poniedziałek 30 marca 2020     Amelia, Leonard, Dobromir
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Keep smiling, czyli nosił wilk razy kilka
Ciężko żyje się w naszym Gorzówku i choć wiceprezydent od kultury wybucha śmiechem na określenie, że to miasto jest jak czarna dziura, to jednak coś jest w tym powiedzeniu. Z kim nie rozmawiam, kogo o zdanie na temat miasta nie pytam, załamuje ręce. Ta czerń coraz bardziej męczy. Także w samych kontaktach międzyludzkich.

I o tym dziś będzie. Z góry uprzedzam, że wszelkie podobieństwo do konkretnych osób jest przypadkowe.

Z pewnością znacie ludzi, którzy od pierwszego kontaktu budzą zaufanie. Uśmiechają się, mówią per "panie Józku, pani Zosiu", podają rękę, a gdy jest problem, zawsze mają rozwiązanie (czasami niespełnione, ale deklaratywne zawsze mają). Właściwie nigdy się nie denerwują, uchodzą za hojnych, więc - ku radości ogółu - są dobrymi wujkami. To pożyczą kasę, to podrzucą potrzebującym skrzynkę pomarańczy, to wylicytują drobiazg za niemałą kwotę, to dadzą grosz na jakąś placówkę, to upieką dzieciakom kiełbaski, a i jeszcze przewiozą fajnym autem.

Na pewno znacie też takich, którzy - choć na niczym się nie znają, niewiele w życiu zrobili dla tzw. społecznego dobra, nie umieją samodzielnie sklecić choćby kilku logicznych i poprawnych zdań (o treści nie wspomnę) - to "potrafią" zdobyć intratną posadę, uwić sobie ciepłe gniazdko i pokazywać się z rozbrajającym uśmiechem na ustach i takąż stylizacją modową. Oni też ochoczo rozdają uściski i koniecznie ładnie ustawiają się do oka kamery.

Wreszcie, na pewno znacie takich, którzy umieją zaskarbić sobie powszechne zaufanie, choć może nie są duszą towarzystwa i niekoniecznie mają parcie na szkło, ale idą przez życie niemal wzorcowo, wykorzystując koniunkturę i nadarzające się układy. Oczywiście, dają coś w zamian. I ci właśnie, którym udało się "złapać byka za rogi", w ciszy i bez specjalnego rozgłosu robią swoje, a jedyne, czego nie potrafią, to w odpowiednim momencie powiedzieć "dość". I to czasami wiedzie ich na manowce. Ale wiedzą, co robić, by świat stał za nimi murem.

Z pewnością znacie też inny społecznie użyteczny typ człowieka: idealisty i don Kichota, który wciąż walczy, by to, co zastał na swojej drodze, poprawić i to wedle wszelkich obowiązujących norm i praw. Idealisty, który każdego dnia przekonuje się, że jego koncepcja skazana jest na niepowodzenie, bo tych z przyklejonym uśmiechem jest znacznie więcej i - nawet jeśli publicznie wzajemnie do siebie skaczą, to - w jakimś kąciku potrafią się dogadać, by wilk był syty i owca mogła sobie jeszcze pohasać.

Idealista ma przechlapane. Bo nie może zniżyć się do kłamstwa, nie umie rozdawać fałszywych uśmiechów na lewo i prawo, bo wypowiada swoje tezy z odpowiednim ładunkiem emocji, bo jego twarz to nie jest "Podróż za jeden uśmiech", ale swoisty wariograf.
Idealista ma przechlapane, bo jest skazany na bycie outsiderem co - prędzej czy później - skutkuje pozostaniem na arenie w pojedynkę. Tyle że inni - w bardziej przychylnych okolicznościach przyrody i na innej arenie - będą już oklaskiwać swojego zwycięzcę. Staną przy nim ze sztandarami poparcia i ustami pełnymi wzniosłych okrzyków wzniecających wiarę, nadzieję i... nie, nie, wcale nie miłość. Tym razem będzie to ukryta za jej pozorną maską - nienawiść z konkretnie wymierzonym celem. Jasne, że nie będzie nim dobro większości. Będzie nim dobro "nowego".

Idealista będzie jeszcze próbował walczyć, ale kto by go tam słuchał. Stanie się jak "Ten obcy", niepasujący do reszty. A reszta powoli, ale z coraz większą siłą, zacznie atakować idealistę-outsidera i to metodami, których kiedyś by się wstydziła. Ona - ta reszta ma się rozumieć, będąca teraz górą - jeszcze nie wie, że ta jej nowa sympatia to będzie właśnie "Podróż za jeden uśmiech", krótka, która prędzej czy później odkryje prawdziwe oblicze lidera.

A teraz powrót na gorzowskie podwórko.
Poraża mnie to, co dzieje się w tym mieście. Poraża mnie poziom wielu polityków, samorządowców i ich doradców. Porażają mnie te gierki, które rozgrywają, sądząc, że to im uda się oszukać tzw. obywatela i pokonać przeciwnika. Porażają mnie wreszcie ci, którzy uprawiając niby-dziennikarstwo, tworzą jakieś prymitywne teksty, nie podpisują się pod nimi i manipulują opinią publiczną. Poraża mnie milczenie tych, których obowiązkiem jest wyciszanie negatywnych nastrojów, którzy zostali powołani, by prowadzić dialog z obywatelem, słuchać go i rozumieć, a nie zaszywać się w swoich gabinetach i odpowiadać na podszepty OBCYCH, którym zależy jedynie na dobru własnym.

Gorzów traci oddech. Coraz częściej słychać ujadające wilki, których celem jest zachowanie swojej nory, bez względu na tzw. społeczne koszty walki o przetrwanie. Tak nam się dziwnie pozmieniało (żeby nie  było - nie tylko w Gorzowie). Co więc robić? Krzyczeć? Machać szabelką czy czekać? Każdy zdecyduje sam. Ja przypomnę starą prawdę, której spełnienia należy oczekiwać, bo od wieków się sprawdza: NOSIŁ WILK RAZY KILKA... Także ten, który przybrał maskę uśmiechniętego misia czy dobrego wujka, więc: keep smiling...

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca

26 kwietnia 2017 12:22, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Smutna prawda... Niedługo wybory, a wtedy się okaże czy mieszkańcy tego miasta myślą tak samo. Kogo wybiorą? Czy wrócą stare porządki? Czy będą rządzić ludzie z okolicznych mieścin, którzy równają nasze miasto do zapyziałej prowincji, dopasowując Gorzów do swoich rodzinnych osad. Czy może wybiorą któregoś z oszukanych, ale dalej walczących o rozwój miasta idealistów? A może kogoś z kasty PANÓW? Smutna prawda.
Anonim_6241, 28.04.2017, 10:03, 83.25.87.179 ##

Walczących o rozwój miasta.. Dobre sobie.
Jakos nikt z nich nie walczy o nowe kierunki na ajp
Z a zwl ci od bylego prezydenta.
Tez jestem z okolic ale mam o niebo wieksza wiedze o miescie od tych "idealistów"
Anonim_6554, 28.04.2017, 11:30, 5.172.237.139 ##

Anonim_6554,jak można sprawdzić twoją wielką wiedzę o tym mieście?
Anonim_7513, 28.04.2017, 11:46, 83.25.87.179 ##

6554 vel J vel Roman Nowak to intelektualista z Baczyny. Człowiek ma jakieś problemy, zostawmy to.
Anonim_6158, 28.04.2017, 19:01, 89.228.144.123 ##

Władze Gorzówka czują się bezkarni z prostego powodu . Mieszkańcy nie mają czasu by wsiąść taczki pójść pod urząd . Ludzie są obojętni bo nie wierzą ,że to coś pomoże . Władza i samorząd to oszuści ,którzy wiedzą ,że pozostaną na stołkach do wyborów . Uaktywnią się i przypomną sobie o mieszkańcach gdy będą potrzebować głosów .Nic ich nie obchodzi tylko ciepły stołek i kasa ,którą sami sobie wypłaca . Gorzów w centrum wygląda jak podwórze pegeerowskie .Smutny i brzydki .Urząd aspiracje wojewodzie ma ale nic nie robi by miasto przynajmniej wizualnie spełniało te cele . Nie mamy szczęścia do rzetelnych urzędników . Prezydenta Gorzów przerósł, niech wraca do kurczaków
Kamila , 28.04.2017, 22:59, 89.228.152.9 ##

To wina opozycji a nie prezydenta.
Opozycja jeat niemerytoryczna

Głupiej kostrzynskiej nie umieli powiedzieć żeby przesunąć o 2 metry tylko zablokowali chrząszczem.

Ci "idealiści" z opozycji mają problemy sami ze sobą z własnym pomysłem na miasto reprezentują establishment filharmonijny i za nic mają mieszkańców. Zero kultury zero pomysłów i zero rozwiązań.
A wczytywanie się w jakiś rozhisteryzowanych tetryków z bloga nad wartą co to im wszystko źle to naprawde szkola słów.

Miasto dziadów.
Anonim_6554, 29.04.2017, 02:07, 5.172.236.215 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący ... <czytaj dalej>
Zmiany w kursowaniu pociągów
Publikujemy komunikat w sprawie kursowania pociągów POLREGIO. W związku z wdrożeniem nadzwyczajnych rządowych rozwiązań mających na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie ... <czytaj dalej>
Sytuacja epidemiologiczna w Gorzowie
Publikujemy komunikat Urzędu Miasta w Gorzowie w sprawie sytuacji związanej z koronawirusem. Wczoraj informowaliśmy o kolejnym zachorowaniu w województwie. Szczegóły tu: ... <czytaj dalej>
Ograniczenia w wydziale komunikacji
Celem ograniczenia przebywania w jednym pomieszczeniu wielu osób, od poniedziałku (16 marca) w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta przy ulicy Myśliborskiej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Romatrans Polska" Sp z o.o.

ul. Przemysłowa 24 /10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 11 15
branża: Spedycja <czytaj dalej>
"GC" Gabriela Cedro

ul. Osiedlowa 26, Gorzów Wlkp.
tel. 692 947 596
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Avanti S.C. R.Tyma H.Tyma

ul. Słowackiego 5 /1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 11 74
branża: Posadzki przemysłowe <czytaj dalej>

29III2020 - czas się zatrzymał
29III2020. Dzisiejszej nocy przeszliśmy na czas letni. Niestety, inna wiadomość, jaka ... <czytaj dalej>
28III2020 - pakiet antykryzysowy a wybory
28III2020. Naczelna Rada Lekarska apeluje, by nie organizować egzaminów ósmoklasistów i ... <czytaj dalej>
Uaktualnione zarządzenia duszpasterskie na czas pandemii
26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się ... <czytaj dalej>
Jest, a jakoby go nie było
14 marca wysłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie pytania dotyczące ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2020 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Pytania tendencyjne
Mamy w kraju stan epidemiczny. Dla zwykłego człowieka to stan nadzwyczajny. Wszystko od ponad tygodnia zmieniło się w życiu niemal każdego Polaka. Ale ta nadzwyczajna sytuacja dla niektórych nic nie ... <czytaj dalej>
Tajemnica mojej wyobraźni
Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” rusza 18. edycja ogólnopolskiego konkursu <czytaj dalej>
Lubuskie Wawrzyny 2019 – zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - wood.jpg
Hanna Kaup:
30 III2020 - bez kontaktu
30 III2020. Kończy się marzec. Wciąż jesteśmy bez kontaktu. Nie tylko ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
29III2020 - czas się zatrzymał
29III2020. Dzisiejszej nocy przeszliśmy na czas letni. Niestety, inna wiadomość, jaka ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Siedem rad, jak nie dać się hackerom
SMS-y na temat szczepień przeciwko koronawirusowi z obietnicą zwrotu 70 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kto wytwarza więcej śmieci? Polak czy Duńczyk?
I co z tego wynika
Odpowiedzialne i efektywne gospodarowanie odpadami to jeden z największych problemów ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Taczka :
Do 5592. Siedzisz i piszesz, nawet niepoprawnie po rosyjsku. Trzeba było na lekcjach uważać. Nazywając mnie towarzyszem, rozumiem, że jako klient <czytaj dalej>
Anonim_5592:
Czas pionierów skończył się z odejściem Jędrzejczaka - powiedział towarzysz. Pionierzy Jędrzejczaka z tego forum: Put wsiegda budiet sonce...M <czytaj dalej>
Anonim_3781:
Andrzej ty znowu swoje... nie potrzebuje twoich tlumaczen tym bardziej face to face...watpliwa a tym bardziej zbedna dla mnie przyjemność ...a ruga <czytaj dalej>
Anonim_6757:
Mogę panią redaktor uspokoić. Właśnie się dowiedziałem z dobrego źródła (pracownik urząd wojewódzki) że mają wszystkie dane i wszystko j <czytaj dalej>
Anonim_6234:
ludzie maja prawo do informacji ale nie ku.. w panstwie pisowskim!
dzięki za te informacje vo myslalem ze w Gorzowie nie ma przypadkow koronawir <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej