czwartek 2 kwietnia 2020     Maria, Franciszek, Urban
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zmienić mentalność gorzowian
eGorzowska - 9857_AzOGBbgwBCiyrIsoQtFe.jpg

Kampania medialna Gorzów oj!czysty ma na celu zmianę mentalności gorzowian w odpowiednim traktowaniu środowiska. Stąd częściej niż zwykle pojawiają się materiały związane z porządkiem lub jego brakiem w mieście.

Dziś przypominamy, że zmieniło się prawo dotyczące wywozu odpadów wielkogabarytowych. Nie można ich wystawić wcześniej niż dzień przed terminem wywozu.

Dotychczas odpady wielkogabarytowe, czyli m.in.: pralki, lodówki, telewizory, wersalki, meble, opony można było wystawiać nawet tuż po wyjeździe śmieciarki. To powodowało, że zalegały w śmietnikach.

- Gorzów to miasto, w którym musimy jeszcze dużo pracować, żeby osiągnąć stan czystości, który będzie nas zadowalał – powiedział komendant straży miejskiej Andrzej Jasiński w rozmowie z redaktorem Jarosławem Miłkowskim. Podkreślił również, że konieczna jest praca nad mentalnością ludzi oraz wyciąganiem konsekwencji prawnych.

- To dwie rzeczy sprzężone ze sobą. Po pierwsze: (…) szeroko rozumiane śmiecenie czy niesprzątanie, a więc np. nielegalne rozklejanie plakatów, niesprzątanie po psach, pozostawianie samochodów-wraków, to jest zachowanie, które ma negatywny odbiór społeczny. Nie jest wystarczającym i satysfakcjonującym sukcesem posprzątanie po tych, co nie posprzątali. To ważny rodzaj dbałości o dobro wspólne, ale większym sukcesem będzie zmiana mentalności gorzowian tak, żeby każdy się wstydził złego zachowania, a jakby miał z tym problem, żeby się bał konsekwencji prawnych – wyjaśniał.

Taki obrazek można spotkać zbyt często. Wcale nie trzeba jechać do lasu. Taki widok zastaliśmy  przy ul. Elżbiety Zawackiej w niedzielne przedpołudnie.

- W Gorzowie największy problem mamy z pospolitym śmieceniem. Nie ma żadnego zahamowania do tego, by np. wyrzucić na ulicę niedopałek z samochodu czy opakowanie po chipsach, gdy siedzi się na ławce w parku. Ludzie nie mają też zahamowań, by wywieźć większe odpady na peryferia miasta. Te rzeczy będziemy likwidować najdłużej. Nie w każdym miejscu postawi się przecież strażnika czy kamerę monitoringu – dodał.

Andrzej Jasiński twierdzi, że walka o czystość miasta nie będzie trwała kilka miesięcy czy lat, to proces ciągły. Ludzie, którzy śmiecą, nasiąkają tym w domu. W przedszkolach czy szkołach jest dużo spotkań dotyczących porządku. Co z tego jednak, że ziarno jest zasiewane, jeśli konfrontuje się z silniejszym autorytetem, czyli z dorosłymi w domu? Dlatego musimy oddziaływać równolegle na dorosłych: dobrym przykładem, zwracaniem uwagi, a jak to nie pomaga, to powiadamianiem odpowiednich służb, a te zajmą się karaniem.

Gorzowskie media we współpracy z Urzędem Miasta, instytucjami i organizacjami społecznymi zapraszają do udziału w kampanii społecznej „Gorzów oj!czysty”. Kampania oficjalnie wystartuje w piątek 20 marca konkursem na marzannę z recyklingu.

Oprac. redakcja wg Jarosław Miłkowski
Foto Hanna Kaup


8 marca 2020 19:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pisanie teraz o nieporządku w mieście i apele do mieszkańców o dbanie o czystość ulic - w domyśle: to ich wina - jest nieporozumieniem. Niech Miasto uporządkuje wpierw rozbabrane ulice, brudne od lat zaplecza budów, spowoduje regularny i sprawny odbiór śmieci, a później dopiero wymaga od mieszkańców. Komu się chce rozpamiętywać nad skutkami rzucanych byle gdzie niedopałków i opakowań kiedy wokół "kiła i mogiła"? Ciekawe komu by się chciało czyścić na błysk tylko naczynia i garnki w kuchni, gdy w całym domu "smród, brud i ubóstwo"? Skąd się biorą tacy mądrusie wypowiadający takie życzenia w stronę mieszkańców, zaklęcia niemal? Z księżyca nam spadli?
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 06:25, 83.25.52.135 ##

Ej zaraz... to rzucam papier gdzie popadnie, bo w koło brudno? Ależ w koło brudno bo ludzie właśnie rzucają gdzie chcą!

Proszę nie mylić skutków z przyczyną.
Anonim_4363, 09.03.2020, 09:08, 51.158.108.68 ##

Anonim_4363. Pomija Pan mechanizmy zachowań, którym ulegamy wszyscy, bez względu na poczucie i potrzebę porządku wokół nas, wykształcenie, wychowanie itd.. Kiedy Pan wchodzi do czystego domu to odruchowo ściągnąć Pan/Pani chce brudne obuwie - czy chcą tego gospodarze, czy nie. Ale już do ich zabłoconej, brudnej komórki niekoniecznie... O tym mechanizmie zachowań wspomniałem.
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 09:47, 83.25.52.135 ##

Dzialania powinny buc z kazdej strony, Mg6 poza kasowanirm mieszkancow za odpady co ze swojej strony oferuje. Sortujemy dparzatamy a pojemniki sa tak brudne ze okropnie jest je nawet dotykac zeby wrzucic odpady. Wybudowane altany zeby poptawic min. Estetyki a dostawiaja coraz wiecrj pojemników, w efekcie sa ona na zewnątrz tych altan i jest keszcze wiekszy balagan. Masę odpadów wielkogabarytowych widac ktore leza przy altanach, bi akurat mieszkancy nie wpasowali sie w hatmonigram odbioru. Itd. Itp. Usluga odbioru i zagispodarowania odpadow od kwietnia kosmicznie droga, altany coraz brudniejsze, pojemników bie myje nikt , generalnie w mysl zasady: płać i płacz
Anonim_8565, 09.03.2020, 14:05, 37.30.2.82 ##

Cóż...dobrze jest oceniać Mg6, Inneko, Eneris... A może któryś/aś z Państwa przejdzie się po dwóch altanach śmietnikowych i sam/a oceni jak to mieszkańcy ciężko segregują, sprzątają i dbają? Mieszkam na jednym z większych osiedli Gorzowa i szlak mnie trafia gdy widzę takie komentarze, a wynosząc śmieci widzę ten syf, którzy prawdopodobnie zostawiają po sobie i ci, wylewający całe litry pomyj na wszystkich dookoła tylko nie na siebie.
Anonim_8312, 10.03.2020, 09:35, 79.189.86.2 ##

Anonim_8312. Też to widzę. Niedobrze jest. Ale problem nie w tym tylko. Problem w kompetencjach ludzi zatrudnionych do zarządzania wywozem śmieci. Zatrudniono w Mg6, na dyrektorskim stanowisku, "panienkę" - znajomą/dawną sympatię(?) Prezydenta - w sumie bez żadnego doświadczenia kwalifikacji. I mamy co mamy... Dorabiałem w Niemczech w miejskiej firmie zarządzającej wywozem śmieci. Tam nasze problem byłyby nie do pomyślenia - funkcjonował SYSTEM! Ale zasady funkcjonowania tego SYSTEMU trzeba znać i rygorystycznie stosować! No, ale jak się zatrudnia - zdaje się bez konkursu nawet - amatorki... ;)
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 10:35, 83.25.100.49 ##

Do tego, że pan Trzaskowski zna się na wszystkim i zasypuje świat swoimi, nic niewartymi rozwiązaniami, zdążyliśmy przywyknąć. Ale to, ze snuje podłe insynuacje i obraża kobietę, trudno to zaakceptować. Tutaj pani Kaup nie występuje w roli pouczającego Od Admina. To może wystąpi wtedy jak napiszę, ze nie powinna gidzic się na chamstwo, nawet u swoich przyjaciół.
Anonim_9541, 10.03.2020, 13:42, 37.47.144.187 ##

Anonim_9541. Nie musi się Pan/Pani uciekać do pomocy admina. Proszę wskazać w którym miejscu obraziłem urzędnika (czy kobietę, czy mężczyznę to bez znaczenia) "snując insynuacje". Wtedy chętnie posypię głowę popiołem i przeproszę. Konkrety proszę!
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 16:37, 83.25.100.49 ##

A najwięcej wala się w sądzie.
Anonim_4866, 10.03.2020, 17:38, 5.173.248.95 ##

Tym razem p.Trzaskowski ma racje, brawo !Mam swoje spostrzezenia i chetnie sie nimi podziele, chocby jednym. Otoz jesli regulamin zabrania uzywania pojemnikow do odpadow budowlanych, gruzu itp. - to odbiorca nie powinien tego rodzaju odpadow odbierac. W ub.roku zadzwonilam do Laguny,podmieniono mi pojemnik, zabrano zwykle odpady w workach a podstawiono brudny pojemnik z gruzem, piaskioem, kamieniami.Prosilam pania z Laguny, by nie odbierac odpadow budowlanych : odebrano razem z innymi odpadami. W tym roku w marcu historia sie powtorzyla, znowu postawiono brudny pojemnik przed budynek a moj czysty zabrano. Inneko oczywiscie odebralo odpady budowlane jako zwykle. Wiec nasuwa sie pytanie : po co regulamin ?
Anonim_6337, 10.03.2020, 19:15, 5.172.238.75 ##

banda de..li wywala odpady gdzie popadnie a to jad klodawke do lasku na gorzowskich murawach. motloch niewyksztalcony pozbawony elementarnych zasad kultury.

z drugiej strony chocbys nie wiem.hak chcial wywalic smiecia to z kazdej strony utrudnienia - totslny brak ergonomi pojemnikow na smieci (czesto pozamykanych na klodke) albo wywalone 20 kublow na rogu dabrowskiego w okolicy nowego kwadratu.

estetyka miasta pozostawia wiele do zyczenia bo jacus zwolnil plastyka miejskiego dajac stanowisko architektowi miejskiemu ktory nawet nie potrafi dobrze pomnika Mickiewicza postawic. tylem so biblioteki wojewodzkiej, twarza w strone rolnika widziany pieknie od ulicy przez przejezdzajace samochody.
Anonim_6234, 10.03.2020, 21:45, 5.172.235.249 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Auto-Lack" Maciej Chmielewski

ul. Saperów 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 54 02
branża: Samochody - blacharstwo, lakiernictwo <czytaj dalej>
"Almaker" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Michalak Paweł

ul. Andersa 8 e m. 18, Gorzów Wlkp.
tel. 600 382 390
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
Nadriczny Wojciech Usługi Tapicerskie

ul. Sportowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 504 938 735
branża: Tapicerskie usługi <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - k3a.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5592:
Klepie. I wydaje mu się, że coś znaczy. <czytaj dalej>
Anonim_5256:
Człowieku, czy Ty masz jakąś podstawową wiedzę o rzeczywistości,czy tylko tak klepiesz? <czytaj dalej>
Anonim_6234:
myślę źe marszałek Polakowa specjalnie wzięła do siebie do zielonej góry chorych na koronawirusa z regionu gorzowskiego żeby wysłupłać jaki <czytaj dalej>
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej