wtorek 7 kwietnia 2020     Donata, Herman, Rufin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Świat daleki i bliski
eGorzowska - 4264_XkF7ZEVnG8JPCHgOjgz.jpg

Biblioteka im. Z. Herberta zaprasza do oglądania fotografii prezentującej świat daleki i bliski. Od 5 września na parterze budynku i w Galerii Pod Kopułą zawisły zdjęcia Stefana Piosika i Marcina Tomczaka.

"Od Alaski po Przylądek Horn" to tytuł prac znanego podróżnika Stefana Piosika. Wystawa została przeniesiona z Małej Galerii Fotograficznej, gdzie była prezentowana przed wakacjami. Tym razem uzupełnia ją prezentacja wydanych już fotoalbumów oraz dodatkowy biogram.

Stefan Piosik
23 lipca 2009 r. przekroczył siedemdziesiątkę. Choć oficjalnie na emeryturze, wciąż jest aktywny zawodowo. Od 23 lat razem z Mariuszem Baturą prowadzi znaną w Polsce i Europie firmę Gotech. Wcześniej był prezesem Gorzowskiej Usługowej Spółdzielni Pracy, a także dyrektorem wydziału handlu i usług w Urzędzie Wojewódzkim. W stolicy województwa gorzowskiego osiadł wkrótce po jego utworzeniu, w 1976 r. Będąc dyrektorem oddziału Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców Społem w Świebodzinie, został tu skierowany do pracy w nowej jednostce WSS Społem.

Swoją pierwszą zagraniczną podróż odbył w 1978 r. na Węgry. W l. 80. zwiedził państwa obozu socjalistycznego, a więc m.in.: Niemiecką Republikę Demokratyczną, Czechosłowację, Bułgarię, Związek Radziecki, ale też Gruzję, Jugosławię, i Turcję. Wszędzie oglądał największe muzea. Odwiedził Ermitaż w Petersburgu, dwa razy był w Moskwie, by podziwiać Galerię Trietiakowską, w Dreźnie – Galerię Obrazów Starych Mistrzów.

Z czasem dotarł też do Paryża, gdzie przez dwa tygodnie poznawał Luwr, Wersal, Montparnasse, Centrum Kultury Pompidou, Bazylikę Notre Dame. W Londynie odkrywał tajemnice Ziemi i jej przyrody w Muzeum Historii Naturalnej. W Turcji zachwycał się Błękitnym Meczetem i osiągnięciami architektury bizantyjskiej. Odpoczywał nad Morzem Czarnym na południowym wybrzeżu Krymu w Ałuszcie.

Od początku l. 90. zaczął organizować wyjazdy indywidualnie. Wystarczyło, że wykupił na tydzień hotel nad włoskim wybrzeżem i stamtąd podróżował do Szwajcarii, Francji, Monte Carlo. Mówi, że odwiedzał miejsca, do których sam diabeł by nie trafił.
– Tak mną rzucało do 2005 r., gdy po raz pierwszy wyjechałem nad Bajkał – wspomina. Potem była Namibia w Afryce, Chiny, Czukotka i Kanada. Uparcie trzymał się północnego szlaku, by objechać Biegun Północny. Był w Norwegii, Szwecji, Finlandii. Pojechał też pod Archangielsk i dalej na Syberię, by doświadczyć jej bezkresu i sprawdzić, co czuli zesłani tam ludzie. Kolejne podróże zawiodły go znów do Kanady, na Jukon i Alaskę.

Osobny rozdział w jego podróżniczym życiu stanowią wyjazdy turystyczne do Ameryki. W Waszyngtonie zgłębiał tajniki globalnego biznesu, poznał Los Angeles, Waszyngton, Baltimore, Florydę, a osiem lat przed tragedią w Nowym Jorku zachwycał się konstrukcją World Trade Center.

Jeśli poznał Amerykę Północną, poznał też wyspy Morza Karaibskiego, Amerykę Środkową z Kanałem Panamskim, Meksyk, Gwatemalę, Nikaraguę. Był w Kolumbii, Wenezueli i Brazylii, gdzie obserwował słynny karnawał w Rio de Janeiro. Dotarł do Urugwaju, Argentyny, na Falklandy, do Chile i Przylądka Horn. Był na Madagaskarze.

Uczestniczył też w wyprawach myśliwskich, głównie do Afryki. Obserwował zwierzynę w Czadzie, Centralnej Republice Afryki czy RPA. Widział Wodospady Wiktorii w Zimbabwe i Niagara na granicy Kanady i USA.

W międzyczasie wracał do Europy. Odbył dwie podróże do Hiszpanii, skąd przywiózł dwa filmy, także o najbardziej wysuniętym na zachód Przylądku Roca i o muzyce flamenco. W 2008 r. dwa tygodnie pływał żaglem po Morzu Egejskim, od Pireusu do Santorini odwiedzając wiele greckich wysp. Dwa razy był też w Izraelu – raz z pielgrzymką. W Egipcie spełnił marzenie o poznaniu grobowca Tutenchamona i piramid w Gizie.

W sumie odwiedził 67 krajów, ale przed nim jeszcze wiele marzeń do spełnienia. Między innymi Jedwabny Szlak w Bucharze i Samarkandzie.

Stefan Piosik na co dzień mieszka pod lasem w drewnianym domu. Stworzył tam izbę pamięci, własne muzeum, w którym zgromadził przywiezione z podróży eksponaty. Wydał 22 fotoksiążki:

Rosja – Po bezdrożach Czukotki
Czy jeszcze zobaczę taką Afrykę?
Barwy Afryki
Grenlandia
Kanada – Jukon
Rosja – Nad Zalewem Rybińskim
Od Iławy do Bałtyku
W buszu Zimbabwe
W Krainie Baobabów
Wśród największych zwierząt Afryki
Włodzimierz Korsak na Ziemi Gorzowskiej
Kanada – Biała Cisza Północy
Na brzegach dwóch oceanów
W Ameryce Środkowej
Kanada – W puszczy i na wodzie
Muzeum przyrodniczo-myśliwskie w Uzarzewie
W Brazylii i Urugwaju
W Argentynie, na Falklandach, Przylądku Horn i Chile
Śladami Jezusa Chrystusa
Alaska 2012 – latem
Po taaaaką rybę na Madagaskar
W cieniu palm

wiat daleki i bliski, zdjęcie 1/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 2/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 3/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 6/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 7/10

Galerii Pod Kopułą można oglądać fotografie Marcina Tomczaka „Stany skupienia. Pejzaże z Doliny Noteci”. Prezentowane fotografie odbiegają stylistycznie od naturalistycznej konwencji. Są nieco odrealnione, nostalgiczne, bardzo plastyczne. Skupiają się na operowaniu kolorem, mistrzowskim wykorzystaniu światła i specyficznym kadrowaniu autorską wizją. Dzięki temu spoglądamy na miejsca nam znane, ale przez pryzmat oka i obiektywu Marcina Tomczaka.

Autor, w moim subiektywnym odczuciu, jest podobny do swoich fotografii. Syntetyczny, skromny, niechętny do snucia opowieści o sobie. Znany, fotografujący od wielu lat „człowiek lasu” z Nadleśnictwa Karwin. Autor licznych fotografii wykorzystywanych w materiałach promocyjnych dotyczących Puszczy Noteckiej.

Hak

wiat daleki i bliski, zdjęcie 9/10

wiat daleki i bliski, zdjęcie 10/10


5 września 2013 23:04, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A kiedy coś nowego Marcin?
xyz7, 07.09.2013, 10:58, 83.23.146.215 ##

Czekamy na nowe prace
xyz7, 07.09.2013, 21:02, 83.8.186.7 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina ... <czytaj dalej>
Komunalnik wyjaśnia
Publikujemy informację na temat rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. 1 kwietnia rozpoczęliśmy usługę odbioru ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w ... <czytaj dalej>
4IV2020 - pomoc bezdomnym
4IV2020. Za tydzień święta wielkanocne. Zwykle w tym okresie przeprowadzało się ... <czytaj dalej>
Targowisko pracuje, ale...
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca, konieczne są ... <czytaj dalej>
Nowi odbiorcy
Od 1 kwietnia zmienili się odbiorcy odpadów na terenie Gorzowa ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
6IV2020 - wszyscy czekamy
6IV2020. Rozpoczął się drugi miesiąc walki z epidemią i pierwszy taki ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
5IV2020 - Niedziela Palmowa
5IV2020. Niedziela Palmowa. W Rzymie papież Franciszek odprawił mszę św. w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5443:
To jakiś żart chyba. Ktoś postawił paczkomat, by w sytuacji kryzysu pobierać opłatę od ludzi? <czytaj dalej>
Anonim_4511:
czy mi się wydaję czy narażają obecnie swoje życie żeby odbierać śmieciory od sfrustrowanych mieszkańców którzy za nic nie są wdzięczni t <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Chyba coś w tym jest <czytaj dalej>
Anonim_4231:
czy mi się wydaję, czy słabość egorzowskiej do Czyżewskiego spowodowała łatwość tłumaczenia się komunalnikowi.
Gorzów oj czysty kogo <czytaj dalej>
Anonim_6234:
ludzie im dadza wladze w zebachz a to jak skitezcznie walczyli z koronawirusem trzynajac narod za mordy blisko ziemi jak w stnie wojennym. a nie wprow <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej