środa 29 stycznia 2020     Franciszek, Zdzisław, Zenon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wiatraki, instalacje fotowoltaiczne, bufory ciepła, maty kapilarne, czyli warsztaty o odnawialnych źródłach energii
eGorzowska - 7175_IhtcIikSDpiNDGEpo3u.jpgNiemiecko-polskie warsztaty poświęcone aktualnej polityce energetycznej odbyły się w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym Parku Naukowo-Przemysłowym w Stanowicach.

O aktualnej polityce energetycznej w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i technologiach podnoszących efektywność energetyczną rozmawiali 6 października uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Gorzowskim Ośrodku Technologicznym Parku Naukowo-Przemysłowym w Stanowicach.

Warsztaty zrealizowała strona niemiecka w ramach „Budowy i pogłębiania stosunków kooperacyjnych z Polską".
- Niemcy chcą poznać naszą aktualną sytuację prawną, by ocenić możliwość wzajemnych przedsięwzięć w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) - powiedziała dyrektor ds. inwestycji i marketingu Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego Urszula Stolarska, która z ramienia GOT była odpowiedzialna za usługę organizacji spotkania. - My z kolei jesteśmy ośrodkiem technologicznym, dla którego sprawy OZE są przedmiotem działalności. Zakładaliśmy wychodzenie z usługami na zewnątrz do podmiotów i przedsiębiorstw w Polsce i przy granicy, a temat jest idealny do poszukiwania wzajemnej współpracy. Przymierzamy się do projektów badawczych w zakresie OZE, szczególnie w magazynowaniu energii, by można było ją wykorzystać w innym czasie.

Organizator warsztatów prezes DePoWi GmbH Reinhard Petzold podkreślił na wstępie, że po obu stronach granicy są zupełnie różne poziomy w polityce OZE, ale z powodzeniem Polacy i Niemcy mogą podjąć współpracę. - Stąd to spotkanie, by razem odnosić sukcesy - mówił.

Z kolei prezes GOT Dariusz Przybyłek zadeklarował, że ośrodek jest gotowy do podjęcia wyzwań we współpracy transgranicznej, a Urszula Stolarska przedstawiła prezentację na temat Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. Skomentował ją rektor Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Sulechowie prof. Marian Miłek.
- W województwie lubuskim nie ma żadnej placówki Polskiej Akademii Nauk. W Polsce jest 180 branżowych jednostek badawczo-rozwojowych. Tu była jedna, ale została zlikwidowana. Dlatego ogromną rolę odgrywają takie ośrodki technologiczne i to, co robi pani Stolarska. To jest niesamowicie ważna sprawa. Chcę jeszcze podkreślić, że jeśli nie będzie się mówiło o energii odnawialnej wójtom, burmistrzom i prezydentom, to tej energii tutaj nie będzie. Dlatego życzę, żeby GOT dalej pracował.

W warsztatowym spotkaniu rozmawiano m.in. o polskim prawie w dziedzinie OZE, aktualnych regulacjach w energetyce wiatrowej, o zrównoważonych źródłach energii, czystych technologiach czy matach kapilarnych.

W jakim kierunku zmierza dziś rynek Odnawialnych Źródeł Energii? - Rozwój następuje w budowie systemów akumulatorów czy baterii, w których można zmagazynować energię elektryczną. Ale idzie się też w kierunku budowy buforów ciepła. System działa na takiej zasadzie, że część energii elektrycznej produkowana w innym systemie w nadwyżce zamieniania jest na energię cieplną, która w buforze ciepła znajdującym się pod domem jest magazynowana do czasu, kiedy będzie potrzebna, albo kiedy będzie ją trzeba z powrotem przekształcić w energię elektryczną - wyjaśniał prezes Reinhard Petzold.

Warsztaty służyły również nawiązaniu kontaktów handlowych, jak choćby w temacie mat kapilarnych.
- Maty kapilarne to świetna rzecz - mówił w rozmowie z eGo Reinhard Petzold. - Mata składa się z bardzo małych modułów o długości 2- 2,5 cm. One dają się ze sobą w dowolny sposób zestawiać, a ich przewaga nad klasycznym systemem ogrzewania podłogowego polega na tym, że odstępy między kapilarami, które stanowią sedno systemu, są nieduże, przez co nie traci się energii w przestrzeni najpierw między rurkami, jak np. w ogrzewaniu podłogowym. W macie kapilarnej ciepło idzie do góry od zaraz, co powoduje oszczędności energii rzędu 25 proc. Pozostaje jeszcze jedna zaleta mat. One mogą być montowane nie tylko w podłodze, ale też w ścianach bądź w suficie, dlatego że równie dobrze jak ogrzewanie funkcjonuje system chłodzenia matami. Latem puszcza sie tam wodę z instalacji wodociągowej i chłodzi się tak mieszkanie, a zimne powietrze jest skuteczniejsze, gdy idzie z góry, więc maty kapilarne lepiej stosować nie jak system podłogowy, ale ścienny bądź sufitowy.

W Stanowicach referaty wygłosiło po czterech przedstawicieli strony polskiej i niemieckiej. W spotkaniu uczestniczyły m.in.: firma Negawat z Gorzowa, Dolnośląskie Centrum Energii Odnawialnej, Centrum Energetyki Odnawialnej z Sulechowa, OPEUS Energia z Płocka czy EDF z Warszawy.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/14

, zdjęcie 2/14

, zdjęcie 3/14

, zdjęcie 4/14

, zdjęcie 5/14

, zdjęcie 6/14

, zdjęcie 7/14

, zdjęcie 8/14

, zdjęcie 9/14

, zdjęcie 10/14

, zdjęcie 11/14

, zdjęcie 12/14

, zdjęcie 13/14

, zdjęcie 14/14


6 października 2016 21:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


czyli jak sprzedać Polaczkom wiatraki za 82 mln zł jak na Lubiszynie.
Anonim_2346, 08.10.2016, 13:04, 37.248.158.182 ##

Jaka erupcja pozytywów w tej spółce!!! Natychmiast po odejściu p. Marka Wróblewskiego z funkcji prezesa. A szef Inneko Gorzów ciągle kombinuje jakby tu dobić byłego prezesa. A może by tak posadzić w ciupie pana Mareczka? A wisienki z torciku samemu zbierać?
steblink, 12.10.2016, 10:18, 81.190.174.8 ##

Polaczki sa Polaczkami z innych powodow, na ogol stworzonych prez samych siebie - warholstwo, naiwniactwo, nieporzdek, brak organizacji, itp. Madra wspolpraca z technologicznie i technicznie (i przde wszystkim organizacyjnie) zaawansowanymi sasiadami moze dac tylko korzysc...
Anonim_5143, 28.10.2016, 21:54, 184.187.184.78 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w oparciu o rzetelną diagnozę: Potencjały woj. lubuskiego: Parki Naukowo-Technologiczne Dostępność transportowa i teleinformatyczna Duża ... <czytaj dalej>
Konkursy, konkursy. Marszałek dzieli pieniądze
Z początkiem roku mamy dobre informacje dla organizacji pozarządowych. Zarząd województwa przyjął uchwały w sprawie 7 konkursów na wsparcie zadań ... <czytaj dalej>
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Tegoroczny tydzień ekumeniczny (18-25 stycznia) będzie obchodzony pod hasłem "Życzliwymi bądźmy", a materiały na międzywyznaniowe nabożeństwa ekumeniczne przygotowali tym razem ... <czytaj dalej>
Inneko kontra Eneris, czyli zgubna niechęć do współpracy
Publikujemy list, który otrzymaliśmy od byłego prezesa Inneko sp. z o.o. Artura Czyżewskiego. Złożenie w ubiegłym tygodniu najkorzystniejszej oferty przez konsorcjum ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Szyszkowski Jan Usługi Protetyczne

ul. Brzozowa 2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 74 01
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Edmir" Edyta Avdić

ul. Młyńska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 503 439 024
branża: Nauka jazdy - kursy, szkolenia <czytaj dalej>

25. Dzień Pamięci i Pojednania - obchody
Po raz 25. będziemy obchodzić Dzień Pamięci i Pojednania. Święto ... <czytaj dalej>
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030
Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Powstaje w ... <czytaj dalej>
Efekty śledztwa o muzyce Landsberga
Czy dawni mieszkańcy Landsberga lubili tańczyć? Jakiej muzyki słuchali na ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2020 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O segregacji odpadów
i bezpieczeństwie konsumenta (cz. 2)
Od 1 marca mamy obowiązkowo segregować odpady. Czy jednak jesteśmy do tego przygotowani? Czy posiadamy wszelkie informacje konieczne do właściwego ich oddzielania? No i czy opakowania, w których kupujemy żywność, ... <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>
Przedszkolaki nauczą mycia rąk
Przedszkolaki mogą wziąć udział w konkursie plastycznym z okazji Światowego <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
Hanna Kaup:
28I2020
28I2020. Środek zimy, choć z opadów mamy tylko deszcz, którego natura ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
27I2020
27I2020. Dzień refleksyjny. Po pierwsze, 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Potworna ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowcy wydają niemal połowę płacy minimalnej
na naprawę auta
Aż 31 proc. właścicieli aut odwiedza warsztat samochodowy 3-5 razy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Gdzie kupić auto?
Możliwości, jakie otwiera przed nami wtórny rynek ofert sprzedaży samochodów, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Wq......y:
Do pani Poseł Sibinskiej, pozostałych polityków z Gorzowa, czy do strategii województwa należy włączenie Przychodni Kolejowej z ul. Dworcowej w <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Gorące Żary coś mówi nazwa ? <czytaj dalej>
Anonim_4866:
Będzie film miasto krematorium. <czytaj dalej>
Anonim_9211:
to są środki unijne. a ile wpłaciliśmy do tej unii zeby je otrzymac? <czytaj dalej>
Tu:
Bardzo dziękuję za Pani imprezę, za zaangażowanie w dawaniu życia temu zdychającemu miastu. Gdyby radni i urzędnicy mieli tyle samozaparcia i p <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej