niedziela 31 maja 2020     Aniela, Petronela, Kamila
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Do Gorzowa jadą gwiazdy
Międzynarodowych Spotkań Muzyki Cygańskiej
eGorzowska - 4058_Eh5xPbo0bCMlOVIHGe.jpgJuż tylko kilka dni zostało do Międzynarodowych Spotkań Muzyki Cygańskiej Romane Dyvesa.
Tegoroczny festiwal będzie ucztą dla tych, którzy zakochali się w cygańskich rytmach. To będzie sentymentalna podróż po 25. latach imprezy, bo tyle kończy w tym roku, ale też podróż w przyszłość. Wystąpią gwiazdy: Edyta Geppert, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz oraz Studio Buffo. Festiwal zaczyna się 5 lipca na nadwarciańskim bulwarze. To będzie magiczna noc z Warsaw Balkan Madness, Gypsy Cz. i Haydamaky, czyli Wieczór Cygańskiej Muzyki Klubowej Gypsy Night. Wstęp na ten koncert za darmo.

Kolejne dwa dni to równie przebojowa zabawa, ale nieco bardziej sentymentalna. W związku z jubileuszem wystąpią zespoły, które już oglądaliśmy na scenie gorzowskiego Amfiteatru, ale będą też nowości. Warto się przekonać. Bilety i karnety na koncerty można kupować w cygańskim wozie, na Starym Rynku.

Gwiazdy Romane Dyvesa

Warsaw Balkan Madness (Polska) – to projekt muzyczny, łączący folkowe brzmienia z estetyką współczesnej muzyki. Czerpie inspirację z bogatego dziedzictwa cygańsko-słowiańskiej kultury Półwyspu Bałkańskiego. Szybkie partie trąbek, przejmujące brzmienia skrzypiec i akordeonów, zestawione z pulsującym basem i klubowymi beatami, tworzą radosną i żywiołową całość. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance, cechujący się wielką żywiołowością i spontanicznością. Łączy ze sobą elementy muzyczne z wizualnymi.

Gipsy.cz (Czechy) - czeski zespół hip-hopowy, używający języka romskiego. Brał udział w Glastonbury 2007 festival, a w 2009 reprezentował Czechy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Członkowie zespołu, to: Radoslav Banga, Vojta Lavička, Petr umaj, Jan Umaj.
W ciągu siedmiu lat zespół Gipsy.cz stał się jednym z najbardziej znanych przedstawicieli muzyki czeskiej. Występował na prestiżowych festiwalach i w klubach, w siedemnastu krajach - od Lizbony, przez Kijów do Seulu, czy Australii. Liderem grupy jest romany raper, muzyk i wokalista Radoslav "Gipsy" Banga. Urodził się 27 marca 1982. Na scenie muzycznej jest od 13 lat.

Haydamaky to jeden z najpopularniejszych zespołów na Ukrainie. Od lat konsekwentnie podąża własną ścieżką muzyczną. Haydamaky to niepowtarzalny styl muzyczny, który stworzyli sami artyści i na którym budują swoją miłość do muzyki. To niezwykłe połączenie motywów muzyki etnicznej wielu regionów Ukrainy, Bałkanów, nut cygańskich, żydowskich i rockowego uderzenia. Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Ostatni album to wspólne dzieło dwóch gigantów – ukraińskich Haydamaków i polskiego Voo Voo, które otrzymało status złotej płyty i nominację do Fryderyków 2010.

Teatr Tańca Romafest (Rumunia)
To jedyny chyba na świecie zespół, który tak czaruje tańcem. Grupa powstała w 1997 r., przy okazji Festiwalu Cygańskiej Piosenki i Tańca w Gornesti w Transylwanii. Znaleźli w niej miejsce doskonali tancerze. W repertuarze mają tradycyjne tańce z Transylwanii. Precyzja, z jaką artyści tańczą oraz skala trudności, potrafią przyprawić widza o zawrót głowy. Do zespołu trafiają wybitni artyści, którzy kończą szkoły ze złotymi medalami, a także finaliści najważniejszych konkursów tanecznych. Romafest to także piosenka ludowa, pomieszanie tradycji romskich i kultury bałkańskiej z jej niezwykła, łamaną muzyką.

Natasza Urbańska
Natasza Urbańska– polska piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Współwłaścicielka domu mody. W 2011 prowadziła program Taniec z gwiazdami. Natasza Urbańska przez wiele lat trenowała gimnastykę artystyczną. Jako dziecko zapisała się na zajęcia prowadzone w klubie Legia Warszawa. W 1991 przyszła na casting do musicalu Metro w teatrze Studio Buffo, gdzie miała kibicować występującej koleżance, sama jednak też stanęła w szranki z innymi uczestnikami castingu. Przeszła wszystkie etapy, lecz okazało się, że jest za młoda na występy w teatrze. Po 2 latach pojawiła się na kolejnych kwalifikacjach, gdzie została przyjęta do zespołu jako tancerka. Z czasem zaczęła dostawać coraz więcej solówek i ról, stając się jedną z czołowych artystek tego teatru.

Studio Buffo

Teatr muzyczny w Warszawie, działający (jako teatr Buffo) od 1956 roku. Od 1992 pod obecną nazwą i kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie. W 1992 Janusz Stokłosa (kompozytor) i Janusz Józefowicz (reżyser i choreograf) powołali STUDIO BUFFO sp. z o.o. Było to konsekwencją wielkiego sukcesu musicalu "METRO", który od dnia premiery korzystał z obcych scen i nad którym zawisła groźba rozwiązania. Własny teatr miał uchronić to przedsięwzięcie. Pierwszą premierą wystawioną przez założycieli na deskach teatru STUDIO BUFFO był spektakl "Do grającej szafy grosik wrzuć" z Edytą Górniak, Katarzyną Groniec, Barbarą Melzer, Robertem Janowskim, Michałem Milowiczem a także Krzysztofem Materną i Wojciechem Mannem.

ZESPÓŁ Zingaros (Argentyna)
Artyści grają muzykę, łączącą dwa różne style: cygański oraz tango. Taka mieszanka daje początek unikalnemu gatunkowi, charakteryzującemu się pasją i euforią muzyki cygańskiej i melancholią i nostalgią tanga Argentyńskiego.

Zespół Wojasa (Węgry)

Muzyka Vojasa oparta jest na tradycyjnej muzyce cygańskiej i wołoskiej. Muzycy grupy grali wcześniej w znanych zespołach (Romano Drom i Kalyi Jag). Kiedy zaczęli razem grać, ich głównym celem było cieszyć się muzyką i przekazać to uczucie publiczności.

Edyta Geppert

Edyta Geppert jest absolwentką warszawskiej Szkoły Muzycznej im. F.Chopina (ukończyła Wydział Piosenki). Początek jej kariery to 1984 rok, wtedy otrzymała I nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz Grand Prix Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. Potem na artystkę spadł dosłownie deszcz kolejnych laurów, m.in. wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki na Malcie i w Bratysławie, otrzymała dwa Wiktory dla najciekawszej osobowości TV i jeszcze dwukrotnie - Grand Prix Festiwalu w Opolu (1986 i 1995 rok). Artystka mówi o sobie: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, "o tym, co sercu jest bliskie i drogie". I jeszcze: Nie należę do żadnej drużyny, nie bywam tam, gdzie aktualnie wypada. Sama wybieram sobie zarówno przyjaciół, jak i współpracowników. Mówię, to co myślę. Za ten luksus żadna cena nie wydaje mi się zbyt wysoka.

ZESPÓŁ KAL Z SERBII
– Muzycy wykonują współczesną cygańską muzykę z Serbii. Pasjonujące utwory tej grupy serbskich Romów, łączą elementy muzyki tradycyjnej z dużą żywiołowością. Artyści mówią o sobie, iż są gotowi bawić publiczność zarówno w pubach, małych klubach, jak i na dużych festiwalach. Ich muzyka została określona terminem Rock'n'Roma, który chyba najlepiej oddaje ducha ich twórczości. Zespół zadebiutował na światowej scenie w 2006 roku płytą zatytułowaną po prostu "Kal". Krążek został przyjęty wyjątkowo gorąco, zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Tak dobre recenzje otworzyły zespołowi bramy do największych festiwali world music na świecie. Od tego czasu zagrali ponad 400 koncertów – grali między innymi na takich festiwalach jak: Roskilde w Danii, Fusion Festival w Niemczech, czy Sziget na Węgrzech.

Witt Michaj (Szwecja)

Wit Michaj- solista pierwszego składu legendarnego zespołu cygańskiego „Roma”. Jest częstym gościem Międzynarodowych Spotkań Cygańskich „Romane Dyvesa”. Rodzina artysty należała do romskiej grupy Lowarów, która po wojnie przybyła do Polski z terenów dawnej Rosji. Jej członkowie po wojnie byli trzonem zespołu Roma. Jego kuzyn, Michaj Burano zrobił błyskawiczną karierę w Europie i USA.

Beata Gramza
Śpiewaczka i pedagog. Urodziła się w Białymstoku i tam rozpoczęła edukację muzyczną, najpierw w klasie akordeonu, a potem w klasie śpiewu wybitnej polskiej śpiewaczki i pedagoga prof. Haliny Słonickiej. Studia na wydziale wokalno-aktorskim ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1990 roku została laureatką Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego we Wrocławiu, w kategorii oratoryjnej. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 roku w operze "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta. Jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy nagrodzona została przez dziennikarzy "Złotą Maską" za: partię Donny Elviry w "Don Giovannim". Artystka prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim.

Dima Harea z Mołdawii
– Dumitru Harea urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996 r. Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu.

Zespół Iło (Rosja)
Folklorystyczny zespół z Moskwy IŁO (serce) wywodzi się z cygańskiego rodu Bazyliewów, Cyganów sybirskich. Solistka Natasza Bazyliewa z ogromną charyzmą elektryzuje publiczność perfekcyjnym wykonaniem pieśni i temperamentem. W swoim repertuarze zespół sięga po najstarsze, zachowane pieśni, tańce i obyczaje z taborowego życia Cyganów. Artyści z IŁO wystąpili w wielu słynnych międzynarodowych produkcjach filmowych m.in. „Tabor wędruje do nieba”, „Oczy czarne” (z M. Mastroiannim) czy „Cyganka Aza”. Zespół koncertował również z ogromnym powodzeniem w wielu krajach świata. Muzycy uprawiają muzykę cygańską, opartą na etnicznych korzeniach. Perła i jej bracia to 2 gitary, skrzypce, bas, wokal i 2 tancerki.

Józef Jochymczyk-Merstein

Bard muzyki romskiej, tzw. Sinti lub Sinti Jazz. Od roku 1983 do początku lat dziewięćdziesiątych współpracował z Polską Agencją Artystyczną. W tym czasie koncertował w krajach byłej Jugosławii, Niemczech, Austrii, odnosząc wiele sukcesów estradowych jako unikatowy wykonawca tego stylu. W kraju występował wspólnie m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim czy Aloszą Awdiejewem z „Piwnicy pod Baranami". Brał udział w festiwalu muzyki romskiej w Ciechocinku oraz Bratysławie.

IW

2 lipca 2013 19:44, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Straż Miejska

ul. Przemysłowa 53, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 57 28
branża: Straż Miejska <czytaj dalej>
"Rodmost" Przedsiębiorstwo

ul. Kobylogórska 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 05
branża: Wodociągi, kanalizacja <czytaj dalej>
Wencel Ryszard Usługi Tapicerskie

ul. Chełmońskiego 1 d lok. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 01 92
branża: Tapicerskie usługi <czytaj dalej>

29V2020 - zmarł Jerzy Pilch
29V2020. To zaskakująca wiadomość. Przyszła wieczorem. Ogólnopolskie media podały, że zmarł ... <czytaj dalej>
Wymyślił urządzenie do dezynfekcji
i podarował je szpitalom
Dwie bezdotykowe stacje do dezynfekcji rąk staną w Wielospecjalistycznym Szpitalu ... <czytaj dalej>
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 5ba.jpg
Hanna Kaup:
30V2020 - odmrożona sobota
30V2020. Ostatnia sobota maja. Od dziś w przestrzeniach otwartych nie musimy ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
29V2020 - zmarł Jerzy Pilch
29V2020. To zaskakująca wiadomość. Przyszła wieczorem. Ogólnopolskie media podały, że zmarł ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5439:
ruiny cezibu postanowili odremontować żeby sie nie zmarnowało. i teraz problemy.
ta zawodówka nawet jak powstanie to zostaną przeniesione do <czytaj dalej>
Anonim_5439:
prezydent Wójcicki nie nie rozumie swojego regionu jego potrzeb i nie działa w samorządzie tak jak powinien. nie dba o sprawy miasta i jego kluczow <czytaj dalej>
Anonim_8149:
To cieszy :-) <czytaj dalej>
Anonim_7335:
Anonim 9131 w samo sedno. Tyle szmalu na betony i zmiany tego, co dobre, a tu od lat masakra <czytaj dalej>
Anonim_9131:
Gorzów w pigułce. Wielkie krzyki o rewitalizacjach i remontach, a nie można żadną siłą utrzymać i zadbać o to co już jest. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej