sobota 21 września 2019     Hipolit, Mateusz, Daria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jak gotowano w Landsbergu
eGorzowska - 8880_fKlyHYafmTUKTnSVwzmQ.jpgO tym, jak gotowano w Landsbergu, można przeczytać w książkach kucharskich przekazanych gorzowskiej książnicy przez Towarzystwo Miłośników Gorzowa.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Gorzowa regionalista Robert Piotrowski przekazał do zbiorów gorzowskiej książnicy kolekcję niemieckojęzycznych książek kucharskich. Wśród nich dwie wydane w Landsbergu.

19 października Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wzbogaciła swój księgozbiór o 21 zabytkowych książek kucharskich. Kolekcję zakupioną od mieszkańca Berlina zaprezentowano w pomieszczeniach Willi Lehmanna.
- Zbiór stanowią pozycje w przewadze wiekowe, lokalnie bardzo cenne, w tym dwa tytuły wydane w Landsbergu, których zakup umożliwiła donacja szeregu zacnych gorzowian, w części niemieszkających już w stronach rodzinnych - powiedział Robert Piotrowski.

Co zawierają przekazane pozycje?
- Dzięki nim można się żywić przez cały rok i to w sposób rustykalny, podstawowy. Co mnie uderzyło, to fakt, że jest to kuchnia gospodarna, a nawet biedna, używająca resztek - wyjaśniał R. Piotrowski i dodał: - Pan dyrektor zwrócił uwagę na potrawy kwaśne, a więc raczej nieświeże z dzisiejszego punktu widzenia. Jest tu też mnóstwo wskazówek, z których dziś nie korzystamy, bo jesteśmy rozrzutni. To klasyczna kuchnia od drobiazgów, po dzisiaj takie ekskluzywne rzeczy, jak np. raki. Kiedyś to było jedzenie biednych ludzi, bo można było tego nałapać wiadrami, a dziś raki podalibyśmy na białym obrusie z kompletem odpowiednich sztućców i serwet.

W książkach kucharskich znajdziemy przepisy z przyrządzania roślin strączkowych, wiele odmian zup ziemniaczanych, sposobów na szczupaki czy karpia w polskiej zalewie. Jest osobna nieduża książka o grzybach. - Wydana tuż po wojnie, ale duchem dawniejsza, ukazująca, jak ludzie sobie radzili, gdy trzeba było nagle jeść rzeczy, którymi wcześniej pogardzali - dodaje Robert Piotrowski. - A więc to kopalnia wiedzy. Kłopot tylko, że niemieckojęzyczna, do tego w frakturze pradawna. Liczę jednak na studentów germanistyki, na uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych, na naszych gorzowskich mistrzów garnka i patelni, że z tego skorzystają, głównie z tych dwóch landsberskich. Na nie szczególnie na początku warto zwrócić uwagę i zobaczyć, czy te przepisy odzwierciedlają tutejsze surowce, obyczaje, czy faktycznie ta kuchnia jest mocno regionalna, czy może bardziej pasuje do Wielkopolan, bo znajduje się tu wiele potraw z kartofli. Liczę, że ktoś z tych przepisów skorzysta i za jakiś czas nam je zaprezentuje.

- To rzecz, której my byśmy sami nie znaleźli, bo nie mamy tylu pracowników, by wysyłać ludzi w teren i szukać regionaliów w tysiącach antykwariatów - powiedział, dziękując za dar, dyr. biblioteki Sławomir Szenwald. - I jeśli mamy skromne środki na zakup książek, to są to nowe książki. Takie trudno kupić, bo są z tym pewne kłopoty, choćby z tego powodu, że my musimy mieć fakturę także od prywatnej osoby. Ponadto, kiedy trzeba wybrać - bo nie mamy za dużo złotówek na zakup książek - czy nabyć to, co aktualne, czy to co zabytkowe, bardzo drogie i tylko dla specjalistów, to jest to dla nas trudna decyzja. Tym bardziej dziękuję za cenne dary. To będzie dla wielu rarytas.

Wśród przekazanych WiMBP książek są też pewne wydawnicze drobiazgi. - Jest tu nieduża rzecz zawierająca niewiele przepisów. To notatnik wnuczki założyciela dzisiejszego Biowetu, dr. Schreibera. Przypadek zrządził, że wśród różnych szpargałów, które znalazły się w Berlinie, ktoś wypatrzył coś z napisem "Landsberg". Sam znalazca też nie wiedział, skąd się to wzięło. I pomyślałem, że taki notesik z kilkoma przepisami, ale wnuczki osoby zasłużonej dla Gorzowa, też powinien się tu znaleźć.

Zbiór książek kucharskich to był drugi dar Towarzystwa Miłośników Gorzowa dla gorzowskiej książnicy. Pierwszy stanowił talerz miśnieński z widokiem Landsberga. - Dziękuję darczyńcom z całego serca, że udało się wspólnymi siłami z TMG i radnymi uskutecznić coś dobrego dla naszej książnicy - mówił Robert Piotrowski. - Wielu z nich pytało: A co dalej? I na szybko zrodził się pomysł odnośnie digitalizacji i tego, co biblioteka robi dobrego dla czytelników na całym świecie. Jest potrzeba zdigitalizowania Heimatblattów, czyli ukazujących się od 1947 r. czasopism landsberczyków. Współczesne jako pdf-y są dostępne w internecie, natomiast te starsze to są zupełnie białe kruki. Tu na pewno dział zbiorów specjalnych i dział historii regionu sie ucieszą, gdy taka pula oryginałów trafi do nich. Przyjąłem to na serce i teraz będę szukał, by taki komplet trafił do biblioteki. To przecież kopalnia wiedzy o naszym regionie. Jak się uda, to może jeszcze w tym roku pojawi się kolejny dar. W ten sposób staramy się wyrażać miłość do tego, co nasze - zakończył Robert Piotrowski.

Darczyńcy, dzięki którym zakupiono książki kucharskie przekazane WiMBP:
Magdalena Truszyńska z rodziną, Ewa Stanicka z rodziną, Igor Andruch z rodziną, Wojciech Berezowski z rodziną, Mariusz Domaradzki z rodziną, Paweł Dzyga z rodziną, Przemysław Florjanowicz-Błachut z rodziną, Paweł Kurtyka z rodziną, Robert Piotrowski z rodziną, Dariusz Sacharczuk z rodziną, Bolesław Sosnowski z rodziną, Marcin Wiczkowski z rodziną, Maciej Zakrzewski z rodziną, Marek Zawadzki z rodziną.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 1/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 2/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 3/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 4/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 5/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 6/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 7/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 8/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 9/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 12/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 13/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 14/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 15/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 16/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 17/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 19/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 21/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 22/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 23/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 24/24


19 października 2018 14:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Likwidacja barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych to główny cel kolejnych prac remontowych, które drogowcy wykonają na terenie Nowego Miasta. Zadania ... <czytaj dalej>
Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kamińscy S.C. Andrzej Kamiński

ul. Piramowicza 9, Gorzów Wlkp.
tel. 601 758 415
branża: Hotele <czytaj dalej>
"Faster" Piotr Faściszewski

ul. Myśliborska 7, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bary <czytaj dalej>
"Fronczak" Ryszard Fronczak

ul. Powstańców Wielkopolskich 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 48 33
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Policjanci nie tylko na służbie
Aspirant sztabowy Dariusz Sztylka i sierżant sztabowy Mateusz Partyka z ... <czytaj dalej>
Jeśli nie możesz być w Warszawie, posłuchaj radia
Gorzowska premiera książki „Jedzie Pan Jazz” miała miejsce w czerwcu. ... <czytaj dalej>
65 lat GTF
Miłośnicy fotografii spotkali się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej ... <czytaj dalej>
Usiedli przy otwartym stole
Wielokulturowy piknik z okazji 20-lecia województwa lubuskiego odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
W kolejce po... rozum
Trudno, oj trudno żyje się dziś w którejś tam z kolei Rzeczypospolitej. Niby nowocześnie, niby lepiej, a każdego dnia aż chce mi się wyć z bezsilności, gdy zderzam się z ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0186.jpg
Hanna Kaup:
Chopin w podgorzowskim lesie
To był jeden z piękniejszych koncertów chopinowskich. Niektórzy mówili, że ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4362:
a skąd kasa na te wszystkie plakaty wyborcze?
czyżby od koalicji? <czytaj dalej>
HAX:
Zabiera Pani głosy koalicji tym samym daje Pani przewagę PiSowi czyli jest Pani za PiSem ???????????? i łamaniem prawa przez nich ????????????‍ <czytaj dalej>
HAX:
To se głosuj lamusie na PiS a cała reszta normalnych na koalicje żadne wynalazki i plagiatorki na KOALICJĘ głosujemy 13.10.2019 bo będzie znów <czytaj dalej>
Anonim_6772:
Czy prawdą jest że Komunalnik z Nysy będzie wywoził śmieci w Gorzowie od przyszłego roku? <czytaj dalej>
Anonim_2416:
to istniemie koalicji wpycha Polakow w objecia pisu.
nikt nie zaglosuje na ideologie ktore oni prezentuja <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej