przeczytaniu listy zawodów z projektu CEZu Jędrzejczaka z 2014 roku musimy sobie uświadomić, że gdyby nie zaniechania Wójtcickiego, mielibyś <czytaj dalej>
Anonim_2267:
andrew dont preach <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej