piątek 14 sierpnia 2020     Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Komu opłaca się pożar, a kto na tym traci
eGorzowska - 6797_WNw05HqXaQIeypvjD46g.jpg„Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci!”- tak oficjalny serwis miasta Zgorzelec przypomina mieszkańcom o ustawowym bezwzględnym zakazie spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.

W Gorzowie wystarczy w godzinach popołudniowych spojrzeć na kominy domków jednorodzinnych, by nie mieć wątpliwości, co ich właściciele spalają w swoich piecach. Jeśli trafiają tam plastiki a nawet opony, oznacza to, że ludzie nie myślą ekologicznie, że liczy się dla nich tylko własny interes. Podobnie jest w przypadku utylizacji śmieci na dużą skalę.

Stalówka koło Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim czy Dąbrówka Wielkopolska w lubuskim to małe miejscowości znane w Polsce z pożarów składowisk odpadów poprodukcyjnych i śmieci. Było o nich głośno w 2015 r.

Nie jest tajemnicą, że ponad dwa lata temu, odkąd gminy zaczęły wymagać przetwarzania śmieci, coraz częściej płoną składowiska i sortownie. W Stalówce właścicielem jest firma Ekopoz z Wielkopolski, a w Dąbrówce Wielkopolskiej – Wexpool. Eksperci nie ukrywają, że pożar to sposób na pozbycie się śmieci, które przedsiębiorstwo przyjęło do utylizacji.
Podobne opinie można spotkać w komentarzach internautów, którzy ironizują, że dodatkowym plusem dla firmy jest fakt, że po pożarze strażacy zrobią porządek za publiczne pieniądze. Wielu jest zdania, że w takich przypadkach z urzędu powinno się prowadzić dochodzenie, sprawdzać, kto za tym stoi i karać winnych.

Sprawa nie jest jednak prosta, bowiem za podpalenie grozi odpowiedzialność karna, ale ponosi ją konkretna osoba, którą trzeba złapać za rękę, a nie zarządca składowiska. Ten może odpowiadać, gdy zaniedbaniem przyczynił się do pożaru. Co dziwne, straż bardzo dokładnie kontroluje zabezpieczenia przeciwpożarowe takich miejsc, a jednak wysypiska płoną coraz częściej.

Kiedy w 2015 r. w Dąbrówce Wielkopolskiej kolejny raz doszło do pożaru składowiska odpadów, 23 września na portakomunalny.pl Tadeusz Babicz napisał m.in.: „Widać wszyscy są zadowoleni. Mieszkańcy z tego, że pozbyli się robactwa (...), firma z tego, że zmniejszyła sobie znacznie koszty, które musiałaby przeznaczyć na przetwarzanie (…) …firmy składujące, być może jeszcze, za takie zdarzenia uzyskują odszkodowania. Wszyscy właściciele tłumaczą się, że to są zdarzenia losowe…”

Czyżby w Dąbrówce Wielkopolskiej los sprawił, że pożary zawsze pojawiały się w sobotę? Zdarzyło się też, że gdzie indziej kamery nagrały ogień jednocześnie w kilku punktach, a w jeszcze innym przypadku strażacy dostali zawiadomienie kilka godzin po tym, jak w okolicy zaczął być wyczuwalny dym.

W 2014 r. na 15 pożarów składowisk w Polsce aż trzy wybuchły w Zwoleniu w województwie mazowieckim. Warto dodać, że dwa razy w niedziele (7 i 14 grudnia) i raz w poniedziałek (15 grudnia).

Statystycznie rzecz ujmując, śmieci płoną w całym kraju, od Śląska przez Mazowsze, Wielkopolskę po Pomorze przynajmniej raz w miesiącu, niemal każdego dnia. W 2015 r. liczba pożarów wzrosła do dwudziestu, ale jedynie czwartek był wolny od takich zdarzeń, natomiast w poniedziałek, środę, piątek i niedzielę składowiska paliły się po trzy razy, we wtorek dwa, a w sobotę pięć.

Jakie więc korzyści z pożaru składowiska ma jego właściciel? Spore. Zważywszy, że za przetworzenie tony odpadów dostaje ok. 250 zł, to gdy strawi je ogień, pieniądze zostają w firmie, a dodatkowo pojawia się miejsce na nowe odpady. Poza tym, wiele przedsiębiorstw otrzymuje odszkodowanie z ubezpieczenia. Rachunek wydaje się więc prosty.

Ktoś jednak na tym traci. Jest nim oczywiście tzw. Kowalski, bo poza tym, że będzie żył w skażonym szkodliwymi substancjami środowisku, to jeszcze z jego podatków zostanie opłacona praca strażaka, a wreszcie - ponieważ cena utylizacji odpadów wzrośnie - wzrosną też miesięczne opłaty, które musi wnosić na mocy ustawy.

Nie ulega też wątpliwości, że gdyby okazało się, że opisane przypadki nie mają charakteru zdarzenia losowego, oznaczałoby to nieuczciwą konkurencję. Owszem, ogień to sposób na pozbycie się śmieci, ale tak czy inaczej zapłaci za to każdy z nas.

Hanna Kaup
Foto Wikipedia


10 kwietnia 2016 10:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dożynki diecezjalne
Diecezja zielonogórsko-gorzowska włączy się w zaproponowaną przez biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego inicjatywę czuwania modlitewnego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W kościołach ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie trudniej, bowiem do rywalizacji ... <czytaj dalej>
Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

11VIII2020 - awantura o elewację
11VIII2020. Nie tylko mnie nieco poniosło w czasie porannego pisania felietonu. ... <czytaj dalej>
Radni na kwarantannie
U jednego z radnych wojewódzkich wykryto COVID-19. W związku z ... <czytaj dalej>
Gorzów, chodźmy na rower!
1 września rozpoczynamy rywalizację o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już teraz ... <czytaj dalej>
Czy Twoja Karta Mieszkańca jest ważna?
Gorzowska Karta Mieszkańca skończyła dwa lata. Jeśli chcesz nadal korzystać ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie jestem ślepym idiotą
Sorry za taki tytuł, ale ostatnio wszystkim puszczają nerwy. Mnie też się ulało. Nie bez przyczyny, ale z powodu tłumaczeń, które nie tylko mnie stawiają w złym świetle i sugerują, ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
Hanna Kaup:
14VIII2020 - nagłe olśnienie - aktualizacja
14VIII2020. Z pewnością każdy doznał kiedyś olśnienia i dostrzegł coś, co ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
13VIII2020 - wrzosówki na gorzowskich murawach
13VIII2020. To, co na zdjęciu srebrzy się pośród traw i zarośli ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup radzi:
Zapytaj stomatologa
Wizyta u stomatologa podczas pandemii koronawirusa konieczna czy niebezpieczna? Trwająca w ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1732:
Aninom 1459 masz problemy z czytaniem i rozumiem.ale to chyba dzisiaj polska norma. <czytaj dalej>
Anonim_1459:
Czyli chcemy żeby było czysto, ale... i tutaj setka powodów dla których się "niedasie". Zamiast pochwały postawy obywatelskiej, przypi <czytaj dalej>
Anonim_8291:
Rozsądny komentarz <czytaj dalej>
Anonim_1732:
Słuszna krytyka i trzymanie ręki na pulsie. Gdyby nie to, byłoby jeszcze gorzej. <czytaj dalej>
1378:
Do anonim 2891. Jaki lament? To nasze pieniądze są marnotrawione, to my patrzeliśmy na bałagan na tej inwestycji, to "nasi" urzędujący <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej