czwartek 4 marca 2021     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Lubuska racja stanu
eGorzowska - 1995_dWuVAiSPeQTVfOxm6lfd.jpg

W Gorzowie dziennikarze, a w Krzyżu Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mieczysława Sorbala działająca przy domu kultury – przywitali pierwszy niemiecki szynobus, który pojawił się na naszych torach po uzyskaniu homologacji.

Szynobus VT 646 z Poczdamu do Piły wjechał na stację w Gorzowie z kilkuminutowym opóźnieniem. Do Krzyża ruszył o 11.25. Zaraz potem rozpoczęła się konferencja prasowa.


– To pierwszy niemiecki pojazd szynowy, który uzyskał homologację dopuszczenia do naszych torów – powiedział dyrektor wydziału integracji europejskiej Jacek Jeremicz. – Nowa ustawa o zbiorowym transporcie publicznym daje możliwości samorządom, by uruchomić to połączenie i skomunikować Berlin z Gorzowem bez konieczności przesiadania się w Kostrzynie. To nie jest łatwe i wiele spraw jeszcze przed nami, ale powoli, krok po kroku rozwiązujemy tę kwestię.

Ponowne uruchomienie połączenia Berlin-Gorzów to zadanie, jakie stawia przed sobą Europejskie Ugrupowanie Interesów Gospodarczych.

(O EUIG czytaj: http://www.egorzowska.pl/pokaz,gospodarka,1980,)

– Liczę, że na 75 procent, w ciągu kilku najbliższych lat będziemy mogli uruchomić to połączenie – mówi wicestarosta Powiatu Gorzowskiego Grzegorz Tomczak. – Jesteśmy na etapie rozmów organizacyjno-technicznych z władzami PKP i one są najtrudniejsze. Najistotniejsze jest, czy to przedsięwzięcie będzie uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, bo jeśli nie, to ktoś będzie musiał do tego dopłacać. Na razie nie ma wyliczeń, kto i ile, a to jest najistotniejszy element w całej grze. Tu nie idzie o politykę, a ekonomię.

– W tym roku miasto Gorzów dostało z Urzędu Marszałkowskiego jedynie zapytanie w trybie ogólnym, czy jesteśmy przygotowani do partycypacji w kosztach – wyjaśnia wiceprezydent Tadeusz Tomasik. – To linia tranzytowa, ona będzie służyć wielu mieszkańcom różnych regionów. Nie wiadomo jednak, kiedy ruszy, z jaką częstotliwością i w związku z tym, które samorządy, na jakich szczeblach i w jakiej wysokości będą partycypowały w tym przedsięwzięciu. Dziś kolejne strefy działań przypisuje się samorządom, a komunikacja regionalna, mikroregionalna w rejonie transgranicznym to kolejny obowiązek złożony na barki samorządów bez gwarancji finansowania.

Choć wiele spraw jest jeszcze niewyjaśnionych i niezałatwionych, to wszyscy obecni na konferencji EUIG zapewniali, że widzą w tym wzajemny interes i będą podejmować działania lobbujące przedsięwzięcie.

Prezes Europejskiego Ugrupowania Interesów Gospodarczych Karl-Heinz Bossan przypomniał, że Niemcy czekali dwa lata na uzyskanie homologacji i są krok przed nami. – Mamy nadzieję, że i Polska za rok uzyska podobną homologację na tory niemieckie – dodał.

Czerwony autobus szybowy, który jako pociąg specjalny pojawiał się dziś na polskich stacjach, wzbudzał duże zainteresowanie. W Krzyżu podróżni zostali przywitani przez Orkiestrę Młodzieżową prowadzoną przez Mieczysława Sorbala. Wykonała ona kilka znanych standardów, po czym pociąg ruszył do Piły.

– Szynobus VT 646 został przystosowany do jazdy z prędkością 120 km na godzinę. Ma 150 miejsc siedzących, klimatyzację, powietrzne resorowanie i ekologiczne toalety z zamkniętym obiegiem – chwalił prezes zarządu Deutsche Bahn na Niemcy Wschodnie Joachim Trettin. – To jest standard. Takie pociągi jeżdżą u nas w regionie na co dzień. W klasie pierwszej mamy Internet bezprzewodowy i gniazda elektryczne. Jeśli jednak byłoby takie wymaganie przetargowe, to na pewno będziemy i w Internet, i w gniazda elektryczne wyposażać klasę drugą.

Choć dziś nie wiadomo, kiedy doczekamy się stałej linii łączącej transgraniczne tereny Polski i Niemiec, Jacek Jeremicz przypomniał, że jest ona najbardziej obciążoną w naszym województwie. – To 6 tys. pasażerów, z czego tysiąc w ruchu Berlin-Gorzów. Moim zdaniem, należy zrobić wszystko, by dopiąć najważniejsze sprawy przed Euro 2012. To lubuska racja stanu.

Tekst i foto Hak
 


21 października 2011 21:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"AEG"

ul. Koniawska 27, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 73 33
branża: Samochody - gazowe instalacje <czytaj dalej>
Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Barbara Rydkodym

ul. Koniawska 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 96 85
branża: Stacje paliw <czytaj dalej>
Pytel Józef Zakład Budowlany

ul. Kutrzeby 3 m. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 96 98
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>

A może joga biurowa?
Co możesz zrobić dla siebie, kiedy prowadzisz siedzący tryb życia? ... <czytaj dalej>
Jak gorzowski szpital będzie się rozwijać przez kolejne 5 lat
W ostatni piątek lutego Rada Nadzorcza Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w ... <czytaj dalej>
Uwaga na Spichrzowej i Walczaka
W środę nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta. Spichrzowa 3 ... <czytaj dalej>
Jak to było na Teneryfie - oświadczenie klubu
W minionym tygodniu Polskę obiegł materiał dziennikarski, który w złym ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Die Pacht to bogactwo. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwóch gości kłóciło się nad jeziorem pod Berlinem o die Pacht. Musiałem ich godzić. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
My wiemy co w Niemczech ma wartość. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
https://www.facebook.com/Uzdrowisko-Termalne-K%C5%82odawa-w-otulinie-Barlineckiego-Parku-Narodowego-101787998097422 <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej