
Zielonogórscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością narkotykową zlikwidowali nielegalną wytwórnię tzw. polskiej heroiny. Zatrzymali dziesięć osób związanych z nielegalną produkcją i dystrybucją narkotyku na terenie województwa lubuskiego, sześć osób aresztowali.
Sprawa ma swój początek w czerwcu 2013 r. Wówczas wydział do walki z przestępczością narkotykową KMP w Zielonej Górze uzyskał informacje na temat mężczyzny, który na terenie miasta oraz w innych miejscowościach sprzedaje heroinę. Człowiek miał kupować większe partie narkotyku w Berlinie, a następnie przywozić je do Zielonej Góry i tam rozprowadzać.
– O wyjątkowej perfidii w jego działaniu świadczy fakt, że dostęp do kolejnych nabywców zdobywał dzięki znajomości środowiska osób uzależnionych, którą mógł uzyskać w jednym z zielonogórskich ośrodków odwykowych dla osób związanych z tym nałogiem – informuje podinsp.
Małgorzata Barska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Zielonej Górze.
.
Gdy mężczyzna nabrał podejrzeń, że policja może interesować się jego działalnością, z obawy przed zatrzymaniem zmienił miejsce procederu i krąg odbiorców. Przeniósł się na teren województwa dolnośląskiego.
– Mimo tego faktu zielonogórscy funkcjonariusze ustalili, że nawiązał kontakt z osobami z tego terenu wykorzystującymi do produkcji narkotyków słomę makową. Działania prowadzone przez policjantów z Zielonej Góry pozwoliły na potwierdzenie miejsca jego pobytu oraz wskazanie punktu produkcji polskiej heroiny. Dzięki temu w miniony czwartek (16 stycznia) zielonogórska policja przeprowadziła akcję, podczas której zatrzymano wskazanego mężczyznę oraz trzy inne osoby bezpośrednio zajmujące się produkcją i udzielaniem środków odurzających. Zlikwidowana wytwórnia znajdowała się w niewielkiej miejscowości pod Zgorzelcem w województwie dolnośląskim. Podczas czynności policjanci zabezpieczyli prekursory służące do produkcji narkotyków – słomę makową, odczynniki chemiczne, naczynia i przyrządy oraz 14 litrów gotowego narkotyku. Ponadto 10 gram heroiny, 14 litrów tzw. kompotu, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny. Czarnorynkowa wartość 1 cm3 polskiej heroiny to ok. 50 zł, kulka heroiny o wadze 1 grama może kosztować od 120 do 250 zł – dodaje M. Barska.
Czterej zatrzymani trafili do aresztu na trzy miesiące. W prowadzonej sprawie zatrzymano dziesięć osób, ośmiu mężczyzn i dwie kobiety. Aresztowano sześć osób, w tym obie kobiety. Podejrzani mają od 25 do 40 lat i są mieszkańcami województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Usłyszeli zarzuty wytwarzania, wprowadzania do obrotu, posiadania i udzielania środków odurzających. Główny podejrzany usłyszał też zarzut przywożenia do kraju środków odurzających. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje za przestępstwo udzielania środka odurzającego w celu osiągnięcia korzyści karę pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat.
JanKa
Foto KMP
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ...
<czytaj dalej>Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych.
Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ...
<czytaj dalej>Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.
Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_,
A oto ...
<czytaj dalej>Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ...
<czytaj dalej>