poniedziałek 19 sierpnia 2019     Konstancja, Emilia, Julian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Stratują nas
Jakoś coraz mi smutniej, gdy wyjeżdżam z Gorzowa. Trawi mnie tęsknota. Tęsknota za tym, co mają inni, a czego brakuje naszemu miastu. Tęsknota za rozwojem i porządkiem. Albo choćby za rozwojem. Albo choćby za porządkiem.

Jak długo jeszcze będziemy narzekać na stan naszych ulic, na reklamowy śmietnik (nie pamiętam, ile to razy obiecywano nam, że już, już niedługo to się zmieni), na ogólny bałagan i wszechogarniającą mizerotę? Nie wiem. Wiem natomiast, że narzekamy i narzekamy, trwa to zbyt długo, a wciąż nie widać realizacji składanych obietnic, a co za tym idzie - oczekiwanych rezultatów. Lata mijają, gdzie nie pojechać, tam zmiany, zmiany, zmiany.

A u nas? U nas jedynie bulwar - choć w sytuacji remontu estakady znacznie stracił na uroku - kolejny raz startował do miana polskiego cudu. Już raz wygrał, kto więc wymyślił, żeby startował ponownie i to w okresie dla Gorzowa nie najlepszym? Nie wiem. Wiem, że inne miasto nas wyprzedziło.
Dlaczego mnie to nie dziwi? Ano dlatego choćby, że gdy spaceruję po promenadzie Szczawna Zdroju (byłam tu ostatnio dwie dekady temu), gdy oglądam wałbrzyską Palmiarnię czy Starą Kopalnię, zwiedzam pocysterski klasztor w Krzeszowie, widzę, jak jesteśmy w tyle i jak nie mamy pomysłu na to nasze wojewódzkie miasteczko.

Powiesz, drogi Czytelniku, że Gorzów nie jest uzdrowiskiem, nigdy nie miał palmiarni ani kopalni, o pocysterskich zabytkach nie wspominając. Jasne. Ale - idąc od końca - miał zabytki polandsberskie, o które nie potrafiliśmy właściwie zadbać i dziś wiele z nich umiera, stojąc bezużytecznie.
Pomysł założenia na boniach przy filharmonii jakiegoś parku dendrologicznego, o którym pisałam chyba dwa lata temu, a który zgłosił Marek Pogorzelec, przeszedł właściwie bez echa, gdy tymczasem Zbigniew Rudziński stworzył go niemal własnymi rękami w niedalekich Mościcach. I z roku na rok okazalszy będzie ściągał tam nie tylko zainteresowaną przyrodą młodzież. W Gorzowie - co najwyżej - wycina się drzewa, bo przecież drogi są najważniejsze (jakby nie można było inaczej tego wszystkiego zaprojektować).
Uzdrowiskiem nasza stolica lubuskiego nie będzie choćby z tego powodu, że coraz więcej ludzi stąd wyjeżdża, życie tu coraz droższe, a zarobki najniższe w kraju. O braku wód czy innych niosących zdrowie borowin nie ma co wspominać. Nie było, nie ma i nie będzie. I jakby na przekór zdrowemu rozsądkowi, na przekór logice, wciąż pojawiają się jakieś idiotyczne pomysły, które - już istniejące citybrandingowe idee - wywracają do góry nogami, wprowadzając w życie miasta chaos i niezrozumienie.

Nic nie dała krytyka zamiany marki Gorzów Przystań na Gorzów W sam raz. Kasa została wyrzucona w błoto. Teraz ktoś wpadł na pomysł, by słynnego Gorzusia - swoją drogą nigdy nie gustowałam w tym dziwnym stworze, ale jakoś się przyjął - skazać na emerytalną odstawkę i w jego miejsce wprowadzić swojsko brzmiącego Stefana. O ile wiem, nie ma wciąż pewności, czy Stefan nie jest przypadkiem Stefanią, ale widocznie taki mamy nowocześnie płciowy trend. Stefan, czyli nosorożec, ma nam robić promocję. Póki co, jego obrazkowa historyjka do kolorowania trafiła do rąk świętujących przy okazji różnych imprez, w których Miasto Gorzów brało udział - głównie dzieci, bo do nich jest skierowana. Rozumiem założenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, itd., ale promocja godna - żeby nikogo nie urazić - co najwyżej mało aktywnej wioski, a nie wojewódzkiego miasta. Przez grzeczność nie przytoczę zdania na temat rządzących naszym miastem wypowiedzianego przez niegorzowianina, który usłyszał o tym pomyśle. O jakiejkolwiek strategii, szczegółowych planach co do Stefana i jego roli w historii miasta, jak dotąd nie słychać. Póki co Stefan spokojnie leżakuje we Wrocławiu, bo to archeolodzy z tej stolicy załatwili, że u nich będzie służył światowej nauce. Już po tym, jak powstał ten felieton, Marta Liberkowska wystosowała do mediów sprostowanie, że z Gorzusia nikt nie rezygnuje, ale cała weekendowa afera kolejny raz świadczy o tym, jak wygląda komunikacja na linii wydział - nomen omen - komunikacji i promocji - obywatel.

Coraz mi smutniej, gdy wyjeżdżam z Gorzowa, bo coraz częściej widzę, jak słabe jest to nasze miasteczko. Nie trzeba daleko sięgać, wystarczy zobaczyć, co dzieje się w okolicznych gminach, jak pięknieje Santoczno, jak promocyjnie swój czas wykorzystują Lubniewice, jak gospodarczo i intelektualnie "odjechała" nas Zielona Góra.

Teraz jeszcze ta kompromitacja ze zmianami ulic. Przez szacunek do wiceprezydenta Jacka Szymankiewicza, który przyznał się do sprawstwa zamieszania wokół - Bielikowa, który miał się odnosić do ptaka, nie radzieckiego generała - nie przytoczę również słów, które tu widniały przed oświadczeniem. Społeczeństwo wystarczająco dokładnie skomentowało ten skandal, by się jeszcze nad nim rozwodzić. Powiem tylko, że najwyższy czas skończyć z tymi pozornymi działaniami, zabrać się za porządne i odpowiedzialne myślenie o mieście i ruszyć z kopyta, bo w przeciwnym razie inne konie całkiem nas stratują.

Jest mi coraz smutniej...

Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca


4 września 2017 09:14, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


>>miał zabytki polandsberskie, o które nie potrafiliśmy właściwie zadbać

cafe voley i schody donikąd

>>przy filharmonii jakiegoś parku dendrologicznego

nie przy FG. ale w ścieżce n Kłodawką ponoć będzie. W górnej części gdzieś za hotelem Gracja.

>> Uzdrowiskiem nie będzie
fizjoterapia, dofinansowany szpital czerwony.
domy starców trzeba zbudować, w łaźni jest rehabilitacja kręgosłupa.

>> O braku wód
pełno jezior naokoło Gorzowa

>>Gorzów Przystań na Gorzów W sam raz. Kasa została wyrzucona w błoto.
tylko 150 tys. to na waciki przy koszcie rebrandingu
skutecznie zablokowana przez oportunistów

>>Gorzusia

to straszydło? dawno powinno zostać zmienione,
bardziej hipek by pasował ale jak mamy nosorożca to stefan może być.
Stefan ma wrócić do GW. Chyba że coś sie zmieniło.

Zmian ulic żadnych nie powinno być ale jak PIS zarządził
bo pisze historię na nowo..
Ruscy kładli trupa przeganiając stąd Niemców z których rak groziła nam zagłada.
i co nie było potem - pomników ludzi którzy oddali życie w walce z najeźdźcą nie należy niszczyć
ani deptać historii poległych za nasz kraj.
Anonim_9787, 05.09.2017, 22:38, 31.0.125.103 ##

Trzeba mieć wyje..ne i się nie przejmować bo można zwariować. Nie ma co się denerwować. I tak nic nie zmienimy jeszcze rok męczarni z tym wójtem i na taczce zostanie wywieziony zasłużenie. A nowy zrobi porządek. Trzeba tylko pracę wykonać na rzecz wyniesienia nowego to będzie trochę walki. I na razie nie ma kandydata - sami wariaci.

trzeba sobie znaleść jakieś hobby na uspokojenie pić dużo zielonej herbaty i ograniczać stres. nie wchodzić w kłótnie. obejrzeć dobry film myśleć pozytywnie.

Jak nie masz wpływu na coś to olej to bo głową muru nie przebijesz
Anonim_9787, 05.09.2017, 22:53, 31.0.125.103 ##

Znowu narzekanie, zalamywanie rak i lament; i totalny brak ORGANIZACJI, CZYSTOSCI, i zdrowego ROZSADKU w miescie...

Nie opowiadajmy sobie i innym, i przede wszyskim mlodziezy i dzieciom, historyjek ze nie ma srodkow (pieniedzy), ze nie taka partia rzadzi, nie taki jest prezydent miasta, itp. Zamiast tego sprobujmy:
1. Uczyc mlodziez nie tylko historii, calek, i jezyka polskiego ale tez organizacji, poczucia i zrozumienia STANDARTOW czystosci, schludnosci i odpowiedzialnosci (zarowno osobistej jak i obywatelskiej)
2. Zamalowac WSZYSTKIE grafiti na kamienicach i bramach (zrobic to wspolnym czynem obywateli i urzedu miasta)
3. Posadzic DUZE drzewa (takie zeby bandyci ich nie mogli zlamac) i ogrodzic je ozdobnymi zeliwnymi ochraniaczami (zrobic to wspolnym czynem obywateli i urzedu miasta)
4. Pomalowac WSZYSTKIE (stare) tramwaje na jeden kolor (ale nie marnowac czasu na dyskusje jaki; powiedzmy wiec ze czerwony) i nie nalepiac na nie reklam. To od razu da wrazenie wiekszego porzadku i schludnosci, w przeciwienstwie do sytacji terazniejszej gdzie czlowiek ma wrazenie jakby byl w kraju 3-go swiata
5. Uporzadkowac (nie koniecznie odnowic, ale UPORZADKOWAC) dworzec kolejowy i jego okolice; szczegolnie ulice Dworcowa. Gdybym przyjechal do Gorzowa pociagiem, powiedzmy z Berlina w sprawach biznesowych, to po wyjsciu z pociagu i paru krokach przed dworcem, odwrocilbym sie i wrocil tam skad przyjechalem, mowiac do siebie ze z niechlujami, brudasami i flejtuchami nie bede robic interesow.
6. Pomalowac (nie koniecznie odnowic) kamienice i bramy kamienic na ul. Przemyslowej, naprzeciw IILO. Gdybym byl edukatorem czy wizytowal IILO to pomyslalbym, jak mlodziez uczaca sie w IILO naprzeciw tego rozgardiaszu (i traktujaca to jako sprawe de facto normalna) moze wyrosnac na odpowiedzialnych za siebie i swoje miasto obywateli.
7. Skonczmy z wyrzucaniem darmowych unijnych pieniedzy na (tzw) domy kultury ktore koncza jako pijalnie alkoholu (ale w “lepszym” tonie); raczej wydajmy te darmowe unije pieniadze na INFRASTRUKTURE miasta – ulice, chodniki, krawezniki, zcieki, itp (zrobmy to tez bez nie konczacych sie nigdy debat).
8. Uczmy mlodziez ze sam “tani” patriotym - spiewania piosenek, powiewanie flagami, cytowania wymowek historycznych dlaczego Polska (i Gorzow) sa zaniedbane, i zawsze sklocone NIC NAM, MIASTU ani POLSCE nie da. Organizacja, zadbanie, schludnosc, czystosc, i odpowiedzialnosc, zarowno osobista jak i grupowo-obywatelska, sa rownie WAZNYMI wykladnikami dumnych z siebie, ze swojego kraju, i miasta obywateli.
9. Zamiast robic nastepny przybytek (tzw) kultury w naszym slynnym biurowcu, miasto mogloby zaoferowac tani (albo na pare lat darmowy) leasing bior dla szybko rozwijajacych sie firm oprogramowania (software) z Poznania, Szczecina czy Berlina.

A propos, co sie stalo z gorzowskim harcerstwem i jego dzilalnoscia na rzecz i dla dobra miasta?
Gorzowianin, 07.09.2017, 04:55, 97.93.144.43 ##

Takie to proste, a w Gorzowie wciąż kicha
Anonim_9442, 07.09.2017, 06:58, 185.48.178.50 ##

w gorzowie zawsze bedzie kicha taki urok miasta za jedrzejczaka była kich a za wojcickiego jest kicha za nastepnego tez bedzie kicha Gorzów to miasto bez wizji bez polotu a ci ktorym przyszlo tu zyc musza sie z tym pogodzic albo sie stad wyniesc, a pani redaktor narzeka narzeka i porownuje gorzowek do miast ktore odwiedza ..a nie ma to najmniejszego sensu..i ciagle tu powraca i jakos tu funkcjonuje ..chce zmienic swiat w idealny jakby nie znala realiów miasta..charkteru miasta i ludzi w nim mieszkających...miasto staje się ośrodkiem dla seniorów i ziemia obiecana dla ludzi którzy przenoszą sie tu z pobliskich gmin i wioseczek bo udaje im sie znaleźc prace w tvp lub faurecii i zdobyc kredyt na upragnione m 3 na europejskim lub górczynie..wtedy maja prace za najm=nizsza krajowa i dostep do wszytkich uciech tego miasta ( galerie handlowe, żużel, giełda, kebaby, disco -polo dni miasta , moto racing show itd.) oni nie potrzebują wyższej kultury czystego miasta czy ładu i składu w tym mieście..dla nich samo przeniesienie sie z bolemina , skwierzyny czy bogdanca do miasta gdzie jest TYLE przyziemnych atrakcji to juz szczyt szczescia!! a mlodzi ktorzy stasd wyjezdzaja na studia ..nie wracaja tu bo po co!!przeciez nikt o zrowych zmyslach kto edukuje sie w we Wrocku, Pozku czy Wwie mieszkajac tam i korzystajac ze wszytkich dobrodziejstw nie wroci jak nie musi do grajdoła Gorzowa!! to miasto jest dla ludzi na emeryturze i rencie..mnogość aptek, piekarni, lodziarni i marketów!!
Anonim_9351, 07.09.2017, 10:19, 37.131.160.82 ##

anonim 9351 ma racje. Niczego nikt i nigdy w tym miescie nie zmieni, bo "miasto" to jego spolecznosc,mieszkancy. I nie zawsze zmiany na stolkach cos nowego i lepszego wnosza i wnosic beda.Inwestycje ? Zakup biurowca Przemyslowki jest jednym z najgorszych pomyslow Wojcickiego. Nie wspomne juz o braku planowania i totalnym braku nadzoru przy pracach drogowych.Kostrzynska : wiadomo, ze za lat 5 czy 6 niezbedne bedzie poszerzenie o drugi pas ruchu. Czy nie lepiej od razu, teraz ? Biurowce w Gorzowie ? Na Hawelanskiej bedzie oddany nowy - ale moze zauwazmy te pustostany, np. k.katedry ? Miasto jest brzydkie brzydota zaniedbania, chaosem nadmiaru reklam i tandety, mnogoscia lumpex`ow. Miasto jest brzydkie slownictwem mlodszych i wiekowych mieszkancow. Slowa wulgarne uzywane bez zenady w miejscach publicznych, w srodkach komunikacji publ. nikogo nie dziwia i nie budza protestu.A przeciez jest przepis prawny ktory zabrania wulgarnosci!Samochody na chodnikach, rowery na chodnikach, uporczywie uprawiane hobby starszych pan np. kolo ex-EMPiK`u : karmienie golebi kilogramami chleba.I jeszcze, i znow.Pan redaktor z GL ktory przekonuje czytelnikow, iz termin "cisza nocna"nie istnieje.Pojemniki ze smieciami koczujace przed budynkami.Straz miejska ktora nie interesuje szczegolny rodzaj "street art`u" i sprawcy. Gdyby rodzice raz czy dwa razy musieli zaplacic za usuniecie grafitti autorstwa ich dzieciecia - skonczyloby sie szybko mazanie po murach i drzwiach. Tak sie te sprawy reguluje poza Polska : wyrzadziles szkode = zaplacisz. Ma racje p.Kaup : chcialoby sie zyc ladniej i lepiej. Ale to sie w Gorzowie nie uda.
Anonim_1739, 09.09.2017, 10:24, 37.248.156.160 ##

>> bo "miasto" to jego
spolecznosc,mieszkancy

dodajmy słabo wyktałceni 2200 studentów
ZG ma 12 tysięcy

przez lata kapitał społeczny się wytworzył na południu kilkukrotnie inteligentniejszy niż północ
Anonim_9787, 09.09.2017, 12:23, 5.172.234.8 ##

ja się przechadzam miastem, słysze co mówią ludzie.

I tą ciemnotę którą wcisnął Wójcicki to oni tym żyją myślą.

Lody górka & kulka 4-piętrowe dla puszystych nastolatków (cukier się na tłuszcz w brzuchu zamienia)
Kierunki gastronomiczne.
Typek restauracje będzie zakładał tylko potrzebuje pół miliona. A na razie jako kelner i myśli o założeniu rodziny i z czego to utrzyma.
Żużel 16 tys lemmingów co mecz z szalikami (małyszomania).
stówa za bilet.

A jak ktoś przyjedzie sławny (i dobry) artysta to nawet nie zejdą na błonia tylko od razu na cebulę stoiska. I piwem zapić i zając miejsca przy parasolach żeby nikt nie zajął.
Na końcu żygowiny, kubki na ziemi i "za twe oczyy zielonne" rozdarte ryje jak na rykowisku.

taki jest Gorzów taka jest jego społeczność.
I to się nie zmieni w demokratycznych wyborach
bo to ci ludzie wybierają sobie władze
i mają ograniczony punkt widzenia na swoje miasto jak rybki w akwarium bo innego świata nie znają.

tylko klapki na oczach i do "faurencji" bo tam dobrze. dla tych co mają 2 lewe ręce i są za ciemni żeby zrozumieć że łamane są ich prawa pracownicze okradaniem z wypłacania nadgodzin.
Anonim_9787, 09.09.2017, 12:28, 5.172.234.8 ##


>> Zakup biurowca Przemyslowki jest jednym z najgorszych pomyslow Wojcickiego.

dostanie 85% dofinansowania unijnego.
Czyli za głupie 5,9 mln + wkład własny 15%
będzie duży biurowiec w ścisłym centrum miasta
który teraz straszy. Z przeznaczeniem na MOS, MCK i stanowiska biurowe urzędników rozsianych po całym mieście.
A wreszcie majątek który będzie coś wart (swoich włożonych milionów)

>>Kostrzynska : wiadomo, ze za lat 5 czy 6 niezbedne bedzie poszerzenie o drugi pas ruchu.
nie będzie.

na teraz są potrzebne ważniejsze drogi do zrobienia niż 2-gi pas Kostrzyńskiej
zwł do strefy w KSSE Mysliborska-Szczecińska gdzie są codziennie kilometrowe korki.
I to jest robione.

>> Miasto jest brzydkie brzydota
plastyka miejskiego chyba zwolnił Wójcicki
bo jak MBB go namówiła "nie będą pudrować trupa"
TJ za jedno co chwalę to że zadbał o estetykę zatrudniająć tą gościówę. Wyraźnie się poprawiło.

>> mnogoscia lumpex`ow
już ich tak dużo nie ma pozdychały.
Gdyby Chrobrego dobrze została zrobiona i bazar Cichońskiego
mniej ludzi kupowałoby używane badziewie.
Za to jest pełno lodziarni. I emeryci liżący loda na deptaku - obrzydliwy widok

>>Miasto jest brzydkie slownictwem mlodszych

za moich czasów to jakie było słownictwo.
Ci dzisiejsi gimnazjaliści to są aniołki w porównaniu.

>> starszych pan np. kolo ex-EMPiK`u : karmienie golebi kilogramami chleba

ptactwo jest straszne
i rozpasione kaczki w p. róż
jest to miasto emerytów
młodzi się z niego masowo wynoszą jest nie do życia.

>>Straz miejska ktora nie interesuje szczegolny rodzaj "street art`u"
filut shop na hawelańskiej sprzedaje spraye do pisania po ścianach.


Anonim_9787, 09.09.2017, 12:37, 5.172.234.8 ##

Czy ta WIMBP Biblioteka Wojewódzka to jest jakaś poczekalnio-przechowalnia z PKP.
Przecież tam są książki z 1985. "Wygwizdać". Miasto zrobiło sobie przechowalnię bezrobotnego personelu. A ja muszę w Niemczech płacić za dostęp do biblioteki Uniwersyteckiej we Frankfurcie i jezdzić 100 km, aby wypożyczyć jedną naukową książkę. Pora obudzić śpiące miasto i Urząd Miejski z marzeń, bo Polska nie nadaje się nawet na niemiecką kolonię, a biblioteka to przechowalnio poczekalnia potencjalnych bezrobotnych z pięknymi murami i pusta w środku. Dlaczego miasto nie dało miliona na wymianę książek ? Najlepiej niech pracownicy przyniosą sobie do biblioteki łóżka z telewizorami, będzie przyjemniej dla wszystkich i bardziej racjonalnie bez oszukiwania siebie na wzajem.
Anonim_5736, 09.09.2017, 17:54, 94.254.249.162 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Będzie nowy budżet. Możesz złożyć propozycję zadań
Ogłoszenie w sprawie prac nad projektem budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na 2020 rok. Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego informuje, że trwa procedura ... <czytaj dalej>
Na pocztę po gadżety
Do wszystkich Urzędów Pocztowych na terenie Gorzowa oraz w Deszcznie i Bogdańcu trafiły gadżety - kubki, magnesy, długopisy i torby ... <czytaj dalej>
Bez odwołania od decyzji wojewody w sprawie filharmonii
Prezydent Jacek Wójcicki w każdym swoim stanowisku dotyczącym funkcjonowania gorzowskich instytucji kultury podkreślał, że zależy mu na zgodnym ich współdziałaniu. ... <czytaj dalej>
Door-to-door i likwidacja barier architektonicznych
Transport typu „door-to-door” dla osób o ograniczonej mobilności oraz dostosowania architektoniczne w budynkach wielorodzinnych – to główne cele działań, które ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Kserotech-Szlichter" S.C. T.Fatyga K.Szlichter

ul. Śląska 96, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 41 97
branża: Meble - biurowe <czytaj dalej>

Tarantino w Hollywood
Kolejny film Quentina Tarantino rozgrywa się w Hollywood. Zobaczymy w ... <czytaj dalej>
Satyra na wojnę i wojsko
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z cyklu ... <czytaj dalej>
Piotr Orlow na Pikniku Chopinowskim w Gorzowie
W tym roku po raz trzeci na Placu Sztuk przy ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu jest bezpiecznie, ale w Zielonej Górze…
W związku z tym, że w zielonogórskim szpitalu bakterię New ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« sierpień 2019 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Uchwała gorzowskich radnych do kosza
Wojewoda Lubuski stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w sprawie zmiany statutu Filharmonii Gorzowskiej. Uzasadnienie pochodzi z 25 lipca. Pełna treść Rozstrzygnięcia Nadzorczego poniżej. Powinnam zacząć od "a nie mówiłam"? W ... <czytaj dalej>

Podróże moich marzeń - konkurs
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to jeden z największych w Polsce przeglądów <czytaj dalej>
Historyczna pamięć miasta
Młodzieży, weź udział w konkursie „Historyczna pamięć Miasta – Gorzów <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
Hanna Kaup:
Jubileusz roku
Niedawno pisałam o ślubie roku, a to był chyba jubileusz ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
To był ślub roku, czyli prezydent Wójcicki nie jest już kawalerem
To był wymarzony dzień na ślub, którym od dłuższego czasu ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przedmioty, których nie wniesiesz na pokład samolotu
Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Polska to nie jest kraj dla chorych na raka
Wbrew zapowiedziom rządzących, chorzy na raka nadal są bez dostępu ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_7538:
u mnie jak starszak(8 lat) miał biegunkę, to zmiana diety pomogła i odstawienie czekolady (zajadał się tym strasznie) teraz jest lepiej, ale poda <czytaj dalej>
Anonim_2783:
"W planach jest montaż specjalnych skrzynek w budynkach i altanach we wszystkich trzech sektorach Związku Celowego Gmin MG-6, obsługiwanych pr <czytaj dalej>
Anonim_8224:
podobnie w platformie! to jest beton z ukladu okraglego stolu.
zaden polityk menda nie zostala skazana nowaki schetyny tuski. nikt. bo kaja umowe <czytaj dalej>
Anonim_8224:
bo pis bezczeelnie klamie i manipuluje w swoich mediach.
loty marszalka z cala obsada wojskowa dla jego czlonkow rodziny kosztowaly nas dziesiatk <czytaj dalej>
Anonim_9488:
Dlaczego Pani tak nienawidzi PiS? Ciężko napisać, ze PiS był również przeciw. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej