piątek 15 listopada 2019     Amelia, Albert, Leopold
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Siedzisz cztery lata na kasie? Możesz być kierownikiem
w Urzędzie Marszałkowskim
eGorzowska - 1739_M8PO9foQC0dLkMCxstSr.jpgNa stronie Urzędu Marszałkowskiego pojawiła się oferta konkursowa na stanowisko kierownika wydziału zamiejscowego w Gorzowie. To wyjątkowa gratka niemal dla każdego. Wystarczą bowiem cztery lata pracy, nawet na stanowisku kasjera, by móc składać podania. Ale chętny jest tylko jeden.

O sprawie likwidacji delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie pisaliśmy w lutym. Wtedy stanowisko dyrektora straciła Katarzyna Chmiel. Urząd powołał od razu wydział zamiejscowy i pełniącym obowiązki kierownika ustanowił Aleksandrę Sibińską-Strzelecką, córkę przewodniczącej Rady Miasta, działaczki PO, Krystyny Sibińskiej. Pojawiły się watpliwości i pytania, czy to nie nepotyzm.

Czytaj na stronie
: http://www.egorzowska.pl/pokaz,polityka,1086,

Dziś sprawa wraca, bo kilka dni temu Urząd Marszałkowski ogłosił nabór kandydatów na wolne kierownicze stanowisko urzędnicze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie wymagania, jakie są stawiane ewentualnym kandydatom.

Otóż, żeby startować do kierowniczego stanowiska, trzeba mieć: wykształcenie wyższe - ale bez wskazania kierunku, np. administracji czy prawa – i co najmniej cztery lata stażu pracy – też bez wskazania, że np. w administracji. Nie ma też słowa, by kandydat miał pracować na stanowisku kierowniczym. Można więc siedzieć cztery lata po studiach na kasie w markecie (przypadki wcale nierzadkie), by móc przejść do pracy u marszałka.

Gdyby ktoś sądził, że w takiej instytucji potrzebna jest znajomość języków obcych, byłby w błędzie. Nie ma o tym nawet słowa. Za to wymaga się bardzo dobrej znajomości obsługi pakietów biurowych MS Office, poczty elektronicznej i Internetu (sic!).
Dodatkowo trzeba (bez potwierdzania) umieć zarządzać zasobami i personelem, być kreatywnym, sumiennym, bezstronnym, umieć stosować odpowiednie przepisy, planować i organizować pracę oraz prezentować postawę etyczną.

Dziwić może też fakt, że informacja o wakacie pojawiła się w okresie urlopowym i tylko na dziesięć dni przed rozstrzygnięciem. Efektem takiego działania może być fakt, że do dziś – termin składania podań mija 18 lipca – jak się dowiedzieliśmy, wpłynęła... tylko jedna oferta.

Redakcja eGo zwróciła się do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o odpowiedź na pytania:
Ile ofert wpłynęło na wakat kierownika wydziału zamiejscowego? Skąd pochodzą kandydaci? Kto ustalał wymagania, jakim powinien odpowiadać kandydat na kierownika? Dlaczego brak konkretnych wskazań dotyczących kierunku wykształcenia kandydata oraz stażu pracy? Czy czteroletni okres pracy, np. na stanowisku kasjera w markecie pozwala stanąć do konkursu? Dlaczego nie ma wymagania dotyczącego jakiejkolwiek znajomości języków obcych? Kto będzie dokonywał wyboru kandydatów? Kiedy wybrany kandydat obejmie stanowisko?

Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy od inspektor Katarzyny Fedro z Biura Komunikacji Społecznej:

Na dzień 13.07.2011 r. wpłynęła tylko jedna oferta. Termin składania ofert upływa 18.07.2011 r. Nie ma możliwości otworzenia kopert przed dniem 18.07.2011 r., więc nie można udzielić odpowiedzi na  pytania o kandydatów.

Wymagania zostały ustalone zgodnie z regulaminem postępowania przy naborze pracowników na wolne stanowiska urzędnicze, wolne kierownicze stanowiska urzędnicze w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz wolne stanowiska kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych stanowiącym załącznik do Zarządzenia Nr 18/2011 Marszałka Województwa Lubuskiego z dnia 3 marca 2011 r. w sprawie postępowania przy naborze pracowników na wolne stanowiska urzędnicze, wolne kierownicze stanowiska urzędnicze w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz wolne stanowiska kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Regulamin dostępny na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych nabór jest otwarty i konkurencyjny, a brak wskazania konkretnych kierunków wykształcenia daje możliwość zgłoszenia się szerszego grona osób zainteresowanych. Obecna ustawa zniosła wymóg doświadczenia zawodowego w administracji publicznej, wprowadzając możliwość zatrudniania osób z innych sektorów gospodarki. Tak każda osoba, która ma udokumentowany wymagany czteroletni staż pracy może ubiegać się o stanowisko kierownika (podkreśl. red.). Zgodnie z przepisami prawa nie ma wymogu żądania od kandydatów znajomości języków obcych. Przewidywany termin zatrudnienia to sierpień br. Jednakże będzie on uzależniony od faktu, czy wybrany kandydat jest aktualnie zatrudniony i jaki ma okres wypowiedzenia.

Odpowiedzi pozostawiamy bez komentarza.

Hanna Kaup


14 lipca 2011 09:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


"...czy wybrany kandydat jest aktualnie zatrudniony i jaki ma okres wypowiedzenia." - chyba że akurat jest pełniącym obowiązki kierownika ...
Anonim_8413, 14.07.2011, 17:21, 89.79.182.49 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Przebudowa ulicy Szczecińskiej
W czwartek (14 listopada) planowane jest rozpoczęcie prac na ulicy Szczecińskiej, na odcinku o długości około 350 m - od ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i nie znajomi!!! Wiem, jest bardzo dużo osób, które potrzebują pomocy... Kiedy ... <czytaj dalej>
ZCG MG-6 planuje
Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

Dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, osiem gniazd pojemników półpodziemnych i gniazdo pojemników podziemnych w Gorzowie oraz po jednym PSZOK-u ... <czytaj dalej>
Kto przebuduje schody?
Przebudowa schodów łączących ul. Wróblewskiego z ul. Na Skarpie wraz z zagospodarowaniem terenu – to kolejne zadanie, które będzie realizowane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Muzyka dawnego Landsberga
Jakiej muzyki słuchali dawni mieszkańcy obecnego Gorzowa? Jakie instrumenty brzmiały ... <czytaj dalej>
Krystyna Janda w "Shirley Valentine" rozbawiła publiczność
W drugim dniu XXXVI Gorzowskich Spotkań Teatralnych publiczność oklaskiwała „Shirley ... <czytaj dalej>
Robert nie umiera, ale...
Publikujemy apel o pomoc w leczeniu Roberta Pawlaczyka. Kochani znajomi i ... <czytaj dalej>
Tango Piazzola - marzenie - to będzie teatralny hit
Po sobotniej premierze spektaklu „Tango Piazzola – marzenie” emocje wypełniły ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2019 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Gorzów ma ludzi, których warto naśladować
Skończyły się wakacje, skończyło lato i tylko jeszcze wyjazdy do lasu dają namiastkę radości, bo w tym roku lasy pełne grzybów. Jeśli przyjrzeć się forom internetowym, to aż dziw bierze, ... <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>
Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
Hanna Kaup:
Pomaganie ma sens
Z Fundacją Arka Bydgoszcz jestem związana od 15 lat. W ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Radosny sezon grzybowy
Choć wielu prorokowało, że z powodu suchego lata w lasach ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Opieka nad osobą po udarze mózgu to także troska o siebie
Kiedy bliską osobę dotknie choroba neurologiczna, szereg obowiązków i trudności ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Tajemnice lotów transferowych
Linie lotnicze zazwyczaj nie oferują bezpośrednich lotów do odległych zakątków ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1617:
albo popiół z kotła CO niedogaszony <czytaj dalej>
Anonim_1617:
może peta niedogaszonego ktoś wrzuca <czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Przypominam, że wspaniałą muzykę gra zespół Marka Zalewskiego Brawa I Gratulację .
<czytaj dalej>
Dariusz Waldemar:
Brawo dla reżysera i zespołu aktorskiego Teatru Osterwy Gratulacje. <czytaj dalej>
Marek Zadorocki:
... a co z historycznym ratuszem na Obotryckiej ? <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej