środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Siedzisz cztery lata na kasie? Możesz być kierownikiem
w Urzędzie Marszałkowskim
eGorzowska - 1739_M8PO9foQC0dLkMCxstSr.jpgNa stronie Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się oferta konkursowa na stanowisko kierownika wydziału zamiejscowego w Gorzowie. To wyjątkowa gratka niemal dla każdego. Wystarczą bowiem cztery lata pracy, nawet na stanowisku kasjera, by móc składać podania. Ale chętny jest tylko jeden.

O sprawie likwidacji delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie pisaliśmy w lutym. Wtedy stanowisko dyrektora straciła Katarzyna Chmiel. Urząd powołał od razu wydział zamiejscowy i pełniącym obowiązki kierownika ustanowił Aleksandrę Sibińską-Strzelecką, córkę przewodniczącej Rady Miasta, działaczki PO, Krystyny Sibińskiej. Pojawiły się watpliwości i pytania, czy to nie nepotyzm.

Czytaj na stronie
: http://www.egorzowska.pl/pokaz,polityka,1086,

Dziś sprawa wraca, bo kilka dni temu Urząd Marszałkowski ogłosił nabór kandydatów na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wymagania, jakie są stawiane ewentualnym kandydatom.

Otóż, żeby startować do kierowniczego stanowiska, trzeba mieć: wykształcenie wyższe - ale bez wskazania kierunku, np. administracji czy prawa – i co najmniej cztery lata stażu pracy – też bez wskazania, że np. w administracji. Nie ma też słowa, by kandydat miał pracować na stanowisku kierowniczym. Można więc siedzieć cztery lata po studiach na kasie w markecie (przypadki wcale nierzadkie), by móc przejść do pracy u marszałka.

Gdyby ktoś sądził, że w takiej instytucji potrzebna jest znajomość języków obcych, byłby w błędzie. Nie ma o tym nawet słowa. Za to wymaga się bardzo dobrej znajomości obsługi pakietów biurowych MS Office, poczty elektronicznej i Internetu (sic!).
Dodatkowo trzeba (bez potwierdzania) umieć zarządzać zasobami i personelem, być kreatywnym, sumiennym, bezstronnym, umieć stosować odpowiednie przepisy, planować i organizować pracę oraz prezentować postawę etyczną.

Dziwić może też fakt, że informacja o wakacie pojawiła się w okresie urlopowym i tylko na dziesięć dni przed rozstrzygnięciem. Efektem takiego działania może być fakt, że do dziś – termin składania podań mija 18 lipca – jak się dowiedzieliśmy, wpłynęła... tylko jedna oferta.

Redakcja eGo zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o odpowiedź na pytania:
Ile ofert wpłynęło na wakat kierownika wydziału zamiejscowego? Skąd pochodzą kandydaci? Kto ustalał wymagania, jakim powinien odpowiadać kandydat na kierownika? Dlaczego brak konkretnych wskazań dotyczących kierunku wykształcenia kandydata oraz stażu pracy? Czy czteroletni okres pracy, np. na stanowisku kasjera w markecie pozwala stanąć do konkursu? Dlaczego nie ma wymagania dotyczącego jakiejkolwiek znajomości języków obcych? Kto będzie dokonywał wyboru kandydatów? Kiedy wybrany kandydat obejmie stanowisko?

Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy od inspektor Katarzyny Fedro z Biura Komunikacji Społecznej:

Na dzień 13.07.2011 r. wpłynęła tylko jedna oferta. Termin składania ofert upływa 18.07.2011 r. Nie ma możliwości otworzenia kopert przed dniem 18.07.2011 r., więc nie można udzielić odpowiedzi na  pytania o kandydatów.

Wymagania zostały ustalone zgodnie z regulaminem postępowania przy naborze pracowników na wolne stanowiska urzędnicze, wolne kierownicze stanowiska urzędnicze w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz wolne stanowiska kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych stanowiącym załącznik do Zarządzenia Nr 18/2011 Marszałka Województwa Lubuskiego z dnia 3 marca 2011 r. w sprawie postępowania przy naborze pracowników na wolne stanowiska urzędnicze, wolne kierownicze stanowiska urzędnicze w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz wolne stanowiska kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Regulamin dostępny na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych nabór jest otwarty i konkurencyjny, a brak wskazania konkretnych kierunków wykształcenia daje możliwość zgłoszenia się szerszego grona osób zainteresowanych. Obecna ustawa zniosła wymóg doświadczenia zawodowego w administracji publicznej, wprowadzając możliwość zatrudniania osób z innych sektorów gospodarki. Tak każda osoba, która ma udokumentowany wymagany czteroletni staż pracy może ubiegać się o stanowisko kierownika (podkreśl. red.). Zgodnie z przepisami prawa nie ma wymogu żądania od kandydatów znajomości języków obcych. Przewidywany termin zatrudnienia to sierpień br. Jednakże będzie on uzależniony od faktu, czy wybrany kandydat jest aktualnie zatrudniony i jaki ma okres wypowiedzenia.

Odpowiedzi pozostawiamy bez komentarza.

Hanna Kaup


14 lipca 2011 09:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...czy wybrany kandydat jest aktualnie zatrudniony i jaki ma okres wypowiedzenia." - chyba że akurat jest pełniącym obowiązki kierownika ...
Anonim_8413, 14.07.2011, 17:21, 89.79.182.49 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Lubuska" Apteka

ul. Pomorska 71, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 74 17
branża: Apteki <czytaj dalej>
PCK Zarząd Rejonowy

ul. Bolesława Chrobrego 28 /6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 24 92
branża: Fundacje, charytatywne instytucje <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "Kosynierów Gdyńskich 24"

ul. Kosynierów Gdyńskich 24 m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 40 85
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej