sobota 29 lutego 2020     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jędrzejczak częściowo uniewinniony.
W części sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia - live
eGorzowska - 3967_x3bD3NwNHHLEghmrE7ew.jpg13 czerwca 2013. Szczecin. Sąd Apelacyjny. Do 13.00 została jeszcze godzina. Czekamy na wyrok w sprawie, w której oskarżony jest prezydent Gorzowa Tadeusz Jędrzejczak.

13 czerwca o 13.00 w sali nr 6 Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędzia Janusz Jaromin wyda wyrok w sprawie tzw. afery budowlanej.

Jesteśmy na miejscu. Będziemy informować o przebiegu sprawy.

Po niemal rocznej przerwie, spowodowanej odwołaniem się od wyroku sądu niższej instancji, w pierwszych dniach czerwca 2013, sprawa tzw. afery budowlanej wróciła na wokandę Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. W lipcu 2011 roku prezydent Tadeusz Jędrzejczak usłyszał nieprawomocny wyrok skazujący go na sześć lat bezwzględnego więzienia, ośmioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych, karę grzywny i konieczność zwrotu miliona złotych dla gorzowskiego urzędu i syndyków upadłych firm budowlanych.

Tadeuszowi Jędrzejczakowi zarzuca się przekroczenie uprawnień i działanie w celu osiągnięcia korzyści przez inne osoby. Chodzi o fikcyjną dostawę krzewów ozdobnych za 400 tys. zł na teren jednej z gorzowskich inwestycji. Poza tym jest zarzut działania na szkodę miasta, ponieważ na polecenie prezydenta urząd miasta miał zapłacić 214 tys. zł za fakturę wystawioną przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego za prace, których PBI nie wykonało, a także sprawa budowy wagi i wjazdu do firmy Z. Marciniak.

Hanna Kaup

Aktualizacja: 12.10

W Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie poajwiają się ekipy telewizyjne i prasowe.

12.25
Przyjechał Tadeusz Jędrzejczak. Są też dwaj inni oskarżeni w sprawie.

12.45
Prezydent jest uśmiechnięty, ale do telewizyjnej kamery bardzo serio powiedział o tym, że jest przekonany co do swojej niewinności. Sala sądowa została udostępniona. Ekipy prasowe, radiowe i telewizyjne lokują się na stanowiskach.

12.58
Sprawa została wywołana. Oskarżeni, ich obrońcy i prokurator są na sali.

13.00
Sąd wszedł. Po ustaleniu obecności sędzia Janusz Jaromin przystąpił do odczytania decyzji. Na mocy odwołania, w sprawie Tadeusza Jędrzejczaka uchylił wyrok w punktach 32 i 36, przekazując do ponownego rozpatrzenia w sądzie niższej instancji.

Uchylił zaskarżony wyrok co do Władysława Ż.

Zmienił wyrok w sprawie Janusza K. Janusza Cz. uniewinnił z pkt. 27 cz. wstępnej. Tadeusza Jędrzejczaka uniewinnił z paragr.  296 punkt. 1 i 2, opisanego w punkcie 35. Podobnie uniewinnił Janusza Korskiego.

W pozostałej części wyrok utrzymuje w mocy.

Dziś sędzia chce przedstawić ogólne uwagi, które legły u podstaw rozstrzygniecia. - Sprawa nie jest praosta - powiedział J. Jaromin. - Przedmiotem procesu nie było rozliczenie wartościowe, ilościowe i rzeczowe inwestycji miejskich na terenie Gorzowa, ale rozpoznanie zarzutów stawianych poszczególnym oskarzonym.

Materiał biegłej sprawiał wrażenie materiału dowodowego, ale sąd pierwszej instancji nie dostrzegł spraw, które albo nie miały znaczenia, albo miały znaczenie kardynalne. - Uciekł główny cel sadowi I instancji - mówił J. Jaromin.

- Sąd apelacyjny nie podziela poglądu, że ocena biegłej Paczkowskiej była wydana z naruszeniem procedury. Opinia uzupełniająca biegłej i postępowanie wykazało, że albo czynności wykonawców opinii miały charakter czysto techniczny, a jeżeli były związane z tworzeniem dokumentu, to był to dokument autoryzowany przez biegłą - wyjaśniał sedzia.

- Generalnie można by przyjąć, że opinie są bardzo istotnym dowodem w sprawie. Materia ta bez współdziałania z biegłym trudna by była dla sądu do rozstrzygnięcia. Nie do zaakceptowania jest jednak odwołanie sądu I instancji do stanowiska biegłej, które budzi watpliwości, sąd sam nie reprezentuje swojego stanowiska i nie skłania go to do analizy - tlumaczył J. Jaromin.

13.30

Ogólne uwagi należałoby również rozszerzyć o rozważania, które dotyczą istoty rozstrzygnięcia w tej sprawie.
- Dokładnie wiemy, że przedmiotem rozsztrzygnięcia był szereg nieprawidłowości na trzech inwesytycjach miejskich. Każde z tych zagadnień to odrębna kwestia, ale w tym zakresie tylko w pewnych częściach sąd uznał przestępstwo niegospodarności i przekroczenia obowiązków. To przekroczenie dotyczy osoby, która jest powołana do ochrony interesów mocodawcy. Jakich to konkretnych obowiązków nie dopełnił prezydent, podpisując dokumenty i podejmując decyzje? To powinno być rozważane w aspekcie celu gospodarczego miasta - mówił sędzia. - Jeśli to niedopełnienie obowiązków nie pozostawało w związku ze szkodą, nie możemy mówić o szkodzie. Mówiąc o niej, musimy określić, czym jest szkoda. Sąd I instancji bardzo powierzchownie odniósł się do tego. Nie o to chodzi w tym postępowaniu. Pojęcie szkody musi byc rozumiane tak, jak rozumie to ustawodawca. Musi realnie przebiegać na mieniu,  w tym wypadku miasta. A przecież inwestycje powstały i są dobrem majątkowym, które do tej chwili służy miastu. Przez pryzmat szkody należałoby ocenić jedynie uszczerbek majątkowy, jaki wynikł.

Czy w inwestycji realizowanej w k. l. 90. realizowanej w całości z środków unijnych mogło dojść do nadużyć? - To okres przedakcesyjny, więc te dotacje musiałyby być wykorzystane, bo inaczej musiałyby być zwrócone. Nie stanowiły de facto majątku państwa - dodał J. Jaromin.

13.50

Trwa uzasadnianie wyroku. Sędzia odnosi się do poszczególnych oskarżonych oraz rozstrzygnięć sądu I instancji.

Braki dokumentów, niewłaściwe ich przeanalizowanie przez sąd I instancji - to zarzuty sędziego Jaromina, który przytacza zasadę „In dubio, pro Reo”, mówiącą, że jeśli istnieją wątpliwości, niedające się rozstrzygnąć, należy przyjąć rozstrzygnięcie na korzyść oskarżonego.

- Nie popełnia przestępstwa niegospodarności ten, który może nawet przekroczy reguły prawa, ale efekt gospodarczy jest pozytywny - podkreślił sędzia.

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 1/2

jedrzejczak uniewinniony  live, zdjęcie 2/2


13 czerwca 2013 11:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


moze prostym jezykiem ktorys z pismakow napisze co oznacza ten wyrok dla prezydenta a nie relacja chaotyczna co sedzia powiedziual
Anonim_7234, 13.06.2013, 13:29, 83.13.138.138 ##

w takim przypadku sedziego z gorzowa powinni powiesic za jaja albo na zbity pysk wywalic z roboty jak tak spartaczył prowadzona przez siebie sprawę, która przeciez nie ma co ukrywac kosztowala nas wszytkich podatnikow nie malo srodkow publicznych..ale sedzia sadu w Gorzowie za swoja prace nie poniesie zapewne zadnych konsekwencji!!dziki kraj jak mawial Miro
Anonim_7234, 13.06.2013, 14:08, 83.13.138.138 ##

nic z tego nie rozumiem
Anonim_2348, 13.06.2013, 14:22, 178.183.168.201 ##

Sędzia ze szczecina mówi sensownie. Odnosi się do spraw kluczowych. I bezstronnie je uzasadnia. Czy tego nie potrafi sąd w Gorzowie?
Anonim_9844, 13.06.2013, 16:05, 37.47.78.51 ##

Mam nadzieję, że co się odwlecze, to nie uciecze...
Anonim_1429, 13.06.2013, 16:48, 89.228.136.134 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Lubuskie a koronawirus
W związku z doniesieniami medialnymi oraz służb epidemiologicznych o dynamicznie rozwijającej się w Europie sytuacji w zakresie zakażenia koronawirusem zarząd ... <czytaj dalej>
Popielec i pokuta
W najbliższą środę 26 lutego wierni Kościoła katolickiego wkraczają w okres Wielkiego Postu. Czterdziestodniowe przygotowanie do świąt wielkanocnych, stanowiących szczyt ... <czytaj dalej>
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

27II2020
27II2020. Artur Barciś był gwiazdą otwarcia w Kłodawie Gminnego Centrum Kultury. ... <czytaj dalej>
Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw
Chcesz wiedzieć, co łączy kierowcę bez pracy, gospodynię bez domu, ... <czytaj dalej>
Medale dla gorzowian
W miniony weekend w Luboniu odbyły się Mistrzostwa Polski w ... <czytaj dalej>
Teatroterapia
Warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, wizyta w pracowniach (m.in. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kulturalnie Gorzów pod Kłodawą,
czyli refleksje po otwarciu GCK
Kiedy na otwarciu Gminnego Centrum Kultury w Kłodawie europoseł Elżbieta Rafalska powiedziała do mnie: - A pani to się chyba dopiero cieszy? – nie wiedziałam, skąd to pytanie. Ale tak. ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
28II2020
28II2020. W galerii ,,Dacco" Kostrzyńskiego Centrum Kultury obejrzałam wystawę malarstwa Dariusza ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27II2020
27II2020. Artur Barciś był gwiazdą otwarcia w Kłodawie Gminnego Centrum Kultury. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
To tematy i działania obfitujące - z natury rzeczy - w rożne, często skrywane odczucia. Byłem dzisiaj w gorzowskim Hospicjum, odwiedziłem koleg <czytaj dalej>
Anonim_2842:
to z gołębiem - pyszne. <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Może też napisać tak: Drodzy komentatorzy tego forum! Tłumaczenie wam czegokolwiek jest jak gra w szachy z gołębiem.
Nieważne, jak dobrze <czytaj dalej>
Anonim_2842:
Szanowni Państwo,
Realizacja projektu powiodła się. Cieszymy się, że kolejna inicjatywa z budżetu obywatelskiego, została wykonana. Schody <czytaj dalej>
Anonim_4846:
Od admina do Anonima 4846: Bardzo prosimy o nieobrażanie nikogo. Rzecznik jak rozumiemy, nie potrzebuje adwokata i świetnie sobie poradzi z udzielen <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej