poniedziałek 6 lipca 2020     Łucja, Dominika, Teresa
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Zmienić mentalność gorzowian
eGorzowska - 9857_AzOGBbgwBCiyrIsoQtFe.jpg

Kampania medialna Gorzów oj!czysty ma na celu zmianę mentalności gorzowian w odpowiednim traktowaniu środowiska. Stąd częściej niż zwykle pojawiają się materiały związane z porządkiem lub jego brakiem w mieście.

Dziś przypominamy, że zmieniło się prawo dotyczące wywozu odpadów wielkogabarytowych. Nie można ich wystawić wcześniej niż dzień przed terminem wywozu.

Dotychczas odpady wielkogabarytowe, czyli m.in.: pralki, lodówki, telewizory, wersalki, meble, opony można było wystawiać nawet tuż po wyjeździe śmieciarki. To powodowało, że zalegały w śmietnikach.

- Gorzów to miasto, w którym musimy jeszcze dużo pracować, żeby osiągnąć stan czystości, który będzie nas zadowalał – powiedział komendant straży miejskiej Andrzej Jasiński w rozmowie z redaktorem Jarosławem Miłkowskim. Podkreślił również, że konieczna jest praca nad mentalnością ludzi oraz wyciąganiem konsekwencji prawnych.

- To dwie rzeczy sprzężone ze sobą. Po pierwsze: (…) szeroko rozumiane śmiecenie czy niesprzątanie, a więc np. nielegalne rozklejanie plakatów, niesprzątanie po psach, pozostawianie samochodów-wraków, to jest zachowanie, które ma negatywny odbiór społeczny. Nie jest wystarczającym i satysfakcjonującym sukcesem posprzątanie po tych, co nie posprzątali. To ważny rodzaj dbałości o dobro wspólne, ale większym sukcesem będzie zmiana mentalności gorzowian tak, żeby każdy się wstydził złego zachowania, a jakby miał z tym problem, żeby się bał konsekwencji prawnych – wyjaśniał.

Taki obrazek można spotkać zbyt często. Wcale nie trzeba jechać do lasu. Taki widok zastaliśmy  przy ul. Elżbiety Zawackiej w niedzielne przedpołudnie.

- W Gorzowie największy problem mamy z pospolitym śmieceniem. Nie ma żadnego zahamowania do tego, by np. wyrzucić na ulicę niedopałek z samochodu czy opakowanie po chipsach, gdy siedzi się na ławce w parku. Ludzie nie mają też zahamowań, by wywieźć większe odpady na peryferia miasta. Te rzeczy będziemy likwidować najdłużej. Nie w każdym miejscu postawi się przecież strażnika czy kamerę monitoringu – dodał.

Andrzej Jasiński twierdzi, że walka o czystość miasta nie będzie trwała kilka miesięcy czy lat, to proces ciągły. Ludzie, którzy śmiecą, nasiąkają tym w domu. W przedszkolach czy szkołach jest dużo spotkań dotyczących porządku. Co z tego jednak, że ziarno jest zasiewane, jeśli konfrontuje się z silniejszym autorytetem, czyli z dorosłymi w domu? Dlatego musimy oddziaływać równolegle na dorosłych: dobrym przykładem, zwracaniem uwagi, a jak to nie pomaga, to powiadamianiem odpowiednich służb, a te zajmą się karaniem.

Gorzowskie media we współpracy z Urzędem Miasta, instytucjami i organizacjami społecznymi zapraszają do udziału w kampanii społecznej „Gorzów oj!czysty”. Kampania oficjalnie wystartuje w piątek 20 marca konkursem na marzannę z recyklingu.

Oprac. redakcja wg Jarosław Miłkowski
Foto Hanna Kaup


8 marca 2020 19:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Pisanie teraz o nieporządku w mieście i apele do mieszkańców o dbanie o czystość ulic - w domyśle: to ich wina - jest nieporozumieniem. Niech Miasto uporządkuje wpierw rozbabrane ulice, brudne od lat zaplecza budów, spowoduje regularny i sprawny odbiór śmieci, a później dopiero wymaga od mieszkańców. Komu się chce rozpamiętywać nad skutkami rzucanych byle gdzie niedopałków i opakowań kiedy wokół "kiła i mogiła"? Ciekawe komu by się chciało czyścić na błysk tylko naczynia i garnki w kuchni, gdy w całym domu "smród, brud i ubóstwo"? Skąd się biorą tacy mądrusie wypowiadający takie życzenia w stronę mieszkańców, zaklęcia niemal? Z księżyca nam spadli?
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 06:25, 83.25.52.135 ##

Ej zaraz... to rzucam papier gdzie popadnie, bo w koło brudno? Ależ w koło brudno bo ludzie właśnie rzucają gdzie chcą!

Proszę nie mylić skutków z przyczyną.
Anonim_4363, 09.03.2020, 09:08, 51.158.108.68 ##

Anonim_4363. Pomija Pan mechanizmy zachowań, którym ulegamy wszyscy, bez względu na poczucie i potrzebę porządku wokół nas, wykształcenie, wychowanie itd.. Kiedy Pan wchodzi do czystego domu to odruchowo ściągnąć Pan/Pani chce brudne obuwie - czy chcą tego gospodarze, czy nie. Ale już do ich zabłoconej, brudnej komórki niekoniecznie... O tym mechanizmie zachowań wspomniałem.
Andrzej Trzaskowski, 09.03.2020, 09:47, 83.25.52.135 ##

Dzialania powinny buc z kazdej strony, Mg6 poza kasowanirm mieszkancow za odpady co ze swojej strony oferuje. Sortujemy dparzatamy a pojemniki sa tak brudne ze okropnie jest je nawet dotykac zeby wrzucic odpady. Wybudowane altany zeby poptawic min. Estetyki a dostawiaja coraz wiecrj pojemników, w efekcie sa ona na zewnątrz tych altan i jest keszcze wiekszy balagan. Masę odpadów wielkogabarytowych widac ktore leza przy altanach, bi akurat mieszkancy nie wpasowali sie w hatmonigram odbioru. Itd. Itp. Usluga odbioru i zagispodarowania odpadow od kwietnia kosmicznie droga, altany coraz brudniejsze, pojemników bie myje nikt , generalnie w mysl zasady: płać i płacz
Anonim_8565, 09.03.2020, 14:05, 37.30.2.82 ##

Cóż...dobrze jest oceniać Mg6, Inneko, Eneris... A może któryś/aś z Państwa przejdzie się po dwóch altanach śmietnikowych i sam/a oceni jak to mieszkańcy ciężko segregują, sprzątają i dbają? Mieszkam na jednym z większych osiedli Gorzowa i szlak mnie trafia gdy widzę takie komentarze, a wynosząc śmieci widzę ten syf, którzy prawdopodobnie zostawiają po sobie i ci, wylewający całe litry pomyj na wszystkich dookoła tylko nie na siebie.
Anonim_8312, 10.03.2020, 09:35, 79.189.86.2 ##

Anonim_8312. Też to widzę. Niedobrze jest. Ale problem nie w tym tylko. Problem w kompetencjach ludzi zatrudnionych do zarządzania wywozem śmieci. Zatrudniono w Mg6, na dyrektorskim stanowisku, "panienkę" - znajomą/dawną sympatię(?) Prezydenta - w sumie bez żadnego doświadczenia kwalifikacji. I mamy co mamy... Dorabiałem w Niemczech w miejskiej firmie zarządzającej wywozem śmieci. Tam nasze problem byłyby nie do pomyślenia - funkcjonował SYSTEM! Ale zasady funkcjonowania tego SYSTEMU trzeba znać i rygorystycznie stosować! No, ale jak się zatrudnia - zdaje się bez konkursu nawet - amatorki... ;)
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 10:35, 83.25.100.49 ##

Do tego, że pan Trzaskowski zna się na wszystkim i zasypuje świat swoimi, nic niewartymi rozwiązaniami, zdążyliśmy przywyknąć. Ale to, ze snuje podłe insynuacje i obraża kobietę, trudno to zaakceptować. Tutaj pani Kaup nie występuje w roli pouczającego Od Admina. To może wystąpi wtedy jak napiszę, ze nie powinna gidzic się na chamstwo, nawet u swoich przyjaciół.
Anonim_9541, 10.03.2020, 13:42, 37.47.144.187 ##

Anonim_9541. Nie musi się Pan/Pani uciekać do pomocy admina. Proszę wskazać w którym miejscu obraziłem urzędnika (czy kobietę, czy mężczyznę to bez znaczenia) "snując insynuacje". Wtedy chętnie posypię głowę popiołem i przeproszę. Konkrety proszę!
Andrzej Trzaskowski, 10.03.2020, 16:37, 83.25.100.49 ##

A najwięcej wala się w sądzie.
Anonim_4866, 10.03.2020, 17:38, 5.173.248.95 ##

Tym razem p.Trzaskowski ma racje, brawo !Mam swoje spostrzezenia i chetnie sie nimi podziele, chocby jednym. Otoz jesli regulamin zabrania uzywania pojemnikow do odpadow budowlanych, gruzu itp. - to odbiorca nie powinien tego rodzaju odpadow odbierac. W ub.roku zadzwonilam do Laguny,podmieniono mi pojemnik, zabrano zwykle odpady w workach a podstawiono brudny pojemnik z gruzem, piaskioem, kamieniami.Prosilam pania z Laguny, by nie odbierac odpadow budowlanych : odebrano razem z innymi odpadami. W tym roku w marcu historia sie powtorzyla, znowu postawiono brudny pojemnik przed budynek a moj czysty zabrano. Inneko oczywiscie odebralo odpady budowlane jako zwykle. Wiec nasuwa sie pytanie : po co regulamin ?
Anonim_6337, 10.03.2020, 19:15, 5.172.238.75 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trzy nowe karetki dla Gorzowa
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego wzbogaciła się trzy nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse. Dwa z nich zakupione zostały w ramach programu ... <czytaj dalej>
Gorzów za dziesięć lat
Rozpoczynają się prace nad Strategią Rozwoju Miasta 2030. O tym jakie będzie miasto zdecydują mieszkańcy, naukowcy i fachowcy działający w obszarach ... <czytaj dalej>
Lubuskie jeziora czyste jak łza
Wędkarstwo, nurkowanie, turystyka kajakowa czy żeglarstwo. Wszystko to oferują lubuskie jeziora. Z najnowszego raportu o stanie kąpielisk przygotowanego przez Europejską Agencję ... <czytaj dalej>
Uroczystości w Rokitnie
Tradycyjna czerwcowa pielgrzymka do Rokitna w intencji powołań w tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie miała szczególny charakter. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Opero" Jesis Basiński Wawrzynowicz Sp.j.

ul. Herberta 3, Gorzów Wlkp.
tel. 604 443 325
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Śliwiński Zbigniew Gabinet Medycyny Pracy

ul. Wróblewskiego 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 94 91
branża: Lekarze - medycyna pracy <czytaj dalej>

POZ znów działa
Znów można korzystać z usług medycznych świadczonych w gabinetach nocnej ... <czytaj dalej>
2VII2020 - święto miasta
2VII2020. Tak się dziwnie składa, że rzadziej niż częściej jestem na ... <czytaj dalej>
Rowerem z Gorzowa na Gibraltar
Ma niewiele ponad 30 lat i jest zapalonym cyklistą. Tym ... <czytaj dalej>
29VI2020 - kogo wybiorą Polacy
29VI2020. Wciąż czekamy a ostateczne wyniki wczorajszych wyborów, choć nic już ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
Hanna Kaup:
5VII2020 - by zieleń w betonie nie umarła
5VII2020. Coraz częściej mówimy o zmianie klimatu, o upalnych latach i ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
4VII2020 - deepfake, czyli w jakim świecie
będą żyły moje wnuki
4VII2020. Pojęcie „fake news” zrobiło w Internecie oszałamiającą karierę. Trudno dziś ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4366:
Trasy na zawarcie nigdy jmnie bedzie bo po to TJ postawil dominante zeby nigdy nie bylo mozna tam zrobic. I zeby gorzowianie z buta tlumnie lazili od <czytaj dalej>
Anonim_4366:
W deugim rzucie gdy miastu przybeda srodki mialy byc zakuopi9ne jazz duo albo inny rodzaj tranwaiku nowoczesny. Tatey byly tynczasowo dla zapewnienia <czytaj dalej>
Anonim_4366:
Politykow nie zabraklo na uruchimieniu tranwaika. Wszystkie geby pomitykow musialy zbrylowac w mediach. Tak to oni zrobili tranwaje. Ręki do tego nie <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Hasełka z politologii to do przedszkola. <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Dariusz... Miliński... Ciekawa, fascynująca postać! <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej