środa 1 kwietnia 2020     Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Dźwięki to jest ukryta prawda
– cd. rozmowy z Adamem Bałdychem
eGorzowska - 5237_YTjd6g7maFKZzUYEWEO.jpg31 maja Adam Bałdych będzie promował w Gorzowie swoją kolejną płytę „The New Tradition”.

Pierwszą część rozmowy przeczytasz tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,kultura,5191,

Płyta „The New Tradition” łączy w sobie tradycję kultur świata w różnych jej okresach. Ty ją interpretujesz i cytujesz. Zaczynasz przeniesieniem w Tatry, potem pytasz: dokąd iść dalej? wspominasz Lament Jeremiasza i to wszystko nagrywasz dla niemieckiej filmy. To duża mieszanka.
– Tak spora, bo tak naprawdę to, co mnie kształtuje, to są przeróżne doświadczenia. Muzyka to polski folklor, z którego czerpałem jeszcze jako dziecko, gdy grałem w Małych Gorzowiakach. Wtedy to był dla mnie sposób, by po zajęciach szkoły muzycznej zagrać coś innego, ale dziś widzę, że przesiąkałem tą muzyką zupełnie nieświadomie. I to gdzieś we mnie zostało. Wtedy grałem te dźwięki, a potem ich echo zaczęło odbijać się w mojej własnej muzyce. Gdy zrozumiałem, jak to wykorzystać, co z tym zrobić, to nagle się kazało, że to wszystko było dla mnie ważne. Gdy dotknąłem muzyki średniowiecznej, Hildegardy, zrozumiałem, że ona cały czas odbija się we współczesnej i w jazzie. Była na tyle silna w swoim przesłaniu, że pobrzmiewa nawet do dnia dzisiejszego. I jest jakimś folklorem całej Europy, więc ja, czując się Polakiem, a więc też Europejczykiem, nie mogłem nie odnieść się do tego, co stanowi jej źródło, fundamenty tej europejskiej muzyki klasycznej. A nagrywanie dla niemieckiej firmy, to też jest europejskość. Yaron pochodzi z Izraela, mieszka we Francji, nasze kultury też potrafią się przenikać. Każdy dał coś ze swojej kultury i tak też powstaje nowa tradycja.

Twoja płyta jest sentymentalna, melancholijna i intymna. 18 maja skończyłeś 28 lat. Jesteś szalenie młodym człowiekiem. Ten sentyment, melancholia i intymność są niemodne we współczesnym świecie, a jednak płyta czaruje, hipnotyzuje. Jak się to robi?
– To, co przez ostatnie dwa lata się we mnie naprawdę zmieniło, to zaakceptowanie siebie i prawdy o sobie, o tym, że każdy z nas ma plusy i minusy, niedoskonałości, które tak naprawdę tworzą doskonałość, bo są ludzkie. To, co we mnie dojrzało, to świadomość własnej kultury. Z każdym rokiem przybywa mi śmiałości do tego, by o tym mówić w bezpośredni sposób i żeby być szczęśliwym, że mogę ludziom powiedzieć to, co naprawdę myślę. Muzyka dla mnie zawsze była sposobem, by opowiedzieć o sobie dźwiękami, a nie słowami, których często nie chcemy wypowiadać, bo świat nas ocenia, na nas patrzy i boimy się zdradzić to, co tak naprawdę myślimy. A dźwięki to jest ukryta prawda. Dlatego zawsze czułem się tak dobrze na scenie, bo czułem się tam kompletnie prawdziwy. Do tego dochodzi jeszcze większa śmiałość w wypowiadaniu słów. To sprawia, że moja sztuka jest bardziej dojrzała, bo wiem dokładnie czego chcę, co mi się podoba na tym świecie, co mi się nie podoba, chcę o tym mówić wprost.

30 maja premiera płyty w programie II Polskiego Radia, dzień później występujesz w Filharmonii Gorzowskiej. Widzę, że wszystkie ważne rzeczy w twoim życiu dzieją się w maju.

– Maj to miesiąc moich urodzin i rozkwitających kwiatów. Wszyscy mamy w sobie energię, więc spotkajmy się, by się nią podzielić, zanim rozjedziemy się na wakacje do różnych miejsc. Tuż przed tym zdarzy się koncert promujący moją płytę, koncert niezwykle związany z Gorzowem, bo wiele z tego o czym opowiadam na płycie, zdarzyło się w Gorzowie. Chciałbym, żeby wszyscy gorzowianie pojawili się na tym koncercie, żeby chcieli zobaczyć, co nowego u mnie, w muzyce, co mam do zaproponowania.

Byłeś – tylko przez minione dwa lata – w bardzo wielu miejscach. Zagrałeś bardzo wiele koncertów. Udzieliłeś bardzo wielu wywiadów. Wokół ciebie dzieje się bardzo wiele. To trzeba gdzieś zatrzymać. Kiedy pojawi się książka „Adam Bałdych My Young Life?

– Kiedy będę miał 80 lat (śmiech).

Planujesz już coś nowego? Jakąś płytę?
– Nie planuję pracy nad nową płytą, bo muszę teraz oczyścić głowę z wszystkich pomysłów. Muszę uspokoić myśli, by na nowo budować, eksperymentować, pewne rzeczy odrzucić, pewne przyjąć, przeanalizować. Dać sobie po prostu czas. Dlatego najbliższy rok będę spędzał na tym, by wpadać na dobre rzeczy i spokojnie do nich podchodzić. A teraz planujemy trasy koncertowe. Mamy ich już na półtora roku do przodu, a w międzyczasie też zawsze coś wpada. Ale to jest perspektywa, która daje mi wgląd w to, gdzie jestem.

Dziękuję.


29 maja 2014 22:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Verti" S.C.

ul. Zielona 33 -34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 64 41
branża: Farby, lakiery, emalie - hurt <czytaj dalej>
"S & S" Sp.j. Piotr Szlegiel Jacek Szlegiel Robert Wiśniewski

ul. Myśliborska 31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 28 29
branża: Odzież - hurt <czytaj dalej>
"Future-King" Hubert Kaprykowski

ul. Przemysłowa 14 -15 m. Pok.Nr304, Gorzów Wlkp.
tel. 504 230 541
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>

Chlorator od gorzowskich wodociągów
Dzięki Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, cieki szpitala zakaźnego będą wolne ... <czytaj dalej>
Jak radzić sobie z lękiem
Od wtorku 31 marca, na kanale YouTube Akademia NFZ będą ... <czytaj dalej>
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5b.jpg
Hanna Kaup:
1IV2020 - prima aprilis
1IV2020. Wydawać by się mogło, że w sytuacji epidemii i coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
31III2020 - coraz trudniej
31III2020. Ostatni dzień marca. Rząd w czasie kolejnej konferencji poinformował Polaków ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2726:
nosił wilk razy kilka, ponieśli jednego i drugiego wilka <czytaj dalej>
Anonim_5592:
2726 Samokrytyka dobra rzecz <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Ale się ubawiłem <czytaj dalej>
Anonim_2726:
Gorzów to stan umysłu <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Pionierom szacunek, ale takim piernikom marudzącym na forum, zatruwającym ludziom umysły nie! Siedzisz tu i zrzędzisz. I myślisz, że naprawiasz <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej