poniedziałek 16 września 2019     Edyta, Kamil, Korneliusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba zawalczyć o miejsca pracy
eGorzowska - 6290_z4eRUUDs4Ux8OSTJS5O.jpgOśrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się na lubuskim rynku ponad dwa lata temu. Zarząd województwa po zapoznaniu się z jego ideą przekazał na działania podmiotów 6 mln zł. Przez ten czas OWES Gorzów przeprowadził 60 szkoleń, w których uczestniczyło ok. 400 osób. Udzielił doradztwa prawnego, marketingowego i biznesowego dla 100 osób. Zrealizował działania z samorządem lokalnym, stworzył partnerstwo z powiatami, zorganizował konferencje, wyjazdy studyjne i klastry współpracy. 3 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie podsumował pierwszy okres działalności na konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego".

W skład subregionu gorzowskiego OWES wchodzi pięć powiatów: gorzowski, słubicki, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński. Konferencja podsumowująca dotychczasową działalność podmiotów ekonomii społecznej w naszym regionie ściągnęła do WiMBP pracowników i współpracowników. Wśród gości pojawili się m.in. starosta gorzowski Małgorzata Domagała, która była pierwszym kierownikiem OWES w Gorzowie, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Waldemar Stępak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze Jakub Piosik, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

Od początku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej była partnerem w działaniach OWES. – Z założenia jesteśmy instytucją wolontariacką i charytatywną, która niesie pomoc ludziom, dlatego w sposób naturalny została partnerem w tym projekcie – powiedział ks. Podfigórny. – W stołówce czy magazynie żywieniowo-rzeczowym na co dzień mamy ludzi, którym trzeba pomóc. I to robimy. Ale dzięki instytucjom ekonomii społecznej jest dla nich nadzieja. W ich życiu trochę się poprzewracało, czasami bez winy, a czasami z własnych wyborów, ale tu mają pomoc psychologa, terapeuty, pracownika socjalnego. I to, że ten pracownik się przy nich zatrzyma, pokaże, że oni są ludźmi, to wartość bezcenna. A my musimy pomagać potrzebującym całościowo, nie tylko doraźnie. Musimy im dać narzędzie.

Gorzowska Fundacja Drogi Rozwoju jest przykładem, że łączenie się w działaniach w partnerstwie funkcjonuje i się sprawdza. - Od listopada 2013 skorzystaliśmy z usług marketingowych, dzięki którym stworzyliśmy logo i wizualizację - mówiła prezes fundacji Monika Jurgielewicz. - Uczestniczyliśmy w poradach prawnych i księgowych, dzięki czemu realizowaliśmy projekty (Bon na Aktywność czy Bezpieczna i Przyjazna Szkoła) odpowiedzialnie i z pewnością, że robimy to dobrze.

Jednym z pierwszych owoców, które powstały dzięki współpracy z OWES, jest Fundacja Hospicyjna Dajemy Nadzieję ze Słubic, której członkowie i wolontariusze uczyli się profesjonalnego podejścia do swoich podopiecznych.

W czasie konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego" rozmawiano nie tylko o tym, co udało się już osiągnąć, ale też o przyszłości. W nowej perspektywie finansowej na lata 2016-22 pojawią się bowiem fundusze, dzięki którym będzie możliwa ciągłość w realizacji działań.
- Już dziś myślimy o nowej perspektywie finansowej 2016-22, kiedy to program narzuca na odbiorcę tworzenie miejsc pracy. W naszym regionie mamy ich stworzyć 700 - mówił dyr. ROPS J. Piosik. - Są 82 gminy, więc wypada około dziewięć miejsc na gminę. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować. Kiedy osoby długotrwale bezrobotne znajdą pracę, to pieniądze, które szły na nie z zasiłków, pozostaną w budżecie gmin.

Jeśli chodzi o zatrudnienie w spółdzielniach czy innych podmiotach, to osoby, które je znajdą, powinny utrzymać się na rynku 36 miesięcy. – Ale jesteśmy przekonani, że one tam zostaną na zawsze, bo będą mieć wsparcie ze strony ekonomii społecznej, a więc będą się dzięki temu udoskonalały i rozwijały – dodał Jakub Piosik.

Dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy W. Stępak podkreślał, że w ekonomii społecznej nie ma pojęcia „zadanie wykonane”. Za najważniejsze dotychczasowe osiągnięcie uznał przebudowanie formuły spojrzenia na podmioty ekonomii społecznej, by były postrzegane nie jako problem, ale jako sposób na rozwiązanie problemów.

Pierwsza kierownik OWES w Gorzowie, obecna starosta gorzowski Małgorzata Domagała podsumowała spotkanie: - Zostawmy to, co było. Trzeba iść do przodu, zawalczyć o ludzi i ich miejsca pracy. Trzeba przekonać przedsiębiorców, że podopieczni podmiotów ekonomii społecznej to wartościowi ludzie, że potrafią doskonale pracować. Chcemy, by ośrodek wspierał i odkrywał te stowarzyszenia, które jeszcze są i się nie zgłosiły, bo jest elementem scalającym, dzięki któremu można tworzyć i realizować wspólne projekty. OWES to jest fenomen, bo scala instytucje publiczne, kościelne, samorządy, organizacje pozarządowe do wspólnych działań. Jak mamy szczytny cel, potrafimy połączyć siły i ten cel realizować. I to jest właściwy kierunek - zakończyła.
------------
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest instytucją nowej generacji uczestniczącą w formowaniu partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej. Integruje lokalnych partnerów - samorząd, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i firmy biznesowe - wokół idei włączenia osób i grup do życia społeczno-gospodarczego we wspólnocie lokalnej poprzez powołanie partnerstwa i nowych instytucji.

Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


3 września 2015 21:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


zadba się o platformę zadba.
Anonim_3687, 04.09.2015, 20:29, 31.0.1.249 ##

"Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się".... w porę - uchodźcy nadchodzą.... ciekawe jak z ekonomia pracy u tej grupy społecznej?
Anonim_4346, 05.09.2015, 12:55, 77.255.207.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Jak wygląda realizacja ZIT-ów?
Poziom kontraktacji środków ZIT Gorzowa Wlkp. w oparciu o wartość podpisanych umów o dofinansowanie wynosi obecnie 166,92 mln zł tj. ... <czytaj dalej>
Znów protest mieszkańców
Publikujemy treść protestu nadesłanego do redakcji 5 września. Protest przeciwko sprzedaży działki nr 250/34 przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gorzowie Wlkp. Domagamy ... <czytaj dalej>
Jeszcze więcej przestrzeni dla pieszych i rowerzystów
Miasto szykuje kolejne pozytywne zmiany dla rowerzystów i spacerowiczów. Zainteresowane firmy budowlane, mogą już składać oferty na wykonanie elementów infrastruktury ... <czytaj dalej>
Nowy rok szkolny
Punktualnie o 12.00 w poniedziałek, 2 września br. w Filharmonii Gorzowskiej oficjalnie rozpocznie się w Gorzowie nowy rok szkolny. Uczniów, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku Oddział

ul. Sikorskiego 123, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 78 95
branża: Banki <czytaj dalej>
Iwan Bożena Ubezpieczenia

ul. Walczaka 17 E /1, Gorzów Wlkp.
tel. 607 837 739
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Piłsudski rozdarty...
Na ekrany kina Helios wchodzi obraz w reżyserii Michała Rosy ... <czytaj dalej>
"Razem od pół wieku"
Dominika Muniak-Szadej zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Razem od pół ... <czytaj dalej>
Mamy innowacyjne pracownie
W siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej 67 otwarto ... <czytaj dalej>
Gorzowianie z medalami Pucharu Polski w sumo
Puchar Polski młodzików i kadetów w sumo odbył się w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2019 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2299.jpg
Hanna Kaup:
Dlaczego będziemy pamiętać koncert zespołu Perfect
Koncert zespołu Perfect był ostatnim punktem obchodów 37. rocznicy Gorzowskich ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Trzeba sadzić drzewa
Najskuteczniejszym sposobem walki z globalnym ociepleniem jest sadzenie drzew. Szwajcarscy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Profilowanie, mikrotargetowanie i niejawni nadawcy
Facebook umożliwia docieranie do bardzo specyficznych grup wyborców ze specjalnie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4362:
na nikogo bym nie zagłosował kto promuje obecną elitę partii politycznych i umożliwia im zawiadywanie Polską. w taki sposób jaki to robią. <czytaj dalej>
Anonim_9532:
jeszcze jakiś czas temu Inneko było wzorcowym przykładem firmy gdzie mobbing miał się bardzo dobrze a teraz ....Przyjazny Pracodawca!! ale jaja , <czytaj dalej>
Anonim_2416:
kolejny przekłamany film.
gimbaza pojdzie dna piłsudskiego do kina i będzie myslala ze to waleczny bohater.
a tchorz poddal bitwe warszaw <czytaj dalej>
Anonim_9315:
I co oczywiste, barierka tego dnia będzie otwarta!!! <czytaj dalej>
Anonim_1575:
Mieszkancy sa podmiotem wszelkich dzialan, nie urzednicy,nie adm, nie prezydent,nie inwestor. Przy Intermarche "inwestor" postawil stacje pa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej