poniedziałek 21 września 2020     Hipolit, Mateusz, Daria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Kto ma rację (2)
eGorzowska - 1359_0nvRngKt2hRrsDvb3J7.jpgW Zespole Szkół w Lipkach Wielkich dojrzewa młodzież i to, co nie powinno: konflikt między dyrektorem a niektórymi pracownikami. Właściwie powinnam napisać: „dojrzał”, bo o sprawie wie nie tylko Kuratorium Oświaty w Gorzowie, ale też Państwowa Inspekcja Pracy w Zielonej Górze. Obie jednostki od stycznia kontrolowały pracę dyrektora.

(Czytaj część pierwszą: http://www.egorzowska.pl/pokaz,region,1309,#post_1192)

Wśród zarzutów, jakie pracownicy Zespołu Szkół kierują pod adresem dyrektora Ireneusza Mandziuka, są sprawy większej i mniejszej wagi. Mówi się o słabych wynikach nauczania szkoły, o częstej rotacji nauczycieli; o bezprawnym zwolnieniu nauczycielki wychowania fizycznego Justyny Białasek, która – nota bene – wygrała z dyrektorem sprawę w sądzie; o zwoływaniu nadzwyczajnych 15-minutowych, uniemożliwiających merytoryczną dyskusję, rad pedagogicznych, np. w sprawie przyznania nagród dyrektora; o upokarzaniu, dyskryminowaniu i terrorze psychicznym stosowanym wobec pracowników. Poza skargami do wójta i kuratorium, informacje o nieprawidłowościach dotarły także do Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

– To prawda, że zaszczyciła mnie kontrolą Państwowa Inspekcja Pracy pod kątem pracy placówki. Inspekcja jest po to, by kontrolować, wychwytywać uchybienia i poprawiać błędy. Człowiek nie może być nieomylny – powiedział w rozmowie z nami dyr. Mandziuk. – 21 lat jestem dyrektorem i nigdy nie postąpiłem niezgodnie z przepisami. Oskarżyć, by zrobić komuś krzywdę to łatwo. Ale jestem po rozmowach z prawnikiem i oddam sprawę do sądu, bo nie mogę pozwolić, by mną pomiatano.

Dyrektor Mandziuk, choć przegrał sprawę z Justyną Białasek o jej zwolnienie z pracy, twierdzi, że inaczej postąpić nie mógł. – Panią Białasek zwolniłem, bo była taka procedura. Kiedy zatrudniałem ją, miałem 317 dzieci w szkole, potem 209, czyli o 100 mniej, więc musiałem kogoś zwolnić. To była moja najgorsza w życiu decyzja. Nie było takiej opcji, by zwolnić kogoś innego, bo ta pani miała najmniejszy staż, najmniejsze doświadczenie zawodowe i sukcesy jako wuefistka („Justyna Białasek była nauczycielką z pełnymi kwalifikacjami, zatrudnioną na czas nieokreślony, reprezentowała Polskę w piłce nożnej na arenie międzynarodowej i była dla uczniów wzorem oraz symbolem sukcesu; poza tym odznaczała się nienaganną postawą moralną i społeczną” – z pisma nauczycieli do kuratorium oświaty – dop. red.). Gdybym miał podjąć decyzję jeszcze raz, podjąłbym ją. Ja liczyłem się z tym, że będę musiał jej wypłacić należne odszkodowania. Sąd chciał przywrócić ją do pracy, ale nie ma takiej możliwości.

Takie tłumaczenie nie przekonuje nauczycieli. – Dyrektor zwolnił kobietę, twierdzi, że liczba uczniów się zmniejszyła, ale przecież liczba oddziałów pozostała ta sama – kontrargumentuje Adam Korzeniowski.

Dyrektor dziwi się też uwagom na temat wyników szkoły, które – jego zdaniem – nie odbiegają od wyników innych placówek. – Mamy sukcesy dzieci na szczeblu wojewódzkim, jesteśmy organizatorami rejonowych i wojewódzkich konkursów przedmiotowych, zajmujemy czołowe miejsca w zawodach sportowych – dodaje.

(Przeczytaj także: http://www.egorzowska.pl/pokaz,felietony,1355,)

Uważa też, że układy personalne w szkole są dobre:
– Przez 21 lat nie było problemów. Liczę się z tym, że jest z pięć osób przeciwko mnie i one próbują stworzyć złą atmosferę, co mnie bardzo dziwi, bo nikomu krzywdy nie zrobiłem – mówi z żalem. – Dziwi mnie też, po co zawiązało się ognisko ZNP. Bo nie żeby chronić nauczycieli. Związki są, od kiedy tu przyszedłem. To prawda, że poza szkołą, bo w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, ale mogły być u nas. Nie wiem, skąd się biorą te niechęci, trudno wysuwać wnioski, bo mogą być zgubne, gdybym kogoś oskarżał. Przykro mi z tego względu. Nie zrobiłem nikomu z nich krzywdy. Ale naprawdę podam sprawę do prokuratury, bo to rzutuje na mój wizerunek.

Inspekcja Pracy stwierdziła nieprawidłowości

Przeprowadzona Kontrola Inspekcji Pracy wykazała pewne nieprawidłowości.
– Część pracowników nie była poinformowana o ryzyku zawodowym i warunkach zatrudnienia. Dyrekcja nie zabezpieczyła ochronną barierką wyjścia ze szkoły, które prowadzi prosto na jezdnię, a także nie zrobiła barierki przy schodach, nie zadbała też o dostateczne oświetlenie. Poza tym nieprawidłowo układano akta osobowe, pracownicy nie byli zapoznani z treścią regulaminu pracy, stwierdziliśmy niewłaściwe zapisy w zasadach dzielenia funduszu pracy. Dopłaty powinny być przyznawane zgodnie z kryteriami dochodowymi i preferować słabszych socjalnie, a nie dofinansowywać wczasy wszystkim po 300 zł. Także wyszła sprawa ekwiwalentu za pranie odzieży prywatnej wykorzystywanej do pracy. Można to ustalić i wypłacać, ale pracownik musi na to wyrazić zgodę – wyjaśnia zastępca dyrektora Okręgowej IP w Zielonej Górze Andrzej Machnowski.

Dyrektor Inspekcji Pracy wspomniał też o problemach natury czysto personalnej:
– Dochodziły do nas sygnały, że w szkole jest prowadzony mobbing…

Cdn.


29 marca 2011 22:02, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


w pewnym gimnazjum w Stargardzie szczecinskim tez jest mobing i nikt nie reaguje
aneta, 16.06.2011, 22:20, 88.156.156.125 ##

Anetko! To wal śmiało do redaktorki tego pseudoportalu, ona ma doświadczenie w szkalowaniu niewinnych ludzi, których na oczy nie widziała. Równie cenne doświadczenia mają Adam z trzynastki i Ewa z Lipek, obrobią du..ę każdemu na zamówienie!
Anonim_9983, 17.06.2011, 07:49, 62.113.219.3 ##

szkoła w Lipkach to wielka pomylka ,dwaj moi synowie chodzili do tej szkoły ,wieczna walka o sprawy istotne ,dopiero za każdym razem grożba powiadomienia kuratorium zmieniała nieco sytuację ,pięciu nauczycieli tej szkoły o których ktoś wspomniał powinno w niej zostać ,a reszta do kopania rowów wraz z dyrektorem , bo do uczenia na pewno nienadająsię .Mój kolejny syn kończył inną szkołe ,w tej pod przywództwem pana Mandziuka nie chciałem marnować jego talentu .Decyzja okazała się słuszna .
Anonim_3268, 11.08.2011, 20:10, 79.162.203.108 ##

przepraszam że nie podpisałem postu ,robie to teraz Adam Ł.
Anonim_3268, 11.08.2011, 20:29, 79.162.203.108 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Zapomnieli o niepełnosprawnych?
Publikujemy tekst interpelacji radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz z Klubu Radnych #kochamGORZÓW. INTERPELACJA 92 Szanowny Prezydencie, w związku z przebudową ulicy Sikorskiego proszę o ... <czytaj dalej>
Komunikat
Publikujemy komunikat Gorzowskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób z Chorobą Alzheimera i Chorobami Pokrewnymi. Stowarzyszenia zaprasza: 9 i 23 września w godz. ... <czytaj dalej>
Sikorskiego przejezdna
W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 6 na 7 września) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na ... <czytaj dalej>
Liceum czeka na dorosłych
Jeśli jesteś absolwentką/em zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły podstawowej lub gimnazjum możesz uczyć się w I Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Nauka ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Telepizza Poland Sp. z o.o.

ul. Młyńska 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 62 22
branża: Restauracje <czytaj dalej>
Bank Zachodni WBK S.A. Bankomat

ul. Słowiańska 70, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
Biuro Językowe "Nawena" Ewelina Siczyńska

ul. Wróblewskiego 17 A l. 2, Gorzów Wlkp.
tel. 601 315 160
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

18IX2020 - Kustosz Cygańskiej Pamięci
18IX2020. Dziś po wielu miesiącach epidemii na krótko wpadłam do Wojewódzkiej ... <czytaj dalej>
Zapomnij o aucie choć na jeden dzień
W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu od 16 do 22 ... <czytaj dalej>
"25 lat niewinności..."
Tę historię zna cała Polska. A jak ją widzą autorzy ... <czytaj dalej>
17IX2020 - słowa, które wzruszają
17IX2020. - W 1990 r. zmarła moja mamusia. Likwidując mieszkanie, zeszłam ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2020 »
P W Ś C P S N
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0199.jpg
Hanna Kaup:
20IX2020 - na pożegnanie lata
20IX2020. Piknik u Schroederów to coroczna impreza plenerowa organizowana w Zespole ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
19IX2020 - zbudowali łódź od podstaw
19IX2020. W podgorzowskim Santoku otwarto dziś marinę. Spotkałam tam byłego dyr. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić najmłodszych przed sextortion?
Scenariusze mogą być różne. Na przykład rówieśnik zachęci do zrobienia ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5959:
cyganie chcą sie bardzo promować i wystepować ale ludzie niekoniecznie chcą to oglądać

mało interesująca muzyka i jakby nie było z <czytaj dalej>
Anonim_7645:
Super sprawa. Gratulacje! <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Jestem pod wrażeniem. Brawo! <czytaj dalej>
Anonim_7645:
A co tam... Tak czy inaczej pozdrawiam :-) <czytaj dalej>
Anonim_8791:
Dziękuję, że mogłem Tutaj się pojawiać w pisaniu. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu Portalu, jego jakości!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej