środa 5 sierpnia 2020     Oswald, Emil, Maria
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba zawalczyć o miejsca pracy
eGorzowska - 6290_z4eRUUDs4Ux8OSTJS5O.jpgOśrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się na lubuskim rynku ponad dwa lata temu. Zarząd województwa po zapoznaniu się z jego ideą przekazał na działania podmiotów 6 mln zł. Przez ten czas OWES Gorzów przeprowadził 60 szkoleń, w których uczestniczyło ok. 400 osób. Udzielił doradztwa prawnego, marketingowego i biznesowego dla 100 osób. Zrealizował działania z samorządem lokalnym, stworzył partnerstwo z powiatami, zorganizował konferencje, wyjazdy studyjne i klastry współpracy. 3 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie podsumował pierwszy okres działalności na konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego".

W skład subregionu gorzowskiego OWES wchodzi pięć powiatów: gorzowski, słubicki, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński. Konferencja podsumowująca dotychczasową działalność podmiotów ekonomii społecznej w naszym regionie ściągnęła do WiMBP pracowników i współpracowników. Wśród gości pojawili się m.in. starosta gorzowski Małgorzata Domagała, która była pierwszym kierownikiem OWES w Gorzowie, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Waldemar Stępak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze Jakub Piosik, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

Od początku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej była partnerem w działaniach OWES. – Z założenia jesteśmy instytucją wolontariacką i charytatywną, która niesie pomoc ludziom, dlatego w sposób naturalny została partnerem w tym projekcie – powiedział ks. Podfigórny. – W stołówce czy magazynie żywieniowo-rzeczowym na co dzień mamy ludzi, którym trzeba pomóc. I to robimy. Ale dzięki instytucjom ekonomii społecznej jest dla nich nadzieja. W ich życiu trochę się poprzewracało, czasami bez winy, a czasami z własnych wyborów, ale tu mają pomoc psychologa, terapeuty, pracownika socjalnego. I to, że ten pracownik się przy nich zatrzyma, pokaże, że oni są ludźmi, to wartość bezcenna. A my musimy pomagać potrzebującym całościowo, nie tylko doraźnie. Musimy im dać narzędzie.

Gorzowska Fundacja Drogi Rozwoju jest przykładem, że łączenie się w działaniach w partnerstwie funkcjonuje i się sprawdza. - Od listopada 2013 skorzystaliśmy z usług marketingowych, dzięki którym stworzyliśmy logo i wizualizację - mówiła prezes fundacji Monika Jurgielewicz. - Uczestniczyliśmy w poradach prawnych i księgowych, dzięki czemu realizowaliśmy projekty (Bon na Aktywność czy Bezpieczna i Przyjazna Szkoła) odpowiedzialnie i z pewnością, że robimy to dobrze.

Jednym z pierwszych owoców, które powstały dzięki współpracy z OWES, jest Fundacja Hospicyjna Dajemy Nadzieję ze Słubic, której członkowie i wolontariusze uczyli się profesjonalnego podejścia do swoich podopiecznych.

W czasie konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego" rozmawiano nie tylko o tym, co udało się już osiągnąć, ale też o przyszłości. W nowej perspektywie finansowej na lata 2016-22 pojawią się bowiem fundusze, dzięki którym będzie możliwa ciągłość w realizacji działań.
- Już dziś myślimy o nowej perspektywie finansowej 2016-22, kiedy to program narzuca na odbiorcę tworzenie miejsc pracy. W naszym regionie mamy ich stworzyć 700 - mówił dyr. ROPS J. Piosik. - Są 82 gminy, więc wypada około dziewięć miejsc na gminę. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować. Kiedy osoby długotrwale bezrobotne znajdą pracę, to pieniądze, które szły na nie z zasiłków, pozostaną w budżecie gmin.

Jeśli chodzi o zatrudnienie w spółdzielniach czy innych podmiotach, to osoby, które je znajdą, powinny utrzymać się na rynku 36 miesięcy. – Ale jesteśmy przekonani, że one tam zostaną na zawsze, bo będą mieć wsparcie ze strony ekonomii społecznej, a więc będą się dzięki temu udoskonalały i rozwijały – dodał Jakub Piosik.

Dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy W. Stępak podkreślał, że w ekonomii społecznej nie ma pojęcia „zadanie wykonane”. Za najważniejsze dotychczasowe osiągnięcie uznał przebudowanie formuły spojrzenia na podmioty ekonomii społecznej, by były postrzegane nie jako problem, ale jako sposób na rozwiązanie problemów.

Pierwsza kierownik OWES w Gorzowie, obecna starosta gorzowski Małgorzata Domagała podsumowała spotkanie: - Zostawmy to, co było. Trzeba iść do przodu, zawalczyć o ludzi i ich miejsca pracy. Trzeba przekonać przedsiębiorców, że podopieczni podmiotów ekonomii społecznej to wartościowi ludzie, że potrafią doskonale pracować. Chcemy, by ośrodek wspierał i odkrywał te stowarzyszenia, które jeszcze są i się nie zgłosiły, bo jest elementem scalającym, dzięki któremu można tworzyć i realizować wspólne projekty. OWES to jest fenomen, bo scala instytucje publiczne, kościelne, samorządy, organizacje pozarządowe do wspólnych działań. Jak mamy szczytny cel, potrafimy połączyć siły i ten cel realizować. I to jest właściwy kierunek - zakończyła.
------------
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest instytucją nowej generacji uczestniczącą w formowaniu partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej. Integruje lokalnych partnerów - samorząd, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i firmy biznesowe - wokół idei włączenia osób i grup do życia społeczno-gospodarczego we wspólnocie lokalnej poprzez powołanie partnerstwa i nowych instytucji.

Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


3 września 2015 21:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


zadba się o platformę zadba.
Anonim_3687, 04.09.2015, 20:29, 31.0.1.249 ##

"Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się".... w porę - uchodźcy nadchodzą.... ciekawe jak z ekonomia pracy u tej grupy społecznej?
Anonim_4346, 05.09.2015, 12:55, 77.255.207.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ENERIS Surowce w Gorzowie Wielkopolskim jest możliwy tylko przez telefon ... <czytaj dalej>
"Dobry start" dla uczniów
Od 1 lipca wpłynęło ponad 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny w ramach programu ... <czytaj dalej>
Bon Wsparcia Przedsiębiorców
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o wznowieniu konkursu Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców i przeprowadzeniu naboru uzupełniającego na nowych – transparentnych ... <czytaj dalej>
Dziecko z COVID 19 w gorzowskim szpitalu
Do odwołania Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. wstrzymuje przyjęcia do Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Rolnik" Dom Towarowy

ul. Sikorskiego 100, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 61 47
branża: Handlowe centra <czytaj dalej>

Tylko telefonicznie lub emailowo
Od środy 5 sierpnia kontakt z Biurem Obsługi Klienta oddziału ... <czytaj dalej>
2VIII2020 - zgłoś się właścicielu
2VIII2020. Dwa i pół miesiąca temu pisałam o pewnym pomoście w ... <czytaj dalej>
31VII2020 - wstyd
31VII2020. Jeśli chcecie popsuć sobie nastrój, to koniecznie wybierzcie się na ... <czytaj dalej>
Produkcja Clinta Eastwooda
Wśród wielu propozycji kinowych na nowy tydzień wybraliśmy seans w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2020 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie rozumiem
Z przerażeniem oglądam to, co dzieje się w czasie trwającej wciąż kampanii przed wyborami Prezydenta RP. Uszom i oczom nie wierzę, gdy widzę i słyszę, jak Premier RP zapewnia, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0572a.jpg
Hanna Kaup:
4VIII2020 - taki przecisk
4VIII2020. Od kiedy została wyremontowana ulica Wyszyńskiego, korzysta z niej coraz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
3VIII2020 - bez prądu nie ma życia
3VIII2020. Bez prądu nie ma dziś życia. Wszystko co robimy, opiera ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Relacja córki z ojcem
Córeczka tatusia – choć niektórym to określenie kojarzy się negatywnie, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kardiolodzy apelują: Chroń życie!
NIE#zostańwdomu z zawałem!
W dobie epidemii SARS-CoV-2 liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej spadła nawet ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8319:
Chcesz żyć w tym chorym miasteczku, pracować i cieszyć sie Rodziną, bądź jak mgła - naucz się znikać. Bądź jak cień - nie posiadaj twarzy <czytaj dalej>
Anonim_8553:
Znając życie zerwą wybrzuszenie i wyrównają kostką brukową a urzędnicy powiedzą OK. <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
... żeby mu ręka uschła ! <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Bobry nie atakują łódek. <czytaj dalej>
Anonim_8682:
Dzisiaj w okolicy plaży w Santocznie znaleziono zakatowanego bobra. Otrzymał 30 ciosów wiosłem i jeden nożem. Oczywiście utopiony..... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej