środa 27 stycznia 2021     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Żadnej identyfikacji z miastem
Ponad dwie godziny straciłam - chyba nie tylko ja - na prezentacji nowej marki Gorzowa. Nie będę pisać - na odświeżeniu - bo to pic na wodę fotomontaż. Późne wtorkowe popołudnie zaliczam do straconych i dodam, że nie usłyszałam ani jednego głosu "za" – oczywiście poza głosem autora - w sprawie wprowadzenia hasła "w sam raz".

22 listopada na 17.00 w budynku starej łaźni stawiło się około 300 osób. W każdym bądź razie tyle było krzesełek. A zajęli je głównie pracownicy zatrudnieni lub opłacani przez Urząd Miasta, czyli Prezydenta. Przed nimi odpowiednio podświetlany ekran, szare kanapy, stoliki i czerwony wybieg w kształcie litery T, a nad nimi imponująco podświetlany sufit. Jeśli ktoś był wiosną na wystąpieniu Prezydenta w Filharmonii Gorzowskiej, zauważył zmianę. Nie było już takich fajerwerków, bo przecież, Gorzów mamy "w sam raz". I ten tekst pojawiał się w czasie spotkania wielokrotnie. Niestety, ani pomysłodawca tej rewolucji - jak przyznał w obecności innych mediów sam Jacek Wójcicki - ani szczęśliwy wykonawca, czyli Agencja Reklamowa 360 Stopni Grupa Eskadra z Krakowa, nie mieli raczej powodów do radości.

Afera ze zmianą marki Gorzów przystań na „W sam raz” rozpętała się ponad miesiąc temu, gdy na parkiecie hali sportowej przy ul. Chopina oraz na koszulkach koszykarek pojawiło się nowe logo i nowe hasło. Po medialnym szumie otrzymaliśmy z biura prasowego informację, że to taka celowa niespodzianka. I do wtorku to przekonanie nosił w sobie jej autor, czyli Prezydent Gorzowa. Jak podejrzewam, choć prezentacja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem, Jacek Wójcicki nadal nosi w sobie to przekonanie. Dał temu wyraz w odpowiedzi na moje pytania: Po co to wszystko? Po co psucie rzeczy nieskończonej? Po co wyrzucanie pieniędzy? – Pani chyba nie słuchała - rzucił tonem nieznoszącym sprzeciwu.

Owszem, słuchałam i to bardzo uważnie. Słuchałam całą godzinę oczywistych oczywistości, mnóstwa słów szefa Eskadry Mateusza Zmyślonego, historii jego sukcesów i nadzwyczajnych korzyści z wprowadzenia nowej marki. Żeby była jasność, o samej gorzowskiej zmianie prezenter mówił najmniej i najkrócej, bo skupił się na reklamie działań w Krakowie, na Śląsku i Dolnym Śląsku. Nie muszę tłumaczyć, że pokazywanie tych osiągnięć w kontekście miasteczka Gorzów było, jeśli nie robieniem z nas głupszych niż jesteśmy, to przynajmniej niestosownością. Nie wszystko można łatwo sprzedać Szanowny Panie Zmyślony. Nie wszystko można wrzucać do jednego wora, a bajki to opowiada się małym dzieciom, a nie ludziom, którzy mieszkają w coraz bardziej upadłym miasteczku, w coraz mniej liczącym się ośrodku władzy wojewódzkiej, w coraz mniej licznej drugiej stolicy lubuskiego i rozumieją to miejsce, jak mało kto z zewnątrz.

Słuchałam więc z zadziwieniem, że ktoś robi ze mnie naiwniaka, świecąc mi w oczy kolorowymi światłami i pokazując ładne obrazki zrobione przez specjalistę od grafiki.

Odczucia większości, ba! każdego, z kim rozmawiałam, były takie same. Ludzie ze złości rzucali niewybredne komentarze, a jedna z sympatycznych gorzowianek, która mnie zaczepiła, powiedziała wręcz: - Ten nasz prezydent, to może się na męża nadaje, ale na prezydenta? Przecież on nie rozumie, co robi. Jak jest taki układny, jak chce ze wszystkimi się dogadać, to i może dla żony będzie dobry, ale na to stanowisko? Nie. – ciągnęła.
- Kto to wymyślił? – pytał inny mieszkaniec naszego miasta.
– To, co tu zobaczyliśmy, to najdroższe „kopiuj-wklej” jakie widziałem – dodał inny, podkreślając, że przedstawiona strategia nie ma w sobie nic odkrywczego ani nowego. To wszystko było już nam prezentowane sześć lat temu przy wprowadzaniu marki przystań.
- Bogusiowi – za to, że daje się wmanipulować w takie akcje - zabrałbym te 150 tys. złotych z dotacji i kazał organizować koncerty. Tak nie można – dodał jeszcze inny, odnosząc się do udziału Bogusława Dziekańskiego w panelu eksperckim.
– Każdy, kto tam zasiadł, jest jakoś opłacany przez prezydenta – dało się słyszeć z sali.

I trudno odmówić racji temu złośliwemu jednak twierdzeniu. Złośliwość ta ma jednak swoje uzasadnienie, bo i ludzie swój rozum mają i mają też dość NIEGOSPODARNOŚCI. A to, co robi Jacek Wójcicki jest NIEGOSPODARNOŚCIĄ I WYRZUCANIEM PIENIĘDZY Z KASY MIASTA, a więc z naszych podatków również. To młodzieńcza arogancja granicząca z butą i pewnością, że jeśli kupi się ludowi kolorową zabawkę, to ten lud będzie darującego kochał nad życie. Nieważne, że są inne sprawy, że 150 tys. na rebranding marki to działanie, którym powinny zająć się jakieś służby kontrolne.

Nieważne, że to samowola, bo projektu nie przegłosowali radni. Nikt chyba nie ma nadziei, że zagłosują przeciwko, bo w końcu ten, który może nadaje się na męża, poukładał się z większością i pewnie zaciera ręce, że nikt mu bruździł nie będzie. Ja proponuję wizytę na sesji rady w najbliższy wtorek i sprawdzenie, kto będzie dla prezydenta „W sam raz”. Nie wyobrażam sobie, jakby - nasz prezydent, który nie znosi sprzeciwu – zareagował, gdyby jednak radnych nagle oświeciło i zrozumieli, że nie tędy droga. Niestety, nie zrozumieją, lecąc jak ćmy do światła. Wkrótce ulegną samospaleniu, bo niezadowolenie społeczne z obecnej rady – a właściwie ze znacznej jej części – sięga zenitu.

Czy oni czytają takie opinie, jak choćby ta Pawła Iwanowskiego: „Jaki Wójt taka wieś, od jakiegoś czasu to powtarzam. Marka to przede wszystkim konsekwentność w działaniu i stałość, marka ma się wryć ludziom w głowy, ma być zapamiętana, ma się opatrzyć. Nie bez powodu największe marki na świecie przez dziesięciolecia nie zmieniają swojego logo i wizerunku. Gorzów Przystań jeszcze się nie opatrzył, w kraju średnio rozpoznawalny, kolorystyką bardziej nawiązuje do Warszawy czy Łodzi, a już się komuś w okrężnicy lampka zapaliła, aby wydać kasę, bo mu się logo znudziło. Co z tego, że miasto dostanie nową "okładkę", jak w środku te same problemy? Brak jakiegokolwiek planu na następne 10-20 lat. Co ja mówię, tu trudno o plan do końca kadencji. I nie mówię tu o planach budowy nowych deptaków, a raczej o czymś co da miejsca pracy mieszkańcom, o czymś co spowoduje, że nasza młodzież wróci do Gorzowa po studiach, które ukończy w Poznaniu, Wrocławiu itp. Sorry, ale do czego mają teraz wrócić? Do nowego logo czy hasła? Niech miasto zadba o atrakcyjne warunki dla rozwoju średnich i małych przedsiębiorstw; niech zadba o węzły komunikacyjne (rzeczny i kolejowy); niech zadba o edukację zawodową w kierunkach na które jest popyt, niech to będą kierunki innowacyjne jak robotyka, automatyka (na kapkę wyższym poziomie niż szkoła średnia) wówczas ludzie, biznesy i kasa sama przyjdzie do miasta... a nie biedne logo”.

A tu głos Tomka Malewicza, który od lat boryka się z prowadzeniem alternatywnego klubu, ale ze strony miasta nie otrzymuje przyrzeczonej pomocy. Tomek pisze: „Z całym szacunkiem, fatalnie. Niezależnie od strategii, która idzie za tym hasłem, W sam raz jest apoteozą miernoty i średniactwa, a prognozy niestety są mało budujące. Nie będzie twórczo i ambitnie. 95 proc. kreatywnych i ambitnych ludzi opuści to miasto przed ukończeniem 20 roku życia. Obserwuję ten proces od pięciu lat i każdy taki przypadek jest dla mnie bolesny personalnie. Twórcza i ambitna działalność w tym mieście nie znajduje już odbiorców. Koncert Dody w amfiteatrze i Spiderman 3 w "kinie" Helios to repertuar w sam raz dla publiczności. Szczytem "twórczo i ambitnie" jest koncert Heja w Emceku trafiający do niewielkiej grupy 30+latków z uporem Syzyfa zarzynających się w szczątkowych w tym mieście korpo, żeby osiągnąć sen klasy średniej, spłacając kredyt we frankach. Nie czarujmy się. Stal King i Stilon Pany, a ostatni gasi światło.”

I takich opinii jest więcej, mniej lub bardziej dotykających problemu wyrzucania pieniędzy w błoto. O tym, jaki nastrój musi panować w Urzędzie Miasta, świadczy z pewnością wpis na Facebooku – jak zastrzegła prywatny - Eweliny Chruścińskiej-Jackowiak, która napisała: „Po co dążyć do tego, aby żyło nam się w sam raz? Lepiej żyć w bagnie i oszukiwać się, że pływa się w szampanie. Dziękuję mojemu zespołowi. Jesteście najlepsi! Nie poddajemy się!”

Ewelina Chruścińska-Jackowiak oczywiście ma prawo uważać, że Gorzów. W sam raz to recepta dla miasta, ale powinna przynajmniej nie stawiać przeciwko sobie gorzowian. W moim odczuciu przekroczyła pewne granice, których – jako pracownicy Urzędu Miasta – nie wolno było jej przekroczyć. Są pewne normy, o których nawet prywatnie nie powinno się zapominać. Ale jeśli takie wpisy znajdują poparcie nawet u wiceprezydenta? No cóż, Paweł Iwanowski coś o tym napisał.

Muszę jeszcze odnieść się do samej formy prezentacji nowej marki, która powinna przebiegać inaczej. Niestety, została dokładnie przemyślana i w obawie przed sprzeciwem obecnych, obliczona na zmęczenie materiału, czyli wyprowadzenie ludzi z łaźni przed zakończeniem tzw. programu. Ja wytrwałam ponad godzinne gadanie o niczym szefa Eskadry, który nie potrafi czuwać nad poprawnością językową i z uporem maniaka powtarza „w dwutysięcznym piętnastym”, wytrwałam tendencyjny panel ekspercki, w którym udział wybrańców zniesmaczył wielu, wytrwałam też ostateczne przegięcie, czyli nagrywanie Fabrycznej 19, a więc rozmowę Romka Błaszczaka z Eskadrowcem. Drętwa to była rozmowa, sztuczna i sam redaktor czuć się musiał podle, bo zabrakło mu siły, by z właściwą sobie energią wykrzyczeć „no brawo!”

Po dwóch godzinach, kiedy większość ludzi opuściła miejsce prezentacji, nieliczni z pozostałej garstki próbowali coś powiedzieć. Wytrzymałam do momentu, gdy radny Jerzy Wierchowicz – z charakteryzującym go spokojem – powiedział: - Ta marka mogłaby być marką każdego innego miasteczka. W żadnym stopniu nie wyróżnia Gorzowa i z nim się nie identyfikuje.

Niestety, ani do prezydenta, ani do autora owego hasła ten argument nie przemówił. Jak widać po trwającej dyskusji, modelarze miasta idą w zaparte i będą wydawać naszą kasę na swoje widzimisię. I nie dość, że wydali 150 tys. na bubel, że kolejne kilkadziesiąt na samą wtorkową imprezę, to jeszcze wyprodukowali – nie wiadomo za jakie pieniądze (czas poświęcony na pozowanie to również pieniądze) – śmieszny filmik, z którego są dumni, bo – jak twierdzą, „trzeba mieć do swojej pracy dystans”. Oto słynna produkcja: https://www.youtube.com/watch?v=J2oReoQQiSg&feature=youtu.be

A gdyby tak szanowni urzędnicy najpierw pomyśleli o stworzeniu dystansu do wywalania miejskiej kasy, gdyby tak nauczyli się gospodarności, gdyby tak wyłożyli jakąś prywatną złotówkę w poprawę wizerunku Gorzowa? Gdyby tak, np. zamiast trwonić pieniądze na bubel, przeznaczyli go na odnowienie ogrodzenia przy naszym Teatrze im. J. Osterwy? Na to pieniędzy nie było? Przypomnę, że na to radni się nie zgodzili, a jak pamiętam, nie szło tam ani o 150, ani o 100, ani nawet o 50 tysięcy polskich złotych. Niestety, nie znaleźli ich. Nie zgodzili się na dołożenie do remontu miejsca ważnego dla nas wszystkich, miejsca, obok którego płynie codziennie potężny strumień samochodów i które wpisuje się - bądź co bądź - w ideę miasta stawiającego na edukację. Gdyby tak pomyśleli, to dopiero byłoby działanie w sam raz dla jego dobra. Zrobiliby cokolwiek pożytecznego, ale jak widać, hasło sobie, a życie sobie. I nie łudźmy się, że W sam raz cokolwiek załatwi tu, gdzie stawiamy na naukę, a uczniowie pobierają ją w szkołach o profilu zawodowym czy artystycznym w warunkach urągających wszelkim normom. O przyszłości CKZ mówi się jedynie w trybie bliżej nieokreślonym.

Osobną sprawą jest kwestia odpowiedniości nazwy miasta Gorzów Wielkopolski do nowego hasła, ale na tych sprawach nasz Prezydent przecież zna się najlepiej. Najważniejsze, że zmienił to, co w poprzednim wydaniu pisało się małą literą, a teraz już nie. Pisanie W sam raz w środku zadania nikogo razić nie będzie, a fonetyczny łamaniec: Gorzów. W sam raz (gorzuffsamras) to oczywiście na zasadzie językowej zabawy dla cudzoziemców. Póki co, bawimy się w pokazywanie eskadrowego hasła na obrazkach rodem ze spożywczaka. No, ale jeśli ktoś nam sprzedaje miasto, to hasło jest rzeczywiście w sam raz. I tak należy je identyfikować.


Hanna Kaup
redaktor naczelna/wydawca

27 listopada 2016 19:08, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jedno mnie zastanawia. Nigdzie nie znalazłam żadnej informacji o terminach spotkań konsultacyjnych dotyczących nowej marki. Czy to możliwe, że żaden portal nie zamieścił informacji o tym, że takie spotkania się odbywają? Jaki był harmonogram tych spotkań i kto w nich uczestniczył? Ludzie kultury, nauki, przedsiębiorcy? Na podstawie czyich opinii powstało to hasełko?
Anonim_1469, 27.11.2016, 23:39, 93.159.188.234 ##

Też się dowiedziałem po fakcie. Nie znałem pomieszczeń przystani (sic!) na Fabrycznej i nie skojarzyłem ze zdjęcia gdzie to było i dlaczego tak cichcem?
Andrzej Trzaskowski, 28.11.2016, 09:54, 79.186.164.70 ##

Parówkowa gorzowska!
Anonim_6422, 28.11.2016, 11:02, 159.205.71.108 ##

Szanowny Panie Zmyślony - czy dr. Zmyślony z Gorzowa - to jakiś krewny? W sam raz?
Anonim_6422, 28.11.2016, 11:11, 159.205.71.108 ##

Do anonim_1469
Pod tym adresem można znaleźć info odnośnie konsultacji z mieszkańczami.

http://nicdoukrycia.strikingly.com/blog/gorzow-w-sam-raz-dla-kogo
Anonim_3957, 28.11.2016, 13:37, 79.189.86.2 ##

Rany boskie,przecież prezydent J.Wójcicki zrobi z Gorzowa ŚREDNIOWIECZE....ciekawe czy na spotkaniu była i zabrała głos słynna GIOCONDA Gorzowska????
Anonim_3274, 28.11.2016, 13:42, 89.228.153.11 ##

Doskonale napisane.
Brawo!
Monika Twarogal, 28.11.2016, 13:46, 194.99.117.90 ##

polecam w ramach trwającej propagandy rządów jacka

http://www.gorzow24.pl/news/1/z-miasta/2016-11-28/gdzies-przepadl-wieloletni-plan-inwestycyjny-2987.html
Anonim_3545, 28.11.2016, 13:57, 37.131.160.82 ##

"W sam raz"!!to jest u nas wszystko...
Anonim 1410, 28.11.2016, 19:56, 81.190.182.253 ##

Najlepiej Gorzów Słowiankę i prezerwatywy w tle.
Anonim_3482, 28.11.2016, 23:01, 94.254.252.83 ##

Niektórzy urzędnicy z filmiku, to całkiem sympatyczni ludzie. Współczuję, że dzisiaj muszą się wstydzić swojego udziału w tej beznadziejnej produkcji. A prezydenci na filmie wyglądają jak manekiny w upadającym ciuchlandzie.
Anonim_7737, 30.11.2016, 14:39, 37.248.155.43 ##

Jak wy mnie wkur..iacie to zaraz zawału dostanę!

po 1. na prezentacje przyszli sami miłosnici filharmonii co na codzień do niej chadzają na koncerty za 5,5 mln miejskich pieniędzy rocznie
2. Co wy wiecie o ludziach młodych którzy stąd wyjeżdżają i wyjechali
skoro sami zostaliście? Posłuchajcie osoby która wyjeżdża!
I z jakiego powodu! Bo właśnie z fatalnej edukacji i fatalnego rynku pracy
stworzonego przez poprzednika (3-ech montowni bo z powodu złej edukacji
trzeba było ściągnąć źle wykształconych ludzi z bezrobocia)
swoją marką przystań dla starców i fihlarmonii
miejsce pracy w TPV za 1500 żyj i mieszkaj pracuj w TPV! I chodź do filharmonii!
3. Bo rzeka Warta da młodym ludziom miejsca pracy!
bo filharmonia im je da!!
A nie edukacja dobra zawodowa i techniczna!
4. Nie małych i średnich. Tylko średnich i dużych! Jak ktoś ma pojęcie o ekonomii wzrostu.
Po robotyce i automatyce jest się inżynierem za 2 tys zł w faurecii! Nudna
praca niewdzięczna i mało ambitna oraz opłacalna.

TJ pakował miliony w kulturę i tylko w nią. W nią i w sport. A ludzie młodzi
powyjeżdżali z miasta za chlebem!

5.Tomek Malewicz to przedstawiciel instytucji kultury.

Ludzie mieszkańcy narzekają na brak miejsc rozrywek bo są tylko jazz kluby
pod filarami, fihlarmonie, teatry

a nie ma zwykłęgo disco dla młodych ludzi! tylko tawerna dla ludzi po 30-tce

TO TEŻ JEST POWODEM WYJAZDÓW DO WIĘKSZYCH MIAST
młodzi ludzie mają dość Gorzowa nie mogą na niego patrzeć, nie widzą w nim
perspektyw do życia.

a szuje kulturowe z filharmonii zajmują się lobbowaniem w sprawie więcej milionów na swoje bzdurne obiekty.Wielcy eksperci od marki!
Wierchowicz prawnik! Od ilu lat zasiada w RM?
do czego to miasto doprowadził?TAk oczywiście ogrodzenia dla teatru za 45 tysięcy
bo szkolenia dla bezrobotnych zawodowe już nie! PO CO!
Mało 3 miliony wpakowano w odnowę Teatru który i tak dobrze stał!Bo najważniejsze zmienić nazwę żeby Gorzów nie był Wualkepe!
Anonim_6639, 30.11.2016, 19:52, 5.172.232.121 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach. Materiał ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Ile zarabiają księża w lubuskich szpitalach
Publikujemy komunikat poseł Anity Kucharskiej-Dziedzic na temat zatrudnienia kapelanów w lubuskich szpitalach. W grudniu 2020 roku posłanka dr Kucharska-Dziedzic zwróciła się ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Oczko" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Marek Fąferko

ul. Czereśniowa 6 /9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 16 37
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>
"K&M" K. Czarpacka

ul. Przemysłowa 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 55 05
branża: Meble - biurowe <czytaj dalej>

Co z tym bezrobociem?
Na koniec grudnia 2020 r. w powiatowych urzędach pracy województwa ... <czytaj dalej>
Inny Dzień Pamięci i Pojednania
Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie minie pod hasłem Dnia Pamięci ... <czytaj dalej>
Spoczną w gorzowskiej katedrze
Jak informuje diecezja zielonogórsko-gorzowska, uroczystości pogrzebowe bp. bp. Adama Dyczkowskiego ... <czytaj dalej>
W gorzowskim szpitalu terminy zajęte
Jeśli planujesz zarezerwować termin szczepienia dla osób 80+ i 70+, ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
Hanna Kaup:
Celowe spalenie?
To auto z daleka zwróciło moją uwagę. Stało na poboczu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem
Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty? <czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale, <czytaj dalej>
Anonim_3456:
stary golf, oc przyszło do zapłaty, na złomie bez aktualnego nie przyjmą i problem. wyrejestrowanie kosztuje. ale powinien być nr silnika kiedyś <czytaj dalej>
Anonim_9915:
do autobusu wsiada 2 idiotów - bez masek. i standardowo zaczyna się dyskusja "po co maska do czegoś czego nie ma". i odpowiedź drugiej s <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej