środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Tego w Gorzowie jeszcze nie było
eGorzowska - 3133_QYoQCl3mSqO23keI2f3.jpg

Po raz pierwszy w historii miasta gorzowianie przepłynęli 25 metrów basenu sportowego, by promować ideę badań profilaktycznych.

26 października na Słowiance odbył się event, którego celem było promowanie badań profilaktycznych realizowanych w ramach Narodowego Programu Zdrowia, a więc cytologii, mammografii i kolonoskopii.

Najważniejszym punktem wydarzenia były wyścigi VIP-ów na długości 25 m oraz losowanie nagród wśród tych, którzy w ostatnich miesiącach zgłosili się na badania w programach profilaktyki raka szyjki macicy, raka piersi czy raka jelita grubego. Spotkanie przebiegało pod hasłem „W Gorzowie chcemy być zdrowi”, a zostało zorganizowane w związku z przystąpieniem przez Gorzów do III edycji konkursu „Zdrowa Gmina”.

O 17.00 z grupą młodzieży Zespołu Szkół Gastronomicznych do CSR Słowianka na rowerach dotarli senator Helena Hatka i kierownik WOK lek. med. Piotr Gratkowski.
W holu budynku gości witały: wiceprezydent Alina Nowak i dyr. wydziału spraw społecznych Dorota Modrzejewska-Karwowska. Przy stoisku Gastronomika można było wypić sok z jabłek, u pracownic powiatowej stacji Sanepid nauczyć się samobadania piersi, a w Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej – zmierzyć ciśnienie.

Zasadnicza część spotkania promującego profilaktykę rozpoczęła się od pokazu ratownictwa wodnego. Na basenie sportowym akcje ratunkowe zaprezentowali studenci Akademii Wychowania Fizycznego, a zaraz potem jedna grupa pań z Uniwersytetu III Wieku przedstawiła taniec terapeutyczny przygotowany pod okiem Barbary Dańskiej, a druga – zachęcając VIP-y do rywalizacji – przepłynęła 25 metrów basenu.

Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Tadeusz Jędrzejczak z poseł Krystyną Sibińską.
Na zaproszenie do promowania idei badań profilaktycznych przez udział w sportowej rywalizacji na torze Słowianki odpowiedziały gorzowskie VIP-y. W męskiej drużynie popłynęli: wicewojewoda Jan Świrepo, dyrektor wydziału sportu Urzędu Miasta Tomasz Kucharski, który zastąpił prezydenta Jędrzejczaka, przewodniczący rady miasta Jerzy Sobolewski, prezes Stali Gorzów Ireneusz Maciej Zmora, prof. AWF Tomasz Jurek, kierownik WOK Piotr Gratkowski, naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego Tadeusz Rybiński, który reprezentował starostę Józefa Kruczkowskiego i dziennikarz TVP Gorzów Jacek Dreczka.

Panowie poważnie potraktowali występ i ostro walczyli o pierwszeństwo. Choć wszyscy byli wygrani, to z najlepszym czasem do mety przypłynął kierownik WOK Piotr Gratkowski, który nie pozwolił wyprzedzić się dwukrotnemu złotemu medaliście Igrzysk Olimpijskich w wioślarstwie Tomaszowi Kucharskiemu. Trzecim z najlepszych był prezes Stali Ireneusz M. Zmora.

Zaraz po rywalizacji kierownik Gratkowski zaapelował do pań: – Chodźcie na cytologię chociaż raz do roku, np. w swoje urodziny.

W konkurencji kobiet wystartowały tylko cztery zawodniczki: wicedyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Jamrowska, doktorantka AWF Alicja Naczk, która dopłynęła jako pierwsza, wyprzedzając radną i kulturystkę, wicemistrzynię świata w fitness Halinę Kunicką oraz – za prezes Słowianki – Agata Ścibór.

Osobno płynęła juniorska drużyna klubu żużlowego z trenerem Piotrem Paluchem, który nie pozostawił wątpliwości, co do swojej kondycji. Za nim przypłynęli: Tomasz Walasek, Łukasz Kaczmarek, Paweł Parys i Adrian Cyfer.

Najważniejsza jednak była idea konkursu Zdrowa Gmina, czyli zachęcanie do badań profilaktycznych. Wszyscy zgodnie podkreślali, że powinniśmy o siebie dbać, nie tylko wykonując badania profilaktyczne , ale też będąc aktywnym w sporcie.

Zmaganiom VIP-ów towarzyszyła profesjonalna oprawa: sędziowie, wyprowadzające do startu dzieci, mierzenie czasu i jego prezentacja na tablicy świetlnej oraz występ na podium.

Zadowolony z przebiegu eventu prezydent Tadeusz Jędrzejczak już zapowiedział, że za rok miasto znów przystąpi do konkursu.
– Najważniejsze, że działalność prosportowa i prozdrowotna zaczyna być modna, że ludzie zaczynają o siebie dbać. Cieszę się, że tak dużo osób przyszło na Słowiankę a także wykonywało już badania mammograficzne, cytologiczne i kolonoskopowe – mówił.

Do 31 października można jeszcze zgłaszać się na badania, które będą liczyły się w konkursie Zdrowa Gmina. Wiceprezydent Alina Nowak zapowiedziała, że po podliczeniu wyników odbędzie się druga impreza o charakterze promującym profilaktykę.

Głównym organizatorem eventu na Słowiance był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy działający przy szpitalu wojewódzkim w Gorzowie. Realizację imprezy wsparło Miasto z Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Słowianka. Pomysł, scenariusz imprezy i jej koordynacja należą do piszącej te słowa.

Hanna Kaup
foto Michał Kapuściński


Fotorelacja:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2012-10-29_Zdrowa_Gmina_2,
tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 1/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 2/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 3/4

tego w gorzowie jeszcze nie bylo, zdjęcie 4/4
 


28 października 2012 19:06, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół nr 6

ul. Gwiaździsta 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 27 15
branża: Szkoły - podstawowe i gimnazja - publiczne <czytaj dalej>
"Łaku Konsulting" Tomasz Lorkowski

ul. KombatantówGorzów Wlkp.,
tel. 602 614 700
branża: Konsultingowe firmy <czytaj dalej>
"Tereny Zielone" Grzegorz Roguś

ul. Kasprzaka 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 84 33
branża: Ogrodnicze usługi <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8674:
Żenujące, ponizajace dla przyznajacego nagrode, ze nie sprawdza, nie czyta , nie weryfikuje i dla odbierajacego za to co zrobili tylu pracownikom. W <czytaj dalej>
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej