środa 19 lutego 2020     Arnold, Konrad, Marceli
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Jak gotowano w Landsbergu
eGorzowska - 8880_fKlyHYafmTUKTnSVwzmQ.jpgO tym, jak gotowano w Landsbergu, można przeczytać w książkach kucharskich przekazanych gorzowskiej książnicy przez Towarzystwo Miłośników Gorzowa.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Gorzowa regionalista Robert Piotrowski przekazał do zbiorów gorzowskiej książnicy kolekcję niemieckojęzycznych książek kucharskich. Wśród nich dwie wydane w Landsbergu.

19 października Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wzbogaciła swój księgozbiór o 21 zabytkowych książek kucharskich. Kolekcję zakupioną od mieszkańca Berlina zaprezentowano w pomieszczeniach Willi Lehmanna.
- Zbiór stanowią pozycje w przewadze wiekowe, lokalnie bardzo cenne, w tym dwa tytuły wydane w Landsbergu, których zakup umożliwiła donacja szeregu zacnych gorzowian, w części niemieszkających już w stronach rodzinnych - powiedział Robert Piotrowski.

Co zawierają przekazane pozycje?
- Dzięki nim można się żywić przez cały rok i to w sposób rustykalny, podstawowy. Co mnie uderzyło, to fakt, że jest to kuchnia gospodarna, a nawet biedna, używająca resztek - wyjaśniał R. Piotrowski i dodał: - Pan dyrektor zwrócił uwagę na potrawy kwaśne, a więc raczej nieświeże z dzisiejszego punktu widzenia. Jest tu też mnóstwo wskazówek, z których dziś nie korzystamy, bo jesteśmy rozrzutni. To klasyczna kuchnia od drobiazgów, po dzisiaj takie ekskluzywne rzeczy, jak np. raki. Kiedyś to było jedzenie biednych ludzi, bo można było tego nałapać wiadrami, a dziś raki podalibyśmy na białym obrusie z kompletem odpowiednich sztućców i serwet.

W książkach kucharskich znajdziemy przepisy z przyrządzania roślin strączkowych, wiele odmian zup ziemniaczanych, sposobów na szczupaki czy karpia w polskiej zalewie. Jest osobna nieduża książka o grzybach. - Wydana tuż po wojnie, ale duchem dawniejsza, ukazująca, jak ludzie sobie radzili, gdy trzeba było nagle jeść rzeczy, którymi wcześniej pogardzali - dodaje Robert Piotrowski. - A więc to kopalnia wiedzy. Kłopot tylko, że niemieckojęzyczna, do tego w frakturze pradawna. Liczę jednak na studentów germanistyki, na uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych, na naszych gorzowskich mistrzów garnka i patelni, że z tego skorzystają, głównie z tych dwóch landsberskich. Na nie szczególnie na początku warto zwrócić uwagę i zobaczyć, czy te przepisy odzwierciedlają tutejsze surowce, obyczaje, czy faktycznie ta kuchnia jest mocno regionalna, czy może bardziej pasuje do Wielkopolan, bo znajduje się tu wiele potraw z kartofli. Liczę, że ktoś z tych przepisów skorzysta i za jakiś czas nam je zaprezentuje.

- To rzecz, której my byśmy sami nie znaleźli, bo nie mamy tylu pracowników, by wysyłać ludzi w teren i szukać regionaliów w tysiącach antykwariatów - powiedział, dziękując za dar, dyr. biblioteki Sławomir Szenwald. - I jeśli mamy skromne środki na zakup książek, to są to nowe książki. Takie trudno kupić, bo są z tym pewne kłopoty, choćby z tego powodu, że my musimy mieć fakturę także od prywatnej osoby. Ponadto, kiedy trzeba wybrać - bo nie mamy za dużo złotówek na zakup książek - czy nabyć to, co aktualne, czy to co zabytkowe, bardzo drogie i tylko dla specjalistów, to jest to dla nas trudna decyzja. Tym bardziej dziękuję za cenne dary. To będzie dla wielu rarytas.

Wśród przekazanych WiMBP książek są też pewne wydawnicze drobiazgi. - Jest tu nieduża rzecz zawierająca niewiele przepisów. To notatnik wnuczki założyciela dzisiejszego Biowetu, dr. Schreibera. Przypadek zrządził, że wśród różnych szpargałów, które znalazły się w Berlinie, ktoś wypatrzył coś z napisem "Landsberg". Sam znalazca też nie wiedział, skąd się to wzięło. I pomyślałem, że taki notesik z kilkoma przepisami, ale wnuczki osoby zasłużonej dla Gorzowa, też powinien się tu znaleźć.

Zbiór książek kucharskich to był drugi dar Towarzystwa Miłośników Gorzowa dla gorzowskiej książnicy. Pierwszy stanowił talerz miśnieński z widokiem Landsberga. - Dziękuję darczyńcom z całego serca, że udało się wspólnymi siłami z TMG i radnymi uskutecznić coś dobrego dla naszej książnicy - mówił Robert Piotrowski. - Wielu z nich pytało: A co dalej? I na szybko zrodził się pomysł odnośnie digitalizacji i tego, co biblioteka robi dobrego dla czytelników na całym świecie. Jest potrzeba zdigitalizowania Heimatblattów, czyli ukazujących się od 1947 r. czasopism landsberczyków. Współczesne jako pdf-y są dostępne w internecie, natomiast te starsze to są zupełnie białe kruki. Tu na pewno dział zbiorów specjalnych i dział historii regionu sie ucieszą, gdy taka pula oryginałów trafi do nich. Przyjąłem to na serce i teraz będę szukał, by taki komplet trafił do biblioteki. To przecież kopalnia wiedzy o naszym regionie. Jak się uda, to może jeszcze w tym roku pojawi się kolejny dar. W ten sposób staramy się wyrażać miłość do tego, co nasze - zakończył Robert Piotrowski.

Darczyńcy, dzięki którym zakupiono książki kucharskie przekazane WiMBP:
Magdalena Truszyńska z rodziną, Ewa Stanicka z rodziną, Igor Andruch z rodziną, Wojciech Berezowski z rodziną, Mariusz Domaradzki z rodziną, Paweł Dzyga z rodziną, Przemysław Florjanowicz-Błachut z rodziną, Paweł Kurtyka z rodziną, Robert Piotrowski z rodziną, Dariusz Sacharczuk z rodziną, Bolesław Sosnowski z rodziną, Marcin Wiczkowski z rodziną, Maciej Zakrzewski z rodziną, Marek Zawadzki z rodziną.

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 1/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 2/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 3/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 4/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 5/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 6/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 7/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 8/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 9/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 12/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 13/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 14/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 15/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 16/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 17/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 19/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 21/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 22/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 23/24

jak gotowano w landsbergu, zdjęcie 24/24


19 października 2018 14:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Miasto tłumaczy, dlaczego opóźnia się remont Sikorskiego
Publikujemy informacje urzędu miasta dotyczące okoliczności przebudowy ulicy Sikorskiego i przyczyn przesunięcia terminów realizacji tej inwestycji. W związku z licznymi pytaniami ... <czytaj dalej>
Miliony na nowe miejsca w przedszkolach
Zarząd województwa podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów dotyczących poprawy dostępności i jakości edukacji przedszkolnej. Celem konkursów jest utworzenie nowych miejsc ... <czytaj dalej>
Samorządowcy w sprawie strategii
Publikujemy stanowisko samorządów północnej części województwa lubuskiego z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie projektu Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego ... <czytaj dalej>
Przychodnie do szpitali
Samorząd Województwa Lubuskiego planuje połączyć dwie przychodnie ze szpitalami. Chodzi o Przychodnię Dworcową i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kredyt Bank S.A. Bankomat

ul. Sikorskiego 135, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Bankomaty <czytaj dalej>
PP-H-U "LS" Leszek Lewandowski

ul. Żniwna 32, Gorzów Wlkp.
tel. 502 553 388
branża: Budowlany nadzór <czytaj dalej>
Krzymiński Krzysztof Usługi Transportowe

ul. Szkolna 1 lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 697 990 741
branża: Transport samochodowy <czytaj dalej>

17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
Premiera, na którą czekali miłośnicy disco-polo
Czy w walentynki może być nieromantycznie? Przekonaj się o tym. ... <czytaj dalej>
W Gorzowie powstanie centrum logistyczne
W najbliższy piątek, 14 lutego, przy ul. Szczecińskiej zostanie wmurowany ... <czytaj dalej>
Szpitalne obcowanie ze sztuką
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« luty 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów i bezpieczeństwie konsumenta (3)
Coraz bliżej 1 marca, kiedy to wszyscy będziemy obowiązkowo segregować śmieci. Czy zwracamy uwagę, że opakowania plastikowe oznaczone jako 7 – INNE/OTHER nie podlegają recyklingowi, choć nie ma o tym ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0105a.jpg
Hanna Kaup:
18II2020
18II2020. Milord, doktorka, furgon militarny, lando, klap break, landolet, to tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
17II2020
17II2020. To fotograficzne odbicie dwóch wież w wodzie przywodzi na myśl ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3695:
na wsi takie rzeczy to normalka
jak jacuś po polu jeździł kombajnem <czytaj dalej>
Anonim_9892:
do Taczki. Słucham z przyjemnością tego pana. On się w "gorzówku" marnuje, on do rządu powinien iść. Jak on mówi, to gdyby nie mój <czytaj dalej>
Anonim_4857:
sami debila wybrsliscie sobie na wójta gorzowa więc co sie dziwicie <czytaj dalej>
Taczka :
Co na to nasz najlepszy bajerant, rzecznik UM? Znowu jakieś bzdury. <czytaj dalej>
Anonim_9546:
Podobno rzecznik potwierdził, że to miasto zlecilo wycinkę, ale winą obarczył wykonawcę. Skandal <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej