niedziela 17 stycznia 2021     Marian, Jan, Antoni
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przez Gorzów przejdzie siekierezada
- Kobiety mają inną wrażliwość - powiedziała do mnie minister Elżbieta Rafalska, gdy poprosiłam ją o troskliwe spojrzenie na plany miasta w kwestii wycinki drzew. - Przez Gorzów przejdzie siekierezada - dodałam.

W poniedziałek 16 stycznia prezydent Jacek Wójcicki zorganizował konferencję prasową w sprawie dofinansowania do modernizacji wschodniego wylotu drogi krajowej nr 22 na odcinku od ronda Gdańskiego do granic miasta. Poza oczywistą korzyścią, jaka płynie dla Gorzowa z realizacji inwestycji, trzeba pamiętać, że - jak w przypadku pozostałych dróg w Gorzowie - warto wcześniej pomyśleć o licznych drzewach, które zdobią ulice naszego miasta. Stąd, kiedy po sprzeciwach wobec wycięcia 250 lip rosnących przy ul. Kostrzyńskiej nagle pojawiła się zatrważająca i niewiarygodna informacja, że do końca lutego ma zniknąć kolejnych 500 z ciągu ulicy Myśliborskiej, natychmiast w piątek po południu wystąpiłam z pytaniem w tej sprawie do Urzędu Miasta. Poniedziałkowa konferencja pozwoliła zadać pytanie bezpośrednio Jackowi Wójcickiemu.
- Tak, będą wycięte - potwierdził, bez zmrużenia oka.
Po krótkiej wymianie zdań zrozumiałam, że nie mam argumentów, a sprawa jest przesądzona.

Informacja o modernizacji wschodniego wylotu ulic Gorzowa kazała mi postawić już publicznie pytanie, ile drzew zostanie wyciętych przy tej inwestycji. Prezydent nie znał odpowiedzi, ale zdecydowanie stwierdził, że jeśli będzie trzeba, to drzewa się wytnie. Argumentem nie do zbicia jest według niego fakt, że w Gorzowie:
- Nie ma żadnego drzewa, które przetrwałoby 760 lat.
Zdanie to powtarza w swoich tłumaczeniach odnośnie głośnego ostatnio tematu wycinki drzew, ale nie chce przyjąć do wiadomości, że to nie jest wycinka, tylko dewastacja.

Kiedy podawałam argumenty dotyczące możliwości zachowania drzewostanu, o co dba cały świat i świetnie sobie z tym radzi, Jacek Wójcicki powiedział, że o takie szczegóły trzeba pytać projektantów. No to, drogi Panie Prezydencie, kto ma ich pytać? Ja nie zlecam zadań. Żaden Kowalski nie odpowiada za przebieg inwestycji. Żadna Iksińska nie planuje drogi, choć może bardzo by chciała. To Pan powinien myśleć - jak się mówi - "do przodu", wyprzedzać pytania, wątpliwości i żale mieszkańców. To Pan powinien wykazać się dbałością o to, co tu zastaliśmy, bo Pan jako gospodarz za to odpowiada.

Ponieważ głos w czasie konferencji zabrał również przewodniczący rady miasta Sebastian Pieńkowski, bezkrytycznie przyjmując tezę Prezydenta, że drzewa trzeba wycinać, bo są... niebezpieczne (sic!), powiało grozą. Zrozumiałe stało się, że przez Gorzów przejdzie siekierezada, bo inaczej się nie da.

25 stycznia o 18.00 w klubie Magnetofon przy ul. Jagiełły 11 (budynek Łaźni, wejście od Drzymały schodami w dół) odbędzie się "mobilizacja", czyli spotkanie chętnych i zainteresowanych działaniem i wsparciem ochrony gorzowskich drzew przed wycinką. Jak podaje Alina Czyżewska z Ludzi dla Miasta, warto zajrzeć w poniższe linki, które pokazują, że są rozwiązania na zachowanie drzew, a magistrackie "nie da się" to demagogia:

http://pm10.zm.org.pl/?a=drzewa_przy_drogach-144

http://miastodrzew.wroclaw.pl/drzewa-w-miescie/

Po poniedziałkowej konferencji, w poczuciu bezradności poprosiłam minister Elżbietę Rafalską o kobiece spojrzenie na sprawę i jakąkolwiek pomoc w zachowaniu zielonego Gorzowa.

- Tu brakuje we władzach kobiety. Kobiety mają inną wrażliwość - powiedziała, dodając, że widzi to w całym kraju, że choć działania mężczyzn są może odważniejsze, to oni czasami nie potrafią zrozumieć, że nie liczą się tylko pieniądze, że najważniejszy jest człowiek.

Hanna Kaup
redaktor naczelny/wydawca


17 stycznia 2017 10:06, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Wiosną ruszają dwa wyścigi kolarskie Giro dItalia i Tour de France. Miłośnikom wycinania drzew polecam obejrzenie bezpośrednich transmisji z etapów. Kolarze jadą po drugorzędnych drogach podobnych do tych znanych nam z Gorzowa i okolic. Drzewa starsze i młodsze rosną często tuż przy asfalcie i nikomu nie przychodzi do głowy żeby je wycinać ze względu na "bezpieczeństwo" kierowców, którzy wariują na jezdni.
RM 48, 17.01.2017, 11:06, 81.190.172.69 ##

czy rzeczywiście nie ma w tym mieście ludzi rozsądnie myślących? Przecież tu nie idzie o jakieś prywatne ambicje, ale dobro wspólne. Nie wolno tak postępować. Wyciąć setki drzew i co w zamian? Nawet jak się coś gdzieś dosadzi, to kiedy to wyrośnie?
Anonim_6298, 17.01.2017, 12:09, 89.228.150.118 ##

Nic tylko jechać do Niemiec.
Anonim_6991, 17.01.2017, 23:21, 37.248.154.180 ##

to nie ma nic wspólnego z genderem
radio g oczywiście blokuje
musze znowu zmieniać nicki
Anonim_6991, 17.01.2017, 23:57, 37.248.154.180 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Barbary Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Nie żyje bp Adam Dyczkowski
10 stycznia 2021 r. w godzinach porannych w zielonogórskim Domu Księży Emerytów zmarł śp. bp Adam Dyczkowski, emerytowany biskup zielonogórsko-gorzowski. Informacje ... <czytaj dalej>
Święcenia diakona stałego
W sobotę 9 stycznia br. o godz. 11.00 w bazylice rokitniańskiej bp Tadeusz Lityński udzieli święceń diakonatu Adamowi Runiewiczowi ze ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Rok na lubuskich drogach. Policja podsumowuje
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Marcin Maludy informuje, ... <czytaj dalej>
Szpital podsumowuje miniony rok
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie miniony rok upłynął pod ... <czytaj dalej>
Remontujmy zabytki - aktualizacja
Ziemia lubuska kryje wiele zabytków, których stan wymaga natychmiastowego remontu. ... <czytaj dalej>
Najnowocześniejsze autobusy za osiem miesięcy
Za osiem miesięcy ma trafić do Gorzowa sześć nowoczesnych autobusów ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Bo go wkurzyła?
To miejsce wciąż nie ma szczęścia. Kiedyś ktoś spalił domek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5394:
To nie sa inteligentni ludzie.
Urzednikiem zoataje miernota ktorej nie chcialo sie podjąć wysilku i ryzyka zalożenia i poprowadzenia DG. <czytaj dalej>
Anonim_9991:
Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
<czytaj dalej>
Anonim_5386:
Zastanawiające jest dlaczego unia pozbawiła Polskę szczepionek ? Badania to fikcja. <czytaj dalej>
Maria:
I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego ar <czytaj dalej>
Anonim_2225:
decydenci, skądinąd ludzie inteligentni, popełniają proste i prostackie błędy tyle razy. nawet ostatni debil, potykając się o ten sam kamień <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej