środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Moc energii i żywiołu,
czyli petarda Shaun Booker
eGorzowska - 8901_ieMj3wiwODG0mbiWQR2O.jpg

Właściwie fakt, że amerykańska wokalistka Shaun Booker rozpoczęła swoim koncertem w Jazz Clubie Pod Filarami konferencję "Codzienność i powszechność muzyki a praktyki popkulturowej edukacji", to był przypadek, ale lepiej złożyć się nie mogło. W czwartkowy wieczór oczarowała publiczność, która jesiennie wypełniła gorzowski klub jazzowy. Jesiennie, to znaczy po brzegi.

O konferencji czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,8884,

Muzyka bluesowa ma swoich fanów, dlatego nawet w czwartek (25 października) Jazz Club Pod Filarami gościł komplet słuchaczy, którzy przyszli na koncert amerykańskiej wokalistki Shaun Brooker. W swojej drugiej podróży po Polsce zawitała do filarowej piwnicy i już od wejścia na scenę pokazała moc energii i żywiołu, które w niej żyją. A zanim na dobre się obudziły dla świata muzyki, drzemały w niej przez długie lata. W początkach XXI wieku kazały Shaun porzucić pracę korporacyjnej księgowej dorabiającej z zespołem na weselach i przyjęciach. Co ciekawe, profesjonalną karierę bluesową artystka rozpoczęła zaledwie sześć lat temu od występu w Kolumbii. To był pierwszy jej wyjazd poza Stany Zjednoczone.

Kiedy po wejściu na filarową scenę przedstawiła swoich muzyków: gitarzystę basowego Borisa Livchitsa, perkusistę Brandona Pettiforda i gitarzystę Noah Wotherspoona, dodała: - And I’m Shaun Booker, dammit! I to mocne powitanie wypowiada zawsze, niezmiennie podkreślając, że jest silna, intrygująca, zadziorna i absolutnie pewna tego, po co staje na scenie. Jaka jest naprawdę i co sobą przekazuje, to efekt życiowych doświadczeń, nie wyłączając domu rodzinnego i dziadków, którzy są dla niej ważni.

Na stronie Agencji Koncertowo-Wydawniczej Delta, która sprowadziła do Polski artystkę, czytamy o niej: "Pojawiając się na scenie, kompletnie ją dominuje, całą uwagę koncentruje na sobie, z łatwością dyrygując towarzyszącym jej zespołem. Nic dziwnego. Pochodzi z rodziny silnych kobiecych indywidualności. Jej babcia Beatrice (rocznik 1899) wychowała dziewięcioro dzieci, jednocześnie pracując na roli oraz dorabiając jako praczka i sprzątaczka w miejscowości Meridian w stanie Mississippi. To właśnie ta babcia przeprowadziła w 1950 roku rodzinę do stanu Ohio (gdzie Shaun mieszka po dziś dzień). - Wszystkie dzieci mojej babci zdobyły wykształcenie – mówi Shaun. - Ale też wszystkie ciotki i wujkowie potrafią pracować na roli i ubić wieprza, jeśli zajdzie taka potrzeba. Właśnie taką kobietą chcę być: gotową do wszelkiego rodzaju zadań. Tego się nauczyłam od babci. To od niej pochodzi moja siła.

Babcia dała jej siłę, zaś dziadek – muzyczne wykształcenie. Nieformalne, za to gruntowne: Shaun już jako trzylatka śpiewała w kościele. Gdy jako nastolatka zaczynała próbować sił na scenie, przyszło pierwsze zderzenie z brutalną rzeczywistością: pierwsza lekcja tego, jak showbusiness kategoryzuje kobiety zależnie od ich sylwetki i koloru skóry. Ponieważ jej skóra była zbyt ciemna, jedna z pierwszych wytwórni płytowych, do których Shaun zaniosła napisane przez siebie piosenki, oddała je do nagrania dziewczynie o jaśniejszej karnacji. To, bynajmniej, nie zniechęciło Shaun. Wręcz przeciwnie, złość działa na nią jedynie motywująco (...).

Shaun ma misję: przenosić swoją pewność siebie na przychodzące na jej koncerty panie. - Na kobiety nakłada się bardzo dużo oczekiwań. Część z nich nakładamy na siebie same, we własnych głowach: a to źle wyglądam w tej sukience, a to fryzurę mam nie dość dobrą. Moje przesłanie do nas wszystkich jest takie: nawet z nieułożonymi włosami i bez makijażu, ciągle należy nam się w układance świata godne miejsce. No i co z tego, że nas zobaczą w jeden z "gorszych" dni? Ja też czasami się nie maluję, tylko oram w ogrodzie. Uwielbiam to robić – nawet jeśli moje paznokcie są potem tak zniszczone, że w trybie alarmowym biegnę na manicure!"

Podobno o muzyce się nie dyskutuje. Muzyki sie słucha. To jasne, ale o osobowości, o atmosferze, którą tworzy w czasie występu, z pewnością można i trzeba. Dlatego odnotowuję, że czwartkowy koncert Shaun Booker był wydarzeniem, które przywołało w pamięci podfilarowe szaleństwo Erla Thomasa sprzed dwóch lat. Było wyjątkowe i energetyczne. A gdy Shaun zaśpiewała "Come Together" z repertuaru Beatlesów, ze słynnym i genialnie przez nią artykułowanym "szsza", część publiczności (w tajemnicy powiem, że to profesorowie biorący udział w konferencji) zrobiła głośny "stand up", za co otrzymała należne podziękowanie. Zresztą, artystka podziękowała wszystkim, przechodząc po koncercie przez salę. Rozmawiała z ludźmi, robiła sobie z nimi zdjęcia i oczywiście dała się namówić na bis, a już całkiem na zakończenie, podpisywała swoją płytę.

Właściwie powinnam już skończyć, ale przecież słowo należy się również zespołowi muzyków, którzy towarzyszyli wokalistce. Gdy wchodzili na scenę, wydawali się każdy z innej bajki, ale to jak zagrali, jak reagowali na prowadzącą koncert, nie budziło wątpliwości, że są najlepsi z najlepszych. Największe jednak wrażenie zrobił na słuchających gitarzysta Noah Wotherspoon, przy którym - jak miał ktoś powiedzieć - obecny na wieczorze Z. Marek Piechocki wydawał się niczym Schwarcenegger. Ale jak ten 36-latek o wyglądzie ucznia gimnazjum grał, co wyprawiał z gitarą? "Musiał się z nią urodzić" - powtarzali wszyscy zasłuchani w nadzwyczajne umiejętności muzyka.

I żeby nie przegadać, po prostu przypominam, przychodźcie do Jazz Clubu Pod Filarami, bo tam, mimo jesieni czy zimy za oknami, zawsze jest gorąca atmosfera.

Tekst i foto Hanna Kaup


Więcej zdjęć w galerii eGo FOTO:

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-10-26_moc_energii_i_zywiolu_br_czyli_pe,

http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2018-10-26_moc_energii_i_zywiolu_shaun_booker_,
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 1/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 2/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 3/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 4/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 5/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 6/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 7/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 8/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 9/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 10/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 11/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 12/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 13/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 14/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 15/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 16/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 17/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 18/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 19/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 20/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 21/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 22/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 23/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 24/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 25/26

moc energii i zywiolu br czyli petarda shaun, zdjęcie 26/26
 


26 października 2018 15:11, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej