środa 27 maja 2020     Juliusz, Magdalena, Jan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co z podwójnie samotnymi?
eGorzowska - 9965_xT5admce6qQ75rMTX4wW.jpgOgłoszenie stanu zagrożenia epidemii postawiło wielu ludzi w trudnej sytuacji. Są jednak osoby, które borykają się z wyjątkowymi trudnościami, bo są samotne, pracują i jeszcze opiekują się niesamodzielnymi członkami rodziny, nie tylko dziećmi, ale i rodzicami.

Zapewnienie opieki nad starszą niesamodzielną osobą w sytuacji, gdy ta przebywa w domu, jedyny opiekun pracuje, w związku z epidemią żaden zakład opiekuńczy nie przyjmuje nowych zleceń, jest niemożliwe. Sytuacja się przedłuża, a przysługujące 14 dni opieki i zasiłku już wykorzystano. Co wtedy można zrobić? Gdzie szukać pomocy?

W związku z pytaniami czytelników, zwróciliśmy się do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Zapytaliśmy: Czy poza 14 dniami, które przysługują w roku samotnej osobie pracującej, opiekującej się obłożnie chorym, niepełnosprawnym i ubezwłasnowolnionym rodzicem przysługuje dodatkowa pomoc od Państwa (czas/zasiłek na opiekę), w sytuacji odejścia opiekunki oraz braku możliwości otrzymania pomocy z jakiejkolwiek innej strony - wszystkie firmy świadczące takie usługi z uwagi na koronawirusa wstrzymały ich świadczenie?

Na odpowiedź czekaliśmy trzy tygodnie. Zespół Prasowy odpisał, że „dodatkowy zasiłek opiekuńczy - w myśl ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, przez okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku:

• zamknięcia szkoły,
• ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego,
• ośrodka wsparcia,
• warsztatu terapii zajęciowej
• lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Powyższy akt prawny wskazuje, że Rada Ministrów może w celu przeciwdziałania COVID-19 - w drodze rozporządzenia, - określić dłuższy okres pobierania zasiłku opiekuńczego niż wskazany powyżej. I tak, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte ww. placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.

Przypominamy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zostały sporządzone instrukcje dotyczące realizacji usług opiekuńczych, które przekazano wszystkim wojewodom, rekomendowano:

• usługi opiekuńcze świadczyć w sytuacji bezwzględnej konieczności, w szczególności osobom samotnym lub w rodzinie, której członkowie ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy w codziennym funkcjonowaniu;
• gdy jest to możliwe świadczyć usługi opiekuńcze poprzez wykonywanie podstawowych, niezbędnych czynności np. zaopatrywanie osób w podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne, wykupowanie niezbędnych leków, środków opatrunkowych oraz dostarczanie ciepłego posiłku, bez konieczności kontaktu z osobą, której świadczy się usługi;
• monitorować stan zdrowia osób świadczących usługi oraz bezwzględne nie dopuszczać do świadczenia usług opiekuńczych osób wykazujących objawy przeziębienia lub grypy;
• monitorować bieżącą sytuację zdrowotną i bytową podopiecznych objętych usługami, np. poprzez kontakt telefoniczny;
• bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej przez osoby świadczące usługi opiekuńcze, z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej;
• usługi świadczyć z uwzględnieniem zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezwzględnego przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i organy państwa.

Wdrożenie ww. instrukcji powinno nastąpić we współpracy wojewody z samorządem-gminą, dla której świadczenie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym o charakterze obowiązkowym. Dlatego też w przypadku wątpliwości co do formy oraz jakości świadczonych usług opiekuńczych, należy skontaktować się z właściwym wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta lub właściwym wojewodą.

Zatem, realizując usługi opiekuńcze w obecnym czasie, należy bezwzględnie w pierwszej kolejności stosować się do przestrzegania procedur i zaleceń wydanych przez odpowiednie służby sanitarne i organy państwa i w razie wątpliwości kontaktować się z nimi. Ponadto należy kierować się wytycznymi oraz pozostawać w kontakcie ze służbami wojewody, czy też organu prowadzącego jednostkę, odpowiedzialnego za realizację tego zadania, które mają dokładny ogląd sytuacji na swoim terenie.”

Komentarz
Kolejny raz zwróciliśmy się do jakiegoś zespołu prasowego z prośbą o wyjaśnienie niełatwej sytuacji. Tym razem postawiliśmy jasne pytanie, czy rząd polski pomyślał o ulżeniu osobom opiekującym się seniorami całkowicie niesamodzielnymi, karmionymi sondą, a pozostającymi w domu? Czekaliśmy ponad trzy tygodnie i otrzymaliśmy informacje ogólnodostępne, które znamy, niestety, ani słowa o przedstawionym problemie, z którym boryka się z pewnością niejedna osoba. Tyle mówi się o pomocy seniorom, ale zdaje się, że w przypadkach trudnych człowiek musi radzić sobie sam. Ci wszyscy, którzy decydują się na nieoddanie swoich bliskich do domów opieki (często nie ma tam po prostu miejsc), to prawdziwi bohaterowie. Sami zatrudniają dodatkowych opiekunów, układają swoją pracę tak, by udało się wrócić na czas do domu, ale kiedy wybucha epidemia, zostają sami. Szukanie w tej sytuacji nowej opiekunki jest niemożliwe, a poza tym to również poważne niebezpieczeństwo dla chorego, który znajduje się w grupie ryzyka. Żaden ośrodek – do którego dzwoniliśmy – nie przyjmował nowych zleceń z uwagi właśnie na sytuację epidemii. Cóż więc można powiedzieć? Tak naprawdę nic, bo kolejny raz brakuje słów. Politycy boksują się na lewo i prawo. Wojewoda wyśmiewa Marszałek, partia rządząca zajmuje się wyborami, a Sejm sprawami, które mogłyby poczekać. A z właściwego ministerstwa nie można nawet doczekać się odpowiedzi na postawione pytanie. Co więc z tymi podwójnie samotnymi? Muszą sobie radzić sami...

Hanna Kaup
foto Pixabay


16 kwietnia 2020 17:42, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


rząd nie ma czasu na pierdoły.
wybory trzeba przeprowadzić 10-go.

a na razie zajęci walką z epidemią w szpitalach, kwarantannie i transpozycji poziomej w społeczeńtswie.

odmrażaniem gospodarki
i szukaniem środków na załatanie dziur które narobili.

Zatrzymali w Polsce epidemię bo mogło być 120 tysięcy jak w Niemczech. (u nas byłoby 60 proporcjonalnie do liczby ludności)

natomiast trump w USA szaleje
od razu powiedział że najważniejsza jest gospodarka i ani mysli nic zatrzymywać.
i już urosło do 680 tysięcy.
ani na trochę nie zwalnia.

przy tej skali zarażeń 60% mieszkańców sie w USA zarazi

a przez co zaleje też cały świat.
i na nic te nasze wysiłki w ograniczaniu epidemii
gdy Niemcy też poluzowują swoje obostrzenia

Makrela od początku chciała zarazić 60% dopiero jak ją hejterzy zaatakowali żeby zamkneła wszystko jak w Polsce to sie ogarnęła

a teraz znowu szajba odbija do głowy chyba chce żeby wzrastało.

obserwuję wykresy i widze jak to zachodzi.

Póki nie ma spłaszczenia krzywej NIE WOLNO LIKWIDOWAĆ OBOSTRZEŃ.
Dopiero jak zacznie spadać napływ nowych zakazonych.

a jak zatrzymać gospodarke? było wstrzymać wszystkie podatki od czasu ogłoszenia epidemii. Wstrzymać wypłaty ludziom i wysłać wszystkich na wolne. Pomoc humanitarna w postaci wypłat na żywność.

A teraz? sięgną po 900 mld oszczędności Polaków. lepiej zacznijcie wypłacać pieniądze z banków. bo będa nimi łatać gospodarkę.
Anonim_8683, 16.04.2020, 20:37, 5.172.232.46 ##

nie przejmujcie si tak tym wirusem. co 40 lat jest taka epidemia i umiera tyle samo ludzi tylko teraz jest taka medialna nagonka bo jest 7x bardziej zaraźliwy.
ale lubuskie 81 póki co.
do końca kwietnia jak przetrzymają mieszkańcy to sie powinno obniżać. ale nadal trzeba być ostrożnym.
każdy kto spotka sie z koronawirusem go łapie także..
Anonim_8683, 17.04.2020, 02:52, 5.172.236.155 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będą rzadziej kosić. Stawiają na łąki kwietne
Miasto przygotowuje się do zmian w utrzymaniu niektórych elementów miejskiej zieleni. W ostatnich dniach miejscy specjaliści od zieleni analizowali między ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji Parku Wiosny Ludów. Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie, w ogłoszonym przetargu, nadchodzące ... <czytaj dalej>
Nie rezygnujmy z kultury w czasie kwarantanny
Publikujemy Apel Stowarzyszenia NOVUM do Marszałek Województwa Lubuskiego oraz uzasadnienie takiego stanowiska. Gorzowskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacji Społecznych NOVUM wystosowało do ... <czytaj dalej>
Pierwszy w Polsce mural wyborczy Szymona Hołowni
Walka ze zmianą klimatu to jeden z trzech filarów programowych Szymona Hołowni. Ekologia i troska o środowisko stanowią bardzo ważny ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Profit-Drzwi" Sławomir Kozieł

ul. Sikorskiego 22 lok. 6, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 13 30
branża: Drzwi <czytaj dalej>
"Al-Da" Sklep Wielobranżowy Alicja Tłoczyńska

ul. Bohaterów Westerplatte 33 /1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

25V2020 - child grooming
25V2020. Rozpoczyna się kampania profilaktyczna w związku z Międzynarodowym Dniem Dziecka ... <czytaj dalej>
Zmiany w ruchu na ul. Myśliborskiej
We najbliższy wtorek (26 maja) w godzinach popołudniowych zostaną wprowadzone ... <czytaj dalej>
Co z Parkiem Wiosny Ludów?
Publikujemy informację Urzędu Miasta w Gorzowie na temat planów modernizacji ... <czytaj dalej>
Rozważą czytelniejszą wizualizację
W minionym tygodniu pisałam o ścieżce rowerowej z Gorzowa do ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« maj 2020 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Fiasko walki o kasę za społeczną funkcję
Gorzowscy radni tak uradzili, że Wojewoda Lubuski uchylił kwietniową ustawę w całości. Czego dotyczyła? Diety za nieobecność na sesji w przypadku choroby radnego. I choć radna Marta Bejnar-Bejnarowicz z klubu ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
Hanna Kaup:
26V2020 - Litania do Królowej blokowisk
26V2020. To wyjątkowy dzień. Poświęcony matkom. Wszystkim na świecie, bez względu ... <czytaj dalej>
admin ego:
Gdy myślę o Dniu Matki
Gdy myślę o Dniu Matki i o losie, który nierozerwalnie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uważaj na próby wyłudzenia danych
Zespół poczty mailowej WP ostrzega przed e-meilami informującymi o usunięciu/blokadzie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9948:
Świetnie. Czyli u nas też można. <czytaj dalej>
Anonim_8729:
Byle nie siedzieć przed TV i nie czytać tekstu, w którym niby niewinna wstawka o polskim wymiarze sprawiedliwości burzy spokój czytelnika, który <czytaj dalej>
Anonim_5439:
gdyby to było prawda to by figurowało w oficjalnych statystykach zarażalności

może było zarażonych w grudniu i styczniu wtedy to mo <czytaj dalej>
Anonim_1539:
Czy to prawda, że w firmie w strefie ekonomicznej było 330 zakażonych Covid, również w biurze ? <czytaj dalej>
Anonim_5439:
basen miał być na barce na wale okrężnym
jacek placek obiecał a później udał że nic nie obiecywał <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej