wtorek 7 kwietnia 2020     Donata, Herman, Rufin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Są młodzi, piękni i zdolni.
Dostali stypendia na kulturalne projekty
eGorzowska - 4238_sX9C5DJtbwX09GVu5SCW.jpgSiedem młodych osób otrzymało w czwartek stypendia twórcze Prezydenta Gorzowa.

Stypendia twórcze przyznawane są w Gorzowie od 1996 r. 29 sierpnia siedem kolejnych osób odebrało z rąk wiceprezydent Ewy Piekarz decyzję o przyznaniu finansowego wsparcia.

Zgłoszono 17 kandydatur, które oceniła komisja stypendialna. W jej skład weszli: prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusz Krzysztof Szmidt, dr AWF Mariola Radzińska, kierownik Preambulum Marcjanna Wiśniewska, kierownik działu filmowego MOS Iwona Bartnicka, kurator BWA MOS Gustaw Nawrocki, kierownik działu ewidencji Archiwum Państwowego Juliusz Sikorski i muzyk Filharmonii Gorzowskiej Mateusz Malina.

Tym razem 18 tys. zł podzielono według potrzeb i załączonych kosztorysów. Były więc stypendia rzędu 1520 zł na realizację projektu Pawła Lewandowskiego z regionalistyki, 5 tys. dla lidera zespołu Forbiden Souls Kamila Kamińskiego na wydanie kolejnej płyty czy 1680 zł dla Justyny Głażewskiej na zakup futerału do zabytkowego saksofonu, na którym gra. Wśród stypendystów jest również nominowana w 2012 r. do Wawrzynu Lubuskiego poetka Agnieszka Moroz. 2 tys. zł przeznaczy tym razem na wydanie 130-stronicowej książki o tworzeniu literatury „Jak uwieść czytelnika” (fragmenty zaprezentujemy wkrótce).

Uroczystość odbyła się w Miejskim Ośrodku Sztuki, a w atmosferę kulturalnego spotkania, minikoncertem na pianinie wprowadził obecnych doradca prezydenta do spraw kultury Jan Markuszewski. W oficjalnej części Dorota Janczewska z wydziału kultury zaprezentowała sylwetki stypendystów, a wiceprezydent Ewa Piekarz wręczyła im decyzje komisji.

Ostatnim punktem spotkania był recital stypendysty Patryka Sztabińskiego, który gorzowianinem jest od niedawna. Przyjechał tu wiosną, pochodzi z Podlasia, a grą na akordeonie zajmuje się od 13 lat. Dziś ma 22 i jest już uznawany za jednego z najwybitniejszych muzyków młodej generacji. Dość wspomnieć, że występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na Zamku Królewskim w Wilnie, a także w Programie 2 Polskiego Radia. Jest laureatem nagrody „Outstanding Musician” oraz dwóch nagród pozaregulaminowych prestiżowego konkursu IBLA Grand Prize World Music Competition. Został zaproszony przez New York Ibla Foundation do udziału w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych, wystąpił w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Czwartkowy koncert był pierwszym, jaki Patryk wykonał w Gorzowie i od razu zachwycił słuchających. Swoje stypendium przeznaczy na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku. Choć Patryk doskonale gra na akordeonie, instrumencie, który wraca do łask, to niestety, nie posiada go na własność, a tylko wypożycza. Marzy o tym, by zakupić nowy, ale nie stać go na to, tym bardziej, że od października zaczyna studia muzyczne w Warszawie. Może znajdzie się jakiś mecenas, który pomoże niezwykle uzdolnionemu muzykowi?

Oto wszyscy stypendyści:
1.Paweł Lewandowski
REGIONALISTYKA
Doktorant Studium Nauk o Kulturze Uniwersytetu Wrocławskiego, proponowaną kwotę stypendium zamierza przeznaczyć na realizację projektu „Mit pionierów zachodu. Heroizacja przeszłości na przykładzie osadników polskich ziem zachodnich”.

2.Kamil Karmiński

MUZYKA
Lider zespołu Forbiden Soul, który ma na koncie płytę wydaną w ub. toku przez Adama Bałdycha, Wartość muzyczna prezentowanego przed Komisją materiału oraz dobre rokowania co do twórczości literackiej lidera przekonały Komisję do jednomyślnej decyzji o wsparciu Miasta na rzecz wydania kolejnej płyty Zespołu .

3. Anna Kodź

SZTUKI PLASTYCZNE
Magister sztuki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zaprezentowała w formie medialnej znaczący dorobek artystyczny, a program twórczy przygotowania w Gorzowie wystawy oraz jej prezentacji w kraju, w celu pozyskania rynku sztuki był niezwykle wiarygodny, Anna Kodź jest dojrzałą osobowością twórczą rokuje nadzieję na znakomity artystyczny rozwój.

4. Agnieszka Moroz
LITERATURA
Autorka dwóch tomików poetyckich. W 2012 r. nominowana do Wawrzynu Lubuskiego. Ukazały się liczne publikacje z jej udziałem (antologie, portale internetowe, recenzje).Posiada rekomendacje Fundacji „Czysta woda”. Zamierza przeznaczyć stypendium na wydanie książki o tworzeniu literatury popularnej „Jak uwieść czytelnika?”.

5. Justyna Głażewska
MUZYKA
Saksofonistka, członek Zespołu Muzyki Dawnej „Preambulum”. Laureatka licznych konkursów, np. Zespołów Kameralnych w Filadelfii, brała udział w licznych warsztatach. Za przyznane stypendium zamierza zakupić futerał do zabytkowego saksofonu, na którym gra.

6. Marta Perłowska

FOTOGRAFIA I FILM
Filmuje i fotografuje, otrzymuje nagrody i wyróżnienia z zakresu fotografii artystycznej, ma w swoim dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe, filmy, wystawy fotograficzne oraz projekty multimedialne.
Za przyznane stypendium zamierza zrealizować projekt fotograficzny zainspirowany książką Fernanda Pessoi „Księga niepokoju” oraz filmowy na podstawie „Księgi niepokoju” Pessoi.

7. Patryk Sztabiński
MUZYKA
Wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wybitny muzyk młodej generacji, akordeonista. Występował w tv NDTV w Nowym Jorku, w polskim radiu i tv, grał w Carnegie Hall, Filharmonii Narodowej i wielu innych. Laureat licznych nagród z dziedziny muzyki , m.in. brał udział w finale „Warszawskiej Jesieni”. Trio akordeonowe, w którego składzie występował, zdobyło I m-ce we Włoszech (Castelfidardo), w Międzynarodowym konkursie akordeonowym. W swoim dorobku ma płytę z utworami Dynastii Ogińskich. Otrzymał wiele nagród i stypendiów, w tym Miasta Stołecznego Warszawy w 2013r. oraz Marszalka Województwa Podlaskiego.
Przyznane stypendium zamierza przeznaczyć na przygotowanie, nagranie i postprodukcję wideoklipu z jednoczesnym nagraniem dźwięku.

Tekst i foto Hanna Kaup


sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 1/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 2/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 3/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 4/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 5/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 6/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 9/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 10/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 11/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 12/13

sa mlodzi piekni i zdolni dostali stypendia n, zdjęcie 13/13


29 sierpnia 2013 23:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jestem autorką nie dwóch, a trzech tomików poetyckich.


Agnieszka
Anonim_5882, 30.08.2013, 10:42, 81.190.165.94 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina ... <czytaj dalej>
Komunalnik wyjaśnia
Publikujemy informację na temat rozpoczęcia realizacji usługi odbioru odpadów komunalnych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6. 1 kwietnia rozpoczęliśmy usługę odbioru ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Uroczystości Wielkiego Tygodnia
W Wielki Czwartek (9 kwietnia) rano o godz. 10.00 w ... <czytaj dalej>
4IV2020 - pomoc bezdomnym
4IV2020. Za tydzień święta wielkanocne. Zwykle w tym okresie przeprowadzało się ... <czytaj dalej>
Targowisko pracuje, ale...
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca, konieczne są ... <czytaj dalej>
Nowi odbiorcy
Od 1 kwietnia zmienili się odbiorcy odpadów na terenie Gorzowa ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
Hanna Kaup:
6IV2020 - wszyscy czekamy
6IV2020. Rozpoczął się drugi miesiąc walki z epidemią i pierwszy taki ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
5IV2020 - Niedziela Palmowa
5IV2020. Niedziela Palmowa. W Rzymie papież Franciszek odprawił mszę św. w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czym jest koronawirus
Dr Dawid Ciemięga pochodzi z Tychów. Jest lekarzem pediatrą i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5443:
Jaki czas? Jakie zdrowie? Były urny. Wystarczyło wrzucić i wfekt ten sam. <czytaj dalej>
Anonim_5695:
Nie chcesz, nie płać i nie płacz. Obowiązku nie ma. Przynajmniej oszczędza się ludziom czas i zdrowie. <czytaj dalej>
Anonim_5443:
To jakiś żart chyba. Ktoś postawił paczkomat, by w sytuacji kryzysu pobierać opłatę od ludzi? <czytaj dalej>
Anonim_4511:
czy mi się wydaję czy narażają obecnie swoje życie żeby odbierać śmieciory od sfrustrowanych mieszkańców którzy za nic nie są wdzięczni t <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Chyba coś w tym jest <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej